lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-08-2019, 22:37   #21861
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

Pret bun adica 4k ?
Ce justifica diferenta de pret fata de LG, samsung, philips etc. ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2019, 23:40   #21862
zamoldac
Senior Member

zamoldac's Avatar

Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu

Pentru un refresh la htpc:
- AMD Ryzen 3 3200G - 420Ron
- Gigabyte B450 AORUS M - 370Ron
- Crucial Ballistix Sport LT DDR4-3200 2x8GB - 300Ron (Iubitel)
zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2019, 20:54   #21863
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 724 Post(s)

PC-ul meu

@Arise, mi-a venit si mie azi Atuman LS-1, dar nu merge absolut deloc, exceptand cand e conectat la USB. Clipoceste iconita de battery, dar chiar si dupa o ora de lasat la incarcat, de unul singur n-o ia. Doar cand e conectat la USB merge, si atunci merge ok. E ca si cand n-ar fi legata bateria la PCB, si e si fuuucked up de deschis jigodia.

La tine merge bine? Sa stiu daca-s eu prost cu ceva (sper) sau incep procesul de refund/resend cu Banggood.
Old 19-08-2019, 21:00   #21864
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 560 Post(s)

PC-ul meu

Da, eu nici nu l-am încărcat...
Trebuie să îi dau două clicks, primul îl deschide, al doilea măsoară. Se vede raza laser roșie pe perete.
Old 19-08-2019, 21:05   #21865
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 724 Post(s)

PC-ul meu

Mda, multam. Il las peste noapte la incarcat, poate-poate, altfel vad maine cum le scriu alora.
Old 19-08-2019, 21:50   #21866
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Pret bun adica 4k ?
Ce justifica diferenta de pret fata de LG, samsung, philips etc. ?
Da, pretul de 4000 mi se pare foarte bun pentru ce ofera in comparatie cu alte TV_uri din acelasi price range. Cauta review-uri si vezi ca e cotata seria ca fiind best buy in categoria de midrange tv fiindca ceva optiuni care altele nu le au decat la highend sau OLED.

Nu stiu ce nu are el vs restul producatorilor fiindca nu m-am uitat prea mult fiindca in special cautam un panel de 10biti fara artificii gen FRC etc, 120Hz , neaparat VA (nu vreau IPS) VA-ul are cel mai bun black dupa OLED iar faptul ca e luminat "full array local diming" in loc conventionalul edge led se apropie destul de mult de OLED, procesare X1 Extreme cred ca e cea mai buna in middlerange price, are HDR, HLG iar cu ultimul update la android 8 a primit Dolby Vision si Imax Enahance gratis (ceea ce il transforma fix in XG95), alti producatori stiu sa lase TV-urile fara chestii in loc sa dea ceva gratis.

Pacat ca sony stau prost la capitolul calitatea update-urilor si suport pentru android tv, vin update-urile foarte greu.
A nu se intelege gresit, nu fac reclama sony ci pur si simplu nu prea aveam ce lua in acelasi pret iar un OLED cu adevarat fain sarea de 7000 lejer, asta e compromisul ideal.

Singurul minus gasit pana acum e blooming-ul la subtitrari in modul HDR daca e bezna total in camera fiindca da luminozitatea foarte sus dar se poate rezolva usor dintr-o setare aproape de tot sau in totalitate prin adaugarea de banda led in spatele TV_ului.

Ai aici ceva detalii despre seria 2019, XG90 e aproape rebag la asta pe diagonala de 49 iar diagonalele de la 55 in sus sunt modelul XG95 care are acelasi display + upgrade la procesorul X1 Ultimate processor si cam atat si e 7000+ vs 4000 pe diagonala de 55, nu merita diferenta ca deja intri in pricerange-ul de OLD bun.
https://www.trustedreviews.com/news/...ia-tvs-2951944

LE: ingerulol - Nu ma asteptam sa vad ca dintr-un panel conventional VA se poate obtine o calitate asa buna a imaginii.

Last edited by agarici cu pedale; 19-08-2019 at 22:19.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2019, 22:10   #21867
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

La banii aia Sony-ul este best-buy . Are un panel de calitate si multe feature-uri.
Am 55XE8577 si sunt foarte multumit .... am dat mai putin , dar seria 9xxx nu scadea deloc
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 20-08-2019, 07:45   #21868
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
in special cautam un panel de 10biti fara artificii gen FRC etc, 120Hz , neaparat VA (nu vreau IPS) VA-ul are cel mai bun black dupa OLED iar faptul ca e luminat "full array local diming" in loc conventionalul edge led se apropie destul de mult de OLED, procesare X1 Extreme cred ca e cea mai buna in middlerange price, are HDR, HLG iar cu ultimul update la android 8 a primit Dolby Vision si Imax Enahance gratis (ceea ce il transforma fix in XG95), alti producatori stiu sa lase TV-urile fara chestii in loc sa dea ceva gratis.
În afară de faptul că n-am înțeles mai nimic din toate acronimele alea, motivul fiind lipsa mea de cunoștințe, am altă întrebare... voi, în general, chiar remarcați feature-urile alea? Sunt sigur că în condiții de benchmark sintetic sau teste cu aparatură profesională vor exista diferențe pe hârtie, dar în rest...

Chiar sunt curios, ce surse de imagine puneți pe TV-urile astea ca să puteți spune „da, dom'le, cu aparatul X se vede mai bine decât cu aparatul Y”?

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 20-08-2019, 07:53   #21869
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1174 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Eu am in dormitor un LG cumparat cu vreo 2500 lei acum ~5 ani poate mai mult si in cave un Philips cumparat de mai putin de 5 ani cu vreo 1600 sau 1800, nu mai tin minte.

LG-ul este mult mai placut sa te uiti la el. Philipsul are culorile spalacite si aiurea. LG-ul e fix unde trebuie. Asta se observa de la filme pana la jocuri.
Old 20-08-2019, 09:27   #21870
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Eu am in dormitor un LG cumparat cu vreo 2500 lei acum ~5 ani poate mai mult si in cave un Philips cumparat de mai putin de 5 ani cu vreo 1600 sau 1800, nu mai tin minte.

LG-ul este mult mai placut sa te uiti la el. Philipsul are culorile spalacite si aiurea. LG-ul e fix unde trebuie. Asta se observa de la filme pana la jocuri.
Era si un philips OLED la 5000 RON dar suferea de burn sau image retention si am zis pas imediat. Philips-ul la calitatea imaginii cred ca sta cel mai prost dintre toti, la highend sunt mai okeish dar nimic impresionant, inainte aveau preturi bune acum nu mai au. Panasonic-ul aveau TV-uri faine iar chiar si de buget dar smart-ul e limitat.

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
În afară de faptul că n-am înțeles mai nimic din toate acronimele alea, motivul fiind lipsa mea de cunoștințe, am altă întrebare... voi, în general, chiar remarcați feature-urile alea? Sunt sigur că în condiții de benchmark sintetic sau teste cu aparatură profesională vor exista diferențe pe hârtie, dar în rest...

Chiar sunt curios, ce surse de imagine puneți pe TV-urile astea ca să puteți spune „da, dom'le, cu aparatul X se vede mai bine decât cu aparatul Y”?
Prefer Android TV in defavoarea oricarui smart pt ca folosesc KODI pt redare de orice tip de continut combinat cu un NAS sinology configurat sa faca autograber la seriale si filme (Radarr+Sonarr+TrakTV ca sa tine cont de progres intre device-uri) imi face extrem de usor sa redau filme de orice fel.
Deci da, pentru mine chiar daca sunt niste noutati aceste features deja downloadez continutul in asa masura si e o diferenta de cum se vad.
Old 20-08-2019, 09:38   #21871
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Oled > ips > va > tn
Old 20-08-2019, 09:42   #21872
poker_x
Senior Member

Mentioned: 5 Post(s)

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Oled > ips > va > tn

Nu la tv-uri. Ips este praștie în comparație cu va

Sent from my iPhone using Tapatalk
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 20-08-2019, 10:13   #21873
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Prefer Android TV in defavoarea oricarui smart pt ca folosesc KODI pt redare de orice tip de continut combinat cu un NAS sinology configurat sa faca autograber la seriale si filme (Radarr+Sonarr+TrakTV ca sa tine cont de progres intre device-uri) imi face extrem de usor sa redau filme de orice fel.
Deci da, pentru mine chiar daca sunt niste noutati aceste features deja downloadez continutul in asa masura si e o diferenta de cum se vad.
Stai așa că e ceva ce nu înțeleg.
Presupun că descarci filme/seriale cu rezoluție maxim 1080p, encoded x.264 sau ceva asemănător. Ok, Android TV fiindcă e configurabil, am înțeles, dar nu vorbeam de partea de software, ci de celelalte chestii, gen 10-bit-nu-știu-cum, HDR, etc. Îmi vine greu să cred că un serial descărcat de pe net se vede mai bine pe TV-ul Sony cu toate alea menționate decât pe un TV de 1500-2000 RON.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 20-08-2019, 10:19   #21874
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Oled > ips > va > tn
IPS are glow daca nu e pus la nivelul ochilor si e prezent bleeding dar are unghiuri mai bune, negrul e luminat.
VA-ul nu are glow dar are unghiuri mai mici, lucru care nu e problematic pt mine, negrul e mult mai bun pe el.
Si eu credeam ca IPS-ul e mai misto dar am dat retul la 2-3 TV-uri din cauza glow-ului si bleeding.

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Stai așa că e ceva ce nu înțeleg.
Presupun că descarci filme/seriale cu rezoluție maxim 1080p, encoded x.264 sau ceva asemănător. Ok, Android TV fiindcă e configurabil, am înțeles, dar nu vorbeam de partea de software, ci de celelalte chestii, gen 10-bit-nu-știu-cum, HDR, etc. Îmi vine greu să cred că un serial descărcat de pe net se vede mai bine pe TV-ul Sony cu toate alea menționate decât pe un TV de 1500-2000 RON.
TV-ul e 4K, deci vorbim de continut 4K downloadat nu FHD dar si daca iau FHD procesorul face upscaling foarte bine.
Revenind la continutului 4K daca iei 10 biti sau HDR sau Imax etc etc e facut altfel filmul si automat TV-ul detecteaza profilul si se trece automat in modul in care e facut video-ul sa arate cel mai bine si cu siguranta arata vs acelasi film in modul normal.

HDR, Dolby Vision, HLG, Imax si ce mai exista nu are treaba directa cu Sony ca sa se inteleaga, orice producator poate implementa asta dar costa liceentierea si automat multi evita la produsele entry, abia pe la mainstream incep sa se implementeze mai bine si la highend-uri sunt prezente in totalitate. Partea misto e ca au inceput sa coboare features de high end si la mainstream din ce in ce mai mult, lucru bun pentru noi fiindca se vor implementa si pe TV_uri mai accesibile.
Presupun ca la un tv de entry level de 1500-2000 RON chiar daca reusesti sa redai cumva un film de 10biti el nu va avea frumusetea si culorile comparative cu tv de 5000-10000RON din obvios reasons. De exemplu panelurile ieftine au 10biti cu niste artificii, altele nu au deloc si tot asa.

Last edited by agarici cu pedale; 20-08-2019 at 10:51.
Old 20-08-2019, 10:50   #21875
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
.
Presupun ca la un tv de entry level de 1500-2000 RON chiar daca reusesti sa redai cumva un film de 10biti el nu va avea frumusetea si culorile comparative cu tv de 5000-10000RON din obvios reasons.
Oi fi eu mai chior, dar n-am reușit să disting diferența decât la demo-urile alea de prezentare, care presupun că sunt făcute special pentru a o evidenția. Nu zic că n-ai dreptate, doar că în cazul meu nu se aplică. Iar seriale 4K... mi-ar trebui muuuuulte HDD-uri gigantice pentru a le păstra.

Quote:
Old 20-08-2019, 11:11   #21876
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

TV-urile in showroom sunt setate sa se vada vivid de regula ca sa te atraga iar funtia Demo e sa-ti prezinte e-penisul imens, sunt suprasaturate de cele mai multe ori si e greu sa distingi ceva clar sau diferente. Eu pun pe stick ceva continut si il scot din modul demo cand testez ceva.
Ca idee Netflix-ul deja a inceput sa bage continut 4K, HDR si Dolby Vision pe seriale si filme, deci incepe sa apara din ce in ce mai multe. Compresarea lor e foarte buna, mi se pare ca e H.265 HEVC care e extraordinara fiindca ocupa putin rau comprativ cu H.254 si calitatea e acolo sau chiar mai sus.

Pe xpenology am 2x3TB dar stau pe un singur HDD momentan si il curat imediat cum imi vine mail ca e 80% ocupat, ratie am cacalau, pot sa le sterg si instant dar fac hit and run.

EX:Comparativ cu un model de acum 3 ani tot Sony dar FHD din seria W80 3D, panel 120hz VA pe 8 biti, diferentele sunt imense, pot reda orice continut pe el dar nu arata la fel oricat l-ai calibra fiindca nu poate panel-ul. Nu ma intelege gresit, chiar si asa TV-ul old se vede in continuare foarte bine.

Daca chiar nu poti distinge nimic intre 2 tehnologii (OLED vs orice altceva) atunci da e o problema dar e subiectiv acest aspect fiindca sunt sigur ca nu ai ochiul antrenat. De exemplu eu nu mai pot trece sub nici o forma la un TV normal 60hz comparativ cu unul de 120Hz fiindca mi se pare ca orice miscare mai rapida agata iar interpolarea si alte artificii similare pentru motion si fluiditate nu-mi plac, le dau off.

Last edited by agarici cu pedale; 20-08-2019 at 11:26.
Old 20-08-2019, 12:21   #21877
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 76 Post(s)

PC-ul meu

Si eu astept un OLED la un pret mai decent din cauza unghiului de vizionare. Sotia sta cam la 25 de grade de centru si majoritatea TV-urilor sunt jalnice pentru asa ceva. De aia inca pastrez o plasma Panasonic mai veche.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 20-08-2019, 13:42   #21878
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
De exemplu eu nu mai pot trece sub nici o forma la un TV normal 60hz comparativ cu unul de 120Hz fiindca mi se pare ca orice miscare mai rapida agata.
Speaking of which...
Mă uit la scene video cu panning (orizontal/vertical), văd clar cum imaginea „sare” de la un frame la celălalt, nu e „smooth”, asta și la TV, și pe monitor, e super enervant. Ce pot face să nu mai am tremuratul ăsta?

Quote:
Old 20-08-2019, 14:07   #21879
cristispot
Ancient friend

cristispot's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

+1 si eu vreau sa stiu cum scap de asta?

Desi s-ar putea sa nu existe scapare, dat fiind faptul ca filmele sunt "trase" la 24fps, s-ar putea asta sa le fie limitarea?
cristispot is offline   Reply With Quote
Old 20-08-2019, 14:51   #21880
gg0
Senior Member

gg0's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

Standardul de cinematografie e de 24fps si tot ce e filmat mai sus de 24fps zici ca-i telenovela.
gg0 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules