lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-06-2019, 22:22   #7381
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by Dacus View Post
Exact. Ca să-ți faci o idee despre un procesor pentru desktop, vezi rezultatele pentru o suită de benchmark-uri.

Cinebench nu-ți spune cum se comportă un procesor în jocuri de ex, sau în aplicații Office. NU este the ultimate benchmark.

Apropo de testele făcute de Monstru pentru Threadripper.

"PCMark incearca sa emuleze performanta utilizarii zilnice a unui PC, in mai multe situatii specifice, prin urmare rezultatul nu ar trebui sa ne mire – majoritatea aplicatiilor din zilele noastre scaleaza mai bine cu frecventa, nu cu numarul de nuclee. Drept urmare, 8700K, 2700X, 8600K si 2600X fac legea in acest caz."

Văd că atunci când lumea așteaptă un procesor nou pentru desktop, moare să vadă cât e scorul în Cinebench. E relevant doar pentru o foarte mică parte din utilizatori. Asta am vrut să spun.

Iar dacă e relevant Cinebench, atunci îți iei un sistem cu un monstru de procesor cu n-șpe nuclee, îți iei soft de 3500 dolari și faci treaba cu ele.
Um, I hate to piss in your Cheerios, dar procesoarele moderne, cu enșpe cores și threads pot fi comparate în utilizare 100% doar cu câteva benchmarks, nu în jocuri sau office usage. Depinde foarte mult ce te interesează pe tine, personal. Dacă folosești WinZIP 6 ore pe zi, te vei uita la benchmark-urile de arhivare. Dacă te obsedezi în Excel toată ziua, te vei uita la performanța single-core. Dacă folosești aplicații specializate, optimizate multicore, te vei uita la Blender și CineBench. La astea se uită toată lumea dintr-un motiv foarte simplu: sunt cam singurele utilitare de nenchmark care pot utilizat absolut toate core-urile și thread-urile unui procesor modern la 100%; pe lângă asta, sunt repetitive, consistente și simplu de utilizat.

De-aia nu auzi de teste de CPU sub, spre exemplu, Doom, al cărui engine este capped la 200 FPS. Vei ajunge să ai enșpe procesoare cu rezultat 200 FPS; și-atunci cum le diferențiezi? Vei ajunge să spui „bah, nu are rost să fac upgrade de la 6700K la 9900K sau Ryzen 3 fiindcă nu îmi aduce niciun avantaj în Doom” - și vei avea dreptate. Dar atunci când vorbim de un CPU nou, nu vorbim despre faptul că merge Doom mai bine pe el decât pe altul, fiindcă dacă ar exista mentalitatea asta n-ar mai fi apărut niciun procesor nou în ultimii 5 ani.

Chestia e că testul ăla din Cinebench sau Blender care te bășică pe tine este relevant pentru că arată limitele maxime ale unui CPU, adică alea de care o să te lovești peste 2, 3, 5 ani, atunci când o să apară Doom 7 și va utiliza procesorul în aceeași măsură ca CineBench-ul de azi.

Pe scurt, PCMark-ul de azi îți arată utilizarea unui procesor nou cu suita software de azi. Blender îți arată cât de bun va fi același procesor nou cu suita software de peste 5 ani, fiindcă îți arată limitele acelui procesor. În general, când faci upgrade de platformă (sau cumperi o platformă nouă), o iei ca să te țină X ani, și aici PCMark nu te ajută să decizi.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2019, 22:39   #7382
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Chestia e că testul ăla din Cinebench sau Blender care te bășică pe tine este relevant pentru că arată limitele maxime ale unui CPU, adică alea de care o să te lovești peste 2, 3, 5 ani, atunci când o să apară Doom 7 și va utiliza procesorul în aceeași măsură ca CineBench-ul de azi.
Eu astept in continuare, performanta AMD RX480 in DirectX 12, Mantle sau Vulkan vs GTX 1070, cum se batea lumea in piept prin 2016.
Old 24-06-2019, 23:03   #7383
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Acum RX 480 bate GTX 1070 ti in Vulkan.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	World War Z.jpg
Views:	118
Size:	160.9 KB
ID:	66223  
Old 24-06-2019, 23:29   #7384
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

In DirectX 12 ce face ?
https://www.guru3d.com/articles_page...review,12.html
Old 24-06-2019, 23:39   #7385
Dacus
Member

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
U

Pe scurt, PCMark-ul de azi îți arată utilizarea unui procesor nou cu suita software de azi. Blender îți arată cât de bun va fi același procesor nou cu suita software de peste 5 ani, fiindcă îți arată limitele acelui procesor. În general, când faci upgrade de platformă (sau cumperi o platformă nouă), o iei ca să te țină X ani, și aici PCMark nu te ajută să decizi.
Asta cu "benchmark-ul de azi îmi arată limita peste 5 ani" este puțin forțată.
Fiecare benchmark arată limita la momentul respectiv, când este relevant din punct de vedere al tehnologiei și al aplicațiilor existente.

Când o să apară Doom 7, cine știe, poate nici nu o să mai existe PC-uri desktop așa cum le știm noi. Poate computingul se mută în cloud și o să avem nevoie numai de un PC terminal/consolă.

Dacă stai să te gândești, e oarecum logic. Legea lui Moore a devenit flască, să bagi core-uri cu duiumul în cpu nu ajută decât în anumite aplicații, crește consumul, crește căldura, poate există o limită fizică unde performanța nu mai rentează să fie produsă local.

Poate nu se întâmplă peste 5 ani, poate se întâmplă peste 10 sau 15.
Mai țineți minte testele în care se analiza vitezele de scriere și de citire ale unui DVD-RW?

Am scris în gugăl DVD-RW. În ordine, autocomplete mi-a dat așa:
dvd-rw altex
dvd-rw extern altex
dvd-rw ce inseamna

Cei care nu caută un DVD-RW extern, întreabă ce înseamnă! Și eu încă mai am unul în desktop.
Mai e relevant că eu mi-am cumpărat DVD-RW după teste și benchmark-uri? Imediat nu o să mai găsesc DVD-uri de cumpărat.
Că tot vorbea un forumist de smartphone-uri, telefoanele noi de top nici nu mai au jack în care să bagi mufa unei perechi de căști.
E puțin forțată explicația, dar cam asta e situația cu relevanța în viitor.
Old 24-06-2019, 23:52   #7386
kruder
Senior Member

kruder's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

Tu spui ca toate rezervoarele de 50L sunt inutile ca tu folosesti 2L pana la munca si inapoi
Old 25-06-2019, 00:07   #7387
labuser
Member

labuser's Avatar

Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

1. am trecut pe 6600k pt aplicatii si am simtit diferenta vs i3 1155
chiar n-am chef sa stau sa ma uit cum se incarca pc-ul degeaba si nu m-as intoarce pe un procesor slab never. de asemenea, simt diferenta intre ssd sata si actuala generatie de nvme.
2. dvd-ul a ajuns suport de casti, iar castile probabil o sa se fabrice doar bluetooth in zona consumer
3. relevanta pt viitor nu exista. exista doar tehnologie mai noua si atat.
tot aud de futureproof de la "longhorn" si x64 daca mai tineti minte povestea.
probabil ca 2 ani de zile cat au garantie placile de baza o sa tina usb 3.2 gen 2 , pci ex 4.0 si ddr4 wifi 6 samd.
in incheiere, pot sa iti spun ca simt avantajele wifi modern, bluetooh 5.0 si daca e sa transfer poze de pe telefon prefer oricand 10gb/s
Old 25-06-2019, 02:13   #7388
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Asta cu "benchmark-ul de azi îmi arată limita peste 5 ani" este puțin forțată.
Fiecare benchmark arată limita la momentul respectiv, când este relevant din punct de vedere al tehnologiei și al aplicațiilor existente.
Exact aia e, că trebuie să arate limita. Trebuie să poți compara X la maxim versus Y la maxim.

Quote:
Când o să apară Doom 7, cine știe, poate nici nu o să mai existe PC-uri desktop așa cum le știm noi. Poate computingul se mută în cloud și o să avem nevoie numai de un PC terminal/consolă.
Pe principiul ăsta nu îți mai iei PC.

Quote:
Dacă stai să te gândești, e oarecum logic. Legea lui Moore a devenit flască, să bagi core-uri cu duiumul în cpu nu ajută decât în anumite aplicații, crește consumul, crește căldura, poate există o limită fizică unde performanța nu mai rentează să fie produsă local.
Scuză-mă... un P4 la 2.0 GHz (Willamette) avea TDP de 75W. Un P4 la 3 GHz (Northwood) avea TDP de 82W. Arhitectura Prescott se învârtea pe la 85-90W, Presler atingea 130W (neoverclockate), Bloomfield tot așa, etc.

Acum avem procesoare la 65-90W TDP. Deci despre ce vorbești aici?

Quote:
Mai e relevant că eu mi-am cumpărat DVD-RW după teste și benchmark-uri? Imediat nu o să mai găsesc DVD-uri de cumpărat.
Că tot vorbea un forumist de smartphone-uri, telefoanele noi de top nici nu mai au jack în care să bagi mufa unei perechi de căști.
E puțin forțată explicația, dar cam asta e situația cu relevanța în viitor.
Stai man că eu nu vorbeam de ce o să fie peste 20 de ani, vorbeam despre ce o să fie în 3. DVD-ul a fost dezvoltat acum aproape 30 de ani, comparația ta n-are nicio noimă. E normal ca o tehnologie apărută acum 30 de ani să fie expirată (deși încă se mai folosește!).

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 25-06-2019, 21:43   #7389
Razvan_M
Member

Razvan_M's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Un video amuzant despre dezvoltarea Intel Ice Lake pe 10nm
https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=YztHCaKyk0M
Old 25-06-2019, 21:48   #7390
Gogu
Ancient friend

Mentioned: 26 Post(s)

Da, hilar....m-am ***** pe ei de ras.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2019, 22:11   #7391
labuser
Member

labuser's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Razvan_M View Post
Un video amuzant despre dezvoltarea Intel Ice Lake pe 10nm
https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=YztHCaKyk0M
dreptul la replica
www.youtube.com/watch?v=q2Hm7ZHR7qw
Old 25-06-2019, 22:16   #7392
Gogu
Ancient friend

Mentioned: 26 Post(s)

Ma doare mintea....
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2019, 00:45   #7393
kruder
Senior Member

kruder's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

Review
https://elchapuzasinformatico.com/20...0-x570-review/
Old 26-06-2019, 02:28   #7394
GRIP
Ancient friend

GRIP's Avatar

Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Oho. E intereseanta rau treaba. Mai ramane de reparat treaba cu memoriile si cred ca o sa fie amuzant rau.
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2019, 09:08   #7395
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 238 Post(s)

PC-ul meu

Arată chiar impresionant, felicitări AMD!
Old 26-06-2019, 09:52   #7396
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

În Cinebench, 30% peste procesorul meu. Tot 6c12t, frecvență similară (al meu 4.25, Ryzen 3600 are 4.20). Nu e rău... dar mă așteptam la un pic mai mult.

Quote:
Old 26-06-2019, 10:07   #7397
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 238 Post(s)

PC-ul meu

Păi e vorba de Ryzen 5 3600, să vedem ryzen 7 cum se comportă.
Old 26-06-2019, 10:13   #7398
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 560 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Cred ca el se referea la IPC... Da, clock per clock, core per core cam pe acolo e fata de nemuritoarea generatie Intel something well, lake, etc
Old 26-06-2019, 10:29   #7399
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Da, la IPC mă refeream. Nu zic că e rău, ba chiar mă bucur că există și e la preț accesibil, as a matter of fact exact procesorul ăsta e ținta pentru build-ul MiniITX. Mă așteptam la un 40% dar nu-i bai e foarte bine și așa.

Quote:
Old 26-06-2019, 11:31   #7400
labuser
Member

labuser's Avatar

PC-ul meu

https://wccftech.com/amd-ryzen-16-co...els-i9-9980xe/
AMD 16 core + x570 Godlike= parjol pt i9 9980xe
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread: