lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Racire extrema
Connect with Facebook

Racire extrema Prima conditie: sa nu poti dormi langa calculator cand functioneaza.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-07-2014, 14:00   #61
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

multumesc, sper ca va placut buildul in pofida timpului de constructie , dupa cum am zis aceste 2 unitati a fost doar "lansarea" ,pentru ca a procura sculele necesare si nu orice scule practic am luat ce e mai bun , costa enorm suma respectiva dintr-o data face gaura serioasa in buget.( o sa deschid un thread , cu permisiunea administratorilor evident , in care o sa arat absolut toate "ustensilele" necesare constructiei unui ss/cascada .. , o sa va explic si de ce trebuie autogen in loc de lampa ...utilitatea lui si multe alte ascunzisuri care nu oricine le stie)
Am stiut de la bun inceput ce temeraturi sa ma astept , pentru ca l-am proiectat pentru load serios , compresorul are aproape 24 centimetri cubi, este un monstru de compresor ,iar dupa cum am zis SCI fac compresoare cu adevarat magistrale.


o sa vedeti in curand si stagia chiller , in prim plan racind o bere in mai putin de 1 minut, practic stagia chiler va avea o utilitate mai buna racind berea bencherului , in timp ce stagia gpu/cpu scoate" untu "din componenta

Last edited by nachtfalke; 22-08-2014 at 23:40.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2014, 14:07   #62
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Am apreciat si "warning-urile" de rigoare. Cand faci threadul respectiv sa mentionezi unde este cazul ce precautii trebuiesc luate.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2014, 14:07   #63
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

evident , sincer si mie mi-a tatait fundul grozav la inceput , mai ales cu tubu de oxigen si nitrogen
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2014, 14:27   #64
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cine nu si-ar dori o asemenea dihanie ? Eu unul sper sa am in octombrie cel tarziu asa ceva in mainile mele,asta daca totul merge bine si George va mai construi astfel de unitati .
Incepeti comenzile,timpul "mesterului" e valoros .
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2014, 17:13   #65
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by nachtfalke View Post
evident , sincer si mie mi-a tatait fundul grozav la inceput , mai ales cu tubu de oxigen si nitrogen
Pai da, dar tu esti un adult care stie ce face si esti contient de pericole. Ce te faci daca citeste asta un tanar entuziast si crede ca e simplu de facut acasa?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2014, 17:52   #66
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
Cine nu si-ar dori o asemenea dihanie ? Eu unul sper sa am in octombrie cel tarziu asa ceva in mainile mele,asta daca totul merge bine si George va mai construi astfel de unitati .
Incepeti comenzile,timpul "mesterului" e valoros .
nu voi construi in serie asa ceva , nu vreau sa dezvolt un bussines din asa ceva , castig destul de bine cu serviciul care il am , plus de asta imi ocupa mai tot timpul si asa mai am discutii in relatie pentru ca acord multa atentie acestor fiare, i-am zis doar sa nu ma puna sa aleg ca stie deja ce voi alege

faptul ca am dezvoltat un alt tip de hobby , care technic vorbind este mai frumos si mai deep decat overclockingul , dar fiecare hobby are frumusetea lui , depinde din ce unghi privesti! pentru mine atata timp cat componenta hardware este limitata la nivel de software si imi permite mie ca overclocker s-o modific electronic , overclockingul inca imi va ramane pasiune , dar atat timp cat oc-ul se indreapta spre suprematia softului , practic ramanem atarnatori la slider si la integratori oc-ul pentru mine va disparea usor din colimator , eu intodeauna am fost atras de partea hardware decat de soft , plus de asta odata cu trecerea peste 30 si vertiginos spre 40ani , parca mi-a disparut si rabdarea, cei tineri poate ca inca simt chemarea

visul meu este sa produc o cascada sa "vomite" azot lichid , am in plan o constructie deja lucrez la schema/ proiect ,calcule la materiale , cost de productie , pretul curentului electric ...va fi oricum trifazata ( 380v)etc.. va fi capabila de 15-20litri /24h ,de fel sunt un tip foarte ambitios , vom vedea ( asa a zis si orbu=))) )

Quote:
Pai da, dar tu esti un adult care stie ce face si esti contient de pericole. Ce te faci daca citeste asta un tanar entuziast si crede ca e simplu de facut acasa?
Ai perfecta dreptate , de aceea m-am simtit oarecum dator sa arat si sa explic pe larg uneltele necesare construirii unor asemenea agregate si riscurile asumate in manipularea si lucrul cu gaze sub presiune !

Ps: temperatura citita de Fluke este temp de la proba EK in baza evap , iar termometrul integrat pe unitate citeste temperatura din partea de sus a evaporatorului , din cauza marimii senzorului nu l-am putut aduce in baza , prin izolarea cu armaflex a "suction acumulator" imi va aduce inca 2-3 grade( in minus)

Last edited by nachtfalke; 06-07-2014 at 18:45.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2014, 18:27   #67
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

stagia chiller testata cu nitrogen -no leack , evacuata , incarcata cu freon ... build finished!!
trebuie doar izolata partea de suction ss / chiller

chillerul are temperatura reglabila in marja 0 -50* , nu am avut antigel sau alcool , dar am facut proba cu apa , deja la -11 grade ingheata apa in furtun , cu lichid adecvat ( alcool 98% ) -47* -50









Last edited by nachtfalke; 09-07-2014 at 20:52.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2014, 21:12   #68
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

"Fratzica da-mi o bucatzica" ) .
Frumos,sunt imbecil ca simt satisfactie cand vad asa ceva. Felicitari ca ai putut realiza asemebea mastodont. Abia astept sa am unul in casa

Sent from my GT-I9300
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2014, 20:19   #69
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

o sa incep o unitate cu un compresor mai puternic mai dureaza putin pana imi vine condenseru
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2014, 23:23   #70
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai nu pot decat sa iti urez spor la treaba. Ai pus unitatea asta la treaba pe vreo placa video sau procesor mai fierbinte?
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2014, 07:43   #71
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

inca nu , am pregatit un G80 ( modat /izolat), astazi din pacate lucrez toata ziua , sa vad maine ce timp am...

Last edited by nachtfalke; 12-07-2014 at 07:50.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2014, 13:21   #72
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Felicitari... abia astept proba practica
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2014, 21:07   #73
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

na ja , 8800gtx cum dadea de frig ( ~ -60 ) cadea pci express la x4 , asa ca am pus 8800gt la -65 aveam cb si cs , asa ca am pus HD4870 http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=228

-58 load gt1, gt2 ,gt3 , -55 load nature , vgpu 1.6

rv770 este un cip extraordinar de fierbinte , la 1.6v abea il poti tine in frau am dat pe SS cat altii pe ln2 chiar mai bine





Last edited by nachtfalke; 15-07-2014 at 07:29.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2014, 07:45   #74
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

am incercat si 8800gt si 9800gtx , dar f*uck ..cum trece de -52 ( evap temp) are cbb , iar nesimtitul asta de SS se duce la -65* , cu G92 se joaca

trebuie sa fac o flansa de cupru sa o pun intre die/ihs si baza evaporatorului sa mai cresc temp pentru cipuri cu problema ( G92/G94 / G71 etc.. astea cam la -50 se plafoneaza)

SS-ul este o reusita , l-am tinut in teste cateva ore si i-am monitorizat presiunile in discharge/ suction ..nu am avut crestere peste 14,8 barg discharge si scadere sub 0,1barg in suction dupa aproximativ 3 ore jumate de test , compresorul s-a stabilizat la temperatura lui de lucru pe la 82* grade , cu un ambient de 25*, trebuie tinut cont ca un compresor rotativ are temperatura de lucru pana la 120*...regim normal , dar totusi e bine tinut sub 100*

monitorizarea compresorului s-a realizat cu o sonda K-type Fluke atasata de partea superioara unde se afla gaz-ul incins ( cu care practic isi face racirea) + Fluke 53II datalogger thermometer , iar pentru o precizie si mai buna cu masura in mai multe puncte ale compresorului am folosit FLUKE-62 MAX Infrarot-Thermometer, IR-Thermometer

buildul este finish , cu o performanta deosebita fata de multe single stage-uri rotative ( de cele cu piston clasic nu se pune vorba ca alea sunt slabe rau) , practic ss-ul asta se cam intinde pe aria lui DICE

4670k-ul de mai sus pus pe acest SS validezi fara probleme 6000mhz... iar cpu-ul nu este unul tocmai extraordinar

dupa cum am zis o sa incep alta unitate , nu stiu daca va fi cascada sau SS , o sa ma hotarasc cand adun toate componentele necesare .

Last edited by nachtfalke; 15-07-2014 at 20:54.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Custom ROTARY single stage phase change cooling nachtfalke Racire extrema 25 08-05-2015 07:23
Pareri single stage kagula323 Racire extrema 30 27-02-2012 11:51

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,119
Total Online: 4086

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.