View Single Post
Old 29-07-2009, 22:39   #1
V0rt3x
Ancient friend
 
V0rt3x's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 53
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to V0rt3x
Default SingleStage - Worklog si Tutorial

Niciodata nu am fost un bun orator... si therefor, sint convins ca toate introducerile pe care le fac merita nota 4 .. Asa ca o sa incerc sa trec cit mai rapid peste aceasta parte.
Pe scurt, am vrut sa imi satisfac si o placere, si o curiozitate si sa vad cum e sa faci un Single-stage.
Procurarea tuturor componentelor a durat doua vesnicii, dar important e ca pina la urma am reusit sa le adun laolalta ..

Cunostintele mele in acest domeniu sint cel mult mediocre, dar o sa incerc sa explic cit mai bine, pentru a face articolul si pe intelesul celor care au cunostinte mai putine decit mine dar sint interesati. Voi oferi in cele ce urmeaza citeva informatii de baza despre un asemenea sistem de racire, si rog pe cei mai experimentati sa ma corecteze daca gresesc.


Principiul racirii cu vapori:
* Compresorul refuleaza agentul frigorific incalzit, cu presiune.
* Acesta ajunge in condensatorul rece unde incepe sa condenseze, si deci se transforma in lichid.
* Dupa condensator, prin filtru, freonul ajunge in capilar, care va realiza caderea de presiune
* Vaporizatorul se afla la sfirsitul capilarului, iar cind freonul ajunge in interiorul sau incepe sa fiarba. Pe durata acestui proces el se vaporizeaza absorbind caldura.
* Vaporii sint apoi aspirati de catre compresor si ciclul incepe din nou.

In continuare, voi incerca sa explic cit mai pe scurt 2 termeni foarte importanti:

1. Supraincalzirea:

Consta in diferenta de temperatura intre temperatura de vaporizare a agentului frigorific si temperatura sa la iesirea din vaporizator.

Are si efecte pozitive, dar si negative:
* O supraincalzire prea mica sau inexistenta poate insemna ca instalatia este supra-umpluta cu agent frigorific, care se poate intoarce lichid in compresor si il poate defecta (apar ciocniri in interiorul sau datorita incompresibilitaii lichidului)
* O supraincalzire prea mare ne indica faptul ca in instalatie este prea putin agent frigorific. In acest caz vaporii sint aspirati mai calzi de catre compresor, refulati mai calzi, si temperatura compresorului creste.
Intervalul in care supraincalzirea e normala este: 6 - 12*C
Supraincalzirea are loc in vaporizator.

2. Subracirea:
Reprezinta diferenta de temperatura intre temperatura de condensare a agentului frigorific si temperatura la care acesta paraseste condensatorul.
Efectele sale sint doar benefice. O subracire mai accentuata poate aduce imbunatatiri perfrormantelor sistemului frigorific pentru aceeasi cantitate de agent.
O subracire normala oscileaza in intervalul 5 - 10*C.
Subracirea are loc in condensator
Ca o mica paranteza: doar lichidul se subraceste si doar gazul se supraincalzeste (vaporii)
Nu intru in mai multe detalii pentru ca nu isi au rostul, asa ca va prezint componentele:
__________________
AsRock Fatal1ty Z68 Prefessional gen 3 + Intel Core i7 2600K @ 4444MHz 1.305V
16GB GeIL Evo Corsa @ 1885 9-11-11-24
2xKingston 120GB SSD Raid 0
Seasonic X-Series 660W
V0rt3x is offline   Reply With Quote