lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Articole
Connect with Facebook

Articole Aici putem comenta articolele aparute pe site

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-09-2012, 14:30   #1
LAB501
News bringer

Mentioned: 4 Post(s)

Default Fractal Design Define R4 – Review

Probabil ca multi asteptau de ceva timp acest articol deoarece Fractal Design Define R4 face parte dintr-o categorie de carcase foarte cautata de entuziasti. Urmas al lui Define R3 si concurent al unor nume grele, precum Antec Solo II sau NZXT H2, Define R4 in mod evident pune accentul [...]

The post Fractal Design Define R4 – Review appeared first on lab501.

More...

Last edited by matose; 06-09-2012 at 15:36.
LAB501 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2012, 21:42   #2
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 63 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Frumos review-ul, abia astept un R4 Mini.
La faza cu grommets au luat-o la extreme, in sensul ca una din bubele lui R3 erau grommets foarte moi si care ies de la loc foarte usor.
E bine ca au decis sa faca usa frontala din aluminiu si nu din imitatie de plastic (cum e la R3).
Legat de airflow...asta e...destul de greu sa ai si silentpc si airflow bun.

Watercooling-ul nu e ceva specific seriei Define, seria Arc este pentru cei cu orientari spre WC.

LE:
Ce nu ma incanta foarte tare e faptul ca au ales sa nituiasca cage-ul de jos.
Si in legatura cu acele mici cauciucuri, care se presupune ca amortizeaza vibratiile...sunt inutile. Vorbesc din proprie experienta...testat cu si fara HDD in sistem. (practic am renuntat la HDD-ul intern, tocmai pentru ca era cea mai zgomotoasa componenta, in sensul ca facea toata carcasa sa vibreze.)

Last edited by ithanium2; 06-09-2012 at 21:50.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2012, 21:58   #3
ihlades
Lazy lemur

ihlades's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Partea din fata este tot din plastic, doar panoul de la exterior e metalic.
ihlades is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2012, 22:14   #4
GRIP
Ancient friend

GRIP's Avatar

Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu

La mine la R3 nu simt ca ar fi degeaba garniturile alea de cauciuc. Ma raportez la o carcasa vapor-made, iar diferenta e sesizabila. Am un hard enterprise Seagate care facea in ultimul hal bagat in carcasa ieftinache, iar acum nu il mai aud asa de rau. Adica nu mai vibreaza carcasa.

Singura problema majora pe care o vad eu la R4 (care exista si la R3) este prezenta a doar 2 gauri de 5.25". In practica, nu cred ca e ceva absurd sa ai pretentia la o unitate optica, un card reader, un controller de venturi mai rasarit si un front-panel pentru o placa audio mai scumputa.
A, iar fan-controller nu prea poti pune, pentru ca nu se mai inchide usa din cauza potentiometrelor. Exista vreo 2-3 modele care au slidere sau touchscreen totusi, dar mi-ar fi placut sa nu fiu limitat la 2 optiuni.
Ma bucur totusi ca la R4 au renuntat la controllerul amplasat in spatele carcasei. E destul de nasol sa te apleci dupa carcasa si sa umbli la el. Poate la R5 o sa vedem un controller civilizat. Oricum, primul pas l-au facut. E de apreciat. Daca la R5 o sa iti dea posibilitatea sa controlezi individual 3 venturi ar fi super. Cele frontale+spate pe un potentiometru, cele laterale si jos pe altul si CPU pe ultimul ar fi ideal. Tot ideal ar fi sa livreze carcasa cu inca un vent in spate. Ar face diferenta.

Probleme minore vad ca inca nu a rezolvat. Mai precis felul in care se curata filtrele de praf. Alea din fata. Ca sa le scoti trebuie desurubate venturile. Iar treaba asta devine destul de delicata pentru ca nu prea stau bine (venturile nu au in ce se sprijini) si cand vrei sa le pui la loc o sa injuri destul de mult.
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could

Last edited by GRIP; 06-09-2012 at 22:23.
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2012, 23:02   #5
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 63 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Pai cu filtrele nu e problema...eu cand fac curatenie in camera, pun aspiratorul si pe ele
La HDD-uri nu zic...oi fi eu mai sacait...dar am incercat si cu un WD si cu un Seagate, iar carcasa vibra. Nu zic ca nu e diferenta fata de vapor made...dar pentru ultimate silence freak...aia e problema. Vibreaza, si chiar daca are carcasa picioare, tot vibreaza. Cum o ridic de pe "noptiera" cum nu se mai aude.
Trebuie sa incerc cu un HDD de notebook sa vad cum se comporta.

Controller mai performant nu cred ca o sa bage...e totusi vorba si de costuri.
Cu bay-urile eu ii inteleg sincer sa fiu. Sunt pentru necesitate, dar asta nu e o carcasa la care sa pui front-pannels si fan controllere. Asta e cel putin parerea mea. Un ventilator in plus la intake e mai bine venit.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2012, 23:16   #6
GRIP
Ancient friend

GRIP's Avatar

Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Controller mai performant nu cred ca o sa bage...e totusi vorba si de costuri.
Cu bay-urile eu ii inteleg sincer sa fiu. Sunt pentru necesitate, dar asta nu e o carcasa la care sa pui front-pannels si fan controllere. Asta e cel putin parerea mea. Un ventilator in plus la intake e mai bine venit.
Perfect de acord, dar o unitate optica e musai si un fan controller civilizat (macar cu doua potentiometre: CPU si venturile carcasei) tot trebuie - mai ales daca esti silence freak. Iar daca vrei si un cititor de carduri intern (unul extern nu e atat de aspectuos, mai ales ca Define R4 se doreste a fi o carcasa sobra, minimalista) nu mai ai unde sa il bagi.
Ce am descris mai sus e exact situatia in care ma aflu. Am unitate optica si card reader, dar vreau si un controller. Doar ca ..... pitong.
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2012, 23:27   #7
ihlades
Lazy lemur

ihlades's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Compromisuri, compromisuri, niciodata nu e bine. Si eu as merge pe vreo trei - patru bay-uri de 5.25" si restul de cinci - sase care raman sa fie 3.5" interne, cred ca layout-ul asta ar satisface pe cei mai multi. Mai ales in conditiile in care HDD-urile au capacitati de stocare suficient de mari.
ihlades is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2013, 23:06   #8
eugenius
Senior Member

Mentioned: 7 Post(s)

Mi se pare inutil sa te plangi ca ai usa la o carcasa facuta pentru silentiozitate, iar in 2013 doua bay-uri de 5.25 este ideal, putini mai folosesc asa ceva in categoria sisteme medii.

Singurul lucru ce se mai putea cere e un sistem de hot-swap cu backplane la HDD, care ar fi crescut pretul cu minim 200 lei.
eugenius is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2013, 11:10   #9
DeDeRa
Începător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 201 Post(s)

PC-ul meu

Bay-ul de 5,25 se foloseste pentru un HDD si un SSD, deci 2 locuri.
Cel de 3,5 nu trebuie sa mai existe deloc, ventilatoare doar in fata si e super.

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2013, 19:48   #10
eugenius
Senior Member

Mentioned: 7 Post(s)

Eu as prefera sa aiba suspensie la HDD in loc de saiba de cauciuc. Asta e de fapt sigura chestie care se mai poate cere, in rest R4 e atat de buna cat se poate in pretul ei.

Si concurenta nu doarme, Nanoxia Deep Silence 1 e f. interesanta.
eugenius is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 03:29   #11
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 124 Post(s)

PC-ul meu

pacat ca nu ati avut varianta alba cu geam plexi....offf

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 06:56   #12
mascotzel
Ancient friend

mascotzel's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

Varianta cu ferestra a aparut ulterior review-ului.
mascotzel is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules