lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-12-2013, 22:09   #1
HopCatalin
Junior Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 5
Mentioned: 0 Post(s)


Default Achizitionare smartphone Android, buget max. 1.500 lei

Salut,

Vreau să-mi cumpăr un smartphone, Android, 1.500 lei maxim buget. Înainte să încep să mă documentez, oscilam între un S3 LTE și un S4 mini. După ce-am mai citit una două m-am gîndit la un LG OPTIMUS G, pe care nu-l găsesc în niciun magazin. Și am ajuns de unde am plecat. Merită să investesc într-un S3 sau e outdated?
HopCatalin is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2013, 22:14   #2
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nexus 4.

Oppo R819.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14

Last edited by mbc; 26-12-2013 at 22:22.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2013, 22:37   #3
HopCatalin
Junior Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 5
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Acum citeam despre Oppo. Să-nțeleg că e mai bun decît S3?

La Nexus 4 m-am uitat prima oară, nu știu cît m-ar încînta sau dacă aș ști ce să fac exact cu un stock Android...
HopCatalin is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2013, 22:57   #4
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dar cu TouchWiz ce faci? Inafara de faptul ca tinde sa sacadeze cam des, nu se diferentiaza chiar atat de mult.

De Oppo iti zic doar din auzite, nu l-am avut niciodata. Nexus4 l-am avut si a fost ok inafara de faptul ca e foarte alunecos.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2013, 23:29   #5
xDAdrian
Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 27
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce zici de un hTC One Mini? Pretul e pe undeva pe la 15. Este singurul Android (phone) pe care il recomand la acest buget. Orice sub 15 va fi o teroare pt. cel care il va folosi.
xDAdrian is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2013, 23:44   #6
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

De ce naiba ai lua one mini in loc de nexus 4 ? asta inafara de "sa faci o aroganta"
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 00:05   #7
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 927
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Default

Cine a zis ca trebuie sa-l iei din magazin cu tva? Il gasesti sigilat+garantie 24luni in locurile sfinte..doar sa cercetezi

Exemplul 1
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 12:25   #8
xDAdrian
Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 27
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
De ce naiba ai lua one mini in loc de nexus 4 ? asta inafara de "sa faci o aroganta"
Poate pentru ca are un design mai atractiv? Pe bune... Eu chiar nu inteleg utilizatorii de Android (o parte) OMG GET NEXUS 4 UPDATES. k... cool!
xDAdrian is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 12:59   #9
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

O să rămâi cu design-ul care ție, personal, ți se pare mai atractiv.
Nexus 4 e un device bun, One Mini e doar ceva la modă azi, sau ieri.

În utilizare una este să ai 4 core-uri, alta este să ai doar două. Să nu mă înțelegi greșit, dar tu compari un telefon flagship (al celor de la google) cu un telefon castrat intenționat de către HTC (1GB RAM, procesor dual core) pentru a acoperi o nișă specifică (utilizatorul ce vrea un smartphone finuț) și pentru a nu canibaliza vânzările flagship-ului (HTC One).

Și mie îmi place HTC One Mini așa cum mi-a plăcut One S la vremea lui, dar asta nu înseamnă că pot justifica cumva mizeria creată de HTC.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 13:07   #10
HopCatalin
Junior Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 5
Mentioned: 0 Post(s)


Default

În cazul în care găsesc stoc, ar merita să-ncerc un E975GJ?

http://www.cel.ro/telefoane-mobile/t...e975w-black-l/
HopCatalin is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 13:07   #11
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Da, una e sa ai 4 core-uri si alta e sa ai doua care merg mai bine. Da, da HTC One Mini nu e convingator...Poate iPhone 5s este convingator despre ce se poate face cu doua nuclee.

Personal dintre Nexus 4 si HTC One Mini as alege One-ul fara sa stau pe ganduri. Mi se rupe ca au fost jegosi si au bagat un dual-core. Dual-core-ul ala chiar isi face treaba, telefonul este bestial in utilizare, spre deosebire de sticluta LG Nexus 4. In afara de update-uri frecvente nu vad nici un motiv pentru care cineva ar mai alege Nexus 4 in zilele noastre. Poate doar pentru camera mai slaba si autonomia la fel (daca nu stai sa iti phooti capul cu jdemii de setari).

Deja ma scarbesc astia de la Google. Bai nene, stai intr-o tara din alea cu Magazin Play, da, atunci jos palaria. La lansare, la pretul de pe Play Store e bomba. Dar la noi...ma cac pe telefonul lor... La fel cum ma uit la Nexus 5 care nu scade sub 19 mil nici de-al dracu. Si nu, nu ma luati ca S800 la banii aia si plm...da, ai S800 ...si baterie de cacao si camera meh. No thx...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 13:48   #12
HopCatalin
Junior Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 5
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Sau poate un Huawei Ascend P6? Are doar 8 GB memorie interna dar se poate extinde.

http://www.dc-shop.ro/telefoane-mobi...nd-p6-black-l/
HopCatalin is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 14:14   #13
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Aici Matei iti poate raspunde, ca el utilizeaza as aceva in daily use. Eu pot sa iti spun doar atat - daca te pasioneaza design-ul si eleganta, Ascend P6 este superb!
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 16:29   #14
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Personal dintre Nexus 4 si HTC One Mini as alege One-ul fara sa stau pe ganduri.
Da, dar tu ai si un note 3
Eu ma gandesc din postura unuia care daca tot da un ban, sa nu trebuiasca sa schimbe obiectu macar 1 an jumate si sa fie tot in top .
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 16:38   #15
xDAdrian
Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 27
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Da, dar tu ai si un note 3
Eu ma gandesc din postura unuia care daca tot da un ban, sa nu trebuiasca sa schimbe obiectu macar 1 an jumate si sa fie tot in top .
Mid range si sa stea in top? Aceste 2 lucruri se afla in foarte mare opozitie.
Acel Huawei mi se pare ok. Oricum One Mini cred ca e cel mai potrivit pentru "low spre mid" range.
xDAdrian is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 16:47   #16
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Eu am ce vreau..si tocmai de aceea daca aleg ceva cred ca asta spune destule despre ceva-ul respectiv. Daca nu s-a inteles de ce mie personal imi place One Mini, cititi inca odata review-ul ...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 17:28   #17
HopCatalin
Junior Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 5
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Ok, am restrîns căutările la următoarele două modele: Sony Xperia ZR și Huawei Ascend P6. Sunt și în price-range și ca setări par echilibrate. Ambele mi se par a fi peste Nexus 4, S3 și cele două miniuri pe care le luam în considerare. Fiecare au plusuri și minusuri și îmi dau seama că de acum e o chestiune de preferințe. Dar aș vrea să vă întreb, dacă v-au trecut vreounul prin mînă (poate chiar amîndouă), cam care ar fi best buy dintre ele.

http://www.gsmarena.com/compare.php3...&idPhone2=5467
HopCatalin is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 18:03   #18
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

@HopCatalin: Mă vexezi grav.

Când spui "ambele mi se par a fi peste" la ce exact te referi? Care sunt acele calități care le poziționează deasupra?

@Monstru: introducerea unui iPhone în ecuație nu are sens, pe iOS majoritatea codului se execută nativ iar optimizările specifice duc la paradoxul dual core > quad core.

Cât despre nucleele din HTC Mini nu cred că poți pune o aplicație pe masă în care să zici "uite, pe Nexus 4 ai lag, pe HTC mini nu ai". Invers, da, se găsesc.

Peste câțiva ani, când ambele telefoane vor fi scoase la "pensie", pe Nexus 4 vei avea o variantă de Android mai nouă decât cea cu care își va blagoslovi HTC progenitura. Un argument oarecum irelevant, dar e acolo...
Arise is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 18:17   #19
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

De acord, insa asta nu este un argument de genul quad-core > dual-core. Vorbeste-mi de experienta in utilizare si atunci e alta poveste, desi am frecat Mini o gramada si n-am prea dat peste nici un lag.

Cat despre versiunea noua de Android, asa este, dar si Google au inceput sa fie muisti si sa restranga suportul pentru telefoanele mai vechi, deci nu iti garanteaza nimeni cate versiuni vei mai primi pe 4. Iar eu unul nu vad chestia asta ca pe ceva de genul "iau telefonul si il tin 5 ani"...ma gandesc ca in maxim 2 ani l-ai schimbat...ca nu prea o sa ai de ales...


P6 este un telefon superb...Nexus 4 pe langa el este o caramida desenata de un autist. Desigur, asta nu inseamna ca telefonul este peste, inseamna doar ca arata si se simte in mana bestial.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 18:19   #20
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si ca fapt divers, acum scriu concluzia la round-up-ul Androizilor high-end...si stau si ma uit ca prostul cat de frumos e Nexus 5 (eleganta prin simplitate), cat de fain se misca in daily use (desi da precum ceaiul in benchmark-uri - deh, ailalti mai si triseaza) si ... cum isi ia camera nana de la Allview (X1 Soul), respectiv cum te pipi pe ea de baterie...ca deh...ia telefonul la 19 mil nu la 26 cat vrea samsung pe al lor note 3...da nici sa nu te astepti sa te tina bateria minim o zi cum il tine pe ala....
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Allview P5 Mini Review - Android de buget Dual SIM LAB501 Articole 6 17-12-2012 21:24
LG Optimus L7 P705 ? Android de buget LAB501 Articole 0 01-10-2012 07:10
Vodafone Smart II - Android de buget LAB501 Articole 15 28-06-2012 13:14
Google Nexus 7 - Android de buget ASUS LAB501 Articole 0 28-06-2012 02:10
Achizitionare Laptop RadulescuMarius Cutia de sub birou 3 21-11-2010 21:32

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,967
Posts: 783,894
Total Online: 2407

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 03:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.