lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Memorii & stocare
Connect with Facebook

Memorii & stocare RAM, ROM, SSD, HDD ...


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-07-2013, 22:27   #41
ibm390s
Janitor Member
 
ibm390s's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,503
Mentioned: 9 Post(s)


Default

bine master Arise, nu e small to medium bisnitz, e banii de zi cu zi, un cuplu proaspat casatorit si 1 sau 2 perechi de nasi fara filmare de nunta. tu ce le-ai spune? Dragii mei, avand in vedere ca eu, Foto bujor nu fac parte din gama small to medium bishnitz am pus filmarea pe un HDD, si s-a dus. Asa ca la urmatoarea nunta mergeti la studiourile sahia sau cautati un camera man cu 8mm analog. Eu ma retrag din discutie caci mi se pare lipsit de sens sa port un monolog. sa nu ne uiti pe partea de wireless, te vrem si pe acolo sa ne spui cate ceva de ccq si 802.11
__________________
Nu am nimic impotriva miscarii feministe... numai sa fie ritmica.
ibm390s is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2013, 22:34   #42
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
De-aia există ECC şi de-aia sunt scumpe server-ele...
Eu chiar de niste servere Dell vorbeam despre ce am patit, cu memorii ECC, dual procesor, doua surse pe fiecare, unitate de back-up, etc., mai pe scurt vreo 250 mil. bagate intr-un rack la vremea respectiva si tot s-a ales praful pana la urma.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 25-07-2013 at 22:36.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2013, 22:43   #43
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
Eu chiar de servere Dell vorbeam despre ce am patit, cu memorii ECC, dual procesor, doua surse pe fiecare, unitate de back-up, etc., mai pe scurt vreo 250 mil. bagate intr-un rack si tot s-a ales praful pana la urma.
Problem spotted. Nu prea cred că este cazul, vorbesc la modul general acum, dar mi se pune pata pe majoritatea IT dudes care înfig în rackuri chestii fără să analizeze cum e cu airflow-ul și cât de bine-s răcite. RAMul de obicei crapă de la temperaturi ridicate, nu contează că-i ECC or smth else.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2013, 22:50   #44
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Totul se afla intr-o camera dedicata cu doua surse diferite de AC, una de pardosea si un AC clasic, sunt 24-26 grade indiferent de ce este afara, iar rack-ul este dedicat pentru servere, unitatile trag aer prin fata si elimina prin spate, o sa fac o poza maine si o postez.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2013, 22:59   #45
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

@ibm390s: în acest moment nu pot spune decât că vorbești tâmpenii.
Am scris eu pe undeva în tot acest topic că omul trebuie să își pună filmarea pe un singur HDD? Te rog să iei la rând posturile mele și să îmi citezi mie unde am recomandat eu un singur HDD.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2013, 23:41   #46
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pe mine m-ati confuzat la maxim oameni buni.
Omul zice ca vrea solutie de backup, nu de lucru.
Totusi, nimeni nu a zis nimic pe aici de tape backup.
Poate sunt mai invechit in gandire, dar tot suportul asta cred ca este cel mai reliable pe termen lung.

Sau bat campii?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2013, 23:48   #47
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
Totul se afla intr-o camera dedicata cu doua surse diferite de AC, una de pardosea si un AC clasic, sunt 24-26 grade indiferent de ce este afara, iar rack-ul este dedicat pentru servere, unitatile trag aer prin fata si elimina prin spate, o sa fac o poza maine si o postez.
26 grade in camera sau in rack?
Daca alea sunt in camera, e prea mult.
La mine la serv rack-urile sunt chele (nu sunt inchise) si climatizoarele sunt setate pe 18 grade (senzorii sunt sus, deci la 1m este cu un grad mai putin cel putin). Cand intri acolo iei ceva cu maneca lunga pe tine daca vrei sa stai mai mult.
Iar climatizoarele au sursa redundanta de curent (generatoare cu plecare automata).

Si asta din cauza unor panarame de Blade-uri 1U pe care le-am avut la un moment dat si care se incingeau ca dracu'.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 26-07-2013 at 00:47.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2013, 23:48   #48
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Acuma oi fi eu de modă veche, dar când faci filmări de nuntă (că tot se menţionau pe aici), banii îi iei pe filmare şi procesare, după aia le dai DVD-ul sau ce drac le dai şi te-ai spălat pe mâini, Shift+Delete şi altu' la rând.

Arise: controller Marvell + WD MyBook = clusterfuck.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2013, 00:21   #49
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

La nunta mea am avut in contract ca materialul foto/video sa fie pastrat de ei 30 zile de la predarea produsului finit. Deci ....
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2013, 00:37   #50
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Pe mine m-ati confuzat la maxim oameni buni.
Omul zice ca vrea solutie de backup, nu de lucru.
Totusi, nimeni nu a zis nimic pe aici de tape backup.
Poate sunt mai invechit in gandire, dar tot suportul asta cred ca este cel mai reliable pe termen lung.

Sau bat campii?
Tape este mult prea scump pentru ce oferă în cazul ăsta.


@Jocker -> lol, just lol 24 grade în cameră. 24 grade am și eu aici și procesorul meu sare-n 80*C când bag randări și este sub un Noctua NH-D14. RAMul și ăla începe să frigă. Fă un efort minim și imaginează-ți ce-i într-un rack 1U sau 2U, cu răcirea lui pește prăjit

LE: 2U could be ok.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2013, 00:41   #51
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

@kretzu77 & war4peace : definiția backup-ului diferă de la om la om.
Cât despre backup-ul prin RAID: https://en.wikipedia.org/wiki/RAID#Data_backup

Definiția backup-ului este puternic influențată și de gradul de informare al persoanei respective, dar dacă vorbim de oameni în cunoștință de cauză, multe scenarii le putem reduce la niște cazuri simple.

Exemplu: Datele le ții pe laptop. Pentru că ești prevăzător și nu vrei să plângi, atunci copiezi în fiecare noapte datele pe un NAS cu server ținut în RAID 1. În acest moment ai fișierele care te interesează pe 3 HDD-uri. Gradul de singuranță? Nu știu la alții, pentru mine este suficient, nu simt nevoia de alt backup la backup.

Unii spun că un RAID nu garantează accesul la versiuni anterioare. Corect, dar pentru asta nu ai nevoie de backup la backup, ai nevoie de un server de versioning: cvs, svn, git, etc. Dacă rulează un server de versioning în RAID1 unde e problema? Beat that cu orice backup suplimentar dacă poți.

Altă problemă dacă user-ul șterge din greșeală fișierele din laptop. Nu este problemă, profilul de backup ce rulează automat nu trebuie setat să șteargă fișiere, trebuie doar să adauge și să modifice.

Dacă userul modifică un fișier, atunci există un profil de backup incremental care rulează o dată pe săptămână. Și mai este un profil de backup care rulează o dată pe lună.
Dacă userul nu conștientizează că acel fișier s-a "pierdut" într-o lună de zile, atunci ... asta e, își asumă pierderea. Mi se pare ok compromisul.

Să faci backup la backup de pe RAID, în orice formă, pentru un utilizator casnic e o bătaie prea mare de cap și total ineficientă. Nici un utilizator normal nu va face așa ceva vreodată. Mai ales că scenariul poate deveni de coșmar dacă fișierele sunt mari și îți mănâncă repede spațiul.

Pentru utilizator casnic, chiar și unul care face filmări de nuntă, eu știu un singur caz de smuls părul din cap, de fapt îl știm toți. Atunci când îi pică HDD-ul pe care avea fișierele. Atunci un backup HDD pe care are o copie a fișierelor este suficient pentru "disaster recovery".
Dacă pică HDD-ul inițial, atunci restaurezi datele din backup.
Dacă pică backup-ul, atunci copiezi datele de pe HDD-ul inițial pe noul HDD de backup.

Până aici e simplu.
Sigur, pentru că nu mă doare gura, pentru un element suplimentar de siguranță o să zic: în loc de un HDD de backup, mai bine un RAID.

Cazul mai complicat: dacă ai mai mulți utilizatori care fac backup pe același HDD de backup, și pică backup-ul atunci nu vrei să iei la rând toate HDD-urile utilizatorilor să refaci backup-ul. De asta aici este cam obligatoriu RAID1.

Cazul și mai complicat: e prea greu de explicat și atunci pe lângă RAID1 mai faci un sistem de backup pe care replici primul backup.

Backup-ul este sfânt, dar eu zic că totul are o limită, trebuie să știm când să ne oprim și când să ne asumăm și mai ales în ce caz pierderile de date.
Altfel totul degenerează în laude de genul "câte sisteme de backup am eu la muncă" sau "cu ce sisteme de backup m-am jucat eu la viața mea". Și e total neproductiv, cel puțin nu în spiritul OP.

@war4peace: nice try, dar ăla conecta WD-ul pe USB 3.0 nu pe SATA cum ai tu în link.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2013, 00:46   #52
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pe sata exista si faimoasele probleme intre hdd-urile WD si JMicronul vietii.

@Neo: eu am citit "Buget nelimitat. Vreau sa iasa bine si safe."
La un buget mare cred ca nimic nu intrece tape-ul in durata de pastrare.

My 98989898989898989898 cent
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 26-07-2013 at 00:49.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2013, 00:52   #53
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

@kretzu77: multe inconveniente la tape. Ți-a spus Neo de costuri, apoi nu poți automatiza, trebuie intervenție umană, trebuie să le pui și pe alea undeva, ai loc de colecții de benzi în casă, trebuie să ai timp să le cataloghezi, etc.
Și cum am scris mai sus în cearșafuri, și pentru tape trebuie strategie de backup.
Apoi problema super nașpa e că nu ai acces direct/random seek time la ceea ce te interesează pe tine. Să cauți ceva când tremură rahatul în tine de spaimă în tape backups e de coșmar.
Nu... tot HDD-urile sunt baza.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2013, 01:23   #54
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Nu era niciun "Nice Try", aia era o problemă de care m-am lovit eu când am luat Mybook Studio II cu 4 TB şi am realizat că e inutilizabil (pe eSATA), nu era legat strict de ce ai zis tu dar era on-topic, fiindcă şi eu speram să-l folosesc ca "back-up" (RAID10 extern) şi din buci succes.
Off-topic: Încearcă să nu mai foloseşti tonul ăsta superior gen "le ştiu eu pe toate", e abraziv şi irită lumea.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2013, 01:51   #55
sevenrulz
Senior Member
 
sevenrulz's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Constanta
Posts: 1,075
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pana la urma eu ce cumpar ?
__________________
sanatate la toata lumea
sevenrulz is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2013, 07:15   #56
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca mai ai 2 porturi SATA libere sau poti sa le eliberezi (vad ai vreo 10 device-uri posibile pe SATA si placa de baza are doar 8) cumperi 3 hdd-uri de 2 TB si pe 2 le pui in Raid 1 pe sistemul tau, iar al treilea sta de rezerva in primul an, cand s-au umplut scoti unul dintre ele si il pastrezi separat, iar pe celalalt il stergi, dupa asta faci un nou Raid 1 cu cele 2 goale. Din ce spui 2 ani esti asigurat, vedem ce mai apare pana atunci.

Pentru ceilalti un server daca se incinge isi scade frecventa la procesoare drastic, se simte asta imediat in retea, ale mele pot sa va spun ca merg si la 30 grade ambient bine mersi, de aici incolo incep si fac figuri, am testat asta. Intr-un server ventilatoarele au turatii de la 3000 rpm in sus, este cu totul altceva decat intr-un PC. Iar alea 26 de grade reprezinta cea mai mare valoare pe care am vazut-o in camera aia, acum sunt 21-22 grade. Lucrez pe ele toata ziua, le simt in retea cum merg chiar si cand isi fac back-up la informatie sau update de sotfware.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 26-07-2013 at 07:31.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2013, 07:52   #57
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by sevenrulz View Post
Pana la urma eu ce cumpar ?
Sincer, dacă vrei o soluție excelentă și "la click", ia QNap-ul de la Tudor, altceva nu-mi vine-n minte sincer. Cuplat cu niște HDDuri bune - Seagate, WD Red cică-s bune și țin mult - ar trebui să fie cea mai cost-effective și TIME-effective soluție.

@kretzu - aia era tl;dr, ce-a spus Arise cam pune punctul pe i și ultimul cui în coșciugul ideii cu tape backup în cazul de față.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2013, 08:11   #58
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Neo ala este prea scump pentru ce ii trebuie lui, basca il mai costa si hdd-urile, de 5000 lei cumpara unul cu 4 bay-uri si hdd-uri, ii mai raman bani si de un weekend la mare daca nu-si ia niste hdd-uri scumpe in draci.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2013, 08:17   #59
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Link la ce propui tu care să fie la nivelul Qnap-ului. Omul a spus buget nelimitat

4 HDDuri? Pe bune? Tu ai idee cât trage un videographer? Plus ai redundanță mult mai bună cu 10 HDDuri VS 4.

Serios, nu cred că sevenrulz stă în banii de weekend la mare, mai ales că iirc e din Constanța sau primprejur.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2013, 09:36   #60
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mie mi s-au părut ok și de bun simț chiar toate propunerile prezentate aici până să înceapă datul la gioale. Fiecare a adresat un caz specific, în lipsă de informații suficiente.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
HDD extern pt backup DIA Memorii & stocare 12 07-12-2012 00:38
Backup Windows Refuzake Software 23 08-09-2012 09:34
Nvidia Storage Driver - Uninstall Boggy Software 8 25-07-2011 20:37
Install Intel(R) Matrix Storage aFter Software 13 22-06-2011 15:26

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,144
Total Online: 4263

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 08:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.