lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-09-2017, 12:09   #1
Doru1
Member
 
Doru1's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Location: Dincolo lângă încoace.
Posts: 67
Mentioned: 3 Post(s)


Default Smart Protection vs Alien Surface

Salutare,tocmai mi-am luat si eu un S8 Plus dupa atatia ani de strans pentru un flagship , asta cred ca-l tin pentru vreo 5 ani sigurat,ca doar la ce pret a avut..ma doare sufletul parca.
Asadar , cred ca stim toti ca S8 si s8 plus sunt telefoane fragile,degeaba au ele "gorilla glass 5" pe fata si pe spate,ca sticla aia se sparge foarte usor ,si costa o gramada sa le inlocuiesti.
Si gandindu-ma la protectie,cand vine vorba de folii, ce ati recomanda ? Smart protection sau alien surface? eu le consider 2 brand-uri mari in romania ,sunt cam pe la acelasi pret, si din ce am vazut la buhnici cand a incercat sa zgarie un s7 edge cu folia de la smart protection pe el ,cand a luat-o a fost ca nou.

Voi ce ati alege?
__________________
There is no heaven or hell. No matter what you do while you're alive, everybody goes to the same place once you die. Death is Equal.
Doru1 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 13:09   #2
kvist
Senior Member
 
Join Date: Dec 2010
Location: bucharest
Posts: 535
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am avut pe htc 10 si una si cealalta.
Alien a facut "coaja de portocala" mai repede. Amindoua te protejeaza doar pt zgirieturi. Daca accepti si te obisnuiesti cu "feeling-ul" lor la dat cu degetul pe ecran sunt ok. Numai bine.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
__________________
i7-4790K|NH-D15|MSI Z97-GD65 GAMING|Kingston 12GB PC3-12800|GTX1070|Xonar Essence STX|Fractal Design Define XL R2|Seasonic X-750|Samsung 850 EVO 250GB|Zowie FK1|Razer Goliathus Speed|CMStorm Trigger|ASUS ROG Swift PG279Q|Sennheiser HD 700|SteamID:kvistul
kvist is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 15:28   #3
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu nu folosesc sticla deloc la telefoane dar in acelasi timp am grija sa nu il bag cu chei and shit care-l pot zgaria.
Husa in schimb e un nust, iti pica telefonul si de cele mai multe ori ti-l salveaza.

La S8 in schimb cred ca o sticla e extrem de utila, aproape toti prietenii cu S8 l-au scapat o singura data pe jos si s-a spart sticla 200-300euro reparatia si anularea garantiei. GG
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 17:45   #4
Doru1
Member
 
Doru1's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Location: Dincolo lângă încoace.
Posts: 67
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Dap,este foarte scumpa inlocuirea de display sau spate..deaia aleg sa imi iau in curand o husa Wallet S de la Spigen pt s8 plus si acuma ma decid intre folii.. aia de la smartprotect cred ca o sa mi-o taie daca le precizez.deci macar atata.
Folii de sticla nu prea stiu ,doar de astea 2 branduri ce stiu ca sunt mai "bunicele"
__________________
There is no heaven or hell. No matter what you do while you're alive, everybody goes to the same place once you die. Death is Equal.
Doru1 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 21:03   #5
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sticla securizata are rol principal de a se sparge cand pica pe ea si sa protejeze ecranul, adica sa preia socul, cat vrei sa dai pe ea e partea a doua dar clar una buna intotdeauna e mai buna la preluarea socurilor, din pacate nu am folosit prea multe la viata mea si au fost de fel cheap insa aici sunt multi care isi iau lucrur mai bune so ii las pe ei sa spuna pareri dar aia cu Alien cred ca e meh.

Sunt anti huse wallet/flip sau cum le-o zice pentru ca de cele mai multe ori telefoanele aterizeaza 99% pe display, sunt misto alea cu magnet ca sunt sanse sa se inchida cand pica in bot. Tu practic ai un telefon in totalitate de sticla asa ca wallet-ul ala cred ca e oke, nu sunt la zi cu S8-urile.

Nu ti-o zic din experienta proprie ci din experienta cu persoanele care au patit-o si faceam small talks about that, iar la service veneau multi cu diverse telefoane sparte.

In ultima vreme am interactionat cu site-ul https://www.mobiledirect.ro si au fost extraordinar de rapizi si seriosi. Am ramas surprins de ei.
Am avut chiar si o problema cu un temperglass si mi-au trimis altul fara extra cost, doar l-am dat pe cel vechi inapoi.
Nu ii laud, nu fac reclama pentru ei.

Last edited by agarici cu pedale; 10-09-2017 at 21:08.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 21:39   #6
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

De curiozitate întreb : am luat o sticla, am montat-o la mm, chiar m-am chinuit, însă nu acoperă total ecranul, chiar se vede bine asta. Sticla e Nilkkin, 50lei, eMAG, pe ip7.
Ideea e că nu mi-am dat seama decât după ce am montat-o. Iar un amic mi-a arătat ieri tot un ip7 cu ecranul complet acoperit, până in margine adică, altă marcă. Ce vreau să mentionez e faptul ca in anunțul produsului cumpărat de mine scria ca acoperă ecranul fără probleme.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 21:57   #7
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sticla securizata oricand. Am prieteni cu Alien Surface si nu-s super multumiti. In 2 ani le-au schimbat in garantie de cel putin 2 ori. Se regenereaza intr-adevar anumite zgarieturi fine(care nu s-ar fi facut deloc pe sticla securizata), in schimb, fiind ca o folie nu intareste ecranul. Sticla securizata, fiind dura ajuta la cazaturi si pentru ca sustine ecranul si il ajuta sa flexeze mai putin.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 22:01   #8
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

O folie, indiferent de firma, ca e facuta de cineva in China cu mana de lucru sclavi din Mongolia sau e facuta in US cu oameni de stiinta evrei de top - e o mizerie in comparatie cu sticla. Nu se vor putea niciodata compara, indiferent, orice, oricum, oricine ar face-o, ar fi. Mereu m-am intrebat daca exista oameni ce-si iau asa ceva. Sau mai bine zis, daca-si iau teapa cu asa ceva. Eram ferm convins, in sinea mea, ca n-are cum, romanii sunt smecheri, versati, invatati cu tepele!
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 22:37   #9
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Sticla securizata oricand. Am prieteni cu Alien Surface si nu-s super multumiti. In 2 ani le-au schimbat in garantie de cel putin 2 ori. Se regenereaza intr-adevar anumite zgarieturi fine(care nu s-ar fi facut deloc pe sticla securizata), in schimb, fiind ca o folie nu intareste ecranul. Sticla securizata, fiind dura ajuta la cazaturi si pentru ca sustine ecranul si il ajuta sa flexeze mai putin.


Pot să o returnez și eu pe a mea că nu corespunde descrierii chiar dacă e montată? )


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 22:40   #10
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tu decizi daca 50 Ron merita nervi facuti cu aia. Adica te poti duce la ei sa le spui de problema si ca vrei banii inapoi pentru ca n-a corespuns cu descrierea. Arunci si un ANPC pe-acolo si vezi ce se intampla.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 22:45   #11
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu e vorba de 50 lei ci de faptul ca, pe lângă faptul ca livrarea trebuia făcută pe 31.8, eMAG in stilul lui, au vândut un produs care nu corespunde descrierii, drept urmare e useless și o vor face in continuate fără vreo sesizare la Nilkkin. Sau chinezi au ecranul mai mic pentru ca pută mai mică așa și ecranul?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 23:04   #12
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tu s-ar putea sa te superi si sa te enervezi mai mult decat e necesar. Da, pana la urma de 50Ron e vorba. In mod normal, moral, ar trebui sa-ti dea banii inapoi pentru ca NU corespunde cu descrierea. Ei probabil o sa te intrebe daca n-ai observat inainte s-o montezi, dar nu e treaba ta s-o pui in prealabil pe ecran cu foliile neatinse ca sa vezi daca vine cum trebuie.

In schimb, conditiile de returnare spun ca trebuie returnata nemontata.

Oricum, te duci acolo, vorbesti 5 minute, si daca nici dupa alea 5 minute nu sunt de acord sa iti inapoieze banii, si le spui si ca o sa contactezi ANPC, te duci acasa si depui plangere online la ANPC si astepti solutionare. N-are rost sa-ti strici ziua pentru 50Ron.

Acum, nu cred ca eMag sta sa verifice ca se pupa la fix cu ecranul, asa ca probabil o sa solutioneze cumva problema.

Sa faci printscreen + print la pagina produsului unde scrie ca acopera toata suprafata ca sa se vada ca nu corespunde cu descrierea.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2017, 23:40   #13
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu cred ca exista folie de sticla care sa acopere 100% ecranele curbate.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2017, 13:25   #14
Doru1
Member
 
Doru1's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Location: Dincolo lângă încoace.
Posts: 67
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
O folie, indiferent de firma, ca e facuta de cineva in China cu mana de lucru sclavi din Mongolia sau e facuta in US cu oameni de stiinta evrei de top - e o mizerie in comparatie cu sticla. Nu se vor putea niciodata compara, indiferent, orice, oricum, oricine ar face-o, ar fi. Mereu m-am intrebat daca exista oameni ce-si iau asa ceva. Sau mai bine zis, daca-si iau teapa cu asa ceva. Eram ferm convins, in sinea mea, ca n-are cum, romanii sunt smecheri, versati, invatati cu tepele!
Deci sugerezi ca merita mai mult o folie de sticla in loc de una normala ?

Daca da, atunci sa nu mai iau ceva de la smartprotection si sa caut una securizata sau de sticla ma rog ? nu sunt sigur deoarece am auzit multe persoane spunand ca au sticla temperata pe s7 edge si s8 si se crapa sau se dezlipeste mai usor,sau arata rau..nu ma pricep. imi puteti recomanda una calumea?
__________________
There is no heaven or hell. No matter what you do while you're alive, everybody goes to the same place once you die. Death is Equal.
Doru1 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2017, 15:11   #15
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
O folie, indiferent de firma, ca e facuta de cineva in China cu mana de lucru sclavi din Mongolia sau e facuta in US cu oameni de stiinta evrei de top - e o mizerie in comparatie cu sticla. Nu se vor putea niciodata compara, indiferent, orice, oricum, oricine ar face-o, ar fi. Mereu m-am intrebat daca exista oameni ce-si iau asa ceva. Sau mai bine zis, daca-si iau teapa cu asa ceva. Eram ferm convins, in sinea mea, ca n-are cum, romanii sunt smecheri, versati, invatati cu tepele!
Zi-mi un sticla pentru Edge-ul vietii.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2017, 15:59   #16
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

@kpy_here "Io ti-am zis ca nu o sa acopere ecranul complet..." Credeam ca zici de foliile 3D, nu cele normale. Adica era implicit ca nu doream 3D, fiind cu banda colorata pe folie. Dar in mod normal, foliile pentru ecran plat ar fi trebuit sa acopere, pentru ca pe zona ecranului sticla nu este curbata. Nici la Edge, nici la alte telefoane.

Foliile in general arata urat si distrug culorile la ecrane. Sincer sa fiu, mai bine imi faceam asigurare si aia era, 550 lei parca sau 800 lei la noumax, iar daca il crap, platesti inca 800lei si iei unul refurb...din pacate. Insa avand in vedere ca un ecran de ip7 e 680lei...
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2017, 16:22   #17
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am sters ca nu aveam chef sa intru in discutii degeaba, but here i go.

Iphone 7 are margini curbate. Nu ca la samsunguri, dar tot sunt curbate. Nu ai cum sa te astepti ca o folie normala sa ajunga pana la marginea ecranului. Easy as that.

Si decat sa spargi bani pe asigurari si folii si tot felul de prezervative pentru telefon care teoretic il protejeaza, dar la prima cazatura sunt sanse la fel de mari sa se sparga, mai bine ii pui la ciorap pentru urmatorul telefon.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2017, 16:28   #18
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default Smart Protection vs Alien Surface

Eu știu că nu ești de acord cu folii și alte carcase și îți dau dreptate, însă nu câștig cât doi rinichi pe lună, altfel nu mi-aș bate capul tare mult. Am red, luat pentru red, cum crezi că arată intr-o șoseta Apple de Silicon midnight blue?

Iar legat de ecranul iPhone, nu îți dau dreptate, dar o poza zice multe, așa ca revin când ajung acasă cu acest detaliu. E vorba de 0,5mm cel mult, nu complet. Și nici ai cum pune complet ca se lovește de husa de Silicon.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2017, 16:37   #19
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Uite iphone-ul. Daca nu vezi curbura ecranului...

Fac si o poza la iphone-ul de pe masa, daca vrei.

Nu intru in discutia cu ce telefon sa-ti cumperi in functie de venit.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2017, 16:41   #20
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default Smart Protection vs Alien Surface

Partea luminată e plată, asta doream să spun.

Eh, o dăm în bărci, Cip. Nu poți compara telefonul cu o mașina, chiar dacă o poți face praf dacă vrei și te chinui nițel.

Chiar mă gândeam ca shoes mei de munte au costat 80, echivalentul la 350, adică o pereche de shoes care mă țin doi ani chiar dacă aș umbla cu ei zilnic, deci teoretic telefonul asta face cât încălțămintea mea pe 20 de ani ) nasol, am shoes chiar buni de la Salewa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Alien surface™ TheDogg Telefoane mobile si alte gadgeturi 26 05-04-2016 15:08
Dezactivare write protection de pe o memorie USB Sulfur Memorii & stocare 4 25-12-2014 17:03
Func MS-3 Gaming Mouse & Surface 1030 XL LAB501 Articole 18 19-02-2014 10:42

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,091
Total Online: 2708

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.