lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-04-2018, 21:16   #1
eXecu7or
Senior Member
 
eXecu7or's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: București
Posts: 619
Mentioned: 2 Post(s)


Exclamation Mare atenție cu Urgent Cargus

Aveți mare grijă când primiți sau trimiteți prin Urgent Cargus:
- filmați ambalarea pentru trimitere și filmați deschiderea
- cereți și păstrați toate hârtiile necesare. Tratați-le ca pe echivalentul sumei plătite pe obiect.
- identificați atent curierul, rețineți numele, ziua și ora la care a venit.

Valabil și pentru serviciul pick-up and return. Chiar dacă magazinul trimite curierul, până nu ajunge efectiv la ei este tot pe mâna Urgent Cargus.

Motive: se fură colete sau se deteriorează în transport!

Am pățit cu un TV retur care a "dispărut" (s-a rezolvat până la urmă, dar nu cu găsirea obiectului...) și un cuptor cu microunde pe care s-au urcat efectiv cu picioarele și l-au distrus.

Nu vă faceți sperante cu suport clienti la Urgent Cargus, dacă ați ajuns acolo e nasol.
__________________
TR+ 184. PM pentru detalii.

Last edited by eXecu7or; 30-04-2018 at 21:24.
eXecu7or is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2018, 09:14   #2
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Un prieten a trimis o turbina de 2K euro si i-a venit inapoi una de la fiare vechi, cica persoana nu era acasa si d'aia s-a intors asa.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2018, 10:20   #3
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intotdeauna faci poze/filmare cu produsul, daca se poate neaparat la stickerul cu serial sau cod.

Continui filmarea si cind ambalezi coletul si cind il preia curierul, mai ales daca este ceva de valoare.
Au fost nenumarate cazuri in care s-au "desfacut" colete prin masini, sau chiar destinatarul ce avea dreptul de "verificare colet", l-a cinstit pe curier "sa faca si el proba" si a returnat un alt produs, defect, mai ales cind e virba de produse mici, CPU, Rami, chiar si placi video.

Din pacate asta este tara in care traim, si multi nu ne permitem costuri suplimentare de asigurare a produsului la intreaga valoare.

Pe asta se si bazeaza "curierii", daca cititi atent,pe undeva scrie "pe raspunderea expeditorului", ceea ce inseamna multe...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is online now   Reply With Quote
Old 01-05-2018, 16:04   #4
laur1905
Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Slatina.
Posts: 25
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Eu am primit un cooler pe apa cu radiatorul lovit, noroc ca nu curgea lichidul din el...
laur1905 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2018, 16:53   #5
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

asigurare sau o zi buna cand trimiteti indiferent de curier, e 1% din comanda sau ceva de genul.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2018, 20:34   #6
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cum adica, ma. Pai sa-l asigure el, ca el il trimite. Eu sunt doar cumparator. Asta e o aiureala cu asigurarea de risc la transport.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2018, 22:06   #7
Spawn
Senior Member
 
Join Date: May 2010
Posts: 620
Mentioned: 13 Post(s)


Send a message via Yahoo to Spawn
Default

Sa va spun de ce nu mai pot comanda de la garaj? Pentru ca Fancourier, taxa pentru a putea verifica pe ce dai banii - btw, de cand au luat obiceiul asta au redus pretul la 2.5 lei + tva, ghici cine a pastrat vechiul tarif... Pai daca legea permite, "evident" ca la fel vor proceda si ceilalti.
Asta referitor la corectitudinea firmelor. Mai e aspectul corectitudinii angajatilor. Mda.
Spawn is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2018, 22:29   #8
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Mi se pare normal să coste un pic extra deschiderea coletului. Stă agentul după tine până te uiţi prin cutii.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 00:41   #9
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa ce am patit-o sa primesc o bratara bluetooth distrusa, poate in transport, poate din import luat de la un magazin din arad, de atunci fac unbox la orice colet primit prin curierat :P


Am un prieten care are un prieten care s-a intamplat sa ajunga intr-un depozit de descarcare Nemo curier express sau care o fi numele lui, vreau sa zic ca si-au pus mana in cap cand au vazut cum arunca aia cu coletele de colo colo ) deci Nema Nemo, sa nu cumva sa va ganditi la ei.
Presupun ca si restul firmelor fac la fel, nu e de vina firma, e angajatul care ori e prea slab platit, ori prea obosit ori prea plictisit.
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 08:41   #10
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Mi se pare normal să coste un pic extra deschiderea coletului. Stă agentul după tine până te uiţi prin cutii.
Cand cumperi ceva fara garantie, e normal sa platesti ceva in plus ca sa fii sigur si tu si nici curierul sa piarda timp aiurea.
Dar cand platesti pentru un produs nou, cu garantie, e absolut anormal sa platesti in plus la transport. Produsul tau trebuie sa ajunga impecabil, fara nici-o problema, si asta nu trebuie sa fie grija ta, ci a curierului. El face un serviciu care este tarifat corespunzator si trebuie sa-si respecte obligatiile.
Dar curierul isi permite sa manipuleze dupa bunul plac si oricand sa dea de toti peretii cu acel produs.
Nu din cauza abuzurilor cumparatorilor a aparut livrarea cu verificare. Ci tocmai din cauza firmelor de curierat.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 13:44   #11
Spawn
Senior Member
 
Join Date: May 2010
Posts: 620
Mentioned: 13 Post(s)


Send a message via Yahoo to Spawn
Default

Emag si garajul sunt aceeasi companie. La Emag ai verificare inclusa, la garaj nu.
Ca veni vorba de Emag, in urma cu ceva luni puteai specifica cu ce curier doresti sa se faca livrarea, Fan sau Cargus (asta la telefon, dupa comanda, in contul client sau pe formularul de comanda nu exista aceasta optiune), in prezent nici operatorii se pare ca nu mai au aceasta posibilitate. GG. Vrei sa votezi cu portofelul? Naaah.

Last edited by Spawn; 02-05-2018 at 13:55.
Spawn is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 13:50   #12
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Prin leprele astea mi-a trimis mie cineva acum ceva vreme 4 jante.
Doua au ajuns intr-un depozit si doua in altul.
Si nu mi le puteau livra pentru ca era un singur awb pentru toate 4 si nu puteau sa mi le livreze separat.
Niste tembeli notorii.
Norocul meu a fost ca stiam pe cineva care era la ei si lucrase la TNT Ro. am vorbit cu el si s-a rezolvat. Ca altfel .....
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2018, 15:11   #13
cerulliber
Senior Member
 
cerulliber's Avatar
 
Join Date: Aug 2018
Location: Bucharest, Romania
Posts: 444
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

am comandat o carte de pe elefant, a durat vesnic sa intre la urgent cargus.
dupa aia am sunat la urgent cargus, le-am dat si mail si nu am primit nici un raspuns.
never buy online books again!

Last edited by cerulliber; 19-08-2018 at 15:11. Reason: specificare urgent cargus
cerulliber is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2018, 15:54   #14
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Cum adica, ma. Pai sa-l asigure el, ca el il trimite. Eu sunt doar cumparator. Asta e o aiureala cu asigurarea de risc la transport.
In alte tari, e inclusa in pret, pana la 500e. De ce? Pai se intampla prea rar sa se intample ceva.

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Cand cumperi ceva fara garantie, e normal sa platesti ceva in plus ca sa fii sigur si tu si nici curierul sa piarda timp aiurea.
Dar cand platesti pentru un produs nou, cu garantie, e absolut anormal sa platesti in plus la transport. Produsul tau trebuie sa ajunga impecabil, fara nici-o problema, si asta nu trebuie sa fie grija ta, ci a curierului. El face un serviciu care este tarifat corespunzator si trebuie sa-si respecte obligatiile.
Dar curierul isi permite sa manipuleze dupa bunul plac si oricand sa dea de toti peretii cu acel produs.
Word!

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Nu din cauza abuzurilor cumparatorilor a aparut livrarea cu verificare. Ci tocmai din cauza firmelor de curierat.
Nu tocmai, ci pentru faptul ca noi nu suntem suficienti de educati sa facem lucrurile normale Nu sunt amenzi, nu suntem trasi la raspundere, nici nu o sa fie careva care sa le respecte. Si aici ma refer si la vanzatori si la curier sau oricine are interactiune directa cu produsele, ulterior coletele respective.

Daca se apuca unii sa faca curat in detrimetrul asta, o sa fie repercursiuni pozitive pentru cei care le place sa jongleze cu legea.

Quote:
Originally Posted by cerulliber View Post
am comandat o carte de pe elefant, a durat vesnic sa intre la urgent cargus.
dupa aia am sunat la urgent cargus, le-am dat si mail si nu am primit nici un raspuns.
never buy online books again!
N-as ajunge pana acolo.

Daca a ajuns greu la curier, precum ai spus, nu vad de ce e vina curierului in acest caz. Daca coletul nu a ajuns la tine, as fi incercat telefonic dupa awb, dupa care as fi luat legatura cu elefant, telefonic/email, ca sa ramana scris. Pana la urma e datoria magazinului online sa rezolve problema coletului care nu a ajuns la destinatie, nu a ta.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2018, 22:32   #15
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by cerulliber View Post
am comandat o carte de pe elefant, a durat vesnic sa intre la urgent cargus.
dupa aia am sunat la urgent cargus, le-am dat si mail si nu am primit nici un raspuns.
never buy online books again!
Client fidel la carti de pe elefant si da trimit prin urgent crapp si ajung tot timpul la timp. Nici o problema. Sigur a fost o problema intre elefant si curier.

Last edited by agarici cu pedale; 19-08-2018 at 22:35.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 20-08-2018, 12:30   #16
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cred ca ar merge modificat titlul thread-ului despre firmele de curierat. Si sus niste coae. Cand ajungi pe topicul asta sa dai cate un sut unde trebuie.

Am dat de un roman, curier fiind la ceva companie, DHL sau DPD parca, nu mai retin. Oamenii nu sunt foarte bine platiti, lucreaza ca si furnicile. Cu toate astea nu am auzit pe niciunul sa se planga. Ah si acolo nu iau "spaga". Le este frica. Si nici nu se complica.

Vazusem un tip de la UPS care parcase masina pe o alee intre doua case si efectiv lua o gramada de colete sub brat si alerga cu ele sa le imparta la casele respective si cele de langa. Alerga...am ramas paf! Dar cu o fata foarte linistita, cu un aer calm, se mai uita pe o tableta, o lua iarasi la pas.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 20-08-2018, 20:09   #17
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Alearga pentru ca au in sistem facuta livrarea pe intervale si daca nu-si fac norma iau "amenda"
Asa patesc si aia de la ikea de la noi, ultima data mi-au adus un pas si saltea si au urcat, livrat si pus in casa unde le-am zis in mai putin de cateva minute si erau rupti de oboseala, le-am zis, un pahar de apa ceva ? la care unu dintre ei, nu ca daca ne blocheaza cineva masina si avem intarziere vad prin gps si ne-o luam la salariu.

Cam peste tot e implementat deja asa ceva dar pe unii ii doare la oO
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2018, 01:30   #18
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Şi în timpul ăsta se plâng muiştii de patroni că nu găsesc oameni...
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2018, 06:51   #19
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Probleme sunt peste tot, doar ca esti tratat diferit ca si client (uneori) eu mi-am furat'o rau de la amazon Prime pentru ~400 $ ... am plans, am inghitit in sec si aia a fost.

1. am cumparat produsul
2. a ajuns in stare jalnica (ambalajul - desi trebuia sa fie tratat ca si produs premium) avea pe el lipite (direct pe cutie) documente de insotire .. etc
3. initial mi-a fost frica sa il deschid, am crezut ca e ceva returnat ... etc
4. am cerut sa mi se dea banii inapoi, ei au zis .. o sa vina cineva sa ridice coletul si ajunge in 10 zile la depozit unde il verifica (sa vada daca e ceea ce trebuie) si apoi imi livreaza banii inapoi in 30 zile ... deci dureaza 2 luni cu alte cuvinte si nu se stie exact daca e ce trebuie in cutie oricum (deci pierd banii si ramand cu produsul oricum, daca e ceva naspa) ..

Intr-un final mi-am luat inima in dinti si am desfacut coletul, norocul meu este ca a fost ceea ce trebuie si nu a fost nimic lipsa. (dar cutia tot jalnic arata .. si e "de colectie" ca sa zic asa, cutia valoreaza probabil 10-15 % din pret.

Deci morala ei iti iau banii instant si iti livreaza produsul in 2 ore, insa daca vrei sa faci retur au facut un proces atat de complicat incat mai bine nu cumperi de la ei si .. EU NU MAI CUMPAR DE LA PRIME ... sa ma suga, abea astept sa-mi expire prime si le dau direct mumu, nu mai cumpar ever nimic de pe amazon.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2018, 09:01   #20
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Şi în timpul ăsta se plâng muiştii de patroni că nu găsesc oameni...
Wrong.
Eu nu cauta opameni, ei cauta sclavi.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Problema mare HDD-uri Mallone Memorii & stocare 5 24-04-2015 14:19
nJoy Aten 2000L UPS Review si Concurs LAB501 Articole 2 07-08-2014 13:37
Ce sa fac? Mare cumpana. mbc Placi de baza 37 22-03-2013 22:42
Problema mare sportspr22 Placi de baza 1 19-11-2011 17:51

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 4059

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.