lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-12-2018, 16:41   #20821
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 76 Post(s)

PC-ul meu

Un expresor SH din Germania, sa mi-l aduca un cumnat : Melitta Barista TSP
ktf is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2018, 17:49   #20822
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

Pentru trezirea de dimineață
Old 12-12-2018, 20:16   #20823
piticu
Ancient friend

piticu's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to piticu Send a message via Skype™ to piticu

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Dacă încarcă telefonul de 3 ori e perfect, de 4 ori?! ideal
Merită banii.
Am reușit și a patra încărcare, intre 95 și 85% la fiecare ciclu. O să vad cat a mai rămas la următoarea tură, sincer nu credeam sa ducă atât.
piticu is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2018, 00:43   #20824
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ktf View Post
Un expresor SH din Germania, sa mi-l aduca un cumnat : Melitta Barista TSP
vreau si eu buei
Old 13-12-2018, 08:49   #20825
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 76 Post(s)

PC-ul meu

Hehe. Pot sa te ajut cu transport eventual dupa anul nou, dupa ce se intoarce , ca in perioada asta nu o sa mai am la cine sa trimit. Eu am dat 400 de euro pe el, baleam de foarte mult timp dupa un Melitta . Sa vedem cum arata si cum e ... fingers crossed.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2018, 17:45   #20826
Pirat
Ancient friend

Pirat's Avatar

Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

GoPro HERO7, 4K, GPS, Black Edition si am uitat de card SD, ce recomandati?
Old 13-12-2018, 17:55   #20827
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 562 Post(s)

PC-ul meu

Sunt ceva reviews pe la emag, e unu care zicea că respectivul card de la Sandisk nu se ține de GoPro în high FPS.

Pentru usual stuff ar trebui să fie suficient.

Lexar nu găsești probabil și are in preț obscen.

Așa că mai rămân ale rapide (pro) de la Samsung.

Deci ceva Sandisk sau Samsung.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 13-12-2018, 21:39   #20828
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

daca vrei sa filmezi mult, nu Sandisk. Daca filmezi din cand in cand, merge orice.
Recomandari ar fi Samsung pro endurance, transcend pro endurance, lexar professional, integral high endurance. In rest daca nu iei ceva bazat pe MLC (toate de mai sus), majoritatea sunt o apa si-un pamant, poate Samsung are controllere ceva mai bune, ca sa reziste ceva mai mult.
Eu am un samsung evo de 128gb si un Integral de 64. Dar le am de prea putin timp.
EXxx is online now   Reply With Quote
Old 13-12-2018, 21:49   #20829
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 299 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
daca vrei sa filmezi mult, nu Sandisk. Daca filmezi din cand in cand, merge orice.
Pai de ce nu? Au ceva micro sd-urile de la Sandisk in general sau cardurile de la ei?

Si de ce daca filmezi din cand in cand ar merge orice?
Old 13-12-2018, 21:58   #20830
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

PC-ul meu

am crezut ca am fost destul de clear cand am zis de MLC.
Cardurile Sandisk bazate pe MLC au dat chix (reviews, google).
Am 2 carduri SD sandisc pentru camera foto, dar cum e folosita din an in paste, n0am treaba.
asta era raspunsul pentru prima intrebare.
Pentru a doua, tine de prima.
Daca filmezi din cand in cand, inseamna ca nu folosesti memoria + controllerul f mult. N-ai multe rescrieri, deci nu fortezi cardul. Dar e Hero, deci dracu stie, poate "biciclezi" spre munca 30-40 minute pe zi + mai mult in weekenduri + in vacante = inseamna ca ai nevoie de ceva mai stabil, o memorie care sa poata fi rescrisa de cate ori bune, care sa nu te lase dupa 2 luni.
Deci iti trebuie MLC. MLC e scump si nu e pus decat pe seriile profi (see SSD, same shit).
Old 13-12-2018, 22:02   #20831
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Pirat View Post
GoPro HERO7, 4K, GPS, Black Edition si am uitat de card SD, ce recomandati?
@Pirat Sandisk, 64-128Gb e pana in vreo 20euro, daca mai e promotie pe Amazon. Daca vrei ceva specs, info, am variantele extreme 120mb/s, ultra 100mb/s, basic, samsung, etc..Ah, e 22euro acum. Cardurile le folosesc pe un GoPro Hero5 Black Edition, adica modelul anterior.
Old 13-12-2018, 22:13   #20832
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
am crezut ca am fost destul de clear cand am zis de MLC.
Cardurile Sandisk bazate pe MLC au dat chix (reviews, google).
Am 2 carduri SD sandisc pentru camera foto, dar cum e folosita din an in paste, n0am treaba.
asta era raspunsul pentru prima intrebare.
Pentru a doua, tine de prima.
Daca filmezi din cand in cand, inseamna ca nu folosesti memoria + controllerul f mult. N-ai multe rescrieri, deci nu fortezi cardul. Dar e Hero, deci dracu stie, poate "biciclezi" spre munca 30-40 minute pe zi + mai mult in weekenduri + in vacante = inseamna ca ai nevoie de ceva mai stabil, o memorie care sa poata fi rescrisa de cate ori bune, care sa nu te lase dupa 2 luni.
Deci iti trebuie MLC. MLC e scump si nu e pus decat pe seriile profi (see SSD, same shit).
@EXxx nu am vazut unde ai scris de MLC. Am vazut doar ce a scris @Pirat. Recomandarea ta pe ce se bazeaza, in afara de pura teorie? Nu mi-o lua in nume de rau, te intreb intr-un mod foarte serios, mai ales cand facem sugestii de care pot depinde amintirile unor persoane dragi noua.

LE: Recomandari pe tema asta iau de la colegii pe video, care cu asta lucreaza de multi ani, atat in tv, videoclipuri pe care multi le vede pe youtube, evenimente, etc. Ei asta mananca pe paine, nu zilnic poate, dar cu siguranta saptamanal si din asta traiesc. Crede-ma, multe camere nici nu au dual slot. Experienta ta bazata pe 2 SDuri si poze din cand in cand si teorie de pe net, nu cred ca ajuta pe nimeni. No offense!!
Totusi, pana la urma orice se poate strica. Nou, vechi, MLC sau nu. Acum multi ani erau niste carduri ordinare de la Sandisk din punct de vedere al tipurilor de memorie. Dar ca idee, nu avem nevoie rachete sa mergem pe Luna cand noi abia stim sa o desenam. Zic si eu. Mi-au zis-o si mie unii, chiar daca eu Batman, Batman. Pana la urma e banul fiecaruia, la piata poti merge si cu masina, pe jos sau cu bicicleta.

Last edited by mirciusx; 13-12-2018 at 22:15.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2018, 22:33   #20833
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

PC-ul meu

@mirciusx
deci stai sa inteleg, eu ca-mi iau sugestiile de pe "internet" e cu probleme, dar tu ca iti iei raspunsurile de la prieteni, sunt lucruri complet diferite.
dupa care o dai cu no offense de vreo 3 ori.
Eu am zis ca daca vrei ceva care va fi rescris de multe ori mergi pe MLC. Pentru ca on average(evident nu?) tin mai mult si nu te lasa la greu. Dar nu tu in loc sa vii cu niste argumente tehnice(mai mult sau mai putin) vii pe experienta de viata(a colegilor).
A, si te mai iei de mine ca am zis ca am doar 2(de care am zis ca nu le-am folosit prea mult)...

te rog ignora-mi postarile, daca n-ai cum sa vii cu argumente.
Old 13-12-2018, 22:34   #20834
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

@mirciusx: lasă-ne frate... adică omul a stat, a citit, s-a documentat cât de cât și apoi vii tu și spui că ai auzit povești pe la alții. argumente grele.

Old 13-12-2018, 22:39   #20835
dangrig
Senior Member

dangrig's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Eu folosesc Sandisk modelul asta : https://www.emag.ro/card-de-memorie-.../DT084KBBM/#64
SDSQXAF-064G-GN6AA

Il am in camera de la masina si merge foarte bine de 1 an de zile.
A stat vara in soare si acum la -10 grade si nu are nici pe naiba.
Si fiind in camera de la masina merge si 10 ore in continuu.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2018, 22:57   #20836
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
@mirciusx: lasă-ne frate... adică omul a stat, a citit, s-a documentat cât de cât și apoi vii tu și spui că ai auzit povești pe la alții. argumente grele.

Ma, "dumbo", daca imi permiti sa te citez dintr-un post anterior, tu tii parte cuiva bazat pe ce informatie? Am uitat, tu faci flame de fapt. Ca acum cateva ore, nu ai avut replica si te-ai gandit sa futi si topicul asta. Asta e rolul tau pe lumea asta. Nu conteaza cine are dreptate sau nu, conteaza sa fi prezent. Daca nu esti prezent sa spui ceva probabil ti se va usca un coi si nu vei mai putea fute in weekendul ala prelungit de care ai mentionat de parca e cineva curios ce faci tu in weekend.

Povesti zici? Doar ca povestile mele sunt negru pe el, din exif. Stii ce e ala, nu? Sa presupunem ca stii, vei realiza ca nu minte. Cu multi lucrez cot la cot in ultimii 10 ani si am filmat si eu si inca filmez uneori suficient cat sa imi dau cu parerea, atat eu, cat si colegii mei, bazandu-ne pe ceea ce am facut in ultimii 10 ani. Tu?
Old 13-12-2018, 22:59   #20837
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by dangrig View Post
Eu folosesc Sandisk modelul asta : https://www.emag.ro/card-de-memorie-.../DT084KBBM/#64
SDSQXAF-064G-GN6AA

Il am in camera de la masina si merge foarte bine de 1 an de zile.
A stat vara in soare si acum la -10 grade si nu are nici pe naiba.
Si fiind in camera de la masina merge si 10 ore in continuu.
+1 si de la mine. Exact acelasi model, aceeasi capacitate. Luat pentru Go Pro, cu care am filmat in zile consecutive cu 2 baterii, insa nu am filmat suficient de mult incat sa bag mana in foc pentru el. Pana acum totul ok.
Old 13-12-2018, 23:18   #20838
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Tu?

Eu? Păi ce să fac... stau și eu pe aici și mă uit la un gigeluș care visează că mai știe și el una alta și se bagă aiurea în seamă, dar el săracu’ nu știe să copieze fișiere în windows, nu știe de ce îi scade viteza și nu știe să ruleze un amărât de benchmark.

Adică chestii simple care se presupune că le afli după ce mai citești și te documentezi puțin.

În altă ordine de idei, iar te bați cu mămăliga în piept, aici vorbim de carduri microSD pentru filmare cu action cam. Tu faci poze, nu filmezi la nunți, ai încurcat materiile, stai jos, ai 4, ne auzim la toamnă, corijentule. [emoji23]

Old 14-12-2018, 08:50   #20839
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

@mirciusx o vreme ai stat cuminte, apoi de vreo două săptămâni ai început din nou să postezi în stil „prăjit”. Nu țin partea nimănui, dar strict ca mod de scriere și comportament ai început (din nou!) să ofensezi oameni.

Ontopic: am început să iau chestii de pe AliExpress cu cont nou, după ce mi l-au blocat pe cel vechi aiurea, înainte să apuc să fac vreo comandă. Anyway, impresionant cât de repede se mișcă unii selleri. Pe 3 decembrie am comandat chestii din China și din UK, au ajuns în țară cu diferență de o zi-două. Niște țoale de nișă, ceva accesorii IT și niște USB sticks (2.0) cu personaje Star Wars

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2018, 10:20   #20840
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Da, eu când ziceam și eu îi ridicam în slăvi pe chinezi, lumea zicea că sunt eu nebun, că ei au avut parte numai de țepe.

Nu, chinezu' seller nu e țepar, are tot interesul să îți vândă și să îți facă forward la marfă cât mai repede. Apoi să îi dai un calificativ pozitiv și să confirmi că ai primit marfa ca să își ia banii din contul de escrow.

Referitor la partea cu viteza de shipping din China vs. restu' lumii.

Chinezii au avut parte de ceva scandal cu droguri și niște blănițe de chinchila, sau cum se cheamă șobolanu' ăla mic cu blană. Au făcut vameșii un control și au găsit un container plin ochi de contrabandă și atunci au băgat controale aspre și brusc au început să aibă întârzieri de 2 luni la livrare. Și toți românii atunci s-au enervat și au început să înjure.

Situația a ținut vreo 2 ani când prinși în war-ul economic cu SUA a venit directivă de la Xi Jinping Pong al lor și a zis să marea republică a poporului nu poate să crească economic dacă se fwt 2 luni să trimită un colet. Și brusc s-au schimbat lucrurile, vameșii au băgat doză triplă de cafea dimineața, 2 - 3 execuții în piața publică, un șut în cur, pe acolo și au început să proceseze mai repede pachetele. Mă rog, ceva de genu...

Apoi Xi Jinping Pong a văzut iar niște statistici și tot nu dădea graficu' trambulină și cerut la băeții lui cu ochii oblici un studiu de fezabilitate și impact și a rezultat că problema care le frânează economia este metoda de shipping, că europenii și americanii bifează mereu cel mai ieftin shipping și din cauza asta se pierd colete, întârzieri și alte probleme ce țin de lubrifiere.

Așa că Ping Pong a mai dat un fel de OUG și a zis tracking no gratuit la toată lumea, că subvenționează statu' chinez la același preț cu shippingu fără tracking.

Mă rog, în mare cam așa au stat lucrurile, poate am mai înflorit eu pe ici pe colo, dar cred că dacă caut am și ceva link-uri salvate pentru backing.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules