lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-03-2019, 13:36   #58281
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1208 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Man... e o diferenta intre developer si it guy. Te rog nu face confuzie pentru altii.

Da, firma cauta de ceva timp si majoritatea celor care aplica sunt habarnisti. Problema e si a firmei pentru ca are un proces de recrutare stufos si unii se angajeaza altundeva intre timp.
Old 19-03-2019, 13:39   #58282
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 263 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
You gotta be kidding. Prețurile la alimente sunt similare mai peste tot în țară. A, că te duci sî cumper din piață din Dorobanți, aia e altceva. Aia e ori fiță, ori prostie.
Omule, fac piata la 1-2 saptamani. In Craiova la fel, cand ma duc. Crede-ma ca stiu pretul lor in piete si hypermaketuri, nu dorobanti and shit. In Bucuresti sunt in medie cu 2-3 lei kg mai mari preturile la legume si fructe(cartofi, ceapa, morcovi, mere, portocale, banane etc., nu vorbim de litchi sau alte oznuri). Si cand ma refer la piata, ma refer la piata de la rm. sarat, piata de la fizicienilor, auchan vitan, carrefour park lake, lidl fizicienilor. In Craiova in piata de la gara, piata centrala si auchan/lidl.

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Man... e o diferenta intre developer si it guy. Te rog nu face confuzie pentru altii.

Da, firma cauta de ceva timp si majoritatea celor care aplica sunt habarnisti. Problema e si a firmei pentru ca are un proces de recrutare stufos si unii se angajeaza altundeva intre timp.
Poti detalia de ce ai nevoie pentru a aplica(gen necesar diplome, certificari etc.) si ce trebuie sa faci? Nu vreau sa aplic, doar sunt curios. Pare ceva gen instalat calculatoare si windowsuri.

Last edited by augustus; 19-03-2019 at 13:41.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 13:39   #58283
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 161 Post(s)

De ce nu gasesc ? Acuma pe bune, cine ar vrea sa fie subalternul lui mbc ?

Joking aside, sa pui ca beneficiu lapte si cafea gratis... Foarte dragut intr-adevar. Ala la kfc macar mananca gratis si mai ia si acasa, deci a rezolvat mancarea, ala chiar e un beneficiu.
Old 19-03-2019, 13:42   #58284
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 263 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post

Joking aside, sa pui ca beneficiu lapte si cafea gratis... Foarte dragut intr-adevar. Ala la kfc macar mananca gratis si mai ia si acasa, deci a rezolvat mancarea, ala chiar e un beneficiu.
Daca ai lucra la mcdonalds sau kfc nu ai mai manca deloc, mai ales de la ei. Ala e praf in ochi, rar un angajat mananca de acolo.
Old 19-03-2019, 13:58   #58285
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post

Pentru un obsedat de cafea conteaza. Daca x nu este, nu conteaza. Nu le pune nimeni astea pe contract, stai linisitit, astea le-am enumerat eu la modul general. Bine, daca esti carcotas evident ca nu e bine nicicum. Laptele este gandit, evident, pentru cafea. Asta nu te opreste in a-l folosi altfel, dar na... ca sa nu intelegi tu ca e beneficiu penibil. Asta pentru ca la alte locuri de munca erau discutii aiurea ca cum se asteapta firma sa bem cafea fara lapte si daca da cafea ar trebui sa dea si lapte. Pana mea... Again, nimic nu-i bine.

Da ma, stiu, nimeni nu vrea sa ii fiu sef.
Old 19-03-2019, 14:12   #58286
Fallen
Senior Member

Fallen's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

E cu dus si intors. Initial salariul mi s-a parut micut, insa este destul de atractiv pentru cineva care iese de pe bancile facultatii. Depinde acum si de experienta pe care o cer. Probabil numele functiei suna mai pompos decat pare.
Partea buna este ca poti sa evoluezi.

Insa, cu 2500lei nu poti sa rezisti singur, si sa platesti si chirie. Poate doar sa stai la limita cu mancarea si activitatile.
Old 19-03-2019, 16:31   #58287
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 154 Post(s)

PC-ul meu

eu tot nu am inteles , ori e post lejer (" it guy" ) ori se cere si pe dracu? ("proces de recrutare stufos")
Daca e post lejer la ce recrutarea este asa grea?

Eu zic ca acolo cineva vrea mult pe bani putini , in alt context postul era luat de mult pentru lucruri simple nu ai nevoie de facultate iar pentru mentenanta pc gasesti instant oameni , pentru programare pe suma aia nu cred ... sau administrare retea unde iar se plateste mult mai bine.

it guy in contextul asta in care inteleg ca nu trebuie sa faca mare lucru nu?
Sau este Junior System Administrator? la mine in cap este o diferenta mare dar nu cunosc domeniul ,poate ma lumineaza cineva

Ai cerut Junior System Administrator nu?

Aici primesti 2000 după taxe direct ca incepator , ok e Uk nu RO dar si acasa ar trebui jumatate macar. (am folosit google sa vad salariile UK)
Ideea este ca la noi sunt unele "produse'' daca pot sa le numesc asa care pleaca din RO in EU la pret de EU si firmele fac mai multi euro fata de o companie straina cu sediul in EU
Daca in strainatate se poate face profit cu taxe mai mari si salarii mai mari la noi se baga pe gat gogoasa ca e romania dar se plateste mult mai putin pentru același produs care e vandut pe o piata europeana.
zic si eu asa....

Last edited by polter; 19-03-2019 at 16:43.
polter is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 16:44   #58288
allexb
Senior Member

Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu

In facultati in zilele noastre nu prea se mai face mare scofala, adica se face dar studentii au o lipsa totala de interes.

Cine vrea si e pasionat, invata de unul singur. Si ajunge la un nivel, unde sigur e cautat pe bani mai multi.

Salariul ala e cam salariu de internship, anul 2-3 de facultate. La nivelul ala, nu multi stiu linux si chiar mai putini stiu windows server, AD...ca sa nu mai zic de retelistica, cunostintele cred ca bat spre zero.

Deci trebuie sa te incarci cu rabdare sa inveti un om sa faca chestiile astea pe banii aia.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 19-03-2019, 16:44   #58289
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Sunt firme care au procesele de angajare si proaste puse la punct
Stiu exemple cand se astepta si 2-3 luni pentru o confirmare / infirmare pentru un post. Patit inclusiv
Old 19-03-2019, 18:56   #58290
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Junior Sys Admin e termenul pe care l-am gasit, poate nu foarte fericit.

Omul pentru postul asta trebuie sa fie in stare sa:
-vorbeasca engleza si sa o scrie cat de cat.
-asambleze un computer complet (nu va fi cazul, dar trebuie inlocuite componente cateodata).
-instaleze windows conform procedurii de deployment. E simplu.
-sa duca computerele de la magazie la masa lui, sa le instaleze si sa se duca sa le schimbe la masa userului
-sa faca diagnostic de baza. Dell are un diagnose tool decent.
-sa faca inventarierea de baza
-sa nu fie nesimtit
-sa fie un pic organizat
-sa stie ce e ala cablu de retea si cum ar trebui sa se mufeze.
-sa stie ce e ala un switch
-sa stie ce e ala un router
-sa stie ce e PoE
-sa stie ce e USB C.

E mult? E complicat? Asa se pare.
Old 19-03-2019, 18:58   #58291
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

La o adica venitul la interviu e gratis. Toate chestiile astea se invata in 3 luni cat de cat, infara de engleza.
Old 19-03-2019, 19:32   #58292
gabrielpost
Senior Member

gabrielpost's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to gabrielpost

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Acum vreo lună și jumătate am cumpărat un multitool „de începător” de la Lidl, este vorba de un Parkside cu acumulator. Zilele astea l-am utilizat un pic mai mult și i se termină bateria în maxim 40 de minute. Evident, nu funcționează cât timp e pus la încărcat, deci trebuie să stau să mă uit la el cum se încarcă dacă am treabă. pe lângă asta, nu are nici putere.

Așa că am nevoie de un multitool corded, mai puternic. Căutând pe ici și pe colo online, am găsit aceste două opțiuni:

1. Proxxon MICROMOT 230/E (video) - 418 RON la Emag.
2. DREMEL 4000-6/128 Platinum edition, 678 RON la Emag.

Am deja un ax flexibil de la Proxxon, dar nu mă deranjează să am și unul de la Dremel. Mă interesează mai mult din punct de vedere al performanței și funcționalității aparatului în sine. Deci... pe care să îl iau?
Mergi pe Proxxon...Am luat un Dremel 8200 acum ceva timp si o gramada de accesorii originale....Consumabilele sunt mai scumpe la Dremel,scula in sine a fost ok,dar de la o vreme a inceput sa scoata o huruiala,probabil ceva rulment,o sa il desfac cand am timp...Proxxon sunt mai robuste din ce am observat,am si eu in plan sa iau un miniflex pe acumulator de la ei....Mai mult de 30-40 min de baterie oricum nu vezi la niciuna....
gabrielpost is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 20:02   #58293
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Ce zici tu aici e nici un sfert din cat face un HelpDesk officer la noi (eu sunt TL peste ei si stiu).
Un Sysadmin la noi, chiar si junior, trebuie sa manance Linux pe paine, nu mai zic de windows server...
Dar, oricum, e o diferenta enorma intre incadrari si terminologia de titulatura intre companii, zic insa ca e foarte posibil ca titulatura aia sa ii descurajeze pe multi.

Quote:
Junior Sys Admin e termenul pe care l-am gasit, poate nu foarte fericit.

Omul pentru postul asta trebuie sa fie in stare sa:
-vorbeasca engleza si sa o scrie cat de cat.
-asambleze un computer complet (nu va fi cazul, dar trebuie inlocuite componente cateodata).
-instaleze windows conform procedurii de deployment. E simplu.
-sa duca computerele de la magazie la masa lui, sa le instaleze si sa se duca sa le schimbe la masa userului
-sa faca diagnostic de baza. Dell are un diagnose tool decent.
-sa faca inventarierea de baza
-sa nu fie nesimtit
-sa fie un pic organizat
-sa stie ce e ala cablu de retea si cum ar trebui sa se mufeze.
-sa stie ce e ala un switch
-sa stie ce e ala un router
-sa stie ce e PoE
-sa stie ce e USB C.

E mult? E complicat? Asa se pare.
Old 19-03-2019, 20:44   #58294
Fallen
Senior Member

Fallen's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

La ce ai insirat acolo, se descurca un Tehnician. (poate minus engleza).
Titulatura e de studii superioare, job descriptionul nu.
Old 19-03-2019, 20:57   #58295
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Ziceti voi ceva. Hai ca o rog pe colega de la hr sa schimbe titlul.
Old 19-03-2019, 21:31   #58296
carnatu
Senior Member

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Recomandari pt un prelungitor office cu 8-10 gauri? Fara suruburi tampite tip triunghi sau nituite. Sa aiba si protectie supratensiune e nice to have.

Consumatori: imprimanta, PC(doua), boxe, monitoare, etc.
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 21:43   #58297
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 267 Post(s)

Heitarilor Probabil ati uitat de unde ati plecat, sau aveti asteptari nerealiste. Sau poate sunt eu aerian

Eu eram in situatia(ieri a fost prima zi la noul job, wish me luck ) unuia care cauta un post ca al lui mbc, facultate, experienta la job ~6 luni part time la o firma unde treaba (pe parte de IT) era very low budget si very romaneasca (kms, crack&co), adica unde mi-am luat teapa cu banii.

Mi-am cautat activ(linkedin, ejobs), pe cluj, timp de ~4 luni doar firme considerate serioase nu gigel srl cu 0 angajati pe lista firme. Am fost la 2 interviuri, si inca vreo 3 aplicatii ratacite pe undeva - nu am ajuns nici la discutia despre salariu si raspunsurile au fost negative sau n-au fost deloc. Efectiv am luat prima oportunitate ivita(om vedea daca am facut bine ) pentru ca puteam sa fug dupa 2 iepuri si sa nu prind nici unul. Da, poate ca salariu e mic pentru sistemul vostru, poate ca n-o sa-mi pot permite multe in afara de a plati garsoniera si de a nu face rabat la cheltuielile de zi cu zi(prefer sa dau 10 lei pe o ciorba decat sa mananc paine cu salam) , dar e un inceput.

Ce vreau sa zic, cine isi incepe cariera si vrea/poate/stie/îi place treaba de sys admin(helpdesk watevar) are nevoie de o oportunitate de genul, altfel NU AI CUM sa stii AD,sharepoint si multe alte chestii de care nici eu n-am habar. Nu inveti din carti, nici uitandu-te pe youtube, inveti din practica IMO. Daca totul merge bine iti poti negocia marire sau poti oricand sa schimbi jobul.

Un coleg de facultate, tot asa si-a cautat si gasit(anul trecut) in programare chiar dupa terminarea facultatii, efectiv primul job, internship doar(la multinationala) tot in cluj, si avea sub 2000 lei. Omu a vrut/putut/stiut/i-a placut si dupa 3 luni de "strans din dinti" a primit job full time, platit destul bine.
Da, la momentul la care vorbim pe afis la kfc scrie 1750 lei net+beneficii si la mec 1950 net.

Quote:
Originally Posted by allexb View Post
In facultati in zilele noastre nu prea se mai face mare scofala, adica se face dar studentii au o lipsa totala de interes.
se face o laie Evident ca e lipsa totala de interes daca toti sunt obligati sa urmeze aceeasi ciorba de cursuri, alegerea materiilor tinzand spre zero. In 4 ani de facultate am avut o singura materie folositoare- retelistica si aia a fost doar 1 semestru, adica frectie. In rest, de toate si nimic.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 19-03-2019 at 23:13.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 22:40   #58298
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 250 Post(s)

PC-ul meu

Salutare!
Mă interesează cazare de o noapte în Arad la începutul lunii mai, 2-3 mai mai exact.
Mă interesează două camere sau apartament, e vorba de 4 adulți și un copil de 13 ani. Ce recomandări sunt în Arad?
Rezervarea o voi face pe Booking.
Mulțumesc anticipat.

LE:
Am găsit apartament la Boul Roșu Rezidence, lumea pare mulțumită.

Last edited by Bugsy004; 19-03-2019 at 22:53.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2019, 09:01   #58299
war4peace
Senior Member

Mentioned: 286 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by gabrielpost View Post
Mergi pe Proxxon...Am luat un Dremel 8200 acum ceva timp si o gramada de accesorii originale....Consumabilele sunt mai scumpe la Dremel,scula in sine a fost ok,dar de la o vreme a inceput sa scoata o huruiala,probabil ceva rulment,o sa il desfac cand am timp...Proxxon sunt mai robuste din ce am observat,am si eu in plan sa iau un miniflex pe acumulator de la ei....Mai mult de 30-40 min de baterie oricum nu vezi la niciuna....
Dremel 8200 e cordless. Eu vorbesc de corded, de-alea care se bagă în priză. La kit-ul ăla cu Dremel 4000 îmi place la maxim că vine cu niște accesorii care chiar îmi trebuie:

- ghidajul de șlefuire la 45 de grade
- Ghidajul vertical pentru dat găuri
- ghidajul pentru decupat cercuri
- mânerul care îți permite să ții aparatul ca pe un pistol.

Nu le-am găsit la Proxxon, acolo îți oferă direct bancuri de lucru în care să montezi aparatul. Pe de altă parte la Proxxon văd că au enșpe mii de produse, de la accesorii fine la bancuri de lucru și kit-uri CNC.

Chestia care mă ține în dubii este că, odată ce aleg un ecosistem, aș continua pe ecosistemul respectiv, nu vreau să am un hodge-podge de branduri. De-aia nu mă grăbesc și aș aprecia mai multe păreri.

Quote:
Cred că mai potrivit ar fi Field Support sau Local Helpdesk.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2019, 09:17   #58300
Rob˙
Ancient friend

Rob˙'s Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
IT Support Technician.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules