lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Concursuri
Connect with Facebook

Concursuri De urmarit neaparat, avem premii de dat


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-11-2009, 20:23   #41
the dude
Senior Member
 
the dude's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 718
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by CQSTELUSH View Post
Românul... tot român!
O spui de parca te-a surprins faza aia
the dude is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2009, 21:03   #42
CQSTELUSH
Duck Dodgers
 
CQSTELUSH's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 136
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nu, dar sunt visător şi plin de speranţă...
__________________
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread upon my dreams.
CQSTELUSH is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2009, 21:31   #43
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Toate bune si frumoase in concursul asta dar cine face jurizarea? Va avea de citit, nu gluma , aproape ca il plang de mila.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2009, 21:34   #44
dante
Member
 
dante's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Piatra Neamt
Posts: 19
Mentioned: 0 Post(s)


Thumbs up gigabyte 9600gt tf hp

A good friendship


Totul a inceput intr-o zi mirifica din luna lui februarie 2009. Cer intunecat, temperatura aproape de inghet, ceata cat cuprinde. . . . . . Ce sa mai zic?! Vremea perfecta de Overclocking. Inca de prin decembrie planuiam in a ma rasfata cu ceva hardware mai naughty, dar cu o alocatie de elev licean ,,foarte mare'' nu ma puteam axa decat pe segmentul mainstream. Vremea trecea, iar coolerul (ventilator de masa) pus langa carcasa wide-open , se bucura impreuna cu toata camera de caldura emisa de un mic 3450 cu heatsink, acesta indeplinindu-si cu strasnicie datoria de a raci micul chip ATI™ pe 55nm (mai mult izolandu-l termic). Cu mentiunea ca si eu eram bucuros avand geamul wide-open si sumanul pe mine, fesul bine pozitionat in centrul ,,cutiei cu maimute". Dupa o apasare ampla a butonului ON, minunatul screen de boot al windowsului xp apare si el timid pentru a miasuta oara. Deschid ATI™ Control Pannel si fara alte introduceri da-i: GPU de la 600mhz la 705mhz, iar VRAM care stateau mai mai sa nu se-npace cu frecventa de 780mhz/ 600mhz stock. Totul bine si frumos (pana acum)...............cand, foarte ,,ciudat" un mic freez urmat de blue screen of death opresc gamerul dependent din ritualul zilnic 5-6h Devil May Cry4. OC-ul il faceam deoarece numai asa puteam juca cu un framerate de 30-35fps si detaliile la high. Fiind obisnuit cu asa ceva dau un restart dar inima mi-a stat in loc , atunci cand jumatate din ecran era acoperit cu artefacte ciudate in spectrul culorilor, iar PC-ul statea pe boot. Totul bine si frumos am lasat pcu la o pauza mica de cooldown, dar acesta tot imi prezenta culorile spectrului, neintelegand ca am trecut de mult de acea lectie la desen; zis si facut iau placa video si o inlocuiesc cu veciul meu X1550, acesta reactionand perfect ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, (EU: WTH? -PC: DEAD VGA). Avand ceva mai mult decat 1h iau parintele cu nume de mama si incet, incet ies din apartament cu pandora's box in brate. Ajungand in locul cu pricina aflu ca suma de bani pe care mi-o punea la dispozitie parintele era 410ron adica totalitatea notelor de 10 avute in primul semestru, si ca baietii de la magazin abia primisera 18 babies pentru toate gusturile. Am luat cu mare atentie cele 4 specimene de-ale lui Caragiale si un specimen din Nicolae Grigorescu, uitandu-ma atent la cele 18 placi video si auzind la fiecare in parte lucruri obisnuite chiar banale cu exceptia uneia. eoarece aveam din Asus,Gigabyte,Gainward,Sapphire,Sparcle,EVGA. AmUn Gigabyte (NX96THP512) mai pe scurt 9600gt heatpipe 512ddr3/256bit, alegerea fiind dificila d ales aceata placa video datorita ciudatului sistem plasat deasupra ei si anume multi-core-cooling-sistem cel putin aratand iesita din comun, inca un + chiar daca nu stiam ce era acea tehnologie ,,alien" pe moment, era abia scoasa din fabricuta cu tehnologii proaspete al 2-lea + fiind lipsa fan-ului, ceea ce ma bucura enorm deoarece intregul pc era low-acustic/no-fan (cpu,psu care abia se auzeau mai ales cu fosta configuratie low-wattage). Pe langa 2x DVI, S-VIDEO, SLI conector, avea si ceva cu 6pini care nu mai vazusem pana atunci si acel lucru fiind un power conector6-pin. M-am dus acasa cu noua jucarie, explodand de fericire ca pc-ul s-a intors in lumea noastra si ca nu voi mai trebui sa fac OC pt a juca decent ,(the big surprise was about to come). Instalez placa grafica. AM ramas masca, spre uimirea mea DMC4 mergea cu un avg de 60fps+ cu toate la very high si AAX4 1920x1080. Surprizele au inceput sa curga sir deoarece si Grid: Race Driver, Dead Space, Lost Planet: Extream Condition rulau impresionant cu mult peste 40fps si toate cat de maxim detaliu se putea, Anti-Alias. nu mai fiind ceva imposibil. Singurul defect propriu chipurilor grafice racite cu solutie pasiva a fost acel al temperaturii mari 93c maxim, iar de oc nici nu se mai punea problema asa ca am adaugat un cooler deasupra lamelelor, iar acum temperaturile nu mai trec de 54c. Continuandu-mi studiile de elev nu exista o ora pana in prezent la care sa nu ma gandesc ce benchmarkuri sa mai fac sau cum sa extrag un + dintr-o bucata de metal care imi ofera mai mult decat simpla randare a jocurilor cat si prin simpla prietenie fiind pozitionata la 20cm fata de mine. O admir zilnic (si cred ca orice pasionat face asta) si vreau sa spun ca am scos-o de cel putin 30ori doar pentru a vedea miniatura unui pc ( vram-ram ,gpu-cpu, conectori, etc). Personal, pana in momentul de fata sunt tot cu acest child care inca imi ofera detalii maxime in rezolutii bune (excluding crysis) si mi-am mai luat si o sursa gigabyte pt ca un delux 600w nu putea sa hraneasca un dualcore 2.5, 4gb ram ddr2 800, 2Hdd de 2tb, 5 coolere si unitatile optice asa ca 720w sunt de ajuns. M-a impresionat faptul ca spre deosebire de celelalte brandruri ,atunci, toate placile video aveau doar un an garantie, aceasta avand trei ani si oferind un bundle pe masura, la un pret foarte bun in raport cu performanta. THE END (part one)In continuare urmeaza benchmarkurile...............SI INCA UN LUCRU, NIMIC NU SE COMPARA IN VIATA UNUI GAMER CAND FACE TRECEREA DE LA O PLACA VIDEO LA ALTA SI IMPACTUL DE PERFORMANTA IN + SA FIE DE 80% SPER CA MACAR O PARTE DINTRE VOI SA FI TRAIT ACEA BUCURIE. In poze sunt celelalte 2 placi video 3450 si x1550 ca sa nu ziceti ca e fictiune.

Gigabyte™ 9600GT Turbo Force heatpipe review

GV-NX96T512HP, mai pe scurt Gigabyte™ 9600gt heatpipe (versiunea 512) dispune de urmatoarele tehnologii:
-Multi-point cooling cu 2 nuclee de cupru
-Lamele dispuse in straturi ultra subtiri
-4 tevi cupru pt dispersarea caldurii
-PCI-E 2.0, DirectX™10, shader model 4.0, OpenGL 2.1
Chipul grafic Nvidia™ G94 functioneaza la frecventa de 720mhz fata de 650mhz standardul seriei 9600. Acesta este insotit de 512mb memorie Samsung™ GDDR3 2ghz (2x1000mhz) overclockata de la 1800mhz frecventa normala. Cele 64 shadere sunt si ele ridicate cu 175mhz mai mult atingand 1800mhz, impreuna cu un bus 256bit si interfata normala PCI-E x16 scotand un total de ~64.1 GB/s. Placa video vine cu un bundle pe masura pretului, acesta fiind format din:
-Doua adaptoare DVI to VGA
-Un adaptor DVI to HDMI
-Un adaptor MOLEX 6-pin
-Un adaptor S-VIDEO component red, green, blue
-Un adaptor S-VIDEO yellow
-Un cablu S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface)
-Un manual consistent cu fotografii in privinta instalarii si mai multe detalii in 25limbi
-Un manual in franceza
Sistemul de test personal este:
CPU: AMD Athlon 64x2 4800+ 2500mhz/800fbs/1mb
MOBO: ASUS M2N-DH 430i nvidia chipset
RAM: A-DATA 4x1 GB DDR2 800mhz, Gamer-edition
PSU: GIGABYTE Superb series 720W
HDD: WESTERN DIGITAL Green 2X1tb/32mb buffer 7200rpm NON RAID
GPU: GIGABYTE 9600GT/HP 512gddr3/256bit
OS: Windows 7 64bit
Temperatura maxima fara OC este de 94C fiind creata sa functioneze asa, 38C in idle. Adaugand un cooler deasupra heatpipe-ului temperatura in furmark atingand 56C max si 28-30C in idle depinzand de temperatura camerei. Potentialul de OC este unul bunicel putand sari cu usurinta de la 720/1800/2000 la 810/2190/2160mhz, avand o sursa decenta, iar consumul este unul moderat putand rula un sistem quad core inclus cu un 600w delux......deci (stiu pare incredibil dar asta era sursa mea cea veche inainte de a se arde q6600/mobo, de la un scurt circuit). Cantareste aprox 500gr si aspectul este unul foarte placut.
Rezultatele: res1280x1024
Lost Planet DX10-47fps OC- 54fps,
Devil May Cry 4 DX10 SCENELE 1,2,3,4: 126fps/84fps/135fps/80fps, OC 145fps/94fps/143fps/87fps
Resident Evil5 DX10 detalii HIGH NO AA NO V-SYNC 41fps/ OC 43.8fps
Crysis DX10 Very high- 12fps/ OC 15.4fps
Crysis DX9 combinatie de high /medium 36fps GPU-TEST
H.A.W.H. DX10- noAA ssao very high 34fps avg, 21min/ OC 41fps avg, 23fps min
FarCry2 DX10- default setings Very High 32fps avg, 22fps min/ OC 38fps avg, 26fps min
Call of Duty 4- very high 48fps min, 65fps avg/ OC 56fps min, 73fps avg
La finalul acestui review pot spune un singur lucru 5/5stars pentru raportul calitate-pret. Toate jocurile prezentate (si multe altele inclusiv NFS SHIFT, BATMAN ARK, ASSASIN'S CREED, DEAD SPACE, TUROK, NFS PRO STREET si multe. multe altele) acest mic review pe mine in real life m-a convins (si pe multi altii) ca GIGABYTE POATE sa impresioneze cu tehnologii ce improvizeaza si consumul si temperatura si performanta toate la un loc pe placile video si cele de baza. Ca o paranteza, va rog tuturor de pe forum sa imi ziceti ce parere aveti in legatura cu primul meu review...........si cele bune si cele rele, deoarece pe viitor ma axez pe o cariera in IT, dar momentan am 15ani ty si SUCCES IN CONTINUARE GIGABYTE SI NU UITATI SA IUBITI LAB501.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00310.JPG
Views:	555
Size:	436.8 KB
ID:	3502   Click image for larger version

Name:	DSC00308.JPG
Views:	530
Size:	444.8 KB
ID:	3503   Click image for larger version

Name:	DSC00312.JPG
Views:	504
Size:	336.4 KB
ID:	3504   Click image for larger version

Name:	DevilMayCry4_DX10 2009-11-07 13-51-34-45.jpg
Views:	445
Size:	137.2 KB
ID:	3619   Click image for larger version

Name:	RE5DX10 2009-11-07 14-23-28-00.jpg
Views:	434
Size:	131.4 KB
ID:	3620   Click image for larger version

Name:	unigine 2009-11-07 13-36-34-87.jpg
Views:	461
Size:	195.2 KB
ID:	3621   Click image for larger version

Name:	HAWX_dx10 2009-11-07 14-36-13-93.jpg
Views:	432
Size:	73.8 KB
ID:	3622   Click image for larger version

Name:	fdsa.png
Views:	444
Size:	66.9 KB
ID:	3623   Click image for larger version

Name:	fty.png
Views:	480
Size:	399.4 KB
ID:	3624  

Last edited by dante; 05-12-2009 at 00:51.
dante is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2009, 22:30   #45
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

right click pe poza -> edit -> Ctrl+W ->50% tab 50% - > enter -> Ctrl+S
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2009, 18:43   #46
workfiresafety
Junior Member
 
Join Date: Nov 2009
Location: Sibiu ROU
Posts: 9
Mentioned: 0 Post(s)


Smile Giga byte

Asa in preambul, vreau sa spun ca placa mea video, Giga Byte bineinteles, GeForce 9500 GT cu 512 MB - GDDR3 SDRAM (Chipset nVIDIA GeForce 9500 GT D9M-30) nu emite sunete incitante pentru reprezentantii ordinului Orthoptera (lacuste, greieri, cosasi), de unde si economia substantiala (oja a cazut de pe lista de cumparaturi). Am avut eu alte cheltuieli, (cu satisfactii pe masura) cu placa de baza – Giga Byte bineinteles, GA-P31-ES3G (Chipset Intel P31 – Bearlake + ICH7R) cu FSB la 1333 Mhz si 4 GB – DDR la 800 Mhz. Cred ca daca ar fi produs si procesoare mi-as fi luat si procesor Giga Byte……..asa am fost nevoit sa cumpar un Intel Core 2 Duo E8400 la 3000,0 Mhz cu 6MB memorie cash. In concluzie aproape 100% GIGA BYTE POWERED. In configuratia de mai sus am rulat un Performance Test 6.1 si rezultatele se vad, comparativ. Ba mai mult, tot ce-am rulat pana acum – jocuri, programe grafice complexe, benchmarkuri – n-au reusit sa-mi “ingenuncheze” sistemul in general (no blue screens) si placa video in special. Giga Byte e un brand in componente hard asa cum Mercedes e un brand in lumea auto.
In rest ce sa va mai povestesc, n-am incercat inca, cu performantele acceleratorului grafic, sa frang inima nici unei domnite, cunoscute fiind inclinatiile romantice ale genului si preferintele catre testarea unor altfel de performante, ce se masoara mai putin in Ghz sau frames/second si mai ales in unitati de lungime si timp.
Vaya con Dios si succes la toata lumea!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Giga Byte  GeForce 9500 GT.JPG
Views:	475
Size:	181.0 KB
ID:	3537   Click image for larger version

Name:	Benchmark.JPG
Views:	449
Size:	235.3 KB
ID:	3538   Click image for larger version

Name:	Placa de baza Giga Byte.jpg
Views:	536
Size:	363.5 KB
ID:	3539   Click image for larger version

Name:	GIGABYTE POWERED.jpg
Views:	479
Size:	76.4 KB
ID:	3540  
workfiresafety is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2009, 19:51   #47
h3x0r
Ancient friend
 
h3x0r's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 643
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Foarte fain ultimul post! Felicitari.
__________________

"I don't regret the rules i broke,when i die bury me in smoke..." P.Anselmo
h3x0r is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2009, 20:02   #48
Bungee
Member
 
Bungee's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Galati City
Posts: 115
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Puteai sa stergi oleaca placa video, cu ocazia asta.
Bungee is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2009, 20:31   #49
zsarpi
Senior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: BV
Posts: 265
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Trilogia Gigabyte

Partea I - 9600Pro
Totul a inceput cu un 9600Pro, fiind urmasa unei Palit Daytona FX5600, careia i-a murit ventilatorul. Am fost foarte multumit de placa, tinea frecvente de 9600XT fara probleme, fiind motivul major pentru care am ales-o. O tineam la frecventele 530/600, din pacate memoriile nu au vrut sa mearga mai sus. Desi pe net diferentele nu erau foarte mari intre FX5600 si 9600Pro, am ramas uimit cat de bine se misca placa, la frecventele mentionate mai sus diferenta era de 50%. Nu mi-a placut insa programelul V-tuner (1-2), pentru ca era aproape degeaba, nu imi mai amintesc exact, dar nu puteam sa-i setez deloc frecventele placii video cu aplicatia respectiva. Era perioada in care mi-am facut primul mod de carcasa, fiind si prima placa careia i-am schimbat racirea. Totul a decurs aproape fara griji timp de un an cred, pana cand m-am jucat FEAR demo……….

Partea II – 6600GT
Eroul principal a povestii e un 6600GT cu racire pasiva si overclockata din fabrica (ditamai matahala de placa, sa nu uiti sa le zici), daca nu ma inseala memoria placa functiona la frecventele 500/1000 (bai prostule, erau 500/1120, nu stii nimic). La momentul respectiv eram la facultate si locuiam in camin, alocatia lunara fiind de circa 2.5mil pe luna. Dupa ce m-am jucat un pic FEAR, mi s-a pus pata sa imi cumpar o noua placa video. La vremea respectiva nu prea ma duceam acasa sa ma aprovizionez (pai daca stateai 2 ore la ocazie in loc sa iei vreun maxi-taxi, normal), dar imi mai trimiteau parintii mancare cand mai treceau pe la supermarket, imi amintesc ca aveam baxuri intregi de pate in frigider (ti-am zis bancul cu pate, nu?). Ca sa economisesc bani, dimineata si seara mancam pate, la pranz insa mancam la cantina. Intrun final, dupa o jumatate de an, mi-am cumparat placa de la un magazin online (o car eu sau o cari tu? bine mah, caro tu ma atunci), dadusem pe ea 7mil si ceva, o suma enorma pentru mine la vremea respectiva. De atunci, de fiecare data cand mancam pate o perioada mai indelungata, colegii stiau ca o sa-mi cumpar ceva la calculator  (sa-ti fie de bine. zi mah, de data asta ce-ti mai cumperi).
Placa a fost primul produs pe care l-am comandat de pe net, era prima oara cand am vazut o alimentare suplimentara pe o placa video, a fost prima placa cu care am doborat 50000 de puncte in Aquamark 3 si a fost pentru prima data cand am vazut heatpipe-uri in viata mea.
Placa merge si acum, adica de vreo 5 ani, nu are nici cea mai mica problema, se bucura momentan de Resident Evil 4 . Nu o mai detin, am vandut-o cu intreg calculatorul (Barton 2600+ la 2.3Ghz, Epox 8rda3i, Speeze CopperEagle si AS5 - those were the times) (da mai, si acum imi aduc aminte cum salivai dupa un Celeron 300A, mergea fara probleme la 450mhz, si tu te iucai NFS4 in software rendering pe un 233MMX dus la 286mhz), o sa incerc sa fac cateva poze cu ea (numai tu cu ea aii, esto cuci-cuci). Dupa ce am terminat facultatea si m-am angajat (in sfarsit…..), venise vremea sa-mi schimb calculatorul.

Partea III – 8800GT
Dupa luni intregi de citit pe net, m-am oprit la Gigabyte 8800GT (cu VP in coada??). Printre altele si placa asta a venit cu overclock din fabrica, 700/1840 (in loc de 1950, mda) si avea si racirea schimbata cu un Zalman (z de la zgomotos). M-am bucurat de placa vreo 2 saptamani, dupa care i-a murit subit un chip de memorie si vedeam numai patratele rosii pe ecran (ce artefacte??? ai uitat sa scoti efectul de ochi rosii, ti-am mai zis, nu stii nimic, asa te-ai pricopsit cu un 8800GT de la alta firma, numele careia indica o directie. ce directie mah? aaaa, sus.).

Ce sa mai zic, 2 din 3 tot e bine. Chiar daca ultima mea experienta cu Gigabyte nu a fost prea placuta, nu pot sa zic ca mi-a lasat un gust amar, placa respectiva fiind faimoasa pe la garantii. Sper sa continui cu o a 4-a placa de la acest concurs (le-ai zis ca daca castigam tre’ sa ne dea 2 placi, una pentru tine si una pentru mine?? zi-le mah, egoistule!!!).

PS: In a 2-a poza nu-i chiar asa de mult praf, nu stiu eu sa fac poze (mda, iti trebuie aparat foto pe care sa scrie printscreen).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gigabyte9600protitle.jpg
Views:	444
Size:	27.0 KB
ID:	3557   Click image for larger version

Name:	IMG_0065.JPG
Views:	482
Size:	229.6 KB
ID:	3558   Click image for larger version

Name:	IMG_0070.JPG
Views:	463
Size:	132.5 KB
ID:	3559   Click image for larger version

Name:	IMG_0078.JPG
Views:	452
Size:	151.9 KB
ID:	3560   Click image for larger version

Name:	Gigabyte 8800gt hp.jpg
Views:	437
Size:	38.7 KB
ID:	3561  

Last edited by zsarpi; 07-11-2009 at 20:42.
zsarpi is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2009, 21:57   #50
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by workfiresafety View Post
Asa in preambul, vreau sa spun ca placa mea video, Giga Byte bineinteles, GeForce 9500 GT cu 512 MB - GDDR3 SDRAM (Chipset nVIDIA GeForce 9500 GT D9M-30) nu emite sunete incitante pentru reprezentantii ordinului Orthoptera (lacuste, greieri, cosasi), de unde si economia substantiala (oja a cazut de pe lista de cumparaturi). Am avut eu alte cheltuieli, (cu satisfactii pe masura) cu placa de baza – Giga Byte bineinteles, GA-P31-ES3G (Chipset Intel P31 – Bearlake + ICH7R) cu FSB la 1333 Mhz si 4 GB – DDR la 800 Mhz. Cred ca daca ar fi produs si procesoare mi-as fi luat si procesor Giga Byte……..asa am fost nevoit sa cumpar un Intel Core 2 Duo E8400 la 3000,0 Mhz cu 6MB memorie cash. In concluzie aproape 100% GIGA BYTE POWERED. In configuratia de mai sus am rulat un Performance Test 6.1 si rezultatele se vad, comparativ. Ba mai mult, tot ce-am rulat pana acum – jocuri, programe grafice complexe, benchmarkuri – n-au reusit sa-mi “ingenuncheze” sistemul in general (no blue screens) si placa video in special. Giga Byte e un brand in componente hard asa cum Mercedes e un brand in lumea auto.
In rest ce sa va mai povestesc, n-am incercat inca, cu performantele acceleratorului grafic, sa frang inima nici unei domnite, cunoscute fiind inclinatiile romantice ale genului si preferintele catre testarea unor altfel de performante, ce se masoara mai putin in Ghz sau frames/second si mai ales in unitati de lungime si timp.
Vaya con Dios si succes la toata lumea!
80% Gigabyte power`d ... Baga mare si cumparati o sursa gigabyte si un cooler gigabyte; si abia atunci poti spune cu adevarat .. " Am un sistem gigabyte ... sa moara dusmanii mei "
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2009, 21:59   #51
DiaboRO
Ancient friend
 
DiaboRO's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,060
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Triplu_Z View Post
80% Gigabyte power`d ... Baga mare si cumparati o sursa gigabyte si un cooler gigabyte; si abia atunci poti spune cu adevarat .. " Am un sistem gigabyte ... sa moara dusmanii mei "
Sa moara Vladutz de ciuda ca si el visa la asa ceva acum ceva timp . La un moment dat mi-a spus ca vrea sa-si puna interfon Gigabyte, dar nu gasea.
DiaboRO is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2009, 22:01   #52
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vladutz a fugit la concurenta , Assux asta Ass`us do RE mi fa ...d`ala .Nu mai pupa el sanse la concurs
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2009, 22:03   #53
DiaboRO
Ancient friend
 
DiaboRO's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,060
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Triplu_Z View Post
Vladutz a fugit la concurenta , Assux asta Ass`us do RE mi fa ...d`ala .Nu mai pupa el sanse la concurs
Esti doar invidios ca el are Anus ... pardon Asus RE si tu nu ai, recunoaste!
DiaboRO is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2009, 22:06   #54
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am vise umede cu un UD6 ... nu recunosc nimic. Este placa visurilor mele... Eu cand eram mic imi doream sa se inventeze P55UD6 si i5 650
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2009, 14:04   #55
marginean
Junior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Sunt detinatorul unei placi gigabyte 9500 gt ,512 ddr3 ,e o placa buna si imi place ,se ridica la nivelul performantelor de care am nevoie ,ruleaza filme HD fara probleme ,cele mai noi jocuri nu sunt o problema pentru aceasta placa ,are dimensiuni reduse in comparatie cu cele mai noi placi video,are un cooler mic si silentios care raceste foarte bine procesorul grafic 9500 de la NVIDIA.In windows 7 are performante aero optinand un punctaj de 6,5 si gamind graphics performance tot 6,5 .Per ansamblu este placa cu performante ridicate avand un pret foarte accesibil indeplinind cerintele unui utilizator nu foarte pretentios.
marginean is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2009, 20:01   #56
workfiresafety
Junior Member
 
Join Date: Nov 2009
Location: Sibiu ROU
Posts: 9
Mentioned: 0 Post(s)


Default Giga byte

Quote:
Originally Posted by Triplu_Z View Post
80% Gigabyte power`d ... Baga mare si cumparati o sursa gigabyte si un cooler gigabyte; si abia atunci poti spune cu adevarat .. " Am un sistem gigabyte ... sa moara dusmanii mei "
Imi plac si plimbarile cu balonul.....prefer avioanele particulare cu reactie (Cessna de preferinta).
workfiresafety is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2009, 13:58   #57
GBTuser
VIP
 
GBTuser's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 33
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Ma bucur sa vad ca deja va arati interesul pentru acest concurs :-), dar, asa cum spunea si Jocker... am o mica rugaminte: va raman dator daca pastram acest topic in principal pentru posturile care doresc sa participe la concurs.

Deasemena doream sa va reamintesc cateva dintre regulile de participare:
1. Post-ul trebui sa aibe minim 150 de cuvinte ( am vazut cateva post-uri sub 150 de cuvinte, care nu vor intra, din pacate, in concurs)
2. Pentru a intra in concurs trebuie sa atasati cel putin o poza cu placa video in calculator
3. Se pot inscrie toate tipurile de materiale – articole, povesti, teste, pareri personale (atat pozitive cat si negative), teste comparative, experiente de utilizare etc, atat timp cat se refera la experienta voastra cu o placa video Gigabyte

Bafta tuturor!

Be Smart...
GIGABYTE Smart 6 :-)
__________________
www.gigabyte.com.ro
GBTuser is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2009, 00:05   #58
jedyromeo
Member
 
jedyromeo's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 37
Mentioned: 0 Post(s)


Default Eu si restul ce ne fac viata un up-grade continuu

da,pai pe cei de la tehnic mai bine ii pui sa iti repare cateva calculatoare decat sa ii pui sa se apuce de scris,dar daca trebuie musai atunci sa ne apucam de scris:
A fost o data ,un baiat ,care era in clasa a 12 de liceu si ca orice tanar la varsta aceea se gandea de ce meserie sa se apuce sa faca bani ca sa nu mai stea in banii parintilor si asa foarte putini. in acea vreme, pe cand termina liceu
profil mecanica il pasiona si tamplaria in lemn, dar au aparut si primele sali de internet asa ca si el ,curios ,a pasit in prima sala de net in care se auzea predominant celebra fraza ,,not enough minerals '' al celebrului Star Craft si a fost uimit si de micutii soldatei din Dune 2000, nu prea s-a impacat cu celebrul fum din salile de net nefiind fumator petrecandu-si ceva timp in sala de net cafe (ca multi altii la vremea aceea),intr-o buna zi s-a intamplat sa fie de fata la defrisarea unui sistem pentru a fi curatat de praf de catre administratorul firmei care isi facea singur mentenanta la sistemele din sala care ii apartinea si a fost foarte curios sa vada ce contine acea cutie magica care genera imagini viu colorate pe monitorul mic de 15''. Acestuia i-a placut
de entuziasmul tanarului si asa a inceput sa ii explice si sa il ajute in acelasi timp sa isi faca un sistem din bucati ,la vremea aceea sistemele de net si gaming erau intel P1 133 MMX cu 64mg ram,video 8mg sau 16mg dar aveau un hdd scsi de 2,1 gb(culmea este ca tanarul mai pastreaza si azi un hdd cu adaptor pe pci care merge superb si in ziua de azi).Primul sistem mai deosebit al lui a fost un :intel celeron la 633mhz,128mg ram ,vga riva tnt 32mg,hdd 10gb ,bine inteles ca la un moment dat ziua lucra tamplarie si seara repara deja sisteme la prieteni.
Primul contact cu produsele de la firma GIGABYTE a fost cand au inceput sa apara componentele pe la prieteni sau in magazine si bine inteles ca a fost o placa video 3dfx voodoo banshee(GA-630), apoi a urmat un ati 7000,9000 pro,9600,9800 . ce l-a atras in momentul acela nu a fost neaparat produsul ci jocurile incluse la vremea aceea de GIGABYTE in placile video gen: SERIOUS SAM si WILL ROCK care ne-au marcat pe multi dintre noi fiind inceputul unor tumultoase nopti pierdute .
A mai pus la lucru si cateva placi de baza din gama GIGABYTE si binentele ca nu i-a placut caldura provocata de aceste placi nu conta ca erau sk A,478,SI chiar LGA775 , alta experienta negativa a avut-o cu cateva up-dateuri de bios chiar de pe site-ul lor ,problema era ca nu se supara ca s-a dus placa respectiva ci faptul ca unii prieteni nu mai aveau garantie la acea placa de baza si a trebuit sa le cumpere alte placi de baza(culmea este ca unele aveau dual bios si nu a functionat).
Apoi tanarul a inceput sa capete experienta si chiar la un moment dat s-a si angajat dupa promovarea unor cursuri de specialitate in domeniul it, a lucrat cu majoritatea brendurilor in materie de producatori hard de pe piata, a si participat la unele intalniri cu reprezentantii celor de la GIGABYTE si ia placut ca reprezentantii lor ,baieti tineri, deschisi oricarei idei de imbunatatire a produselor lor, au ascultat de cei de la tehnic si in urma multor discutii cu ei au imbunatatit calitatea placilor marind cantitatea de cupru din pcb-urile placilor de baza si a placilor video,schimband modelele vechi de condensatori si bobine cu cele noi ,conectori HDMI de calitate si chiar folosind sisteme de racire profesionale pentru placile video gen : ZALMAN chiar au imbunatatit si consumul de energie la sistem cu ajutorul utilitarului EASY ENERGY SAVER (bineinteles, sa fie si pus la treaba!).
In ultima vreme a pus pe cateva sisteme placa de baza MA770-UD3 care chiar merge bine insa a auzit de la prietenii din breasla ca ar mai fi ceva probleme cu unele modele pe soket-ul lga1366 putin c-am calde fara sa se fi folosit overclock-ul.
Deci ,in concluzie ,ca orice brend concurent ,Gigabyte, are si produse mai slab calitativ si produse delux dar oricum ne mananca testele si uneori incompatibilitatea dintre piese, oricum parerea tanarului care este acum un tehnician it este ca GIGABYTE-ul este in ascensiune catre topul celor din bransa,insa cand imi aduc aminte de tinerete imi pare rau ca nu mai pun cate un joc FPS la placile video ca sa fie si clientul multumit ca observa calitatile placii video cumparate! (ar fi pacat sa nu mai apara placa video impreuna cu un joc ,nu de alta ,dar ar ajuta si pe cei din industria jocurilor ,ca la un moment dat s-ar putea sa avem placi video super puternica dar nu o sa mai avem ce juca).
In incheiere va livrez cateva poze facute la cel de-al treilea sistem din casa care are ceva de la Gigabyte prin el(mb:GA-8IPE1000-G REV:4.0+vga:GA-N52128DE REV/;1,0;fx5200)si l-am mai pastrat pentru testat un agp sau un ddr1 si cine stie fiindca am doi juniori poate il las celui mic, dar mai are de crescut ca abia are 1,7 ani si abia a inceput sa se joace cu mouse-ul.(ca pe cel mare care e in clasa a 4 deja e gamer inrait!)
Va urez un up-grade placut celor care vor castiga si un joc linistit si fara restarturi sau ecrane albastre gamerilor ca si eu ma apuc de un ,,star wars unleashed ''ca a dat dumnezeu sa ajunga si pe pc!(nu de alta, dar care este, sant putin fan!)
multa bafta!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	GIGABYTE 001.jpg
Views:	455
Size:	453.5 KB
ID:	3636   Click image for larger version

Name:	GIGABYTE 002.jpg
Views:	452
Size:	380.1 KB
ID:	3637   Click image for larger version

Name:	GIGABYTE 003.jpg
Views:	443
Size:	385.4 KB
ID:	3638   Click image for larger version

Name:	GIGABYTE 004.jpg
Views:	447
Size:	393.6 KB
ID:	3639   Click image for larger version

Name:	GIGABYTE 005.jpg
Views:	468
Size:	377.7 KB
ID:	3640   Click image for larger version

Name:	GIGABYTE 006.jpg
Views:	452
Size:	408.5 KB
ID:	3641   Click image for larger version

Name:	GIGABYTE FX5200.JPG
Views:	435
Size:	180.3 KB
ID:	3642  

Last edited by jedyromeo; 10-11-2009 at 00:27.
jedyromeo is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2009, 04:20   #59
xplaur
Senior Member
 
xplaur's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ville de Boisbriand
Posts: 1,095
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via AIM to xplaur Send a message via Yahoo to xplaur Send a message via Skype™ to xplaur
Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
Dragut, concluzia: nu toate placile albastre sunt Gigabyte...
Deci daca placa mea Gigabyte nu e albastra inseamna ca e contrafacuta si nu ma calific in concurs?
__________________
website
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2009, 06:00   #60
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Propozitia este valabila intr-un singur sens, se pare ca tu ai citit-o invers, adica ceva de genul: toate placile Gigabyte sunt albastre .
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
CONCURS - LAB501 te premiaza Micutzu Stiri 1 20-10-2009 13:51
Pentru cei interesati - Concurs Cooler Master Go Crazy Monstru Modding 0 03-09-2009 17:48
Concurs Overclocking GIGABYTE Dragon 2009 GBTuser Overclocking & benchmarking 0 12-08-2009 13:32

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,123
Total Online: 3374

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.