lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-03-2020, 13:41   #1041
Fab
Senior Member

Fab's Avatar

Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Nu știu cum este prin alte orașe .... īn Craiova la ora asta este lume grămadă peste tot!!!
Fab is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2020, 13:45   #1042
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Ce fac?
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2020, 13:51   #1043
Fab
Senior Member

Fab's Avatar

PC-ul meu

Aglomerație! Agitație peste tot, mașini grămadă!
Old 16-03-2020, 13:52   #1044
Fab
Senior Member

Fab's Avatar

PC-ul meu

Franța

UK

Old 16-03-2020, 13:55   #1045
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

La noi hotelul este plin...
Old 16-03-2020, 14:11   #1046
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

La Buzau toti pensionarii s-au dus sa plateasca la DIGI/Electrica/Engie/Telecom etc.

Astia mai tineri s-au dus in hypermarketuri
A luat asta malai pentru urmasii urmasilor lui
Old 16-03-2020, 14:14   #1047
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 270 Post(s)

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
nu stiu daca ai ascultat acel "discurs" al lui Borisica + cei 2. O tot ardeau pe "it is based on science" and shit. Nu inteleg cum de n-au interzis contactul cu oamenii de 50+, ca astia sunt cei mai vulnerabili se pare. Si la restul cu herd immunity daca tot mai cred ca asta e o idee buna.

Am auzit ieri pe un aiurit care vorbea de ventilators, si il intreba tanti de la sky news cate sunt si daca sunt destule. UK are vreo 5k (toate pe critical beds - intensive care units) si ca vorbesc cu manufacturers sa produca cat mai multe.

Dupa ce l-am auzit am dat un search sa vad cate hospital beds (intensive care) sunt per 100k locuitori.

UK e la 6.6, Italia 12.5 si Germania era pe la 30.

Nu, pentru că mi-au murit deja prea mulți neuroni de-a lungul timpului şi nu-mi mai permit.
@Monstru - in general oamenii pun botul la tīmpenii. Vezi brexshitul.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 16-03-2020, 14:30   #1048
saamdepus
Member

Mentioned: 9 Post(s)

Ungaria inchide granitele de la miezul noptii pentru toti strainii.
Cam atat cu sositul diasporei pe sol.
saamdepus is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2020, 14:34   #1049
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 201 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Cred ca toti cei cu un dram de minte ne-am dat seama macar partial ca declaratiile lor initiale sunt niste tampenii. Problema cea mai mare este ca s-au raspandit aberatiile lor mai ceva ca un virs (sic) si o gramada de oameni au pus botul, fara sa vada cea mai mica legatura cu eugenics, exterminare in masa, crima la adresa umanitatii s.a.m.d.
Pai stai, ca nu imprastiau ei virusul pe strazi si in case intentiont. Adica.... nu stiu, daca iei evrei si ii bagi in cazan, ok, exterminare in masa, crima la adresa umanitatii etc, daca iei oameni si le bagi corona-virus in case, ok, crima la adresa umanitatii, daca nu iei masuri sa previi corona-virus pentru ca ai facut niste calcule si simulari ( proaste, bune, presupun ca si idiotii aia au niste scenarii in cap) tot criminal te numesti?

Hai sa facem un scenariu. Ai mai multi stupi de albine . Cateva albine dintr-un stup iau un virus de la o planta. Le depistezi, urmaresti cu atentie acel stup si vezi ca albinele batrane sunt foarte afectate si mor 1/4 iar cele tinere au o rata de mortalitate sa zicem 2%.

Ce faci la ceilalti stupi? Izolezi toate albinele, incerci sa le hranesti dar la un moment dat o sa ai din ce in ce mai putin resurse si incep sa moara de foame sau izolezi doar albinele batrane, ai resurse suficiente sa le hranesti si sa ai grija de ele, restul albinelor isi vad de treaba si produc hrana, treptat dezvolta imunitate si cand scapi de virus 100% dai drumul si albinelor batrane inapoi in stup.

Da, stiu, e o exagerare partea cu muritul de foame, desi nu se stie cat dureaza aceasta situatie. Nu am nimic cu oamenii batrani, bine...am ceva cu votantii PSD dar nu le doresc moartea cum ma acuza un tampit, daca trollezi un pic esti acuzat de cine stie ce minuni.

China a inchis total acele orase dar sa nu uitam ca restul tarii a mers, cu restrictii dar a mers. In momentul de fata discutam de inchidere si carantina a tari intregi. Ok, merge cateva saptamani, dar ce faci dupa 2 luni? Turism zero, tot ce inseamna restaurante, baruri, locuri de socializare zero, fabrici zero... Sa zicem ca ai o mica afacere de genul, ii tii pe angajati acasa, 1 luna, doua, hai trei, apoi nu mai ai bani pentru ca...si tu ai nevoie de bani sa supravietuiesti, ii dai afara ca nu se mai poate. Treptat si cei care lucreaza de acasa isi vor pierde obiectul muncii, faci suport IT remote, firmele nu mai au activitate deci nu mai ai nimic de munca, zbori. Esti contabil si faci evidenta de acasa, treptat nu mai ai cui sa faci evidenta, zbori. Etc etc.
Hai sa presupunem ca merge totul ok si dupa 3 luni de zile cu chiu cu vai totul este sub control. Apoi izbucneste iar, ce faci, opresti iar totul si o iei de la inceput? O sa apara un vaccin, toata lumea vorbeste de 1 an de zile.

Last edited by Iubitel; 16-03-2020 at 14:36.
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2020, 14:34   #1050
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Solutia e simpla. Facem din nou Ungaria mare si ne mutam toti in Transilvania

LE : la postul de mai sus : ei au zis "hai ca facem imunizare in masa.". Nu au zis "*****, ia voi toti astia tineri mergeti si va imunizati iar aia batrani izolare totala. Sigur, o sa moara jumate de milion de batrani, dar ne asumam asta". E foarte cinic pentru ca se stie clar ca peste o anumita varsta rata de mortalitate e peste 10% garantat.

Last edited by ktf; 16-03-2020 at 14:40.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2020, 14:36   #1051
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

www.youtube.com/watch?v=vX-ff-hh5ek

=))
walkman is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2020, 14:41   #1052
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 602 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Nu suntem albine, suntem oameni, iar oamenii aia, ce sa vezi, au drepturi, ca de aia au platit o viata intreaga taxe. Nu iti pasa de ei, nu iei masurile necesare, inseamna ca esti ciminal. E destul de simplu.

Trecand peste faptul, ca, inca o data zic, nu a dovedit nimeni ca heard immunity merge la coronavirusi, in schimb unii vindecati au luat-o din nou, altii au ramas cu 30% capqcitate pulmonara, deci risti sa creezi ceva ce nu poti opri.

Dar plm, pana acum o lume intreaga se pisa pe ala ca e idiot si Brexit, iar acum prostii ii mananca cuvintele, pentru ca **** mea, e greu sa stai putin in casa, e greu sa te speli pe maine, mai bine te uiti in gura dobitocilor.
Old 16-03-2020, 14:50   #1053
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

E usor sa jonglam cu numerele , dar hai sa ne gandim altfel : cate dintre rudele voastre directe (parinti, matusi, unchi, bunici) sunt peste 60 de ani ? Dar peste 70 ? La cati sunteti "dispusi" sa renuntati doar ca ne e lene sa ne spalam pe maini sau sa stam 3 saptamani in carantina ?
ktf is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2020, 14:50   #1054
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	89369229_2729778550391018_8585733319415562240.jpg
Views:	144
Size:	75.1 KB
ID:	68590  
Old 16-03-2020, 14:52   #1055
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 275 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Nu suntem albine, suntem oameni, iar oamenii aia, ce sa vezi, au drepturi, ca de aia au platit o viata intreaga taxe. Nu iti pasa de ei, nu iei masurile necesare, inseamna ca esti ciminal. E destul de simplu.

Trecand peste faptul, ca, inca o data zic, nu a dovedit nimeni ca heard immunity merge la coronavirusi, in schimb unii vindecati au luat-o din nou, altii au ramas cu 30% capqcitate pulmonara, deci risti sa creezi ceva ce nu poti opri.

Dar plm, pana acum o lume intreaga se pisa pe ala ca e idiot si Brexit, iar acum prostii ii mananca cuvintele, pentru ca **** mea, e greu sa stai putin in casa, e greu sa te speli pe maine, mai bine te uiti in gura dobitocilor.
Pot pierde pana la 30% din capacitatea pulmonara, nu raman cu 30%. Nu ar mai iesi pe picioare la 30% capacitate pulmonara.
Old 16-03-2020, 15:08   #1056
torque49
Senior Member

Mentioned: 3 Post(s)

O aveai pierdută capacitatea cu 30%,de la fumat,poluare,medii toxice de lucru..mai pierzi acum 30%..apai chiar ca mai ramai cu 30-40%
torque49 is online now   Reply With Quote
Old 16-03-2020, 15:14   #1057
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

Quote:

uk a facut experimante cu populatia ei in trecut nimic nou
http://www.stopwar.org.uk/news-comme...own-government
Old 16-03-2020, 15:15   #1058
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Peste 6.000 de sportivi la semimaratonul de la Bath - UK
https://www.digisport.ro/atletism/sf...ovid-19-812216
Old 16-03-2020, 15:54   #1059
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

La noi nu se mai aproba concedii decat in situatii exceptionale iar cei care sunt deja in concediu vor fi chemati la munca.
Or sa fie niste luni lungi si grele
Old 16-03-2020, 17:07   #1060
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 649 Post(s)

PC-ul meu

Ce business ai?

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes