lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


View Poll Results: Ce componente invechite folositi?
Tastatura PS/2 32 54.24%
Maus PS/2 17 28.81%
Hard Disk P-ATA 9 15.25%
Floppy drive 7 11.86%
Nimic din cele de mai sus 21 35.59%
Unitate optica P-ATA 9 15.25%
Multiple Choice Poll. Voters: 59. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-01-2010, 19:00   #1
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Question De ce placile de baza inca mai au conectori "legacy"?

As vrea sa stiu si eu cine mai foloseste un HDD ATA si drive Floppy impreuna cu o placa de baza de peste 400 lei pe care instaleaza memorie DDR3 la fel de scumpa si un procesor de 400, 1000 sau 2000 lei? Am luat ca exemplu platforma LGA1156, dar se aplica si pentru LGA1366 si AM3.

Prezenta conectrilor PS/2 o mai inteleg, oarecum, insa tastaturile si mausii PS/2 sunt pe cale de disparitie. Daca va uitati la magazinele online, numarul de tastaturi USB disponibile este aproape dublu in comparatie cu PS/2, iar mausii sunt de 5 ori mai multi. Cu toate astea pun pariu ca vom avea parte de conectorii PS/2 cativa ani buni de acum, chiar si dupa ce vor disparea de pe piata dispozitivele de intrare care au nevoie de asa ceva. Amintiti-va ca abia acum ~2 ani am scapat de COM si LPT.

In momentul de fata doar intel a renuntat complet la acesti conectori, in timp ce restul producatorilor se incapataneaza sa ii pastreze, cu exceptia catorva modele de top (>600 lei).
Postati va rog si cand ati renuntat la aceste componente invechite.

Eu unul nu mai folosesc Floppy de mai bine de 5 ani, tot cam pe-atunci mi-am luat hard SATA iar tastatura+maus USB am de 1 an doar.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 19:09   #2
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Stiu ca suna ciudat, dar mai ales overclockerii si persoanele care testeaza hardware mereu, ca noi, au nevoie de acesti conectori. Conectorii PS2 asigura compatibilitatea cu switch-urile KVM mai vechi, dar asta sa zicem ca nu ar fi atat de important. Mult mai important este in schimb conectorul IDE, fara de care frecvente PCI-E mai mari de 115MHz ar fi destul de periculos de folosit, iar fara aceste frecvente, BCLK sau Uncore mare pe X58 ramane doar un vis
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 19:16   #3
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Tin minte ca am auzit undeva chestia asta cu overclockingul si conectorul IDE, insa nu gasesc nimic pe net. Poti detalia te rog ce s-ar putea intampla (si de ce) in cazul cresterii frecventelor PCI-E cu un hard SATA? A testat cineva pe rand ATA, SATA I, SATA II si SATA III?
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 19:30   #4
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu ce "s-ar putea intampla" ci ce se intampla. Hard-disk-urile S-ATA (1,2,3 whatever) o iau razna peste 115 PCI-E. Simptomele sunt diverse, fie nu poti seta frecventa PCI-E mai sus de un anumit punct, fie se corupe sistemul de operare, se buseste HDD-ul, s.a.m.d. HDD-urile sunt ceva mai rezistente totusi, insa SSD-urile se pot busi iremediabil de la o frecventa PCI-E prea mare (clasicul simptom cand vede numai controller-ul de 8MB si nu mai are acces la restul memoriei).
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 19:47   #5
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Nasol... Sunt curios daca se intampla la fel si in cazul folosiri unui controller SATA pe PCI. Asta ca solutie pentru overclockeri.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 20:06   #6
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu stiu daca se intampla la fel, dar de ce sa ma leg la cap cu o solutie mai complicata cand pot folosi un banal HDD pe IDE?

Iar daca pe tine te deranjeaza conectorii IDE sau PS2, exista placi de baza care nu mai au asa ceva
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 21:29   #7
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Nu e vorba de mine, e vorba de tendintele consumatorilor si de faptul ca majoritatea producatorilor aparent nu analizeaza piata inainte de a lansa un produs. Chiar si pe un forum ca acesta unde se pune accentul pe OC se pare ca numai 2 oameni mai folosesc HDD ATA, in timp ce ce 10-12 au doar maus si tastatura PS/2 (eliminand voturile pt HDD si FDD din totaul primelor 2 optiuni) si 8 nici atat. Asta reprezinta un procent foarte solid de 90%, si anume clienti care cumpara produse cu facilitati de care nu au nevoie dar sunt obligati sa le plateasca.

Desigur, deocamdata sunt doar cateva voturi, astept cu interes mai multe pareri. Apropo, de ce nu apar cei care au votat desi am facut pollul public?
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Last edited by Chipicao; 18-01-2010 at 21:31.
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 22:13   #8
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Eu sincer nu inteleg cu ce deranjeaza acei conectori. I say" the more, the merrier!" Care-i problema ca-s acolo? Incurca pe cineva? Un conector IDE/FDD e mult mai usor de aranjat frumos intr-o carcasa decat un conector SATA.

Aceeasi discutie o vazusem pe la inceputul anului trecut pe bit-tech... atat erau de revoltati stimabilii redactori de-acolo incat lasau impresia ca vor merge sa dea foc fabricilor unde se produc placi de baza...

BTW, ai uitat sa pui in poll "unitate optica IDE" Ca si pe aia o folosesc.
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 22:19   #9
alex17 GTX
Ancient friend
 
alex17 GTX's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: OC Club
Posts: 382
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru tastaturi si mousi ps/2 exista adaptoare deci alea ar putea fi scoase. Singurul care il mai consider util e portul ATA.
alex17 GTX is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 22:27   #10
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Corect, trebuia pusa si unitatea optica. Rog un moderator sa o adauge, dar cred ca HDD ATA ii poate tine locul.

Daca citeai postul meu anterior ai fi vazut care e problema, si anume costurile. Nu e vorba doar de o bucata de plastic, ci si de controllerul aditional si ce componente mai are nevoie (chipseturile intel nu mai suporta PATA de pe vremea lui P965/ICH8) plus proiectarea traseelor.

Si pana la urma ideea in sine. Ti-ar conveni daca, pe langa porturile pe care le ai acum, placa ta de baza ar avea inca 2 COM-uri, un LPT, si de ce nu vechea interfata MIDI/joystick. "The more the merrier", right?
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 22:30   #11
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Mie chiar imi lipseste gameport-ul... Am un joystick Logitech Wingman in perfecta stare de functionare si nu am pe ce sa-l folosesc...

Eh, stiu ca pot sa-mi cumpar o placa de sunet cu 20ron, sau un convertor pentru USB (vreo 80-100ron), dar nu ar fi fost mai simplu sa-l am deja pe placa de baza?
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 22:51   #12
Micutzu
Oenolog
 
Micutzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,207
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Micutzu
Default

Fratilor, au trecut 8 ani de cand a aparut Abit IT7 MAX si tot n-ati avut timp sa schimbati tastaturile si mousii PS2 ?



Eu as prefera sa ramana doar porturi USB pentru periferice si S-ATA pentru stocare, restul sunt tehnologii depasite si carate de la o generatie la alta doar pentru compatibilitatea cu hardware vechi. Spatiu ocupat pe backpanel / PCB si costuri suplimentare inutile pentru ceva ce nu am nevoie. Power Over e-SATA si pentru drive-urile interne ar fi o chestie misto, apropo .

PS: da, avantajul controller-ului P-ATA cand vrei sa obtii viteze de bus mari imi place si mie, dar si daca nu exista onboard se gasea un controller PCI ieftin ca sa il suporte.
Micutzu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010, 23:22   #13
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Da, Power Over eSATA pentru hardurile interne imi doresc si eu Ce misto ar fi sa scapi dintr-un foc de cablurile de alimentare.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2010, 00:14   #14
IraqI_Freedom
Senior Member
 
IraqI_Freedom's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 929
Mentioned: 4 Post(s)




Send a message via MSN to IraqI_Freedom Send a message via Yahoo to IraqI_Freedom Send a message via Skype™ to IraqI_Freedom
Default

Quote:
Originally Posted by eXpander View Post
Eu sincer nu inteleg cu ce deranjeaza acei conectori. I say" the more, the merrier!" Care-i problema ca-s acolo? Incurca pe cineva? Un conector IDE/FDD e mult mai usor de aranjat frumos intr-o carcasa decat un conector SATA.

Aceeasi discutie o vazusem pe la inceputul anului trecut pe bit-tech... atat erau de revoltati stimabilii redactori de-acolo incat lasau impresia ca vor merge sa dea foc fabricilor unde se produc placi de baza...

BTW, ai uitat sa pui in poll "unitate optica IDE" Ca si pe aia o folosesc.
Ei... vezi tu expander... si pe mine ma deranjeaza acei conectori... cateodata.
Daca ei nu ar exista pobabil ca pretul placilor de baza ar fi cu 0.05% mai mic, probabil ca cateodata nu ai mai avea atatea batai de cap in a conecta alimentarea pe procesor s.a.m.d.
Nush cate sisteme ai asamblat tu, dar eu adeseori am gasit mai practic si mai usor in a aranja un cablu s-ata decat unul ide.
Cred ca cu totii suntem de acord ca acesti conectori in majoritatea cazurilor sunt o risipa de resurse.

Cheers.
IraqI_Freedom is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2010, 01:30   #15
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Mai mult de 0.05% as zice eu. Undeva pe la 10 euro, insa e doar o presupunere.

P.S. Retineti ca o placa de baza pe care o cumperi cu 100 de euro are costuri de fabricatie mult mai mici, asa ca 3-4 euro economisiti in procesul de fabricatie inseamna mai mult in pretul de pe raft.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2010, 08:00   #16
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Imi aduc aminte cand am overclockat prima data o platforma cu X58 primul lucru pe care-l pierdeam era mouse-ul deoarece era pe USB .
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2010, 09:49   #17
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Repet, exista multe placi de baza fara conectorii astia. Cine vrea, nu are decat sa isi cumpere modelele alea. Personal consider acesti conectori foarte necesari.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2010, 11:25   #18
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Da, intel si ASRock...
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2010, 12:04   #19
guppster
porkster
 
guppster's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Tîrgu Mureş
Posts: 555
Mentioned: 2 Post(s)




Send a message via Yahoo to guppster
Default

Quote:
Originally Posted by Chipicao View Post
Da, intel si ASRock...
P55 FTW nu are IDE
__________________
guppster is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2010, 12:17   #20
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Toate modelele EVGA P55 vin fata PATA sau conector Floppy. Bafta celor care isi permit asa preturi
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Concursul "Lab501 te premiaza" s-a incheiat!!! Micutzu Concursuri 414 18-05-2011 15:18
HDD Portabil " all in one " kpy_here Software 3 02-04-2010 18:22
Discutii despre "[Arhiva] - matose, Monstru & Micutzu - bench sessions " Monstru Overclocking & benchmarking 3 11-01-2010 01:01

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2210

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.