lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-09-2015, 12:42   #24341
Kspic
Banned

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Filtrele de aer sport au alte materiale din care sunt facute cu PROI mai mari. Filtrare mai slaba dar cantitate de aer mai mare care intra in motor.

Acelasi rahat si in cazul filtrelor OEM vs aftermarket. Alte materiale mai calitative la OEM cu filtrare mai buna.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 12:45   #24342
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 125 Post(s)

Ai pus tu filtrele sub microscop ma handicapatule?
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 12:45   #24343
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
BOSS, nu te duce capul.

1. Un om cu masina iesita din garantie trebuie sa fie prea prost sa se duca la reprezentanta pentru revizie. De ce ? OEM VW 90 lei acolo, la magazin 65 lei.
2. Poti sa iti muti cwru si sa iti iei tu filtrul pe care sa scrie made in Rahat cu varza care sa te multumesca
3. Eu n-am gasit filtre aftermarket pentru astra g si nici pentru audi facute in Turcia.
Toate sunt made in DE.
Eu ti-am spus ca estě retard, dar nu m-ai crezut.
1. ma duc la el la garaj; de fapt o sa ma duc la alt mecanic la garaj de acum incolo probabil
2. nu mi-l mut, ca dau comanda si-mi vine ce am nevoie; e suficient sa imi spuna codul reno sau sa-l caut eu in Dialogys (daca nu-mi prind urechile pe acolo)
3. pentru ca tu esti bo$$ de bo$$ cu Astra G si Audi; la mine caut sa scrie Fabriqué en France; nu ai idee pe cate produse fabricate pe vapor scrie Made in DE/FR.

Nu cumva ar trebui sa scrie Made in Germany sau cum se zice la "produs in" Deutschland?

Made in Deutschland e ca si cum ai spune amintiri din childrănărie.
Iti poate confirma @Enz0.

PS: gata, esti rebifat; vezi peretele ala din fata ta? poti vorbi cu el.

Last edited by kretzu77; 24-09-2015 at 13:01.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 12:46   #24344
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 84 Post(s)

PC-ul meu

Adica filtrul de aer OEM Renault pentru Laguna 3 2.0 dci pe care scrie MANN Made in Germany e diferit de AM MANN Made in Germany? Avand acelasi cod pe ele?
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 12:48   #24345
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Adica filtrul de aer OEM Renault pentru Laguna 3 2.0 dci pe care scrie MANN Made in Germany e diferit de AM MANN Made in Germany? Avand acelasi cod pe ele?
Una este OEM, alta este OE.

La mine, filtrul Renault OE 770....... este diferit la calitatea constructiei fata de filtrul OE 770... facut in Turcia: de la imbinari la calitatea plasticului interior.
Sau o fi fost contrafacut ala de mi-a spus ca nu-o pune pe masina si sa-l returnez de unde l-am luat. Dracu stie.

Last edited by kretzu77; 24-09-2015 at 12:59.
Old 24-09-2015, 12:51   #24346
Kspic
Banned

PC-ul meu

@kretzu77, vezi exact ce ti-am zis.

Daca esti baiat destept iti muti cwru si iti iei tu filtru aftermarket cu ceea ce gasesti in cutia de OEM.
Daca le iei de unde e mai ieftin sa nu te mire ca sub Made in De scrie made in china.
@Kimi, diametrele de filtrare mi le spunea un prieten de familie care imi aducea consumabilele. Are firma de pese si de la el le luam acum ceva vreme.

Dar stii ce sa faci mai bine. Dai hartia jos de pe filtru, o pui la femeie in chiloti si in cateva zile e gata de filtrare. Cand e full rosu e gata.
Eu ma retrag, n-am interesul sa te conving de ceea ce stiu. Vrei sa ma asculti ok. Nu vrei sa ma ascult iar e bine.
Citeste si tu pe forumurile de afara si ai sa vezi ca si acolo e precizata chestia asta legata de filtre.

Last edited by Kspic; 24-09-2015 at 12:54.
Old 24-09-2015, 12:52   #24347
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Kimi View Post
Ai pus tu filtrele sub microscop ma handicapatule?
Le-am pus eu la lupa cu mecanicul (de aer).
Ambele folosite si ambele cu acelasi cod reno pe ele. Parol ca nu aveau exact aceeasi textura (ne-am uitat unde era curat, la extremitati, desigur).
De toata jena.

Eu mi le comand de afara (nu ies cu mult mai scump daca iau tot si depasesc nu stiu ce valoare); din cauza TVA-ului pot lua chiar mai ieftin decat din tara (+transport, daca e cazul, ajung cam tot pe acolo)
Singurul impediment este ca-mi ajunge mai greu, deci exclus sa imi pice ambreiajul si sa comand de acolo, de exemplu (ca nu pot sta 1 saptamana fara masina). Sunt cazuri in care prefer sa ma duc la un service mai scump la chestii de amploare, numai ca sa primesc masina la schimb, ca ma costa mai mult sa inchiriez una pe o saptamana, doua).

Last edited by kretzu77; 24-09-2015 at 13:03.
Old 24-09-2015, 13:02   #24348
Kspic
Banned

PC-ul meu

Sisteme avansate de gestionare a carburantului
Pentru a veni în întâmpinarea reglementărilor actuale stringente privind emisiile;
presiunile de injecţie în sistemul de carburant sunt extrem de ridicate, pentru a obţine
o combustie mai bună şi mai curată. În consecinţă, distanţele dintre piesele mobile şi
numărul mai mare de găuri de duză afl ate în injectoare necesită o protecţie îmbunătăţită
la coroziune. 50% din producţia mondială de motorină nu respectă specifi caţiile OEM
în materie de puritate, cunoscut fi ind faptul că particulele cu dimensiuni mai mari
de 4 microni determină uzura acestor sisteme sensibile. Prin calibrare, s-a determinat
că fi rele de păr uman au, în medie, un diametru de 50 - 70 de microni, o globulă roşie
din sânge are 8 microni, iar bacteriile au, de obicei, 2 microni. Cea mai mică particulă
vizibilă pentru ochiul uman fără mărire este de 40 de microni! Pentru a respecta aceste
cerinţe pretenţioase, o fi ltrare mai fi nă necesită materiale speciale. Fleetguard oferă
o gamă variată de tipuri de materilae, într-o diversitate de tipodimensiuni:
n Materiale pentru fi ltrul de carburant – celuloză, materiale sintetice şi StrataPore™
n Materiale separatoare carburant - apă – celuloză tratată şi StrataPore

https://www.cumminsfiltration.com/pd...LT36179-RO.pdf

http://www.fanopel.ro/Cateva-sfaturi...22-t_1493.html

" Filtru de motorina - recomand numai GM sau PurfluEmoticoncod-C511) -de ce zic asta pt ca fata de filtrul de motorina Mann acestea 2 filtreaza la 2 microni iar Mann la 4 microni- Lucru testat la limorom sibiu. "

Puneti in pla mea mana si cititi si voi inainte sa latrati angro. Ca ceea ce faci tu kretzule se numeste latrat. Dai din gura, injuri si jignesti.
Kimi tu ai noroc, la blicla nu ai filtre.

Ti-am explicat de 2 ori pana acum, daca nu pricepi aia e soarta. Mai tine si de zestre genetica. Unde Dumnezeu nu da... nici forta nu poate sa iasa bine.

Last edited by Kspic; 24-09-2015 at 13:18.
Old 24-09-2015, 13:35   #24349
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

Uitasem sa va spun lucrul cel mai important!

La ultima revizie facuta acum cateva zile, uleiul dat jos din motor era negru. Am masini de vreo 12 ani dar ulei negru scos dupa 10.000 km nu am vazut nici bagam in cielo ulei de la peco de 15 lei litru. Si uleiul este Motul 8100 luat de la unix auto.

Luasem tot Motul 8100 si cand l-am vazut in ce hal este am facut retur si am luat Castrol Magnatec C3. Gratis sa imi dea ulei motul si numai bag asa ceva in masina...
@Kspic, nu te supara ca te inportunez! Dar noi mai avem si serviciu, o femeie acasa de f***t, un mers in oras, treburi casnice nu stam numai pe net sa citim. Tu avand mult timp liber este normal sa fii mai bine informat.

Si pana la urma si Rocco Siffredi trebuie sa manance o paine, daca te pierde de telespectator o sa moara de foame.

Last edited by Seatpower; 24-09-2015 at 13:40.
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 13:40   #24350
Kspic
Banned

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
Uitasem sa va spun lucrul cel mai important!

La ultima revizie facuta acum cateva zile, uleiul dat jos din motor era negru. Am masini de vreo 12 ani dar ulei negru scos dupa 10.000 km nu am vazut nici bagam in cielo ulei de la peco de 15 lei litru. Si uleiul este Motul 8100 luat de la unix auto.

Luasem tot Motul 8100 si cand l-am vazut in ce hal este am facut retur si am luat Castrol Magnatec C3. Gratis sa imi dea ulei motul si numai bag asa ceva in masina...
Stefan, era primul schimb cu motul 8100 x-cess ? Daca da sunt 2 variabile
- ulei contrafacut deci prost
- uleiul care are "detergenti" de moda veche a facut curatenie.

De ce il iei de la intermediar ?

Eu de aici l-am luat ultima oara si am fost foarte multumit de el in cei 10k facuti http://www.ulei-motul.ro/

Stai man linistit ca e mai usor sa ai un servici decat sa faci facultatea asta. Eu dupa ce termin cursurile am de invatat ca nu ai cum sa inveti in sesiune.
Femeie de ***** am si eu stai linistit. Inca e mai rau de mine ca e tanara si e mai mult de munca.
O mancare trebuie sa imi fac si imi fac singurel deci timp liber .. spre 0.

Dar decat sa stau si sa citesc ce se dicuta pe topicul de hardware, software mai bine citesc ceva ce ma ajuta. Ajut pe altii MOCA dar cand vad prostie combinata cu nesimtire... iese naspa.

Last edited by Kspic; 24-09-2015 at 13:51.
Old 24-09-2015, 13:42   #24351
ryo
Senior Member

Mentioned: 20 Post(s)

NU MAI DA-TI QUOTE LA kspic. Am auzit ca cei de la Unix Auto nu au produse asa bune, acuma daca am fost mintit si eu mint la randul meu.
ryo is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 14:29   #24352
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

The bomb has been planted on this thread.

Eu am pus filtre MANN până acum, but no more. S-au făcut de tot rahatul, nici nu se mai potrivesc bine.
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 14:36   #24353
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 84 Post(s)

PC-ul meu

Scrie China pe ele sau Germany?
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 14:39   #24354
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Nu ştiu exact de Germany, dar China în niciun caz nu scrie.
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 15:04   #24355
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

Quote:
Originally Posted by fullrespect View Post
Eu am pus filtre MANN până acum, but no more. S-au făcut de tot rahatul, nici nu se mai potrivesc bine.
Si eu am tot pus MANN dar am trecut pe MAHLE sau CHAMPION..
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 16:36   #24356
carcozep
Senior Member

Mentioned: 32 Post(s)

"Leaked documents seen by the Guardian show the three countries[UK, France, Germany] lobbied the European commission to keep loopholes in car tests that would increase real world carbon dioxide emissions by 14% above those claimed."

UK, France and Germany lobbied for flawed car emissions tests, documents reveal

"Auto Bild said the BMW X3 xDrive 20d exceeded limits on nitrogen oxides emissions more than elevenfold in road tests by the International Council on Clean Transportation (ICCT). This is even worse than the VW Passat’s performance."

BMW shares tumble amid claims X3 model exceeds EU emissions limits

"VW told us that in Europe too, vehicles with 1.6 and 2 litre diesel engines are affected by the manipulation."

VW emissions crisis: Owners call lawyers as scandal reached Europe - live

Volkswagen hires BP oil spill lawyers to defend emissions cases

This just keeps getting better. MOAR POPCORN
carcozep is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 16:43   #24357
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

De fapt s-au gantit ca trebuie sa scoata diesel-ul de pe piata pentru a avea succes cu niste hibride mult mai scumpe sau cu niste electrice mult mai scumpe.
Cate tehnologii nu au fost fortate in acest fel.
Old 24-09-2015, 16:45   #24358
Day
Senior Member

Day's Avatar

Mentioned: 10 Post(s)

La masinile astea noi, se mai considera un avantaj motorul diesel ?
La SUVuri inteleg, cuplu and shit.. Dar day-by-day car ?
Day is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 16:54   #24359
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1059 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Depinde daca vorbim de BMW 320D sau Skoda fabia 1.4 TDI.
Old 24-09-2015, 16:55   #24360
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

BMW diesel owners hate Peugeot cars. Plot twist - BMW cars have Peugeot engines optimized by BMW ...
Enz0 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules