lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-10-2014, 22:51   #17221
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2014, 23:12   #17222
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

wtf
Old 24-10-2014, 00:23   #17223
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Backflip, ce. Nu stii ce e ala?
Backflip with car, because the usual backflip is too mainstream? Nu stiu de ce dar am impresia ca astia erau pe cu totul altceva decat alcool.
Old 24-10-2014, 09:23   #17224
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

Niste producatori de gume de iarna priceputi si cu preturi decente? Ma gandeam la nokian si in special la falken.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2014, 09:55   #17225
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1173 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Nokia is bune.
Old 24-10-2014, 10:37   #17226
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

Nokian cred că a vrut să scrie.
Old 24-10-2014, 12:17   #17227
parpales
Senior Member

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Puteti sa dati cu pietre dar strict pt iarna cred ca Debica Frigo2 sunt cele mai ok calitate/pret.
parpales is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2014, 12:18   #17228
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Depinde, nu ştiu. Sava şi Debica sunt un mare no-go pentru mine, în orice situaţie. Am avut experienţe neplăcute cu ele.
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2014, 12:34   #17229
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 724 Post(s)

PC-ul meu

Debica Frigo 2 sunt cele cu care am luat masina, si care vor ajunge pentru a doua iarna pe spate. Tin bine, si nici n-au vreun DOT excelent. Ba chiar, cred ca au vreo 5 ani. Daca ar fi sa trebuiasca sa respect un buget, pentru astea de iarna as merge pe Frigo2 fara nicio ezitare. O singura data mi-a fugit UN PIC spatele pe zapada, pe la Unirii cand ningea ca naiba si trebuia sa fac 90 grade brusc sa intru in rond.
Old 24-10-2014, 15:03   #17230
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 217 Post(s)

Vad ca in acceleratie masina isi pastreaza parametri (The ideal ratio of air and fuel to achieve this is around 14.7:1) 14.6:1 si ltf coboara si pe gaz catre 0%
http://imgur.com/3nfCnNk
Old 24-10-2014, 15:52   #17231
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Cealalta Lambda era moarta de-a binelea? Stii ca se poate testa cu un aparat de masura.
Cand o incalzesti trebuie sa isi modifice rezistenta. Eu patisem tot ceva de genul la Polo dar am ales solutia coxarii la rosu (turatii) in combinatie Toluen + Benzina Rompetrol 98. Dupa doua zile si-a revenit masina, in schimb cand am ajuns acasa dupa coxare, evacuarea scrasnea. Se auzeau mici pocnituri iar "serpisorii" erau cam rosii - Toluenul arde la temperaturi mai mari ca benzina.
Cea mai buna curatare o faci cu oțet, preferabil concentrat. Scoti Lambda si o bagi la inmuiat 2-3 zile in otet apoi o speli. In 90% din cazuri isi revin sondele.

Stiu ca depunerile pot face mult rau si pot da semnale ca Lambda e moarta dar sunt sanse ca ea sa fie doar prea incarcata de depuneri.

Raportul Stoichiometric e sfant.
Prima Lambda sau a doua s-a dus pe copca ? Intreb pentru ca nu mai tin minte, in mod normal cand pica prima (de langa motor) aproape ca se dubleaza consumul si motorul nu mai merge rotund (air:fuel ratio = rich) - asta la masinile care au doua sonde.

Ar trebui sa arunci un ochi peste discutiile "Rich vs Lean AFR on boosted engines". In general la masinile supra-alimentate pe benzina/gaz e bine ca raportul stoichiometric sa tinda catre rich (13.0:1) la turatii mai mari datorita densitatii mai mari a aerului. In modul asta eviti engine knock.
Asta cand vine vorba de benzina, la LPG se schimba povestea. AFR trebuie sa fie cat mai lean (15.5:1) sub 3k si rich over 3k rpm.

Voi face si eu conversia pe LPG la pisica dar pentru ca prima data va primi compresorul voi cauta sa schimb si Lambda 1 cu o Lambda wideband. In modul asta masina va "primi" si un plus de putere la un consum mai scazut. Gasesti pe Ebay Innovate wideband Lambda LC1/LC2/LCxxx cu garantie si cu tot cu cititor si Lambda gauge la ~190EUR. Asta e pentru tuner geeks pentru ca poti rafina la maxim comportamentul motorului/harta de injectie.

Masinile stock vin cu narrowband Lambda, o sonda care reactioneaza foarte lent, incepe de la ~300grade si de multe ori vine cu heater pentru a ajunge rapid la temperatura de functionare.
Din pacate peste 3k-4k rpm ea NU MAI FUNCTIONEAZA si motorul merge in default LEAN function - adica OPEN LOOP.

Wideband Lambda functioneaza pe toata plaja de turatii, raspunsul dat catre ECU e WARP SPEED fata de narrowband Lambda si indicele de saturatie este aproape perfect citit de ECU in orice moment. Dezavantajul e ca are nevoie de ~600grade Celsius deci trebuie montata neaparat cat mai aproape de motor, pe downpipe sau chiar pe "serpisori", are nevoie de translator sau aftermarket ECU (are 5 fire in loc de 4). Daca sonda originala e deja acolo montata, you're in luck.

Narrowband Lambda nu da decat indici de stanga sau dreapta fata de Stoichiometric.
Adica, la un moment dat citeste O2 si ii transmite semnal catre ECU, ca motorul merge cu x procente catre Rich sau Lean side. Nu ii da exact cat O2 exista in gazele arse deci nu poti "tuna" perfect motorul la turatiile dorite ca sa ai maximul de cuplu sa zicem intre 2300rpm si 3300rpm.

Last edited by Enz0; 24-10-2014 at 16:17.
Old 24-10-2014, 16:18   #17232
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

Kimi is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2014, 16:20   #17233
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Ahahah, managementul motorului my friend. Google search for Lambda sensor.

Sent from Xperia Z1 Compact KitSlim_AMG [Evo 9] using Tapatalk.
Old 24-10-2014, 17:20   #17234
i860
Ancient friend

i860's Avatar

La mine sunt doua lambda ( 4 fire ) upstream care se ocupa de stf si downstream care se ocupa cu ltf. Din cauza gazului eu la cateva zile ma uita ce stf/ltf am. Masina a mers ok pana acum o luna cand ltf a inceput sa creasca de la 2%ltf pe gaz la 17% si ajunsese la 24%. Am inceput sa merg numai pe benzia si nu scadea deloc, ecu a incaput sa dea tot felul de erori, too lean, to rich, eroare de MAF, insa nimic de lambda.
Am verificat maf-ul care tragea in limite normal, 2500rpm fara sarcina aveam 20g/s aer.
Am verificat sa vad daca am vacuum leak insa totul era normal numai ltf era foarte ridicat si consumul sa marit u 20%.
In sfarsit lambda a crapat si a dat un cel pe bord low circuit 02 sensor bank 1 sensor 2, apoi inca una cu malfunction si una cu high circuit.
Am cumparat un NTK care vad ca isi face treaba( am fost la diagnostic la un garaj specializat in mb care a confirmat lambda, aceasi eroare ca si in torque si au instistat pentru bosch sau NTK au zis sa nu pun altceva), trebuie sa stau cu specificatiile producatorului ca nu vreau sa zapacesc ecu care oricum este bulversat de lpg.
Ieri am schimbat-o dupa 3 saptamani de asteptari ( nu a putut sa o scota si a trebui sa o ridice pe elevator ) nu a avut loc. Lamda era varza, cand a scoso zdranganea ceva inauntru era praf.
In fine a iesit ok eu i-am reparat pc-ul si el mi-a facut masina pe gratis.
Am mers 100km pe benzia si ltf a coborat de la 18% la 0.00% dupa care am facut setariel pentru gaz, nu am avut prea mult timp insa merge bine si in parametri normali.
Old 24-10-2014, 18:54   #17235
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Ah, e clar daca zanganea in ea. Credeam ca era doar afumata si dadea erori.

Stai flex ca nu bulversezi nimic, din contra il ajuti mai mult pentru ca asa cum iti ziceam mai sus, Lambda narrowband se comporta ca si un VU-meter analogic ca la vechile casetofoane iar raportul perfect este la mijloc asa ca ECU primeste informatii de minus si plus fata de 14.7:1 pe cand wideband Lambda trimite informatii digitale (hence the translator needed) in timp real la orice turatie pe care translatorul le trimite mai departe la ECU care poate face ajustari on-the-fly, fara nici un lag.

In momentul in care o sa imi iau wideband Lambda o sa te pot ajuta cu mai multe, si asa am un amic aici care are Shark injector pentru modificarea/scrierea injection maps la BMW asa ca iti voi putea da feedback la cum se comporta fata de Lamda stock (narrowband)

Voi avea nevoie de el si de cel mai ieftin FPR (fuel pressure regulator) datorita boost-ului din intake manifold (inexistent in mod NA). Asta va da peste cap modul in care lucreaza injectoarele si e posibil ca pe la ~4500rpm sa raman fara spritz pe default mod.
Sunt doua variante, ori cumpar pompa de benzina de la un E30 325 (potriveste perfect), ori pastrez pompa originala si cumpar de pe ebay un FPR. O sa vad care e mai ieftin.
Pana una alta am tot ce imi trebuie in materie de research (cazul meu e mai simplu) de aici

Last edited by Enz0; 24-10-2014 at 18:58.
Old 24-10-2014, 21:07   #17236
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Masina mea are wideband 6pins 5wires pentru upstream, before catalytic, lambda 1 front care se ocupa de stf si normal trebuie sa fie cat mai rapid raspunsul catre ecu si narrowband 4pins 4wires pentru downstream, after catalytic, lambda 2 rear. Nu pot sa ii pun wideband si pe downstream...
De asta a fost si greu de diagnosticat pentru ca stf era ok's un pic bogat( de asta a si inceput sa consume un pic mai mult 13l/100km) -10/-15%( insa la rece si insarcina la rpm mari este normal stf asta) pentru ca incerca sa compenseze pentru lambda 2 care dadea informatie aiurea de amestec sarac.
Old 24-10-2014, 21:11   #17237
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Omu' ti-a vorbit frumos si tu din "stf" nu-l scoti... pai e frumos?
Old 24-10-2014, 21:13   #17238
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

lol Boggy =)))))=)))))=)))))))
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2014, 21:35   #17239
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Merci de briefing Razvan. Sincer nu am detaliile tehnice ale masinii tale ca altfel nu vorbeam fara mine
E normal sa nu poti pune wideband si pe senzorul doi. In mod normal se poate anula Lambda 2, ea avand rol doar de ECO.

Wideband 6pins/5wires se poate ocupa singura de tot managementul motorului alaturi de un ECU aftermarket si soft dedicat, dar nu va mai fi masina de daily cu care sa treci MOT iar cu o harta de injectie modificata si limita la compresor scoasa motorul tau ar putea stock bottom end sa scoata ~230hp.

Wideband e pusa inainte de catalytic exact din motivul descris de mine mai sus. Pentru a functiona in parametrii are nevoie sa ajunga rapid la temperatura optima + ca ea citeste nivelul de O2, noxele si nivelul de vapori de combustibil din gazele arse exact la iesirea din motor.

Primind faulty info de la Senzorul 2 (care este NOX sensor), wideband 1 incerca sa compenseze prin ajustarea timingului de aprindere si injectie pentru a mentine motorul in parametrii dictati de Mercedes si pentru a nu deteriora catalizatorul.

Ce a patit frumusica ta e ca si cum ai scoate cerebelul din craniul unui mamifer iar Cortexul trebuie sa preia si functiile cerebelului (asta mi-a venit prima in minte ).
PS: Da, e posibil si s-au facut studii. Da, se poate trai si fara cerebel, cortexul preia functiile lui dar perioada de invatare e lunga iar functiile nervoase si motorii de care se ocupa cerebelul si au fost preluate de cortex isi pierd cca 90% din acuratete.

Ca idee:
Calculation of Inj Open Time
Where:
BOT = Base open time from the main fuel table
AT = Air temperature compensation
CT = Coolant temperature compensation
ST = Starting compensation
AC = Acceleration compensation
BP = Barometric pressure compensation
MP = MAP compensation
STF = Short term factor for closed loop lambda compensation @Boggy
LTF = Long term factor for closed loop lambda compensation
CC = Individual cylinder compensation
UI = User selectable input compensations (could be several if configured)
BA = Battery voltage compensation

Calculation of Ignition Timing
Total Ignition Timing (deg) = BIT + AT + CT +
BP + MC + CC + UI
Where:
BIT = Base ignition timing from the main ignition table
AT = Air temperature compensation
CT = Coolant temperature compensation
BP = Barometric pressure compensation
MC = MAP compensation
CC = Individual cylinder compensation
UI = User selectable input compensation (could be several if configured)

Cam asa functioneaza un ciclu de ardere intr-un motor tip Otto, asa face ECU calculul.
Downstream sensor e pur ECO sensor si se ocupa de citirea nivelului de noxe. Ecu face comparatie intre ce a citit Upstream si ce citeste downstream considerand catalytic converter ca fiind functional (if no errors are logged).
Citirile dintre cele doua trebuie sa fie diferite.
Ultima trebuie sa afiseze valori mai mici in miligrame la noxe, trimite informatia la ECU iar upstream sensor va ajusta injectia/aprinderea astfel incat motorul sa aiba performante maxime DAR in limita de noxe impusa din fabrica.

Last edited by Enz0; 24-10-2014 at 21:45.
Old 25-10-2014, 08:35   #17240
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Daca țopăie roata la ppecare tare de pe loc nu e problema de amortizoare?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules