lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-11-2019, 02:28   #141
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 586 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
1. Nepotismul e ok,
2. bani cati mai multi e ok,
3. influenta peste tot e ok,
4. un mic banut sa intri in fata e ok
1. la noi e pila/nepotism -> in vest e recomandare
2. peste tot; deci si la noi si la ei
3. la noi e trafic de influenta -> in vest e lobby
4. la noi e spaga -> la ei e comision

La ei fura unul pentru toti pe principiul puscaria trece banii raman
La noi fura toti, de la inalti politicieni pana la infiermiera din spitale (aia fura bani publici, infirmiera inalbitor - deci tot bani publici). Si puscaria li se pare nedreapta. Mai ales la nivel inalt.

Politicienii fura probail 1 miliard de eur pe an; la un PIB de 190 miliarde inseamna ~0.6%
O infiermiera ajunge sa sustraga produse de curatenie/dezinfectare de pana la 100 lei pe luna; la un salariu net al infirmierea de 2100 lei in medie inseamna ... well ... peste 4%
Deci?

Cand vom ajunca noi, cetatenii, sa nu ne mai comportam cu nu vrem sa se comporte politicienii, va fi ceva.
Oricum exista o consolare: ritmul nostru de crestere este mai lent decat ritmul vestului de decadere.

Last edited by kretzu77; 12-11-2019 at 02:38.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 12-11-2019, 02:32   #142
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
No ideea despre ce vorbesti, eu ma refeream strict la alegerile de acum si la situatia actuala
Fix la alegerile de acum m-am referit si eu.
Candidatul nu este cel pregatit si cel nimerit la psd acum. Ei incepusera sa pregateasca pe altcineva dupa ce a castigat KJ acum 5 ani.
Cel pregatit a renuntat de ceva vreme la cursa.

Last edited by kretzu77; 12-11-2019 at 02:35.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 12-11-2019, 02:41   #143
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 571 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Ma confunzi cu o persoana care chiar urmareste politica
Old 12-11-2019, 02:53   #144
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Nici eu nu o urmaresc.
Conjunctura a facut sa aflu: o nunta, amicul unui prieten, cäcaturi din astea
Old 12-11-2019, 03:31   #145
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 571 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Ah, am inteles...
Old 12-11-2019, 12:14   #146
fubu
Senior Member

fubu's Avatar

Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ryo View Post
Nu uita dreptul la libera exprimare nu tine cont de vot.
Pe multi ii deranjeaza de ce nu au votat altii dar au fost intrebati de ce nu merg la vot, unii din ei au niste explicatii pertinente.
Nu! Dar e o chestiune de bun-simt si un dram de inteligenta! Daca nu iti convin candidatii neamc, iesi in strada, fa protest sa te vada, sa te auda!
Old 12-11-2019, 13:12   #147
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

PC-ul meu

kretzule, vine aiurea toata afirmatia ta. De parca tot ce s-a intamplat din cauza asta s-a intamplat.
Elena din Troia la ciclu si pwula Odisee...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2019, 13:30   #148
parpales
Senior Member

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Nu! Dar e o chestiune de bun-simt si un dram de inteligenta! Daca nu iti convin candidatii neamc, iesi in strada, fa protest sa te vada, sa te auda!
Omule si a nu vota este o optiune , si nu , nu toti sunt dispusi sa-si ia bastoane pe spinare deamboulea cand pot pur si simplu sa nu voteze.
Old 12-11-2019, 16:36   #149
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
kretzule, vine aiurea toata afirmatia ta. De parca tot ce s-a intamplat din cauza asta s-a intamplat.
Elena din Troia la ciclu si pwula Odisee...
Elena la ciclu ... pla Odisee

soferul beat prins a 3-a oara la volan
ochiul neatent de la curtea de conturi pe furaciunea celor din guvern
omul neatent la trecerea tacita a anumitor legi prin parlament
... pla Romanie
Old 12-11-2019, 17:02   #150
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 161 Post(s)

Quote:
Originally Posted by parpales View Post
Omule si a nu vota este o optiune , si nu , nu toti sunt dispusi sa-si ia bastoane pe spinare deamboulea cand pot pur si simplu sa nu voteze.
Nu bre, nu e nici o optiune. Cum ar fi fost sa fi obligat sa te duci la vot sa pui stampila pe liderul suprem si apoi sa nu ai posibilitatea sa protestezi pentru ca iti iei **** ne spinare , bagat la zdup si famiia ta sicanata ? Era bine nu?

Sa te duci la vot din respect pentru fraerii aia care au murit sa ai tu acest drept( fraeri e impropriu spus, oamenii sunt eroi dar in contextul actual cand ei au luptat pentru ceva iar altii care au dobandit fara nici un efort acel ceva, se pisa pe el de vot). De aia sa te duci ma la vot, sa iti misti curul odata la 4-5 ani si sa faci o alegere. Sa ii sanctionezi pe aia care fac greseli, pe aia care iti elibereaza criminalul inainte de termen si vine ala si iti da in cap, pe aia care vor sa aiba butoanele justitei pentru a fura linistiti, pe aia care iti pun taxe si asteapta bani de la tine pentru NIMIC, pe aia care prostesc atatea milioane de oameni cu niste lei la salariu cand costurile vietii cresc exponential, datoria statului creste exponential si.... surpriza, la un moment dat va trebui platita.

@Tile, omule scoate capul din pamant, da-ti doua palme si re-evalueaza ce ai spus. Tu chiar crezi bazaconiile alora de la Antena3? Ce dovezi scrise au? Tu chiar crezi ca omul ala ajungea sa isi depuna candidatura daca exista cea mai mica dovada? Tu crezi ca daca facea parte dintr-o retea de trafic de copii nu il dadeau ailalti in gat in momentul in care a ajuns persoana publica? daca ai avea cea mai mica dovada autentica ai lua sute de mii daca nu milioane de euro de la presa, ar fi un scandal colosal si imediat ar incepe urmarirea penala.

Asta e avantajul democratiei, libertatea de exprimare. Dar uneori dauneaza grav, televiziunile de genul antena3 indobitocesc populatia zi de zi incat ajungi sa vi tu aici si sa sustii asemenea aberatii, Klaus Iohannis vanzator de copii.

Inca ceva, daca s-ar dori prezenta mare la vot, s-ar acorda o scutire de impozit gen 10-20% in acel an pentru persoanele care voteaza. Pun pariu ca ar iesi 60-70% prezenta la alegeri. Daca nu se da nimic gratis...mentalitatea romanului, de ce sa ma duc sa votez? Aaa, castig 20 lei reducere la impozit, fuguta la vot. Simplu ca buna ziua.

Last edited by Iubitel; 12-11-2019 at 17:09.
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2019, 17:14   #151
parpales
Senior Member

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Nu bre, nu e nici o optiune. Cum ar fi fost sa fi obligat sa te duci la vot sa pui stampila pe liderul suprem si apoi sa nu ai posibilitatea sa protestezi pentru ca iti iei **** ne spinare , bagat la zdup si famiia ta sicanata ? Era bine nu?

Sa te duci la vot din respect pentru fraerii aia care au murit sa ai tu acest drept( fraeri e impropriu spus, oamenii sunt eroi dar in contextul actual cand ei au luptat pentru ceva iar altii care au dobandit fara nici un efort acel ceva, se pisa pe el de vot). De aia sa te duci ma la vot, sa iti misti curul odata la 4-5 ani si sa faci o alegere. Sa ii sanctionezi pe aia care fac greseli, pe aia care iti elibereaza criminalul inainte de termen si vine ala si iti da in cap, pe aia care vor sa aiba butoanele justitei pentru a fura linistiti, pe aia care iti pun taxe si asteapta bani de la tine pentru NIMIC, pe aia care prostesc atatea milioane de oameni cu niste lei la salariu cand costurile vietii cresc exponential, datoria statului creste exponential si.... surpriza, la un moment dat va trebui platita.

@Tile, omule scoate capul din pamant, da-ti doua palme si re-evalueaza ce ai spus. Tu chiar crezi bazaconiile alora de la Antena3? Ce dovezi scrise au? Tu chiar crezi ca omul ala ajungea sa isi depuna candidatura daca exista cea mai mica dovada? Tu crezi ca daca facea parte dintr-o retea de trafic de copii nu il dadeau ailalti in gat in momentul in care a ajuns persoana publica? daca ai avea cea mai mica dovada autentica ai lua sute de mii daca nu milioane de euro de la presa, ar fi un scandal colosal si imediat ar incepe urmarirea penala.

Asta e avantajul democratiei, libertatea de exprimare. Dar uneori dauneaza grav, televiziunile de genul antena3 indobitocesc populatia zi de zi incat ajungi sa vi tu aici si sa sustii asemenea aberatii, Klaus Iohannis vanzator de copii.
Ai req dusmani ai poporului astia de nu voteaza ! Ia sa-i bagam la mititica ia sa-i sicanam pe ei si familia ca nu vor voteze ia sa-i ...Oh but wait, chiar au acest drept intr-o democratie, momentan a nu te prezenta la vot nu este o contraventie sau infractiune , dar a improsca cu ceva maro pe altii care nu sunt de acord cu turma ar trebui sa fie.Personal am o stima deosebita pt tine chiar daca nu te cunosc, dar sincer imi pari nitel naiv si cam indoctrinat ,pace.
Old 12-11-2019, 17:30   #152
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 161 Post(s)

Ai dreptul sa votezi, ti-l exerciti sau nu, asta e optiunea ta. Normal ca nu poti sa fi sanctionat. Tu ce vrei sa fi, Nemo-Nobody? Stai acasa si nu votezi sa le demonstrezi politicienilor ca nu iti pasa. Atunci.... de ce s-ar da inapoi de la mizerii daca nu iti pasa. Iti pasa, te duci la vot. Te duci si la protest, protesteaza unul ii doare la patina, 1000 la fel, 100k e ca un ghimpe in coasta, 1 milion deja e nasol.

Nu sunt indoctrinat, am propriile principii si pareri, nu ma uit la televizor, nu sunt indobitocit de 'influenceri', iau la pwla pe facebook toti formatorii de opinie cand scriu aberatii. Naiv? De ce, am zis eu sa votati x sau y ca totul o sa fie roz, ca o sa vedem unicorni pe strada, ciorile se vor transforma in ingerasi, o sa fie egalitate pentru catei? Nu, nu am spus asta. Oricine poate sa isi formeze o opinie, mergi in tarile din Europa unde exista prezenta mare la vot si vezi cum sta treaba pe la aia. Mergi in tarile unde sunt multi atei in Europa si vezi cum sta treaba. Fa cateva corelatii si o sa vezi de ce poporul asta e cum e in secolul asta.
Old 12-11-2019, 17:36   #153
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Gaminggrade

Quote:
Mergi in tarile unde sunt multi ATEI in Europa si vezi cum sta treaba. .
Te las 5 minute sa te gandesti la ce ai facut Alex...si dupa vorbim,pana una alta te las cu el :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Daniel.jpg
Views:	73
Size:	52.8 KB
ID:	67439  
Gaminggrade is online now   Reply With Quote
Old 12-11-2019, 18:17   #154
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

lol
Old 12-11-2019, 18:46   #155
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Nu urmaresc Antena 3. Studiaza acest articol si apoi mai discutam.
Old 12-11-2019, 19:10   #156
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 582 Post(s)

PC-ul meu

Se cheamă fake news fenomenul. Dacă pui botul la tot ce scrie pe net rămâi cu sechele...
Old 12-11-2019, 19:29   #157
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

PC-ul meu

Fake news my ass...

Subiectul a fost dezbatut peste tot la toate televiziunile din tara asta, asa ca cineva sa spuna ca e fake news ceva pute rau in Ro.
Old 12-11-2019, 19:29   #158
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 263 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Ce se intampla daca unul din cei 2 candidati ajunsi in turul doi renunta la candidatura?
Old 12-11-2019, 19:55   #159
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

PC-ul meu

Cel mai probabil candidatul iesit pe locul 3 intra in cursa in locul celui retras.
Old 12-11-2019, 20:24   #160
labuser
Senior Member

labuser's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

sunt curios cum muta @Tile in turul 2.

interesant e ca pe un forum de pasionati it se pune accentul pe aspecte umane, trasaturi omenesti si nu pe aspecte tehnice.

ati vazut Elysium ? mai tineti minte cum se desfasura votul acolo ?
cum ar fi daca votul la distanta s-ar realiza prin certificate digitale ?
etc.

cat despre al 2-lea tur, e jucat deja, prin eliminarea lui Barney.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules