lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Racire extrema
Connect with Facebook

Racire extrema Prima conditie: sa nu poti dormi langa calculator cand functioneaza.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-05-2015, 20:20   #1
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default strong reciprocating single stage

din curiozitate in acest build va fi introdus un reciprocating compressor (compresor cu piston actionat prin mecanism tip biela-manivela )


specificatii:

-compresor Embraco Aspera NT2192GK

application type: LBP ( low back pressure) R404A/ R507
motor typ: CSIR
starting torque : HST - hight start torque
lubricant charge :450cc
lubricant typ: POE iso22
displacement : 22,4 cm³
power horse: 1PH+
start capacitor 130uF
run capacitor 15uF
motor protection external
weight( with oil charge) : 17,5kg

-condensor : LU-VE Contardo STFT 16224 - 1,4kw , 230mm fan blade 28*
- copper suction acummulator , 22mmx224mm - home made by me
-expansion valve : cap tube 1mm
-suction line: flex DN10 125cm lenght
-evaporator : 42mm diam/45mm tall stepper ,universal gpu/cpu mounting kit
- De.Na copper filter dryer 15g
-multiplex base plate 40cm/44cm








Last edited by nachtfalke; 14-06-2015 at 17:01.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2015, 12:43   #2
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default update


nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2015, 22:22   #3
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Arata fantastic .
Nu stiu ce performante va avea,insa acesta va fi cu siguranta cel mai aratos dintre build-urile tale.
Succes !
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2015, 23:27   #4
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

In teorie reciprocating compressor ar trebui sa fie ceva mai eficient decat cel rotary dar nu la fel de eficient ca si screw compressor. Cel putin asa stiam, daca ma insel George sigur ne va explica mai bine de ce a ales acest tip de compresor.
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2015, 11:14   #5
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

well, parerile sunt impratite in functie de aplicatie , daca ceri parerea unui frigotechnist despre asa ceva , probabil se va "impusca singur in picior" ajungand in penibil precum si un electronist de meserie in fata unui banal volt mod daca esti cel mai bun mecanic nu insemna ca vei fi si cel mai bun sofer si invers

acum vorbind de aplicatii si facand analogia la ce am scris mai sus , vorbim strict de OC condensing units ,se pot folosi diferite tipuri de compresoare volumice ,tipologia phase change nu este batuta in cuie si nu va fi niciodata ci vorbim de o adaptare( exclud reguliile de saefty la care trebuie sa existe o conformare obligatorie in prealabil precum si normele de executie a unei asemenea unitati dupa normele europene DIN), ne bazam pe feeling-ul builderilor amatori precum si performantele obtinute cu diferite tipuri de compresoare.
un compresor este o masinarie termica prin marirea presiunii( comprimare/presurizare) unui gaz inchis intr-un recipient( ermetic), prin micsorarea volumului sau deci vorbim de compresoare volumice pot fi:
- cu piston( reciproacating)
- cu diafragma
- rotative ( rotary):
*cu surub
*cu palete in motor
* cu angrenaje
*dinamice
*axiale

toate buildurile mele ( si unele nu le-am postat )au la baza un compresor tip rotativ( da , bucata aia verticala de "tubing" care ii iese o "tatza" dintr-o parte cu aspect de uger ) buildul de fata foloseste alt tip de compresor, dar cu acelasi main target

rotativul a fost introdus pe piata acum ~20 ani ,odata cu termenul de "aer conditionat" care a devinit atat de public si raspandit all over world ,deci vorbim de un design compresor relativ nou care s-a adeverit a fi extrem de eficient folosit in aplicatii LBP( low back pressure) si HBP( hight back pressure).
rotativul mi-a intrat la suflet din primul minut de folosire, vorbim strict de benchmark oc application :
-nu mai intereseaza nivelu de zgomot
-caldura degajata / de lucru
-consumul de energie electrica ..

