View Single Post
Old 11-12-2017, 13:31   #10
bregelion
Member
 
bregelion's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 146
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Nici nu risti sa arzi ampliful, nici nu vor "trage" mai multa putere. Boxele consuma cat le dai. Daca ampliful tau le da 10W, 10W o sa consume. Poti sa pui boxe de 10000000W pe amplif de 10W si n-o sa se arda nimic (decat daca au impedanta mult mai mica. adica ampliful suporta 8Ohm si tu pui boxe de 2 ohm).

Le iei dar investesti degeaba, ca sa le folosesti la potential maxim ai nevoie de alta amplificare.

Daca vrei sa se auda mai tare pe aceeasi amplificare, iei boxe cu decibeli mai multi. Fiecare 3db in plus reprezinta o dublare a puterii. Adica daca boxele tale au acum 90db si asculti cu ele la 10W, niste boxe de 93db o sa se auda pe aia 10W ca ale tale la 20W dpdv al volumului. La fel, 10db reprezinta de 10 ori mai multa putere. Un difuzor de 97db o sa se auda la 10W la fel de tare ca un difuzor de 87db la 100W.

Bine, mai conteaza si claritatea in ecuatiile astea, ca poti sa iei boxe care urla dar se aud ca un rahat.

Nici faptul ca se vor "auzi mediocru" nu-ti dai seama din putere. Eu acum stau cu Unitra 75W + Heco Victa 301 puse in paralel pe un amplif de-asta Lepai LP-2020A+(s-a ars kenwood-ul de 13kg si 2x100W RMS acum cativa ani si nici n-am binevoit sa-l repar). In review cu scule ca lumea a iesit ca da... 7W RMS pe canal pana intra in clipping. Nu ascult aproape niciodata la maxim de "obraz" sa nu deranjez vecinii.

Asa ca... daca vrei crestere de calitate poti face upgrade la boxe si sa pastrezi ampliful. Pe viitor poti pastra boxele, vinde sistemul si cumpara un amplif separat daca vrei inca un "boost".

Apreciez detaliile oferite! O sa cumpar aceste boxe si pe viitor fac cum ai sugerat, cumpar un amplificator separat si pastrez boxele!
bregelion is offline   Reply With Quote