lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-07-2013, 03:39   #1
georgesil
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2012
Location: Bucuresti
Posts: 55
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default Recomandari pe bune

Va salut cu respect dragi colegi!

As avea si eu nevoie de sfatul vostru.
Povestea suna cam asa: se da un 3930K/LGA 2011 asezat pe o placa de baza AsRock Fatality Champion, momentan racirea se face cu un Asetek Intel o solutie integrata pe lichid. CPU-ul este in daily use OC la 4200 si cat a fost racoare afara racirea a facut fata cu brio, dar de cand a venit caldura a cam inceput sa faca scandal. Nu sunt maniac cu bench-urile dar recunosc ca-mi mai place sa ma uit la niste scoruri, jocuri nu foarte des dar atunci cand ma joc mai ating cate un Metro sau Crysis pe detalii maxime...anyway problema grava a aparut cand am incercat sa fac un pic de encoding video, acolo proc-ul a sarit pe la vreo 74-75 de grade, l-am oprit repede ca sa nu faca buba si am purces la a cauta o solutie mai avansata de racire. Acum mare mea rugaminte la voi este, sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi, credeti ca merita sa investesc intr-o solutie custom pe lichid?...am facut socoteala si ma duce pe la minim 280-300 de euro numai pt proc, sau credeti ca m-as ajuta mai mult cu un cooler pe aer si care ar fi acela? Mentionam si carcasa CM Storm Trooper, incap doar rad-uri de 240 in ea dar eu m-am gandit la un 360-480 montate pe spate. Sunt binevenite pareri, sugestii, oferte, chiar si critici constructive.


Va multumesc anticipat!
georgesil is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2013, 07:38   #2
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Problema este ca tu nu ai venit cu toate detaliile.
Cooler-ul tau in fapt este un AIO similar cu Antec Kuhler620 sau Corsair H70. Ne spui ce carcasa ai dar nu mentionezi cate ventilatoare de sistem ai si la ce RPM (valabil si pentru cel de pe CPU).
Ambientul conteaza si el foarte mult si ca parere strict personala 74-75 nu e asa de mult daca e sa comparam cu rezultatele din testul facut de Monstru - http://lab501.ro/procesoare-chipsetu...0x-si-3930k/40

Ce ai mai putea sa incerci? Banuiesc ca acel Asetek e stock, eventual schimbi ventilatorul si pui 2 pe el in regim push-pull.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2013, 14:46   #3
georgesil
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2012
Location: Bucuresti
Posts: 55
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

In cazul de fata nu cred ca sunt relevante cooler-ele de system, dar exista un CM 200mm stock in tavanul carcasei si CM 2*120 mm stock front intake, mai exista un ventilator de 120 mm pe spate dar acolo e montat rad-ul pt CPU; ambientul variaza intre 22 si 30 grade C; Pe Asetek deja a fost inlocuit cooler-ul original cu 2*120 mm Cougar 1500 PWM in push/pull.

Multumesc frumos pentru raspuns!
georgesil is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2013, 14:55   #4
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

ce voltaj ai la cpu?mai trage de el in jos,75 grade in full load vara nu e asa grav....
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2013, 18:37   #5
georgesil
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2012
Location: Bucuresti
Posts: 55
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Voltajul e 1.250, asta e minimul la care e stabil. Anyway m-am gandit sa mai golesc carcasa, sa achizitionez niste rack-uri externe duble pt 4 dintre hdd-uri fiindca si alea emana caldura si sa pun niste coolere pe rami fiindca sunt niste g-skill-uri pe care le-am urcat in pod. Dar problema de fond ramane, investesc in water cooling, merita?...sau merg pe aer la cel mai performant cooler si care ar fi acela?

Va multumesc pt sfaturi!
georgesil is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2013, 00:39   #6
Tile
Ancient friend
 
Tile's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brexitania
Posts: 1,237
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sfatul meu este sa scapi de CM Storm trooper si sa faci rost de un Bitfenix Shinobi XL sau un Coolermaster Cosmos S. Apoi renunta definitiv la sistemul de watercooling AIO. Circuitul tau de racire trebuie sa includa un waterblock decent (gasesti o groaza de modele care sunt foarte apropiate ca performante), un radiator 3x120 mm sau o combinatie de radiatoare ( un 2x120mm + 1x120mm) si o pompa buna (Laing DDC1 sau D5) impreuna cu fitingurile G1/4 si furtunul aferent.
__________________
Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.
Tile is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2013, 04:43   #7
georgesil
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2012
Location: Bucuresti
Posts: 55
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Tile: iti multumesc frumos in primul rand, din pacate nu pot sa scap de Storm, e o carcasa buna zic eu si a fost destul de costisitoare; nu stiu daca merita investitia si intr-o alta carcasa si in sistemul de racire. Ma gandeam mai degraba sa iau un rad 360, un wb Phobia Extreme/Alphacool Edition si un ddc ultra sau ddc t-plus si sa montez rad-ul in exterior pe spatele carcasei. Pareri?
georgesil is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2013, 09:38   #8
Tile
Ancient friend
 
Tile's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brexitania
Posts: 1,237
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Radiatorul poti sa-l montezi pe exteriorul carcasei si waterblock-ul este bine ales la fel si pompa.
__________________
Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.
Tile is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Un alt thread cu recomandari ... ionutzu71 Cutia de sub birou 6 25-05-2013 20:24
Leptop nou - recomandari ionut_oo8oo Notebooks & netbooks 2 03-02-2013 13:32
Recomandari upgrade hix Cutia de sub birou 24 11-11-2011 17:25

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,167
Total Online: 2022

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.