temperatura de vaporizare , discharge pressure este mai constanta/permisiva la un rotativ vs reciprocating deci performanta /eficienta unui rotativ creste, vorbind de aplicatii HBP un rotativ cu design pt R410a este ceea ce trebuie pentru o cascada ( 2,3,4 stage) care foloseste hight pressure refrigerant( R410a , R23 , R1150 , R14 , R50 )

reciprocating-ul nu are suction acummulator inclus vs rotary care are din fabrica
suction acummulator previne compressor liquid refrigerant floodback nightmare ( de aceea in specificatiile acestei unitati gasiti suction acummulator ( post1)..builderi vestiti pe XS nu folosesc la reciprocating condensing unit acummulator ....desi le vand la 1k $/€ )si distrugerea permanenta a compresorului( probabil cei care aveti sau avut SS-uri reciprocating ati auzit cu siguranta zgomote in compresor ce se aseamana cu "pocnituri" sau cum ar "picura ceva" ..ei bine acela este refrigerant floodback return ...prin linia de aspiratie din evaporator out nu exista nici un device sa opreasca lichidul subracit sa intre in compresor , el va intra necontenit si va lovi direct capul pistonului fierbinte , care se va lasa cu o "respingere" o mica "explozie" asociata cu o pocnitura distrugand in timp angrenajul compresorului , de acceea se monteaza OBLIGAT pe suction line la intrare portul suction un acumulator , el va separa lichidul de vapor si introdus in compresor doar refrigerant vapor prevenind floodback-ul ) si multe alte aspecte de ordin technic acolo unde rotativul ii da bataie grava la un reciprocating , deci pe scurt NU ..un rotativ in aplicatii/condititii grele de functionare ( temperaturi ambientale extrem de ridicate /scazute )este indispersabil! pentru unitati de overclocking rotary all day long!!!

bun , folosesc aici un compresor de 22,4ccm /1PH+( ca idee un LD sau Dimas Evo Beast are 10-11ccm compresor) ,deci o capacitate cilindrica DUBLA la unitatea de fata , va trebui sa faca fata unor loaduri extreme , eu zic ca va performa bine ,cu siguranta va fi cea mai SILENT unit care am proiectat-o / executat eu. initial am vrut sa fac o unitate silentioasa cu performante deosebite in load-uri de peste 400W will see!!
pentru cei interesati de acest domeniu termodinamic rotary vs reciprocating
http://www.ries-gmbh.de/temp/explore...IPROCATING.pdf

punctez cateva fraze :

Rotary’s success is contributed to several factors: they are smaller and lighter, they are more efficient, more
resistant to liquid refrigerant presence and they tolerate higher working temperature. This has not been achieved
merely by the way the vapour gets compressed, but rather that the whole concept of a hermetic compressor has
been re-designed.
In reciprocating type, returning gas enters the compressor housing and on its way to cylinder(s) it cools down the
casing, electric windings and oil. The vapour then gets sucked via suction reed(s) by a downward moving piston.
The compression begins with an upstroke and ends when the piston reaches TDC and the compressed gas gets
discharged into manifold and out to condenser.
Weakness of this design is its vulnerability for liquid refrigerant related damages. Especially floodback: during an
on-cycle when the amount of superheat is insufficient the droplets of non-evaporated refrigerant pour in

In rotary compressor: the returning gas first enters a suction line liquid accumulator that is fixed to the
compressor’s casing and from there it gets sucked directly into the compression chamber. The suction line liquid
accumulator’s primary function is to compensate during the reversed cycle for the volumetric difference between
the condensing and evaporating coils. However, it successfully doubles – like shown later, as a liquid inhibitor.
In
the chamber, an eccentric shaft rotates a roller in a cylinder (Fig1). Extremely high tolerances - .01 mm made it
possible to do away with sealers. As the roller (also called an impeller or a rolling piston) revolves, the blade traps
quantity of vapour and compresses it into an ever-decreasing space, building up pressure and temperature. Finally
the vapour is discharged through the exhaust port into the compressor housing. Here the hot gas “cools down” the
electric windings and oil. These components are designed to work happily in 100°C to 120°C.The practical
implication of the design is twofold: revolving way of compression cause that the compressing mechanism is more
tolerant for the presence of liquid refrigerant and the high working temperature helps to make the compressor more
resistant against a floodback
(More about this in the next chapter).
It is important to add that a new generation of oil had to be devised – Suniso, Clavus, etc, – to cope with these
demanding conditions: de-waxed oil, that allows it to work at 120°C or higher without braking down (Important:
though it will not carbonise at temperatures above 140°C, it will thin to the point of loosing its lubricating
properties).
The other important change that transpires from this design is a better oil management. Unlike in the reciprocating
compressor, where 3% of the total discharged volume is oil that gets pumped out with each stroke of the piston into
the system and then must be retuned back; the rotary lets very little oil out. This decreases lubrication-related
problems so often found in reciprocating compressors.

I am sorry to state that so far we do not have a liquid proof compressor. Only an improved degree of resistance to
liquid, as compared with the reciprocating design. Rotaries are no exception here. Though they can fight back a
mild floodback, their vulnerability lies in refrigerant migration and heavy floodback.

Rotary will endure higher discharge temperature and handle a presence of liquid refrigerant better. It is lighter and
smaller and more efficient. It also controls oil better.

Is it a better compressor then reciprocating type? Perhaps. But it is important to remember that a properly handled
recipe will happily work for 15 years or more. I know instances where they remain serviceable after 30 years.
Rotaries haven’t even being around for so long!
However, I believe, the rotaries construction make them more resistant to small human errors and system’s
mischief. And, yes, perhaps a rotary you have just installed, and done a good job on it, will still run in 2022!

Last edited by nachtfalke; 03-05-2015 at 18:46.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2015, 14:33   #6
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Deci să inteleg că pentru daily use la o climă, frigider șamd (deci nimic extrem)dacă vrei liniște și fiabilitate mergi pe reciprocating iar in toate celelalte situatii rotary (screw) compressor?
Chiar sunt curios dacă micuțul va tine un load măcar 75% in silențiozitate față de cel pe care l-ai făcut pentru Augustin.
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2015, 16:07   #7
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Quote:
Deci să inteleg că pentru daily use la o climă, frigider șamd (deci nimic extrem)dacă vrei liniște și fiabilitate mergi pe reciprocating iar in toate celelalte situatii rotary (screw) compressor?
da pentru clima recomand rotativ( practic ele sunt destinate acestui segment)

"micutul" are 17,5kg ( with oil charge) o cilindree de 22,4cc vs rotativul din ss-ul lui Augustin de 22,6cc cu o greutate de 15,1kg(with oil charge)

rotativul este mai usor decat un reciprocating la cm³ identici , mai putin voluminos ( se monteaza vertical) insa comparat dupa consumul electric rotativul e mai flamand , deoarece motorul este typ PSC si pus direct in sarcina

ii voi monta suction acummulator dedicat sa previn floodback-ul si va performa cu siguranta bine, presupun ca aproximativ identic cu al lui Augustin insa la un zgomot mult redus ( main target-ul meu) practic se va auzi fan-ul de pe condensor( vantul suflat de pale) decat compresorul in sine Embraco Aspera sunt vestiti pentru compresoarele lor extrem de silent(no 1 este Danfoss , embraco pe 2) cu un consum redus de energie electrica si evident o temperatura de lucru a compresorului mai rece( fata de rotativ 100+ * C)

pe scurt produc un SS de bench extrem SILENT,consum redus,autonomie de mers continuu 8-10 ore bench session , suna bine? insa mai scump ca productie ( reciprocating este ceva mai scump fata de rotativ la care se adauga si suction acummulator dedicat care ii creste pretul instant cu pana la 100€ si la un reciproacting compresor este indicat sa i se monteze un cut off in discharge fiind mai sensibil la presiuni de 17+ bar fata de rotary , rotary este mai rezistent la intemperii, mai ieftin (are prevazut din fabrica acummulator)si mai performant )
avantaje /dezavantaje cred ca le-am enumerat pe toate !!

din specificatiile producatorului Embraco la NT2192GK avem :
-25 °C -30 °C -35 °C -40 °C
1040W 796w 594w 436W
condensing temperature 45*C ( +113*F )

la o temperatura de condensare 35*C poate tine un load de 495W la -40* pe evaporator
la o temperatura de condensare 45*C ( asta va fi temperatura normala de condensare la un ambient de 22*C -25*+)poate tine un load de 436W la -40* pe evaporator

nu am ales "aiurea in tramvai" compresorul asta , credema )
bun ,deoarece temperatura ambientala va fi ridica pe timp de vara eu zic ca ar trebui sa lovesc la 400W -45+ *C , deci o unitate de bench asa cum trebuie cand ma gandesc ca un Dimas evo beast este echilibrat pt un load de 150W si -30*=)) la 400W este la +10 grade

Last edited by nachtfalke; 03-05-2015 at 16:38.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2015, 22:53   #8
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

dupa un concediu bine meritat a venit timpul sa updatam buildul

dupa cum am zis in posturile anterioare acest phase change va beneficia de un suction acummulator dedicat , compresoarele cu piston fiind vulnerabile si sensibile in fata "liquid refrigerant floodback".
floodback-ul este periculos si scurteaza viata compresorului , el se manifesta in special la unitatiile destinate overclocking-ului care au un load intermitent .

am executat acumulatorul dintr-un reciever de cupru cu modificarile de rigoare, un acumulator dedicat costa peste 100€ , asa ca am redus costurile de productie cu acest acummulator home made , dar cu performante similare , adica el va separa refrigerantul din lichid in vapor , apoi refulat de compresor si presurizat in stare gazoasa
daca am timp in cateva zile trebuie sa vedem frosty pic si performanta sub load extrem



nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2015, 16:57   #9
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default frosty pic :D

unitatea este in functiune si produce zapada

am evacuat toata noaptea , am ajuns pana la 190 microni dupa care i-am dat prima cheie la prima strigare s-a dus pe evaporator la -60 .

sistemul este EXTREM de silent, urmeaza izolarea furtunului de aspiratie si acumulatorul , care isi face treaba perfect ( se vede ca portul compresorului nu ingheata , ceea ce inseamna ca refuleaza refrigerant vaporizat ), o sa asigur atat acumulatorul cat si filtrul din liquid line cu o consola + colier, dupa asta voi incepe testele in load si refigerant proper charge




nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2015, 19:14   #10
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default build finish!

unitatea este in stadiul final si gata de utilizare , este cu siguranta cea mai silent phase change ce l-am executat datorita compresurului cu piston ( reciprocating) ,insa in load nu se interpune ca un rotativ ,performanta acestui SS o egalam cu usurinta folosind un compresor rotativ de numai 16ccm, dar era mult galagios , extrem de fierbinte si un consum electric mai ridicat.

unitatea am echilibrat-o pentru un load de 400W o temp ambientala de ~ 28grade ( special pentru octocore Haswell extreme)si poate -38 to -40 masurat din baza evaporatorului , pe suction pipe am -44*.

un consum electric in clasa eco green , si extrem de silentios , aud fan-ul de pe bench table mai agresiv decat intreaga unitate phase change( ventul de pe condensor + compresor).

un haswell il tine cu usurinta la -54* , ambient de 28 grade.

in wprime 1024M /i5 4670k -1.58vcpu o temperatura de -49*






Last edited by nachtfalke; 16-06-2015 at 19:21.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Strong Rotary Single Stage nachtfalke Racire extrema 16 25-09-2014 22:32
Pareri single stage kagula323 Racire extrema 30 27-02-2012 11:51

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,122
Total Online: 3368

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.