lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Overclocking & benchmarking
Connect with Facebook

Overclocking & benchmarking Nu te supara, ce inseamna "stock" ?

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-03-2014, 13:58   #141
darco_2
Ancient friend

darco_2's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Imo OC Formula a ajuns sa fie in voga din cauza lui NickShih si a recordurilor mondiale doborate, cu hardware binuit la sange. Pana la Z77 nu au facut atatea valuri.

Dar uite aici, ce am obtinut cu o placa Gigabyte UD3, pe vremea aceea. Inaintea ei aveam o GD80 de la MSI si pot spune ca Gigabyte erau mult mai stabile, desi faceam doar pe aer ce faceam.
Iar pe UD7, validare pe DICE, cu acelasi procesor.
darco_2 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2014, 14:06   #142
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 121 Post(s)

PC-ul meu

Ambele au bclk sub 211,frecventa respectiva e meritul procesorului,nu a placii de baza.

http://hwbot.org/submission/954491_n...d65_240.41_mhz
240 bclk pe aer cu Msi gd65.

Ghid inlaturare Ihs Gpu

Last edited by suzuki; 14-03-2014 at 14:13.
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2014, 14:15   #143
darco_2
Ancient friend

darco_2's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Nu e deloc asa, Suzuki. Nu orice placa ducea acel proc pe aer la 5 ghz, chiar daca bclk ducea mult mai mare de 211. Am avut o GD80 care nu a reusit sa treaca de 4800 cu acelasi proc.

293.7 E neinteresant sa te bati in bclk pe placile astea. Is multe H55 care pot mai mult de atat. Nu inseamna ca imi vor duce un quad la frecvente mari.

Last edited by darco_2; 14-03-2014 at 14:19.
darco_2 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2014, 23:07   #144
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Si eu pana la urma ce caut?
Eu eram sigur ca toata lumea imi va zice MAximus 3 Formula/Extreme, insa se pare ca m-am inselat.
Referitor la Gigabyte sunt putin cam scpetic, UD3P-ul pe 775 mi-a cam scos peri albi.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2014, 23:58   #145
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Depinde mult si de bulan dar si cum e construita placa. Eu am avut doua DFIuri cu P55 si ambele au fost mediocre. MSIul Big Bang Fuzion ar fi fost mai bun, dar din pacate placa a fost incarcata cu tot felul de rahaturi sinistre si inutile (lol Hydra vision) si sunt probleme cu sloturile PCIe.

EVGA P55 FTW cauta daca ai norocul sa gasesti aia este o placa exceptionala. Si Gigibyte este decenta, este total alt hardware VS ce zici tu pe 775.
Old 15-03-2014, 01:09   #146
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Eu nu vreau o placa decenta. Vreau una buna. Avand in vedere preturile, imi permit sa caut una buna. Ca asa si UD3P-ul pe 775 e decenta dar, sunt altele mai bune ca ea.
Iar graba nu e...daca e cazul astept pana la toamna, pana o gasesc pe cea care trebuie.
Pana acum ca si candidati avem:
EVGA P55 FTW,
Gigabyte P55A-UD6
Asus Maximus 3 Formula
in ordinea asta?

L.E. Dupa o mica cautare pe hwbot (spi32m, i7 860 + i5 760) se pare ca cele mai folosite placi la varf au fost MSI P55 GD65 respectiv GD80 si apoi Gigabyte P55 UD5/6...

Last edited by Bogd4n; 15-03-2014 at 01:11.
Old 15-03-2014, 07:28   #147
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

in locu tau as merge pe gigabyte UD5 -UD6 - varfurile de gama in perioada respectiva nu au fost stralucite , UD7 , M3E, evga P55 class...mult marketing bull shit ...NF200 si plx-uri la greu pe ele ....bun nu te incurca in 2D dar ai o placa fierbinte ca un rahat.
Gigabyte-ul P55/H55 este placa foarte buna ,usor de folosit ..( recomandat tie ca incepator)
daca vrei Asus Rog iti trebuie rabdare pt ca are setari ce nu multi stiu sa le foloseasca , un bios foarte stufos mai ales la ram...
eu am gigi UD5 , evga class , msi GD80 si maxIIIformula.
la stabilitatea voltajelor asusu le da clasa , VRM foarte bine calibrat ( este unul din punctele dupa care clasific o placa, masor iesirea din vrm si apoi back socket side cpu v core s- ASUS sta bine ) la eficienta asus da foarte bine ..., dar putin anevoios cu ea la bclk raportat cu gigabyte , dar in final daca omul are suficienta pasiune si pricepere obti aceeleasi rezultate cu un plus pentru asus .
evident P55 are mai multe optiuni de luat in seama , nu exista numai asus si nu au fost ei cei mai buni ..dar printre cei mai buni, oricum.
evga-ul are un vrm de kkt (ca si X58 class), calibrarea lasa de dorit ...bios searbad la cpu ..3 setari si ala e, in schimb e o placa buna.
msi GD80 este o bijuterie si la constructie si overall placa de luat in seama , performanta buna si in 2D si ram oc , cpu oc ..e ok .
daca vorbim de design ..nu mai trebuie sa zicem ca asusu e cel mai aratos!
uitasem sa amintesc problema socketelor 1156lga foxconn, cauta sa fie LOTES sau TYCO.

foxcoonu il identifici foarte usor , pentru ca este foarte prost calitativ si urat lucrat , si proacele ce au fost pe un socket foxconn le identifici usor ..in extremitati sunt "pansonate" destul de agresiv cu urme vizibile in IHS.
la gigibyte daca nu ma insel sunt foxconn vopsite in negru, imitare Lotes..extremitatiile de fixat cpu-ul sunt late exact ca Lotes , dar nu e lotes , este foxconn, dar sunt si LOTES! atentie!!
pe asus treaba e grava ..ca sunt de toate felurile LOTES( scrie pe el pansonat in cover) , foxconn care e o mizerie si trebuie sa te feresti de el si Tyco ( care mie imi place cel mai mult..si e cel mai frumos lucrat, iar M3F-ul meu este cu tyco, si foarte greu am gasit cu TYco pentru ca lotes lipseste cu desavarsire , foarte rar ..in schimb gasesti pe low end si H55 asus numai LOTES!!! bravo ASUS!!).
pe evga si msi am vazut doar cu LOTES!

http://www.anandtech.com/show/2859

Last edited by nachtfalke; 15-03-2014 at 07:55.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2014, 18:04   #148
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by nachtfalke View Post
in locu tau as merge pe gigabyte UD5 -UD6 - varfurile de gama in perioada respectiva nu au fost stralucite , UD7 , M3E, evga P55 class...mult marketing bull shit ...NF200 si plx-uri la greu pe ele ....bun nu te incurca in 2D dar ai o placa fierbinte ca un rahat.
Gigabyte-ul P55/H55 este placa foarte buna ,usor de folosit ..( recomandat tie ca incepator)
daca vrei Asus Rog iti trebuie rabdare pt ca are setari ce nu multi stiu sa le foloseasca , un bios foarte stufos mai ales la ram...
eu am gigi UD5 , evga class , msi GD80 si maxIIIformula.
la stabilitatea voltajelor asusu le da clasa , VRM foarte bine calibrat ( este unul din punctele dupa care clasific o placa, masor iesirea din vrm si apoi back socket side cpu v core s- ASUS sta bine ) la eficienta asus da foarte bine ..., dar putin anevoios cu ea la bclk raportat cu gigabyte , dar in final daca omul are suficienta pasiune si pricepere obti aceeleasi rezultate cu un plus pentru asus .
evident P55 are mai multe optiuni de luat in seama , nu exista numai asus si nu au fost ei cei mai buni ..dar printre cei mai buni, oricum.
evga-ul are un vrm de kkt (ca si X58 class), calibrarea lasa de dorit ...bios searbad la cpu ..3 setari si ala e, in schimb e o placa buna.
msi GD80 este o bijuterie si la constructie si overall placa de luat in seama , performanta buna si in 2D si ram oc , cpu oc ..e ok .
daca vorbim de design ..nu mai trebuie sa zicem ca asusu e cel mai aratos!
uitasem sa amintesc problema socketelor 1156lga foxconn, cauta sa fie LOTES sau TYCO.

foxcoonu il identifici foarte usor , pentru ca este foarte prost calitativ si urat lucrat , si proacele ce au fost pe un socket foxconn le identifici usor ..in extremitati sunt "pansonate" destul de agresiv cu urme vizibile in IHS.
la gigibyte daca nu ma insel sunt foxconn vopsite in negru, imitare Lotes..extremitatiile de fixat cpu-ul sunt late exact ca Lotes , dar nu e lotes , este foxconn, dar sunt si LOTES! atentie!!
pe asus treaba e grava ..ca sunt de toate felurile LOTES( scrie pe el pansonat in cover) , foxconn care e o mizerie si trebuie sa te feresti de el si Tyco ( care mie imi place cel mai mult..si e cel mai frumos lucrat, iar M3F-ul meu este cu tyco, si foarte greu am gasit cu TYco pentru ca lotes lipseste cu desavarsire , foarte rar ..in schimb gasesti pe low end si H55 asus numai LOTES!!! bravo ASUS!!).
pe evga si msi am vazut doar cu LOTES!

http://www.anandtech.com/show/2859
Am apucat sa studiez putin, la Gigabyte vad ca sunt cam 2 versiuni: P55-UD5/6 si P55A-UD5/6. Versiunea cu A are in plus SATA3 si USB3 si am citit undeva ca si socket Lotes. Ar trebui sa merg pe asta in cazul in care o gasesc?
Old 02-04-2014, 09:09   #149
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Am reusit in ultima vreme sa imi mai iau o placa de baza pe sk 775 si un kit de hypere. Toate astea doar pt ca in challenge-ul cu Pentium E2140 am avut probleme grave de eficienta in spi32m.

Asadar, mi-am facut putin timp si am montat sistemul:
- E2140
- Asus P5E64 WS Evolution
- Kingston Lovo 1866 CL9 @1,35V
- 2 hdd-uri WD caviar black de 500 (nu le-am folosit simultan)
-Chieftec de 750w
-video Sparkle G210 puna in slotul albastru de jos

Am bootat la 3200 Mhz, Ramii la 1600 cl 6-6-6, am rulat chiar si spi32m, insa eficienta e la fel de proasta ca si inainte. Nu inteleg de ce.
Vreun sfat, vreo idee?
O fi optiune prin Bios care trebuie activata/dezactivata sau prin windows?

Sent from Acer S500
Old 02-04-2014, 12:06   #150
xdan
Ancient friend

xdan's Avatar

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Ciudat..foarte ciudat.
OS ai insatalat nou?
Placa e X48, nu, deci nu mai e nici o problema nici din partea asta.

Legat de 1156 mai sus, am avut Asrock P55 PRO( Clarkdale, Lynnfield), Classified, am UD4. Classified nu mergea asa bine cu memoriile cel putin fata pe i3 550.
Pe UD4 am dat 2000 6-9-6, pe Evga doar 8-9-8.
Frecventa tot cam aceeasi pe i3, poate pe i7 e mai buna Evga.
BCLK pe i3, Gigabyte merge lejer 250 cu memoriile la 2000, Evga indiferent de raportul la memorii la peste 245 BCLK, da BSOD.
Asrock la vremea ei nu aveam eu memorii de bench erau kingston value, in schimb la BCLK a mers grav, 239 BCLK pe aer, 228 mergea de 32M, validare de la 5ghz cu un i5 750.
Pe Lynnfield merge BCLK mai mic ca si pe Clarkdale .
P55 Extreme probabil are si VRM care sa tina cat de cat un i7. Voltaj merge si peste 1.6v cu offset, cel putin pe P55 PRO mergea.

De Asus/Msi nu stiu.

Ti-as recomanda o UD4/UD5 nu ai nevoie de mai mult.

Last edited by xdan; 02-04-2014 at 12:20.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2014, 12:20   #151
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Stiu ca e ciudat. Singurele variante la care ma pot gandi sunt:
-HDD-urile sa influenteze cu ceva
-vreo setare prin BIOS care influenteaza spi-ul. eu de obicei dezactivez cam tot ce tine I/O prin BIOS (LAN, firewire, audio, controlere ce nu sunt native chipsetului Intel)
-procesorul

O chestie ciudata e ca XP-ul tweakuit pe care dadeam de obicei spi32m da cu un minut mai prost decat un alt XP.
Old 09-04-2014, 14:39   #152
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Stiu ca nu ar trebui sa ma plang cand obtin un scor prea mare, dar asta e...incredibil.
Am o banuiala de ce a iesit asa mare, insa tot nu mi-e prea clar. Nu am urmarit tot testul cap coada, insa la un moment dat ecranul era negru. Testul rula in continuare si l-am lasat sa mearga pana cand s-a rulat tot si am obtinut scorul.

Avand in vedere GT-urile, as zice ca la GT2 s-a facut ecranul negru.

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2k3.jpg
Views:	353
Size:	572.7 KB
ID:	43107  

Last edited by Bogd4n; 09-04-2014 at 14:42.
Old 09-04-2014, 14:52   #153
poparamiro

poparamiro's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

GT2/3/4 huge bugs

Compari fps-urile cu rezultate de pe HWbot si vezi, e ceva grozav de simplu.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2014, 14:57   #154
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Random View Post
...

Avand in vedere GT-urile, as zice ca la GT2 s-a facut ecranul negru.
Quote:
Originally Posted by poparamiro View Post
GT2/3/4 huge bugs

Compari fps-urile cu rezultate de pe HWbot si vezi, e ceva grozav de simplu.
Pai asa mi-am dat seama ca de la GT2 s-a facut ecranul negru. Scorurile sunt comparabile cu 3x/4x Crossfire.
Problema e urmatoarea..de ce se face ecranul negru? Oricum nu e asta sistemul de bench, dar eram curios cum merge placa.
Old 09-04-2014, 15:51   #155
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

PC-ul meu

Overclock prea mare pe gpu si driver-ul are crash.Din afterburner vad ca in majoritatea timpului ai rulat la 400 mhz.

Ghid inlaturare Ihs Gpu
Old 09-04-2014, 16:33   #156
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Ce overclock? Ca placa era stock. )
Old 20-04-2014, 13:49   #157
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Intrebare: pentru un 2500k si Maximus V Formula e suficient conectorul de 4 pini pt CPU? Evident este vorba de overclock, ca stock nu ar trebui sa aibe probleme.
Pe sk 775 am folosit sursa la fel, fara probleme.

Conectorul de 8 pini pt cpu nu il am la sursa, trebuie sa il fac. Eventual daca imi ziceti ce sarme si mufe trebuie sa cumpar...
Sursa in cauza este Chieftec CFT-750-14CS.
Old 29-04-2014, 22:23   #158
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Azi parca trebuia sa msteresc ceva, asa ca am zis ca nu ar strica sa curat putin placa video.
Asa ca am desfăcut-o am dat jos coolerul si am schimbat pasta.
Cam asa arăta vechea pasta, evident uscata.

O curatare cu deja clasica palinca, de mere de data asta. Pt a nu exista confuzii, am curatat placa video, nu rinichii.

Si urma de pasta. Aici nu imi dau seama daca arata cum trebuie sau nu...Ramiro, e bine sau nu prea?

Placa in cauza e HD 5770 Vapor-X.

Sent from Acer S500

Last edited by Bogd4n; 29-04-2014 at 22:44.
Old 08-05-2014, 23:42   #159
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

PC-ul meu

Mai este cineva pe aici cu chef de challenge ?
Daca da atunci de care ?(3d/2d/combinat).
User contra user au avut in trecut destui participanti si spectatori,ar trebui un thread separat in care sa se anunte doritorii si in ce materie de benchmark doresc macel .

Eu ma bag in orice challenge,pentru 2001 /2003 ,incepe sa imi placa foarte mult aceste 2 bench-uri,daca impartaseste cineva aceiasi pasiune-let me know .

Ghid inlaturare Ihs Gpu
Old 09-05-2014, 00:29   #160
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Bag **** in masa de Xeon si Gigabyte-u pixdii.... si in Intel...

Sent from Acer S500
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules