lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-11-2016, 16:25   #81
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Hmm, ce sentiment deja-vu am. Parca AMD au mai facut si recent greseala asta, nu? Aa,da, cu rx 480, exact problemele enumerate de tine. Saracii, nu se invata minte. Numai vise au ei cu "Ar fi trebuit sa fie best-buy". Rezultatele au fost si sunt clare: 970 l-a distrus in vanzari/popularitate/performanta pe 290 iar 1060 face la fel acum cu 480.
Ai cumva senzatia ca coolerele pentru variantele Founder Edition sunt stralucite datorita faptului ca sunt argintii si stralucesc?
Ca sa nu vorbim de faptul ca NVidia a mai cerut si 100 de parai in plus pentru ele... Ia re-analizeaza putin situatia, poate o sa ai un deja-vu si in cazul asta...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"
rage fuury is offline  
Old 13-11-2016, 17:13   #82
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu cred ca tu nu stii ce inseamna Founder Edition si de ce costa atat. Nvidia a spus clar ca ii costa destul de mult sa produca acele coolere "stralucitoare" intr-un numar mare pentru piata. La inceput le faceau intr-un numar mic, limitat, nu cereau mult pe ele, dar dupa aia s-a cerut sa fie facute intr-un numar mare, industrial. De-aia au cerut cei de la Nvidia $100 in plus, pentru costul materialelor. Daca ereau facute dintr-un plastic ieftin, nu mai era problema. Plus ca pe PCB-uri sunt componente tot de calitate. Nu pun vram-uri ieftine sau mai stiu eu ce. Chiar s-a discutat deschis cu presa ce si de ce, aici.

__________________
- USER OFFLINE -

Last edited by R2Strike; 13-11-2016 at 17:16.
R2Strike is offline  
Old 13-11-2016, 18:44   #83
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ohoooo... m-am abtinut sa nu ma bag in discutie... si abia o fac in continuare but still...


GRABZ POPCORNZ AND BEER

o sa degenereze discutia in 3 ... 2.... 1...
agarici cu pedale is offline  
Old 13-11-2016, 18:59   #84
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default



Seriossss...........100$ ii costa cooleru ala???

Eu stiam ca oriunde mergi in lumea asta, cand cumperi cantitate mai mare, iesi mai ieftin...........se pare ca doar la Nvidia e pe dos

Quote:
Originally Posted by R2Strike View Post
Plus ca pe PCB-uri sunt componente tot de calitate. Nu pun vram-uri ieftine sau mai stiu eu ce.
Wtf does that mean? Ti se pare ca Nvidia ne da placi video cadou? Ar trebui sa-i laudam ca VRM-ul nu e ieftin si nu pusca, la preturile pe care le practica???
Hai pe bune acuma........cat de fanboi poti sa fi, ca sa nu ti se para treaba cu Founders Edition un CA*AT......
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 13-11-2016 at 21:46.
Otman is offline  
Old 13-11-2016, 19:18   #85
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Auzi Robotel, coolere din alea argintii au avut atat Titan-ul Original si are si Titan X Pascal, pe ambele le-am dat jos si am pus waterblock-uri in loc. Nu era nevoie sa ma uit la acea conferinta de presa (dar m-am uitat oricum) ca sa stiu ca aceste coolere tip blower nu fac fata la sesiuni prelungite de gaming (daca nu cresti turatia pana se ajunge la un prag sonor greu suportabil) din moment ce stiu asta din proprie experienta... Deasemenea exista si destule review-uri (neutre) care demonstreaza acest fapt, doar sa ai bunavointa sa cauti...

R2, hai recunoaste ca tie iti plac coolerele Founders Edition fiindca sclipesc!
Din pacate insa, aceste coolere-le FE, desi sclipesc frumos cand le atinge o raza de soare, baga in throttle Gpu-rile pe care le racesc, asa ca pentru cei mai multi cumparatori de GTX 1070 sau 1080, care doreau in primul rand performanta de la placile lor, a fost nevoie de o investitie suplimentara de minus o suta de dolari intr-o solutie cu racire custom, ca sa scape de throttle!

...Fara rautate Strike, stii care e problema? Nu opinia ta-buna/rea fiecare are dreptul la o opinie- ci faptul ca incerci sa dai sfaturi altora in conditiile in care tu te informezi din conferintele de presa NVidia si discutiile de pe MyGarage.
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 13-11-2016 at 20:09.
rage fuury is offline  
Old 13-11-2016, 21:09   #86
carcozep
Senior Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,415
Mentioned: 33 Post(s)


Default

@R2Strike: De cea mai buna calitate aceste componente de pe PCB si acel cooler. Atat de bune ca toate modelele Founder's Edition sufereau de Throttling:



Fenomen care surpriza surpriza e aproape inexistent la modelele custom.

Founder's Edition a fost o momeala de marketing pe care se pare ca ai muscat-o extraordinar de bine. Ca idee, acest model anterior de la Nvidia, tot Founder's Edition era:


Exact, e doar modelul de referinta. Cel mai chel, cel mai ieftin de produs. Au vopsit repede gardul ca "domne, componente de calitate maxxima!" si i-ai crezut fara sa verifici un pic rezultaltele modelelor FE si custom. Pentru ca asa ai fi avut toate dovezile la indemana ca FE este cea mai cheala si ieftina implementare la modelele GTX 10XX, iar 100 dolari/Euro in plus pentru un asemenea lucru reprezinta jecmaneala pe fata

Daca cel mai chel Logan din oferta are un pret definitiv de 5000 EUR si cei de la Dacia fac o conferinta de presa in care spun: "Ia uite ce baieti buni suntem noi, ti-l vindem cu 6000 EUR!", te prinzi ca vor sa-ti arda o teapa sau nu?
carcozep is offline  
Old 14-11-2016, 01:25   #87
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Credeti ce vreti voi, nu stau sa raspund la toate aberatiile unora care inteleg doar ce vor ei si nimic altceva in timp ce se ataca extraordinar de mult cand sunt contrazisi. Si nu va obliga nimeni sa le cumparati, nu vi le baga Nvidia pe gat, cumparati bine, nu cumprati si mai bine, aveti alternative si gata, who give a fuck. Nvidia le produce pentru ca asta cere clientul, nu le produceau ei de nebuni in masa daca nu era cerere pe piata. Si se vede ce cunoasteti voi marketingul si piata cum functioneaza. La voi daca se poate gratis e cel mai bine, si apoi o sa va plangeti de calitatea proasta a produselor. Ieftin, bun si de calitate nu se poate si nu s-a putut niciodata indiferen ca vorbim de placi video, masini sau orice altceva.

Uitati aici cum sta treaba pe piata intre AMD si Nvidia. AMD-ul a luat-o jenant de mult in jos iar Nvidia inregistreaza noi recorduri de crestere.

Nvidia stock http://www.marketwatch.com/investing/stock/nvda

AMD stock http://www.marketwatch.com/investing/stock/amd

Si cine este de vina ? Cei care cumpara Nvidia, toata lumea e fanboy Nvidia daca e sa ne luam dupa mintea voastra, nu ? Mergeti voi pe AMD care da fail dupa fail si lasati-ne pe noi astia majoritatea cu Nvidia. Pe AMD acum doar piata de console ii mai scoate din rahat si X - Y investitori care nu vor ca AMD-ul sa dispara dupa piata. Ca daca ar fi sa ne luam dupa profitul celor de la AMD sunt cat se poate de falimentari fara acei investitori. Daca AMD-ul la anul nu aduc nimic calumea pe piata cu Zen si Vega sunt cat se poate de terminati. Si nu sunt absurd, stiu foarte bine ca trebuie competitie pe piata, altfel Nvidia si Intel devin monopol si preturile vor fi foarte mari. Insa deja Intel cam sunt asa iar Nvidia nu mai are mult. De ce ? Pentru ca AMD-ul nu mai aduce nimic competitiv pe piata de multi ani. In ziua de azi majoritatea recomanda procesoare Intel si placi video Nvidia, AMD-ul este recomandat doar ca alternativa mai ieftina in caz ca nu ai bugetul prea mare. Nu zic eu asta, asta-i realitatea, asta este alegerea majoritara. Daca voi alegeti sa fiti contra, fiti contra, oricum nu schimbati nimic. E ca si cand te-ai pune in fata unui tren sa-l opresti cu mainile goale, pur si simplu e degeaba, esti spulberat. Cam asta incercati voi sa faceti, cei care luati apararea AMD-ului, va aruncati in fata trenului degeaba. Eu nu incerc sa apar Nvidia, n-am de ce, ei sunt ceea ce sunt, sunt mai buni, asta-i realitatea si o accept asa cum e, cu bune si cu rele, n-am ce sa fac, merg pe ce este mai bun si nu-mi mai bat capul cu tot felul de rahaturi ca nu are absolut niciun rost, e fix degeaba. Am incercat cat am avut AMD R9 290 sa apar AMD-ul, sa le dau o sansa. Mare greseala, am fost spulberat de tren. Asa ca mai bine taci din gura si iti vezi de treaba ta si accepti realitatea. Nu accepti, faci ce vrei, oricum nu poti schimba nimic.
__________________
- USER OFFLINE -

Last edited by R2Strike; 14-11-2016 at 05:43.
R2Strike is offline  
Old 14-11-2016, 07:10   #88
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca lamurim problema consumului am ales zona de mijloc a clasamentului fiind cea mai disputata si de interes, am trecut valorile TDP-ului oficial la placile video, sunt 3 generatii de fiecare parte, diferenta de performanta este de 16,x % intre prima si ultima, deci pot fi considerate in aceeasi categorie de performanta, progresul in privinta consumului se vede lejer de fiecare in parte. Daca vreo placa video urca o pozitie sau chiar doua nu conteaza, diferenta de performanta ramane minima.

rage fuury as vrea sa vad acel R9 290 care consuma doar 250W .

carcozep ce inseamna sa scoti o poza din context, "felicitari" pentru fairplay.

NVIDIA Boost 3.0

With Pascal, NVIDIA is also introducing a new version of their Boost Technology, which increases GPU clocks when the GPU thinks it can do so, providing higher performance without user intervention.



I did some testing of Boost 3.0 on the GeForce GTX 1080 (not using Furmark). First, the card is in idle, before a game is started and clocks shoot up to 1885 MHz. As GPU temperature climbs, we immediately see Boost 3.0 reducing clocks - with Boost 2.0, clocks stayed at their maximum until a certain temperature was reached. Once the card reaches around 83°C, the clocks level out at around 1705 MHz, which is still 100 MHz higher than the base clock.



I did some additional testing using a constant game-like load (not Furmark), adjusting the fan's speed to dial in certain temperatures without changing any other parameter. The curve above is a cleaned up version of this test's data to better highlight my findings.

We can see a linear trend that has clocks go down as the temperature increases, in steps of 13 MHz, which is the clock generator's granularity. Once the card exceeds 82°C (I had to stop the fan manually to do that), the card will drop all the way down to its base clock, but will never go below that guaranteed minimum (until 95°C where thermal trip will kick in).

This means that for the first time in GPU history, lower temperatures directly translate into more performance - at any temperature point and not only in the high 80s. I just hope that this will not tempt custom board manufacturers to go for ultra-low temperatures while ignoring fan noise.


Nvidia a spus-o clar de atatea ori ca nu-ti garanteaza acel boost constant, doar frecventa de baza este garantata. Daca fanboys Nvidia au cerut FE-ul este treaba lor, mai si platesc pentru asta, racirea aia respecta niste standarde, cea mai nasoala parte este o singura piesa in miscare, de ce credeti voi ca nu sunt variante standard cu doua ventilatoare? Intre noi fie vorba racirea tip turbina este zgomotoasa si nu cred ca o recomanda nimeni intreg la minte, nu poti sa o cumperi decat din fanboysm sau daca vrei sa-i pui WC pentru PCB-ul standard.

Sau hai sa ne uitam si in tabara AMD unde nici macar frecventele de baza nu sunt respectate in multe cazuri. In concluzie voi vedeti acul din carul cu fan, dar nu vedeti parul din acelasi car.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Mainstream 1080 p.jpg
Views:	460
Size:	156.2 KB
ID:	56152   Click image for larger version

Name:	Mainstrean 1440p.jpg
Views:	475
Size:	118.7 KB
ID:	56153   Click image for larger version

Name:	03-Clock-rate.png
Views:	447
Size:	31.3 KB
ID:	56154   Click image for larger version

Name:	01-Clock-Rate.png
Views:	439
Size:	47.4 KB
ID:	56155  
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 14-11-2016 at 09:54.
Jocker is offline  
Old 14-11-2016, 10:12   #89
andreea
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 977
Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu chiar nu inteleg ce rost au discutiile astea. Se imbunatatesc cumva performantele placilor in functie de sustinatori/posturi pro? Mai era nevoie oare de un thread pe tema asta? Si ca sa dau un raspuns initiatorului (cu toate ca are suficient de multe cunostinte in ceea ce priveste fenomenul) as lua RX480, peste 3 ani va depasi SLI de 1080 in DX13.
andreea is offline  
Old 14-11-2016, 10:54   #90
EXxx
Senior Member
 
EXxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: UK
Posts: 900
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx
Default

la 290X din cate tin minte 290W e TDP-ul, insa consuma ceva mai putintel.
oricum nu cred ca e ok sa zici ca 290X-ul are TDP-ul de 250W si 980Ti are acelasi TDP. Vorbim de placi lansate la diferenta de 1.5 ani.
Adevarul e ca de la 290X incoa AMD a stat pe tusa dpdv al performantei. Fury e un exercutiu de inovatie mai mult. As fi cumparat un Fury, doar pentru ce este, o editie limitata a primelor placi video cu HBM.
Insa vorba lui @Jocker daca Vega nu vine cu ceva salt semnificativ de performanta, nu ii vad bine. Consumul nu mi se pare atat de important, mi se pare mai important raportul consum/performanta.
Nu cred ca Vega o sa se bata cu seria 10xx, ci cu un refresh de la nVidia.

Ca sa revin la topic, intre 1060 si rx480, eu am ales 970, pentru Nas.
EXxx is offline  
Old 14-11-2016, 10:55   #91
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ba, ce plm e asa greu, ca pana si eu am inteles cum sta treaba.
Daca vrei performanta si relativ te doare la basca de bani, mergi pe nVIDIA.
Daca ai buget limitat si esti dispus sa faci ceva compromisuri la achizitie, te gandesti serios la AMD.
Zicea cineva de aici si de durata investitiei si cum imbatraneste fiecare placa. Poate si asta trebuie avut in vedere.

Dar oricum, ce mai conteaza. Poate producatorii respectivi ne pun mancarea pe masa si trebuie sa-i lingem pe püla. Numai ca e cam penibil ca heterosexuali sa aveti urme de ****** pe la gura.

Zic si eu.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline  
Old 14-11-2016, 11:43   #92
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai in cazul asta de ce plm sa mai mergi pe AMD daca Nvidia ofera performanta/consum/temperaturi/drivere mai ok in acelasi pret (RX 480 vs GTX 1060). Ba chiar mai ieftin, daca te uiti la unele modele de la PNY, Plati fata de AMD-uri. Trebuie sa iti placa sa-i lingi in pl. pe AMD sa mergi pe ceva mai prost in acelasi pret sau mai mare fata de concurenta. Ca daca iei in calcul pocnitorile ieftine de RX 480-uri cu siguranta trebuie sa te arunci mai mult la pret sa nu iei foc. )
__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline  
Old 14-11-2016, 11:50   #93
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by andreea View Post
Eu chiar nu inteleg ce rost au discutiile astea. Se imbunatatesc cumva performantele placilor in functie de sustinatori/posturi pro? Mai era nevoie oare de un thread pe tema asta? Si ca sa dau un raspuns initiatorului (cu toate ca are suficient de multe cunostinte in ceea ce priveste fenomenul) as lua RX480, peste 3 ani va depasi SLI de 1080 in DX13.
Pai hai sa revenim la postarea originala atunci:
Quote:
Originally Posted by tphase View Post
Constat la ultimele jocuri aparute ca placa de la AMD este sensibil mai rapida decat cea de la NVidia, in conditiile in care, in toate jocurile "vechi", era mai slaba.

E Infinite Warfare un caz izolat (desi si in BF1 RX 480 e cu 2 fps peste GTX 1060) sau ne putem astepta pe viitor ca RX 480 sa fie peste GTX 1060?

In cazul unui upgrade (nu exista placa video), ce ati recomanda intre cele 2 (exclusive cele 2)
Eu inteleg ca s-a pus problema in felul urmator: In lumina ultimelor informatii, merita o discutie daca ar fi sa alegi (ipotetic) intre 480 sau 1060 sau nu? Daca privesti superficial lucrurile, asa cum unii au demonstrat ca o fac -chiar pe acest thread, nici nu se pune problema sa-ti iei altceva decat 1060.Altii au o pozitie mai nuantata. Tu din ce categorie ai dori sa faci parte?
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 14-11-2016 at 12:02.
rage fuury is offline  
Old 14-11-2016, 12:04   #94
andreea
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 977
Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am un buget alocat placii grafice. Pur si simplu iau ce este mai bun in banii asa. Personal (si nu stiu daca e relevanta parerea mea) nu as fi luat 1060 in detrimentul RX480 (recunosc, am o oarecare afinitate vis-a-vis de AMD/ATI inca de pe vremea lui x1950 XTX cu al sau raw power). Pur si simplu caut cel mai bun raport intre raw-power, eficienta si compatibilitatea cu anumite standarde (dx ogl, etc.).

Last edited by andreea; 14-11-2016 at 12:10.
andreea is offline  
Old 14-11-2016, 12:21   #95
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by andreea View Post
Eu am un buget alocat placii grafice. Pur si simplu iau ce este mai bun in banii asa. Personal (si nu stiu daca e relevanta parerea mea) nu as fi luat 1060 in detrimentul RX480 (recunosc, am o oarecare afinitate vis-a-vis de AMD/ATI inca de pe vremea lui x1950 XTX cu al sau raw power).
Felicitari! Tocmai ti-ai pierdut locul rezervat in Rai unde cu certitudine o sa ajunga R2Strike, spre deosebire de noi astialalti

Nici eu n-as alege 1060 fiindca niciodata n-am avut o placa video NVidia cu o denominatie de genul X6X(X), doar placi din gama X8X(X) si compromisul maxim pe care l-as putea face ar fi sa aleg ceva de genul X7X(X) daca e f. apropiata de varful de gama (<15%) si are un raport pret-performanta mult mai bun... Altfel spus - 1070 imi place, 1060 nu-mi inspira incredere deloc...
Nici 480 n-as alege fiindca la Radeoane ma uit dupa cele cu denumirea X9X(X), insa sunt uimit sa observ ca desi diferenta de performanta dintre cele doua e minimala si scade continuu, se discuta in continuare despre cele doua ca si cum 1060-ul ar fi o placa din cu totul alta categorie decat 480.

Unii pur si simplu n-au simtul proportiilor, asta e situatia...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 14-11-2016 at 12:28.
rage fuury is offline  
Old 14-11-2016, 12:25   #96
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

@andreea - bine zis, inteleg ce spui. Ca o completare, desigur e parerea personala, ar fi si transparenta fata de utilizator.
doru is offline  
Old 14-11-2016, 12:36   #97
andreea
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 977
Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poate sunt deplasat dar nu inteleg de ce trebuie sa impartasim unii altora pareri subiective
cu privire la placile celor doi producatori (nu numai) si, colac peste pupaza, ne si contram pe tema asta. Ce aduce nou constructiv vorbind?

Last edited by andreea; 14-11-2016 at 12:38.
andreea is offline  
Old 14-11-2016, 13:46   #98
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by rage fuury View Post
Felicitari! Tocmai ti-ai pierdut locul rezervat in Rai unde cu certitudine o sa ajunga R2Strike, spre deosebire de noi astialalti
Tu crezi ca ma intereseaza pe mine ce isi cumpara unul si altul. Eu cred ca tu esti cel mai ofensat de pe forumul asta pe tema asta. Eu postez aici odata sau de doua ori la un an sau doi, tu postezi zilnic si te fute grija ce fac altii pe bani lor. Ar fi trebui sa-ti dai seama ca nu prea ma intereseaza. Daca vreau o informatie corecta despre ceva pot sa o iau foarte usor de pe internet, sunt atatea site-uri de specialitate acum, nu stau sa ascult in gura targului. Chiar si tu tot acolo te uiti, nu aici, ca iti place sa link-uiesti catre site-urile alea. Eu mereu am avut placi video din ambele tabere (AMD/ATI, Nvidia). Am venit de la AMD la Nvidia ca am avut o pacoste de R9 290 care incepuse sa-mi faca figuri, era pe duca, am dat-o la minat ca acolo mergea bine, nu facea figuri ca-n jocuri(black screen). Am mers pe GTX 1060 G1 Gaming pentru ca am testat si RX 480 si nu mi-a placut anumite chestii la ea, ajungea destul de repede la 80C si cam facea galagie daca ii faceam profil la fan. Sappire Nitro, despre asta vorbesc, plus ca ii bazia un ventilator la turatie mai mare, lucru des intalnit la variant asta din cate m-am documentat pe net. Macar eu vorbesc in cunostinta de cazua, nu din auzite. Dupa ce ca m-a dezamagit R9 290 foarte mult, mai m-a dezamagit si RX 480-ul. Oricine ar fi patit ca in cazul meu si-ar fi bagat pl. in el de AMD, si pe buna dreptate. Vrei sa-ti mai zic ce alte patenii am mai avut cu AMD/ATI in trecut, despre placi ce mi s-au prajit in PC sau faceau artefacte de la drivere proaste in jocuri. Ca pot sa-ti povestesc o gramada la cate placi video am avut. Si la Nvidia am patit destule dar nu atat de nasoale. Eu am parerile mele si vorbesc din experienta de cele mai multe ori, nu ma bazez pe chestii doar din auzite. Asa ca putin imi pasa pe ce placa mergi tu sau ala. Ma asculti bine, nu ma asculti sa fi sanatos. Mergi pe AMD, dar la cate RX 480-uri au fost, si probabil ca inca sunt, cu probleme sa nu te aud ca plangi mai tarziu.
__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline  
Old 14-11-2016, 14:54   #99
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Ok R2 vad ca te-ai ofensat, imi cer scuze pentru asta, cateodata sunt "in the mood for jests", n-am ce face! Dar pentru faptul ca nu esti atent si ca vezi lucrurile dintr-o perspectiva anamorfica (deformata) tu esti de vina, nu altcineva... Daca erai mai atent la ce citesti si mai prezent pe forum poate ai fi constientizat, printre altele, ca nu tintesc niciun 480 (si nici 1060) pentru ca... te las sa descoperi singur de ce, sa vad daca esti atent la detalii (pentru ca diavolul sta in detalii, asa se spune)...
Oricum, desi aceasta discutie despre 480 versus 1060 era doar ipotetica, macar ne-a aratat cine de pe forum are numai certitudini (de-o culoare) si cine mai are si indoieli. Si pentru asta il felicit pe @tphase pentru ca a fost inspirat cand a a ales subiectul...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 14-11-2016 at 14:57.
rage fuury is offline  
Old 14-11-2016, 15:03   #100
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa ce am testat RX 480-ul ala de la Sapphire(cu probleme) altceva nu aveam de ales. Mai aveam de ales intre XFX GTR RX 480 si MSI Gaming X RX 480. La XFX RX 480 nu mi-a placut ca are PCB-ul oarecum copiat dupa cel de referinta, adica trage mai mult curent din slotul PCI-e si nu vroiam asta. Iar MSI-ul, hai sa fim seriosi acum, cine rahat da 1700 lei pe un GPU mid range. Clar nu. In rest Gigabyte si Red Devil in niciun caz, am pus si video sa va arat cat de pocnitoare sunt.
Asa ca am ales GTX 1060 G1 Gaming 6GB, care am scos-o la 1300 lei cu ceva reduceri ce mai aveam la PCGarage. Dupa toate asta mi-am schimbat mult parerea despre AMD, eu care le luam apararea, mai mereu. Asta e, din pacate. Si eu am gresit ca n-am fost atent si m-am aruncat la balamuc. Si am inteles ca mergi pe anumite modele, mai spre high end de la Nvidia sau AMD, nu sunt chiar atat de noob cu forum-ul, chiar daca par din lipsa de frecventare. :P
__________________
- USER OFFLINE -

Last edited by R2Strike; 14-11-2016 at 15:15.
R2Strike is offline  
Closed Thread

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
GTX 1060 vs PS4 Pro bro' tphase Gaming 8 07-11-2016 01:35
Review ? GIGABYTE GeForce GTX 1060 3GB G1 Gaming LAB501 Articole 3 24-10-2016 17:48
Nvidia VR Funhouse + HTC Vive + GTX 1060 LAB501 Articole 3 22-07-2016 08:12
Nvidia GeForce GTX 1060 se lanseaza pe 19 Iulie LAB501 Stiri 0 07-07-2016 18:10

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,123
Total Online: 3361

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.