lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-12-2018, 13:55   #57321
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 265 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Am prieten care lucrează in industria auto si mi-a povestit cum se investeste major in planned obsolescence. Adica cum sa-ti pice chestii, de preferat dupa expirarea garantiei. Cica pentru a "stimula economia".

Lucrurile built to last devin din ce in ce mai rare.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Eu am avut la mașina mea deja 3 recalls. Una pentru că se stingeau farurile (LED) singure și trebuia să faci contact cycle ca s-o ia din nou (ceea ce este deosebit de dificil la cutie automată, trebuie să o pui în N apoi să-i dai la buton, chestii dificile când se sting farurile noaptea pe drum care nu este luminat), un clips de prindere pentru ceva și acum cel mai recent pentru cureaua de la AC.

Nu știu despre planned obsolence, dar sună dubios și anti-consumator. Plus huge liability dacă se descoperă și există și dovezi. Amenzile și problemele ar depăși mult profiturile, deci mă cam îndoiesc că se și pun în practică dincolo de "s-a rupt clipsul x de plastic care nu este chiar super important". Cum ar fi să-ți pice frânele de exemplu? Sau să-ți ajungă antigel în motor?
Old 23-12-2018, 14:08   #57322
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 267 Post(s)

Poate fi chestia e economie, de ce sa coste piesa cu 1$ mai mult cand din testele lor sintetice merge si asa 200k km, si costa cu 1$ mai putin.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2018, 16:02   #57323
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

PC-ul meu

Cand e vorba de bani, nimeni nu mai e sentimental, doar rational.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2018, 16:08   #57324
valinor
Senior Member

valinor's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

@kobro bravo, asa este!

Totul e un business pana la urma urmei, pacat ca unii nu inteleg lucrul acesta...
Old 23-12-2018, 16:28   #57325
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1206 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Hm... de-ar fi un producator care sa dea multi ani de garantie...
Old 23-12-2018, 16:41   #57326
valinor
Senior Member

valinor's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

Inclusiv cei de la Philips au avut probleme, chiar mari, la nivel mondial... Faceau niste becuri de nu le ardea nici dracu... dupa care... au inceput sa le faca mult mai putin fiabile, cu o duritate de viata mult mai scazuta, si uite asa dupa problemele avute au inregistrat profituri de miliarde de euro.

LE: Cam asta incearca acum Nvidia )
Old 23-12-2018, 16:46   #57327
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 584 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Am prieten care lucrează in industria auto si mi-a povestit cum se investeste major in planned obsolescence. Adica cum sa-ti pice chestii, de preferat dupa expirarea garantiei. Cica pentru a "stimula economia".
Lucrurile built to last devin din ce in ce mai rare.
Sent from my MI 8 using Tapatalk
Industria electrocasnica a inceput prima.
Old 23-12-2018, 19:02   #57328
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

PC-ul meu

Mai degraba cea alimentara, dar ce mai conteaza?!
kobro is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2018, 19:52   #57329
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Poate fi chestia e economie, de ce sa coste piesa cu 1$ mai mult cand din testele lor sintetice merge si asa 200k km, si costa cu 1$ mai putin.
După cum spuneam, una este să-ți crape un bec de iluminare din habitaclu și alta este să-ți pice transmisia după ce a ieșit din garanție dar mai avea încă 20.000km de făcut până la schimb. Sau să-ți sară vreo roată din prezoane pentru că s-au forfecat alea la 150.000km.

Sunt reduceri și reduceri de costuri, dar mă îndoiesc că afectează mecanica efectivă/motorul.

Evident, nu am pretențiile astea de la motoare de 1l și 200CP, este clar că-s întinse la limită și dacă crapă ceva nu-i nicio surpriză pentru nimeni.
Old 23-12-2018, 19:57   #57330
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Industria electrocasnica a inceput prima.
Nu știu ce să spun, dar mașina mea de spălat Arctic cumpărată cca 2006 merge și-n ziua de azi bine-merci la ai mei, după ~12 ani de abuzuri. Aragazul și frigiderul luate în același an idem. Da, i-a sărit vopseaua la aragaz fără vreun motiv deosebit, dar agregatul încă funcționează.

Nu neagă nimeni că materialele folosite sunt mai șubrede, dar funcționalitatea în regim de exploatare non retardat e ok.

Mașina de spălat Beko care o am aici iar e ok după 6 ani în care a demonstrat doar o pasiune din a-mi sfâșia șosetele și de a se înfunda (tot cu respectivele șosete). Deh, nu auzisem de plase pentru spălat șosete.

Sunt mai "consumabile" decât lucrurile vechi care au funcționat mult dincolo de ce-și imaginau creatorii lor (aragaz vechi de 34 de ani a murit abia anul trecut, de exemplu ), dar planned obsolence în ultima vreme nu cred că se referă musai la materiale. Sunt altele care au probleme. E.g. la telefoane sunt bateriile. Sealed in => se fote bateria = schimbi telefonul. Șamd.

Din ce am simțit la mașina mea, o pot ține minim 10 ani fără probleme majore. Probabil până atunci diesel-urile or să fie interzise
Old 23-12-2018, 19:59   #57331
Ncmihai
Ancient friend

Ncmihai's Avatar

Mentioned: 45 Post(s)

PC-ul meu

Guys, vreun magazin (bucuresti) sau site de unde as putea cumpara cabluri audio, as vrea unul combo nu cu mufe separate si care sa aiba 5 fire, vreau sa schimb ce am acum la casti, sau/si inca un cablu normal cu 2 fire.

https://imgur.com/a/ESDuw2G
Ncmihai is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2018, 20:25   #57332
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 584 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Nu știu ce să spun, dar mașina mea de spălat Arctic cumpărată cca 2006 merge și-n ziua de azi bine-merci la ai mei, după ~12 ani de abuzuri.
Cumpara si acum una aceeasi marca si vorbim peste ..... 4-5 ani?
Old 23-12-2018, 20:34   #57333
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 582 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Si asta o sa ma tina 10, garantat si fara indoiala. Ok, Miele tine 30, de 3 ori mai mult, dar si asta e doar 1000. Iau la fiecare 10 ani una de 1000 si sunt in pas cu ultimele noutati, performanta, programe, eficienta si asa mai departe. E stupid, cel putin, sincer. Repet, spalat aproape zilnic si avand 2 pisici, tone de par.
Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Si 30 daca zici ca merge, tot retardare e, ca poti lua la fiecare 10 ani alta, in acelasi buget si sa stai in rand cu evoluția tehnologiei. Simplu si realistic.
Teoria ta e simplistă. Sper că știi diferența între simplist și simplu.

Mașina ta de spălat se poate strica după 5 ani, și atunci teoria ta că schimbi 3 mașini de spălat la fiecare 10 ani pică.

Sunt multe considerente care țin de achiziția mașinii de spălat.

E cam la fel și la mașini... poți cumpăra o Dacia Logan și să îl ții 10 ani, apoi după 10 ani mai cumperi unul, sau poți cumpăra un BMW Seria 3 și să te gândești să îl ții 20 de ani. Bine, oarecum logic, nimeni nu cumpără un BMW să îl țină 20 de ani, probabil că îl va schimba mai repede decât ar schimba Logan-ul. Ghici de ce?

Am cumpărat și eu mașină de spălat. Mi-a plăcut enorm. La început. Primii doi-trei ani cred. Era super silențioasă. Dar acum o aud când spală. Doar pentru motivul ăsta mă gândesc să o schimb.

Dacă se strică mașina de spălat ce faci? În cât timp este reparată? Poți să stai acea perioadă fără haine spălate? Cred că depinde mult de om, de familie, de job, etc. Unii poate nu își permit luxul să li se strice mașina de spălat, deci cumpără ce cred ei că este mai bun.
Old 24-12-2018, 08:29   #57334
Rob˙
Ancient friend

Rob˙'s Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Nu știu despre planned obsolence, dar sună dubios și anti-consumator.
Old 24-12-2018, 13:21   #57335
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Cumpara si acum una aceeasi marca si vorbim peste ..... 4-5 ani?
Motive să fac experimente nu prea am

Problemele care apar nu sunt musai legate de proiectare, cât de materialele folosite. Există lucruri la care se strică elemente indispensabile pentru că-s dintr-un material/aliaj prost și nu le poți găsi de cumpărat => trebuie să schimbi tot agregatul.

Sunt de acord cu faptul că există o scădere în calitatea materialelor și aliajelor, dar (încă) mai există workarounds. Există prieteni cu strung, 3D printing, CNS machine șamd

@Rob˙ -> tocmai am avut (iar) problema pe care o are tipul la începutul documentarului la a mea Samsung CLP 360. Imaging Unit-ul stock cu care vine imprimanta are o durată de viață de 5000 de pagini. Cum măsoară asta? Are un rezistor de 200kOhm și un rezistor fuzibil de 56Ohm pus în paralel cu el. Când dai prima oară ON la imprimantă, rezistorul fuzibil crapă și imprimanta își scrie în firmware că mai are 5000 de pagini de printat.

De-a lungul timpului, acel counter scade până ajunge la zero, moment în care LEDul imprimantei rămâne roșu și nu mai poți printa nimic, indiferent de cartușe pline etc. Un imaging unit are o durată de viață de aproximativ 20.000 de pagini.

Hoție pe față. Ghinion.

Se ia una bucată rezistor de 56Ohm, se pune în paralel în locul celui ars. Power on odată la imprimantă. Dezlipit rezistorul. Bum, imprimanta acum crede că mai are 16000 de pagini de printat până "expiră" Imaging Unit-ul.

Un exemplu la întâmplare, dar relevant. Dar cât timp mai există workarounds, eu zic că suntem ok. Nu sunt încrezător în viitor, dar asta este, vedem când ajungem acolo ce-o fi și încercăm pe parcurs să nu încurajăm muiștii. Votați cu portofelul, încurajați firmele care produc produse reparabile și o să fie bine.

Ca idee, mi-a murit un difuzor la Sennheiser HD380Pro. Am comandat difuzor de schimb. 7 lire sterline. La o pereche de căști pe care am dat 570RON acum vreo 9 ani. Eu zic că nu-i rău deloc. Mi-am luat o pereche de Sennheiser HD598SR pentru că-mi place atitudinea lor.

Acum, are cineva pe-aici căști Beats by Dr. Dre?

Later edit: producătorii de imprimante merită multiple class action lawsuits. Nu este acceptabil ce se întâmplă, aka cerneala de imprimantă mai scumpă decât sângele uman. Serios. Dar oamenii continuă să cumpere imprimante ink jet ieftine, nu-și fac research, nu citesc, nu-s informați => ce avem acum pe piață.

Last edited by Neo; 24-12-2018 at 13:54.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2018, 14:01   #57336
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Bine, oarecum logic, nimeni nu cumpără un BMW să îl țină 20 de ani, probabil că îl va schimba mai repede decât ar schimba Logan-ul. Ghici de ce?
Că-i prost?

Și tu aici presupui că oamenii în general își cumpără mașini ieftine pentru că vor să le schimbe repede și mașini scumpe pentru că nu le pasă.

Nimic mai greșit. Oamenii au preferințe și preferințe. Iar dacă nu ții un BMW nou mai mult de 5 ani ești fie snob și bogat fie bou și crezi că te face fericit să schimbi ceva ce funcționează încă perfect. Sau pur și simplu nu mai vrei mașina aia pentru că-ți aduce aminte de ceva nefericit. Sau ai pitici. Sau... poți băga tu ce exemplu vrei, că imaginație ai.

Discuția era despre longevitatea lucrurilor din ziua de astâzi. Eu aș sta să mă gândesc câte din lucrurile din ziua de astâzi au tradiție (și îți dau muje frecvent pentru că #firmă) (e.g. Apple), și câte din lucrurile din ziua de astâzi își consolidează încă o bază de clienți (e.g. FiiO) și câte din firmele cu tradiție încă mai respectă tradiția (e.g. Sennheiser). Apoi m-aș informa și aș încerca să fac o alegere cât mai bună în bugetul alocat.

Nu poți spune "toate x sunt y" pentru că știi cum este cu generalizările.

Pe de altă parte, aia cu industria alimentară nu-i chiar aiurea. Mă uit ce mâncăm și mă îngrozesc frecvent
Old 24-12-2018, 16:26   #57337
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Default Offtopic

Discuția era despre Beko vs Miele, sau ceva de genu ăsta.

Legat de mașini, dacă ești baws adevărat, păi cred că la 5 ani ai faceliftu’. Deci obligatoriu o schimbi.

Altfel, e stupid să dai un BMW după 5 ani, dar dacă îl ții mai mult de 10 ani cred că de fapt ai făcut un efort considerabil (adică nu ce îți permiteai) la achiziție.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Last edited by Arise; 24-12-2018 at 16:36.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 24-12-2018, 16:33   #57338
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Pai bun, daca asta e discutia, cum spala hainele mai bine un Miele de 4000 lei vs. un Beko de 1000 lei? Asta tot n-am inteles. Vine la pachetul cu propriul detergent din Rai? Sau cum? Voi spuneti ca daca ai bani, cumperi ce e mai bun. Gresit. Oamenii cu adevarat bogati, nu saraciile cu arfe, cumpara simplu: intru pe magazin, dau sortare dupa pret descrescator si cumpara ce li se pare mai frumos vizual, ca design, culoare, samd si / sau in functie de brand, daca au auzit de el sau stiu / auzit ca e o firma exclusivista. Saraciile care doar isi imagineaza si se mint ca au bani arunca banii pe produse cu mult mai scumpe decat au nevoie doar pentru a nu se mai simti saracii, e psihologic, frustrari din adancuri, mania persecutiei. Vezi cum fac parlamentarii care in copilarie nu aveau nimic ce fac imediat ce dau de bani. Aceleasi principiu. Oamenii cu adevarat bogati nu cumpara asa. Si repet, ultima oara si am fugit. Cum spala mai bine Miele de 4000 fata de un Beko de 1000?

Last edited by DeDeRa; 24-12-2018 at 16:36.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2018, 16:58   #57339
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Pentru că au o tehnologie mai bună inside.
Ca să poți să compari ar trebui să ai ambele mașini de spălat, sau măcar să stai să studiezi mașinile de spălat și ce face ca acea Miele să fie 5000 lei. La tine tehnologia spălării e ceva redus la un minim absurd. Pui detergent, bagi rufe, setezi programul bumbac și revii peste 2 ore. Tu doar gândești simplist.

Hai să ne luăm Dacia Logan în loc de Seria 5 că ne duce de la A la B, hai să ne luăm cel mai ieftin aparat de bărbierit din Jysk în loc de un Philips seria 9000 pentru că ambele ne lasă fără barbă, hai să bem Badster sau Devil în loc de Red Bull pentru că au aceleași ingrediente, hai să ne luăm laptop Myria în loc de Asus pentru că ambele bootează în Windows.

Știu, exemple total cretine, dar cred că pot găsi altele și mai și. [emoji23]

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 24-12-2018, 17:18   #57340
coiotHK
Senior Member

coiotHK's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Ce inseamna tehnologie mai buna inside?Invarte hainele de 2 ori in dreapta si 1 data in stanga iar aia beko 1 data in dreapta si 2 in stanga?
Normal bmw u e mai comod, sigur, aratos etc
Aparatu de ras philips taie mai bine, se incarca mai repede etc
Asus ul are componente mai bune, face treaba intr un timp mai scurt etc
Dar masina de spalat ce face diferit? ( exceptie de la materialele premiun cu care e construita)
coiotHK is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules