lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


View Poll Results: Ce parere aveti despre Android ?
Va fi un OS de succes 52 72.22%
Va fi dat uitarii foarte repede 2 2.78%
O porcarie 7 9.72%
Nu stiu 11 15.28%
Voters: 72. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-07-2010, 22:01   #1
razvy_10
Senior Member
 
razvy_10's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 820
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Ce parere aveti despre Android ?

Salut, as dori sa stiu ce parere are fiecare dintre voi despre Android.

Pentru cei care nu stiu, Android este sistemul de operare pentru telefoane dezvoltat de Google si implementat din ce in ce de mai multi producatori de telefoane mobile cum ar fi Nexus One (platforma pe care a luat nastere si s-a dezvoltat Android), HTC, Motorola, Samsung, LG, SonyEricsson.

In momentul de fata Android a ajuns la versiunea 2.2 cunoscuta si sub numele de Froyo.

[yt]http://www.youtube.com/watch?v=yAZYSVr2Bhc&hd=1[/yt]

Last edited by razvy_10; 07-07-2010 at 22:03.
razvy_10 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2010, 22:11   #2
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Eu am HTC Hero cu Android 2.1 si sunt f multumit de cum se misca si de multitudinea de aplicatii care pot fi instalate pe el.
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2010, 22:30   #3
razvy_10
Senior Member
 
razvy_10's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 820
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ai testat Google Maps prin Bucuresti ? Are harta detaliata, cum se comporta ?

As dori ca cei care voteaza sa posteze cel putin un argument pentru votul acordat.
Si sa presupun ca cei care au zis ca este "O porcarie" sunt cu "tu da bi da best iPhone" ?
razvy_10 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2010, 23:00   #4
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Se incarca relativ repede si apar pe harta principalele obiective din zona si strazile din jur.
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2010, 23:16   #5
overclock1366
Senior Member
 
overclock1366's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Baia Mare
Posts: 656
Mentioned: 0 Post(s)


Default

parerea mea este ca android e o platforma care a facut un mare progres ,acest motiv o face o alternativa viabila la celalate os-uri , mie unul imi place destul de mult interfata si numarul mare de aplicatii pe care ea il ofera.
__________________
overclock1366 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2010, 23:29   #6
ihlades
Lazy lemur
 
ihlades's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: ~
Posts: 644
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu



Default

HTC Desire user here.

Android-ul cel mai bun OS pentru smartphone-uri, ca funcționalitate, în opinia mea. Aplicații sunt destule iar platforma nu este atât de închisă ca altele. Mai au de lucrat la finețuri - Aplicațiile fac crash (deși doar cele de la HTC mi-au făcut până acum), iar interfața nu se mișcă "smooth" peste tot. iPhone-ul este categoric mai bun aici.

Still, este cel mai interesant smartphone-OS, pentru mine nu încape îndoială.
ihlades is offline   Reply With Quote
Old 08-07-2010, 03:11   #7
Zyklon5
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 29
Mentioned: 0 Post(s)


Default

This Android Chart Should Scare The Bejesus Out Of Apple

Quote:
Diehard Apple fans remember what happened last time:
  • Apple invented an amazing new product (the Mac) that revolutionized the PC industry
  • Developers and consumers went bananas
  • Everyone concluded that Apple was going to take over the world
  • Apple insisted on controlling every aspect of its product--from hardware to software to distribution--instead of opening up the platform and trying to achieve ubiquity
  • A much-less-loved competitor (Microsoft) copied Apple's software (badly) and sold the software to every PC vendor who wanted it
  • Developers went bananas about the size of Microsoft's (inferior) platform
  • Microsoft took over the world
  • Apple was relegated to a niche market and left for dead.
And now diehard Apple fans can be forgiven for wondering if it's deja-vu all over again.
Why?
Because:
  • Apple has invented an amazing new product (iPhone/iPad) that has revolutionized the industry
  • Developers and consumers have gone bananas
  • Everyone has concluded that Apple is going to take over the world
  • Apple is insisting on controlling every aspect of its products, from hardware to software to distribution, instead of opening up the platform and trying to achieve ubiquity
  • A much-less-loved competitor (Google) has copied Apple's software (badly) and given the software away for free to every phone (and, soon, tablet) vendor who wants it
  • Developers are now going bananas about the size of Google's (inferior) platform, Android
So the first several acts of the play are playing out exactly as they did before. Which should leave diehard Apple fans wondering whether the next two will play out the same way:
  • Google's Android will take over the world
  • Apple will be relegated to a niche market again and left for dead
Acum astept sa vina un AppleTard sa muste. Am vazut videoclipul asta de vreo 2 ori si in ca ma amuza puternic. http://www.youtube.com/watch?v=FL7yD-0pqZg Priceless.

Last edited by Zyklon5; 08-07-2010 at 03:13.
Zyklon5 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2010, 07:53   #8
hellfish
Super Moderator
 
hellfish's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Timisoara
Posts: 4,184
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to hellfish
Default

Eu de fel folosesc WM dar m-ar tenta sa incerc android. Din pacate insa nu merge pe telefonul meu. La urmatorul upgrade de telefon voi lua unul pe care merg ambele OS-uri.
__________________
http://www.partkeepr.org - electronic component manager
hellfish is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2010, 09:19   #9
aurelian17
Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Galati
Posts: 164
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to aurelian17 Send a message via Skype™ to aurelian17
Default

M-am jucat si cu wm(HTC HD2/HTC Touch pro2) si cu android(Nexus One/HTC Desire), si clar androidul rullz. Are o gramada de facilitati la care pe windows nici macar nu visezi. Si e logic ca pe telefoanele lui sa fie implementat la greu pentru ca a adus un suflu nou. Astept sa vad cum se comporta sistemul de operare de pe iPhone4 si-atunci o sa-mi fac o idee ce SO va avea viitorul meu telefon sa-i zicem asa.
aurelian17 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2010, 21:15   #10
ralucamateas
Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Bucharest, Romania, Romania
Posts: 28
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Am testat atat Win Mobile cat si Android si prefer de la o posta Android-ul care e mai user friendly, mai rapid si categoric se va dezvolta enorm in urmatorii 2 ani.
__________________
LaptopNews.ro
ralucamateas is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2010, 21:37   #11
Privatul
Senior Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,113
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Ihlades spune te rog ce te enerveaza cel mai mult la desire deoarece vreau sa achizitionez unul si as vrea sa stiu cea mai mare problema a lui din "tastele" unui detinator.
Privatul is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2010, 22:24   #12
Tetsuzan
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 497
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Eu am htc desire acum cateva zile am facut update la android 2.2 si pot zice ca aduce niste imbunatatiri la nivel de optimizare se misca mult mai bine plus ca vine si cu cateva aplicatii noi mie imi place mult android poti instala o gramada de chestii mi se pare o treaba super pt telefoanele mobile.
Tetsuzan is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2010, 22:26   #13
hellfish
Super Moderator
 
hellfish's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Timisoara
Posts: 4,184
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to hellfish
Default

Ai IGO pentru el?
__________________
http://www.partkeepr.org - electronic component manager
hellfish is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2010, 22:35   #14
Tetsuzan
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 497
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nu am un navigator separat mio c720 pe care rulez igo desi am navigatie pr .ro si in masina mi-am pus bmw roadmap 03.2010 parca si merge perfect nu folosesc telefonul pt asa ceva la fel nu fac nici poze cu el am aparat foto 10mb pixeli.

Last edited by Tetsuzan; 18-08-2010 at 12:24.
Tetsuzan is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2010, 08:26   #15
hellfish
Super Moderator
 
hellfish's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Timisoara
Posts: 4,184
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to hellfish
Default

Eu am pus pe telefonul meu Igo8 si este chiar misto, plus ca mai am un receptor gps pe bluetooth. Singura problema ar fi ca trebuie conectat si la curent ca altfel se descarca destul de repede.
Poze fac si eu cu un aparat foto.
__________________
http://www.partkeepr.org - electronic component manager
hellfish is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2010, 12:25   #16
Tetsuzan
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 497
Mentioned: 0 Post(s)


Default

O sa incerc si eu sa pun I-GO pe al meu cand am timp sa vad cum merge, doar ca nu prea mi-ar folosi la nimic avand in vedere ca am deja doua navigatoare si oricum nu pot sa montez tel pe masina nu am suporti plus ca google maps mi se pare mult mai fain.
Tetsuzan is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2010, 13:33   #17
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Tetsuzan View Post
Eu am htc desire acum cateva zile am facut update la android 2.2 si pot zice ca aduce niste imbunatatiri la nivel de optimizare se misca mult mai bine plus ca vine si cu cateva aplicatii noi mie imi place mult android poti instala o gramada de chestii mi se pare o treaba super pt telefoanele mobile.
Știi se pot instala aplicații pe telefoane de când a apărut Windows Mobile, no offence

Android mi se pare oarecum limitat din unele puncte de vedere, sunt curios cum merge sincronizarea cu Outlook și alte chestii cu adevărat importante.

IGo este o aplicație de navigație cu 20 de clase peste Google Maps, care este gen "ești aici, io-te ce hotel mijto e alături, io-te și poze oau". FYI, Mio este fix IGo, numai că rebrănduit

Apropos de HTC Desire și altele asemenea care au apărut acum cu touchscreen capacitiv, cum naiba vă descurcați fără stylus? Eu cred c-aș lua-o pe arătură urgent
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2010, 22:24   #18
Tetsuzan
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 497
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nu, e chiar ok are precizia foarte buna mi se intampla rar sa apas pe altceva decat pe ce vreau chiar f rar. Hmm in afara nu am auzit prea multi sa foloseasca Igo sau Mio sincer mi se par cele mai proaste soft-uri de navigatie dar poate ma insel eu. Eu prefer Google Maps de 1000 de ori peste orice este disponibil in Romania. Cat despre Windows Mobile ma indoiesc ca puteai rula aplicatii in background pe el iar sincronizarea cu outlook este ok eu folosesc. Totul este ok nu stiu despre ce limitari vorbesti tu dar din punctul meu de vedere Android este o solutie foarte ok pt Mobile si sper ca in viitor sa se dezvolte.
Tetsuzan is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2010, 05:14   #19
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Înseamnă că Android 2.2 e chiar super ok, din câte știam versiunile anterioare erau pline de bugs și alte chestii.

Și la windows mobile rulezi fără probleme aplicații în background, eu îl folosesc de la versiunea 5 (am avut un PDA înainte de telefonul actual), și, deși se vede că-i făcut de Microsoft (diverse bălării cu sync și altele de genul, RAMul este clogged de multe ori, etc), nu am ce să-i reproșez.

Lipsa stylus-ului mă afectează când folosesc Total Commander pentru pocket pc și am un font mic (5) ca să-mi încapă foarte multe pe ecran. La Igo mă descurc cu degetele foarte bine

Apropos, ce nu-ți convine la IGo/Mio? Mă refer la ultimele versiuni, updatate și tot tacâmul, nu la diferite variante mai mult sau mai puțin legale Mie mi se pare chiar și peste Garmin din multe puncte de vedere (precizie, viteză de updatare, flexibilitate - poți introduce tu fișiere txt care să conțină locațiile camerelor de supraveghere a traficului de exemplu).
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2010, 13:23   #20
Tetsuzan
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 497
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Da, le reulezi in background dar se pune pauza la aplicatie cand i-ai dat minimise din cate stiu eu. La fel mergea si Android 2.1 eu nu vad diferente de functionalitate mari intre ele doar ca v2.2 are niste chestii in plus. Cat despre I-GO mergi odata in afara Romaniei cu el si incearca un Tom Tom si o sa vezi ce nu imi convine. Nu ma intereseaza camerele din Romania am trecut peste atatea si nu s-a intamplat nimic iar in afara nu indraznesc sa merg peste limita legala.
Tetsuzan is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
android, htc, motorola, samsung, sonyericsson

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre HDD-uri eXpander Memorii & stocare 332 08-02-2024 09:03
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55
intrebare despre SLI pmacrosoft Placi video 1 05-07-2010 00:22
Parere GPS geonikon Telefoane mobile si alte gadgeturi 7 17-05-2010 17:08
Un thread despre NAS-uri ibm390s Memorii & stocare 1 19-01-2010 22:20

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,140
Total Online: 3434

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.