lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-01-2020, 16:57   #2241
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Apropo de 5900 Ultra tocmai mi-am dat seama ca de peste 10 ani imi zace una la cutie pe dulap (are niste smd-uri sarite de pe ea de cand precedentul proprietar a incercat sa dea jos coolerul si niciodata n-am reusit sa ma apuc de ea, poate acum ma motivez

O intrebare de baraj pentru ceilalti pasionati de "antichitati": mai are cineva prin sertar niste SIMM-uri de 32Mb 72pini EDO normale (fara parity check sau alte minuni)? Am dat un ochi pe olx samd dar oamenii se pare ca traiesc cu impresia ca pe astea aurul de pe contacte era mai gros sau ceva de genu'

Ceva de genul asta https://www.ebay.com/itm/2x-32MB-72-...item215546a6d8 din pacate din SUA nu se mai pot cumpara maruntisuri de-astea ca au scumpit posta aberant. Daca are cineva o perche viabila sunt interesat. Sau daca mai au si altii nevoie poate punem de un group buy si impartim costul cu posta.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2020, 17:11   #2242
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Am eu, dar nu le dau, alea de 32 MB sunt mai rare. Insa ai dreptate cu olx-ul, au luat-o razna toti, deja orice piesa mai vechiuta e vintage/retro/"de colectie" si de "de valoare".

Deja se cer sute de lei pe kit-uri banale de Pentium, PII si PIII, e aberant. Am vazut chestii mai scumpe pe olx fata de ebay, n-as fi crezut niciodata. Dar nu stiu de ce ma mir, de fapt, romanul cand gaseste in pod ceva ce a uitat sa arunce mai demult crede ca a gasit o comoara veche de mii de ani si din care o sa se imbogateasca.

Cel mai amuzant e cand nici nu au habar ce vand, am vazut destui cu modem-uri listate ca "placa de sunet". Sau, si mai amuzant, controllere IDE sau SCSI sau alte placi nitel mai exotice listate ca si "placa de calculator". Daca il intrebi ce e mai exact sau daca functioneaza ti se spune ca nu stie. Dar pret astronomic stie cere

Last edited by RaverX; 31-01-2020 at 17:13.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2020, 19:20   #2243
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, exact. Sunt unii care nici nu stiu ce au, nici nu stiu daca respectiva componenta mai functiona cand a fost scoasa din calculator (acum nspe ani...) dar cer niste preturi delirante, mai ales daca e vorba de componente mici care nu ocupa loc samd.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2020, 20:51   #2244
pishky
Senior Member
 
pishky's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: constanta
Posts: 1,457
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

asta mi se pare gea mai misto placa 5900 ( ma rog 5950)

https://hexus.net/tech/reviews/graph...b-card/?page=2
pishky is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2020, 22:38   #2245
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

E subiectiv, mie personal nu-mi place cum arata. Plus ca mai e un aspect, ventilatorul ala micut dupa un timp face foarte urat.

Eu zic ca asta e mult mai cool:
https://www.guru3d.com/articles-page...900-xt-gl.html

Acum poate nu mai pare asa interesanta, dar pe vremea aia a fost ceva deosebit.

Am avut-o, dar am dat-o, nu pot spune ca-mi pare rau, iesea bine de tot din intervalul de timp de care-s interesat sa colectionez si nici nu era chiar high end.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2020, 22:44   #2246
zamoldac
Senior Member
 
zamoldac's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Bucuresti
Posts: 1,136
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cool as fuck.
zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2020, 23:44   #2247
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bob Sinclar - Cinderella (She Said Her Name)

She said her name was ... Cinder ... Gainward 7900 GTX!

Nu stiu cum sa va spun insa I'm addicted to the trips I take to the flea market. Talking to people, meeting friends, losing some parts to competition right in front of my eyes, finding diamonds in the rough, getting pushed around by an angry seller (yep that has happened to me) but not responding to insults, haggling to a certain extent, giving some money to an old gipsy that needed to buy a cup of hot wine because it was very cold, giving some money to an old lady that was selling some stuff she had around the house si cate si mai cate. Life is colorful! Totusi, din perspectiva cumparatorului, iarba este oleaca mai verde decat in ograda vanzatorului, just sayin' ... doar nu el este cel care sta in piata sperand sa faca un ban ...

Indiferent de starea in care gasesc o componenta si indiferent de varsta acesteia, tin sa precizez ca sant un optimist/idealist incurabil. Eu cred cu tarie si by default ca toate piesele pe care le gasesc la talcioc sant inca alive an kicking si doar by a twist of fate au ajuns la "groapa de gunoi". Most of the time this is a healthy perspective but as they say nu tot ce zboara se mananca or is it?

Intr-o zi de duminica din Ianuarie 2020 ma aflam la talcioc chiar daca cu o zi inainte am facut exact acelasi traseu de acasa pana la locul cu pricina.

Bun ... ma plimbam prin piata si eram foarte bine dispus chiar daca nu gasisem nimic ... it looks like I won't spend any money today! YAY!

Cativa metri mai tarziu am dat insa de o chestie mare asezata pe un cearsaf murdar.

GAINWARD 7900GTX PCI-E 512MB TV-OUT 2DVI *** NE/79GTX+T352-P348-non GS



Este vorba de o placa nVIDIA 7900 GTX model de referinta care doar are cateva stickere GAINWARD. As fi vrut un PCB rosu cu un sistem de racire funky insa chiar si asa placa asta este orice in afara de mundane. Bine construita, grea, o aparitie insolita la talcioc.

Clar ca am cumparat-o, nu inainte de a negocia pretul si de a obtine o reducere de 50%. Daca nu te tocmesti te tine minte nenea care vinde si data viitoare, pretul va fi clar mai mare. Nu sant adeptul acestei tactici dar when in Rome ...

Febra care ma cuprinde de obicei cand gasesc la talcioc chestii faine m-a incapacitat si prin urmare nu am mai judecat corect. I know this feeling well but I still get caught off guard. Chiar daca m-am uitat la placa de doua ori tot nu am observat chestii care au devenit evidente la momentul in care am ajuns in parcare si am scanat placa cu un ochi "obiectiv". Lipseau trei condensatori ceramici dintre care unul reprezenta o problema ceva mai greu de rezolvat. In plus, cand inca decideam daca sa iau placa sau nu, am observat ca PCB-ul este putin deformat insa nu mi s-a parut ceva deosebit asa ca am hotarat sa o iau acasa.

Gainward my kryptonite ... sant in limba dupa placile Gainward, there is no secret ...

What was already a project, has turned into something bigger ...

Cand am desfacut placa am bagat de seama ca un element din heatsink era rupt, semn ca placa took one for the country. This is not good mi-am spus. Chiar si asa am mers inainte hotarat sa duc la bun sfarsit procedura de restaurare a placii.



Luciul lacului de pe PCB, ventilatorul cu foarte putine urme de praf, plasticul de la sistemul de racire in stare foarte buna, porturile DVI ca noi, mi-au intarit convingerea ca placa este in stare de functionare asa ca nu am facut un test preliminar. In 99% din cazuri nu testez placile inainte de curatare chiar daca stiu ca este o practica nu tocmai sanatoasa. I might have a few screws loose but who cares.



The missing ceramic capacitors. Usual problem with stuff bought from the flea market.



The naked PCB.



Hammer time! Am folosit o bucata de lemn de brad, doua bucatele de carton intre care am prins bracket-ul si un ciocan. Dupa cateva lovituri bine plasate am reusit sa obtin rezultate destul de bune. Atingerea perfectiunii in acest caz ar necesita scule dedicate si ceva mai multa experienta in lucrul cu metalul. So, this was as good as it was going to get.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2020, 23:44   #2248
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am lipit bucatica rupta din heatsink folosind superglue. Ulterior am intarit zona afectata cu Bison Expoxy Metal.



A sosit si momentul in care a trebuit sa vad cum rezolv problema condensatorului ceramic de la pozitia C700. Pad-ul lipsea complet de pe PCB asa ca optiunile mele erau destul de limitate.

In cele din urma am decis sa curat de lac o mica portiune din traseul care facea contact cu pad-ul lipsa.

Cu un exacto knife am curatat cu mare atentie lacul pana cand am considerat ca este suficient de mare zona ca fludorul sa faca priza.



Am luat o tresa de fludor subtire si am pus fludor pe ea.



Am lipit bucatica de tresa cu superglue pe PCB. Apoi am lipit condensatorul ceramic. La acel moment credeam ca am rezolvat aceasta problema. Little did I know...



Am lipit si ceilalti condesatori lipsa.



Ceva insa nu imi dadea pace. Tresa aia pe care am folosit-o ca inlocuitor a pad-ului lipsa nu prea imi inspira incredere. Nu stiam daca fludorul a facut legatura cu zona de pe PCB.

Prin urmare am decis sa incalzesc cu letconul partea opusa si sa vad daca condensatorul ceramic se misca. Inca de la prima incalzire cu letconul, condensatorul ceramic s-a miscat imediat, semn ca tresa din partea opusa nu a facut legatura cum trebuie cu PCB-ul. My hunch was right. Atunci cand am adaugat fludor la tresa lipita ca inlocuitor al pad-ului lipsa, aceasta a tras si mai mult fuldor si s-a separat de PCB. Prin urmare nu avea cum sa faca legatura cu acea zona pe care o curatasem de lac. Elementary ...

My solution to the missing pad wasn't the right one.

Prin urmare am decis sa lipesc condensatorul direct, in speranta ca pot adauga fludor care sa faca legatura cu acel traseu curatat de lac.

Inca de la prima incercare am avut parte de succes. It doesn't get any better than this. Ca o masura suplimentara, am fixat condensatorul cu o mica cantitate de POXIPOL transparent.



Am polisat bracket-ul.



Am curatat ventilatorul.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2020, 23:45   #2249
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am curatat heatsink-ul. Am fixat discret cu Poxipol transparent o lamela care se misca.



PCB-ul a fost facut oglinda. Damn this is an evil green PCB!



Cand am desfacut placa am dat de thermal pad-urile alea bune albe moi ranforsate cu fibra de sticla ... $@&&$@*))!(&*#!()!$&!%!^&^!!!!! The good stuff !!!

Pentru ca thermal pad-urile de pe VRM nu au putut fi salvate a trebuit sa le inlocuiesc cu thermal pad-uri Artic Cooling soft blue de dimensiune custom.



La momentul in care am pus la loc heatsink-ul de pe VRM am vrut sa dau comanda de AC thermal pads pentru chip-urile de memorie video. Ceva insa m-a oprit.

Nu ar fi mai bine sa vad mai intai daca placa este in stare de functionare? Mi-am spus eu.

Am decis sa refolosesc thermal pad-urile originale si sa reconstruiesc pad-urile afectate urmare a desfacerii placii, cu bucatele din pad-urile de pe VRM. Not an ideal solution but it was the right one for that moment.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2020, 23:46   #2250
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am asamblat sistemul de racire. Damn this is a beefy cooler. I LIKE IT!



Bits and pieces ...



Cand am ajuns la final si am tinut placa in mana mi-am dat seama ca efortul meu a fost in van.

Cu ce sa incep. Spuneam mai sus ca am vazut ca placa are PCB-ul usor deformat cand am cumparat-o insa atunci cand am pus totul la loc si am observat ca heatsink-ul de pe VRM atinge heastink-ul placii video mi-am dat seama ca something is terribly wrong.

To make matters worse am observat ca intre heatsink si chip-urile de memorie este un spatiu destul de mare semn ca nu exista contact. Damn son ... you should've checked the card better ...



Bucatica aia rupta din heastink ar fi trebuit sa imi dea de gandit. PCB deformat? Heatsink deformat? In cele din urma nu mai conteaza.

Rapid am incropit un sistem de test si infrigurat am apasat butonul de power.

Au trecut momente incordate. Yep ... she ded ...



My GAINWARD eBorce 7900 GTX IS NOT firing on all its cylinders. Busted memory chip. RIP.

Angelo Badalamenti Twin Peaks Theme



A show piece and nothing more.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2020, 23:46   #2251
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Relatively speaking, being pissed off, nu pentru munca depusa ci pentru faptul ca placa este caftita, cand eram gata sa postez povestea pe thread si am verificat pentru o ultima data pozele, am observat ca de pe PCB mai lipseste un mic rezistor. Prin urmare am decis sa lipesc rezistorul cu pricina si apoi sa vad ce si cum.



Am avut la indemana niste thermal pad-uri Grizzly Minus Pad 8 de 1.0 mm pe care le-am folosit pe chip-urile de memorie video. Grosimea mare mare si duritatea mai mare decat cea a pad-urilor originale mi-a permis sa reduc putin din deformarea PCB-ului. That was my intention from the get go.

Tin sa subliniez ca dupa ce am montat pad-urile mai groase si mai dure decat cele originale am facut un test sa vad daca cooler-ul face contact corespunzator cu pastila de siliciu a chip-ului grafic. Rezultatele au fost multumitoare asa ca am asamblat final placa.

As expected, toata munca suplimentara nu a adus nimic nou. In mod cert un chip de memorie video sau mai multe au probleme.

Un reflow ar putea rezolva ceva insa deocamdata, placa, acum complet restaurata, va sta in cutie, doar ca o amintire a unor vremuri apuse si nu va mai fi pusa la munca.

Avand in vedere ca PCB-ul este usor deformat, explicatia este mai mult decat clara. Bent PCB - Damaged solder ball(s) - That's all she wrote.



Ceea ce ma doare insa este faptul ca placa, care de altfel avea putina urme de folosinta, a murit in mod stupid. Pur si simplu a fost aruncata la gramada cu fel de de fel de alte obiecte si asta a fost. THE END!

Better luck next time. DBMM - Starscream feat. Lostcause (Original Mix)



This was just another learning experience for me as I was faced with new problems that needed new solutions. The upside is that now I am better prepared to take on future patients that hopefully wont be dead on arrival.

gallery: https://postimg.cc/gallery/1g1kw0xq8/ *** https://postimg.cc/gallery/1uhg8at9c/

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2020, 09:29   #2252
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Parachute Youth - Can't Get Better Than This

NEXT EPISODE: Another Dragon joins the herd!



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2020, 13:25   #2253
mudpie
Member
 
mudpie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Location: Bucuresti
Posts: 70
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asteptam cu infrigurare

Si fiindca tot suntem in zona de "vechituri" (spun asta cu toata consideratia cuvenita, desigur), daca se intampla sa aiba cineva un FX 5600 AGP, 128 bit, functional, de care se poate desparti, lemme know.
mudpie is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2020, 18:42   #2254
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vine si episodul nou. Mai am de pus la punct cateva detalii. Daca nu reusesc sa gasesc ceea ce am nevoie o sa postez mai repede.

Intre timp ...

Scorpions - Rock You Like A Hurricane



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2020, 20:45   #2255
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

AGP 8x ? uuuuu
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2020, 21:01   #2256
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Uhhh yeah!

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2020, 21:14   #2257
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca e ceva ce nu imi lipseste de pe vremurile alea, e zgomotul. Aveam un TT Volcano 9 care tinea un Barton, nu exagerez cand zic ca se auzea din bucatarie, la maxim avea vreo 4-5000 rpm.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2020, 21:30   #2258
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Se aude binisor. Imi aduce aminte de Titan CU5TB. Am un low noise adapter de la Noctua care ar fi perfect aici.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2020, 22:24   #2259
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai asta e turatia standard la ventul de 82cm
kobro is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2020, 20:50   #2260
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Scorpions - Always Somewhere

3dfx! Gainward DRAGON 4000! VOODOO! BANSHEEE!!! - half cocked ...

Nu planuiam sa postez acest episod asa de devreme but truth be told nu am inca alt material pregatit, prin urmare, this is it folks!

Cand am pregatit pozele pentru acest episod mi-am dat seama de un fapt, which was blatantly obvious by the way ... ca a trecut ceva vreme de cand postam doar cateva poze si ma entuziasmam la o cate o placa 3dfx ... Uehhehehe, dragii mei, 5 ani de zile de cand a inceput aceasta "nebunie" inseamna mult. Getting OLDER SUX BIG TIME! There's still fire inside me but the thing I miss the most is TIME! My ally and my enemy! TIME IS EVERYTHING!

I'm still free of many chains still waiting to hold me but that doesn't mean that I don't feel them against my skin ...

Inca ma afund intr-o lucrare minutioasa si apoi 4 ore mai tarziu revin la realitate si ma minunez la cat de mult timp a trecut chiar daca I ENJOY EVERY GOD DAMN SECOND OF IT! For me it is a form a travelling into the past and also into the future.

Time is unforgiving ...

A few moons ago eram at my "eternal" hunting ground, the good ol' flea market.

Ce sa fie este oare pe un cearsaf murdar? Un heatsink inconfundabil! Send me an angel - Scorpions

Formatul NLX si acel heatsink verde mi-au atras imediat atentia! Gainward Dragon 4000 3dfx Voodoo Banshee! ICUVGA-GW816D

Scrisul "crud" "WOODOO BANSHEE 16MB", de pe heatsink mi-a usurat "munca" chiar daca nu am apreciat mica eroare efectuata cu un marker fin.

A WOODOO is still a 3dfx no matter what!

Am platit o suma triviala si aceasta placa 3dfx a incaput in mainile mele "lacome". MINE ALL MINE JUST MINE!!! Dupa luni si luni de zile aceasta placa 3dfx a fost precum o ploaie divina in savana insetata. Vedeti voi, nimic nu se compara cu o placa 3dfx pe care o gasesti aruncata pe undeva si a carei "valoare" o cunosti doar tu ... valoarea poate fi relativa, monetary or otherwise ... but a 3dfx is still a 3dfx ... they don't make them anymore ...

Nu vreti si celelalte placi? ATI RAGE IIC si o chestie de care nu imi mai aduc aminte ... din pacate nu, multumesc frumos ... doar placuta asta WOODOO ...



Looking sorry for itself but I knew I had a gem in front of me ... come my sweet and rest, your ordeals are over, fear no more, I'll treat you right ...

Battle scars all over the place ... and a missing bracket ...



Avand in vedere urmele de rugina si pamant, nu am avut nici o retinere in a spala placa cu apa calda si detergent de vase Fairy din plin. Au urmat apoi cateva sesiuni de alcool izopropilic 99% si multe betigase de vata, pasta de polisat ... I think you know the drill by now ... all of the restoring procedures were done in a gentle manner.

La finalul procedurilor de restaurare am scos din visterie si cealalta placa GWD 4000 dar oare ce cauta o placa SiS intr-o companie asa de selecta?

Vedeti voi, singurul bracket care se potrivea pe placuta WOODOO a fost cel de pe placa SiS 6326. Cu inima stransa am scos bracket-ul si "l-am transplantat" pe placa 3dfx, nu inainte de a promite ca la prima ocazie, sa returnez placii SiS the all important bracket.



Shining like diamond in the goat's a$$! Nu am inlocuit condensatorul usor "tasat" pentru ca am dorit sa pastrez "caracterul" placii. Tin sa subliniez ca nu am testat placa inainte de a o curata. I just feel when a card is alive or dead or should I say I just want and think they are all alive and kicking and I just postpone the moment of truth ... ma rog, words are just words ...

Traseele zgariate nu am avut cu ce sa le acopar la momentul in care am facut pozele. Chiar si asa I still felt I had a winner in my hand ... How? I just felt it ...

Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3449

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 03:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.