lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Racire extrema
Connect with Facebook

Racire extrema Prima conditie: sa nu poti dormi langa calculator cand functioneaza.


 
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 17-11-2013, 16:25   #1
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default 2 in1 dual ROTARY unit (gpu single stage + waterchiller)

Prima unitate (http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=10953 )construita a fost pe deplin un succes , performante deosebite in load ( ceea ce conteaza) un build curat/precis cu un aspect estetic cat mai placut , m-a stimulat pentru a 2 a oara sa construiesc o unitate SS + chiller.

aceasta unitate va fi practic formata din 2 loopuri SEPARATE pentru SS si Chiller, singura componenta comuna va fi radiatorul + fan´s, radiatorul va fi suntat/separat la jumatate pentru a face separarea celor 2 loopuri care dupa cum am zis vor fi independente(compressor /refrigernat/filterdryer/vaporizator)

componenta dupa care am alergat cel mai mult a fost radiatorul/condenser, am trecut prin multe peripeti pana am intrat in posesia lui my style
- evaporizatorul GPU ( 90* evap) va fi facuta de catre Ales (LDcooling)care va sosi luna ce vine(sper)
- pentru CHILLER vaporizator am optat pentru un vaporizator clasic format dintr-o serpentina de cupru nikel 8mm( 11-12 spire) inclusa deja in "rezervor" de INOX cu o capacitate de ~5Litri si gata izolati peretii exteriori+fund
marea majoritate de constructori chiller opteaza pentru un heatexchanger 12-25 plate
de ce am optat pentru asa ceva si nu pentru un heatexchanger 15-25 plate?pentru ca:
1) vaporizatoru este deja inclus in rezervor nu mai necesita furtun + rezervor extra ...cu cat lungesti loopul de apa mai mult cu atat pierzi la temp.
2) heatexchange-urile au probleme la temp mai ridicate de -30, in cazul meu acesta nu va mai avea probleme la diferentele de temp ,de ex idle -load , 1 gpu , 2 gpu ,3 gpu , 4 gpu etc.. dif de temp vor fi si mai mari la adaugarea cosumatoriilor...
3) nu in ultim rand de ordin estetic si volum mai mic
acest vaporizator l-am cumparat de pe ebay la un pret de nimic , pentru ca avea compresorul defect , dar pe mine ma interesa doar vaporizatorul.

nu am inca toate componentele ( gpu evap ,2x digital thermometer panel with shut on/off function regler , placa de baza pe care se vor monta componentele , izolatie etc..) dar le voi updata pe traseu
acest Build va fi facut printre "picaturi" cand voi avea timp si placere sa-l lucrez
astazi am pus componentele impreuna le-am curatat , radiatorul l-am degresat complet si pregatit pentru operatiunea de vopsire( inca nu m-am hotarat pentru culoare) , i-am indreptat lamelele de aluminium , ventilatoarele le-am curatat si le-am uns ca erau uscate , am facut legaturile la compresoare mufat firele de alimentare ( fiecare fir cositorit la capete)

specificatii:

radiator Boyutlan ~3000W compact/dual fan + 2x EMI fan( euro motors italy) 1550rpm/220v/50hz/40W

gpu loop:

-rotary SCI (SIAM Compressor Industry)RE231VHSMT -powered by Mitsubishi
13500 BTU
LRA (locked rotor ampers)32/35A
220-240v/50Hz , 1PH
running capacitor 30uF/400v
weight 15,1kg
OIL Typ MEL-56/FV50S POE oil
refrigerant R407C ( R507A )

-filertrockner 20Gram
-GPU/CPU suction line :
evaporator stepper 42mm diamteru/50mm inaltime- universal GPU/Cpu mounting kit
furtun aspiratie flex DN12 + flex hose- 110-115cm lungime , 15/19 izolatie de armaflex tub ,black sleeve color arm
-expansion valve -0.9mm cap tube
- temp display


chiller loop:

-rotary compressor LG GB094PAB 1PH
6800 BTU
30uF running capacitor
LRA (locked rotor ampers)17A
220v-240v/50HZ
weight 11,5kg
OIL Typ -FVC 68D -POE
refrigerant R410A(R507A)

- vaporizator - clasic cu serpentina ( 12 spire teava de inox 8mm /diametrul spirei 120mm) construit direct in rezervor INOX /~ 4litri + IWAKI Magnet Pump MD-10L-220-01
-expansion valve - cap tube 0.9mm
- filtertrockner 20gram
- schauglass from Lett
- builded in manifold with refco gauge discharge pressure manometer
- display temp panel regler with shut on/off function from AKO

build started : mandatory pic required













Last edited by nachtfalke; 20-05-2014 at 07:09.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
 

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Custom ROTARY single stage phase change cooling nachtfalke Racire extrema 25 08-05-2015 07:23
Pareri single stage kagula323 Racire extrema 30 27-02-2012 11:51

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3608

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.