lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Articole
Connect with Facebook

Articole Aici putem comenta articolele aparute pe site


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-05-2012, 07:06   #1
Micutzu
Oenolog
 
Micutzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,207
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Micutzu
Default Seasonic Platinum 1000W – Test practic

Acum trei zile am publicat primul nostru test al unei surse de buget certificate 80Plus Platinum; dupa cum v-ati dat seama ma refer la Antec EA-550, o sursa tocma’ buna pentru utilizarea de zi cu zi gratie eficientei mari care o caracterizeaza. Astazi poposeste pe masa de teste o alta sursa certificata 80Plus Platinum, [...]

More...

Last edited by matose; 12-05-2012 at 10:27.
Micutzu is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2012, 07:49   #2
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,579
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

felicitari pt review, este un mod excelent de a incepe ziua(citind),sau in cazul meu ,de a o termina .
sursa este excelenta,lectura a fost usoara si placuta,testele conclusive-concluzia este ca aceasta sursa este un must .... pentru cei excentrici .
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2012, 12:35   #3
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,370
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Este o bijuterie Nu mi se pare o investiție nasoală, sincer. Evident, ar fi păcat s-o iei pentru ceva care n-o încarcă măcar 50%. Să vedem ce plăci video or să apară prin toamnă și dacă ar justifica-o
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2012, 13:07   #4
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Neo as zice chiar 75%-80%, sa dai aprox 1100 ron pentru un sistem care consuma 500-600W mi se pare excesiv.
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 13-05-2012, 05:54   #5
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,370
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Păi uite, de exemplu Antec Signature 650W care o am în sistem costa la vremea când am luat-o vreo 900 RON. De atunci au trecut ~2 ani de folosire >18h/zi în medie și n-are nici pe naiba și a ținut componente destul de flămânde pe ea și overclockate 24/7. Chestia este că nu mă pot lăuda că am ținut-o la 75-80% din încărcare ca să fie eficientă pe hârtie, dar (și aici este un mare DAR) este la fel de dead-silent ca-n prima zi și funcționează perfect și nu văd niciun condensator umflat prin ea sau semne de degradare termică.

Concluzia este că plătești pentru calitate, dar și beneficiezi de ea o groază de timp. De-aia am și ezitat cu Platinum 1000, chestia este că asta e și mai bijuterie, dar nu pot s-o justific încă, deci rămâne în raft (nu înseamnă că n-o să salivez după ea ).
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2012, 11:34   #6
neophitus
Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 234
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Tocmai mi-am luat si eu un Antec Signature 850 nou-nout sigilat, de pe CG. Chiar daca eu folosesc extrem de putin calculatorele de acasa (sunt mult timp plecat in delegatii), imi place sa am componente deosebite.

On topic:
Acest Platinum este fabulos, cine are nevoie de un asemenea monstru nu are de ce sa ezite, jos palaria in fata lui. Singura problema e ca mi-am dat seama de capacitatile sursei nu din acest review, ci din cel de pe jonnyguru, acolo se vede cum se testeaza ca la carte o sursa (musai trebuie folosit osciloscop si banc de incarcare, nu sistem al carui consum poate varia de la aplicatie la aplicatie).
neophitus is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2012, 12:19   #7
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

There we go again =))

Nu, Jonny Guru NU testeaza surse ca la carte, o sa vedeti putin mai incolo cum se testeaza surse ca la carte, dar nu vom schimba actuala metodologie pentru ca pentru a testa ca la carte sursele ai nevoie de echipament de ~ 40000 Euro, si nu numai ca nu ne permitem dar ar fi lipsit de sens. Ceea ce face JG cu SunMoon-ul lui este un compromis, la fel cum este un compromis ce facem noi cu sistemul de test. Diferenta este ca sistemul de test are o relevanta pentru tine acasa, ca nu pentru Chroma sau SunMoon cumperi tu o sursa.

In fine, fiecare citeste exact ce vrea iar JonnyGuru este o referinta in domeniu (nu ma intelege gresit). Dar ca oameni care facem asta de ani de zile, cred ca avem niste motive foarte serioase pentru a testa asa cum testam, si m-am cam saturat sa le repet de fiecare data cand vine cineva si incepe "uuuu, asa se face". Ala e site de surse si ar putea testa si mai bine daca ar mai baga niste bani, noi suntem site de hardware si sursele sunt doar o mica particica din ceea ce facem noi.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Antec EA-550 Platinum – Test practic Micutzu Articole 11 10-05-2012 15:50
Cougar GX600 – Test practic Micutzu Articole 49 09-05-2012 00:29
Seasonic X-560 - Test practic Micutzu Articole 6 24-01-2012 16:08
OCZ ZT 650W - Test practic Micutzu Articole 0 21-12-2011 11:00
OCZ ZX 1250W - Test practic Micutzu Articole 5 03-07-2011 10:17

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,891
Total Online: 1612

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.