lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-03-2012, 01:04   #41
Bogzilla
Moderator

Bogzilla's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Lol... deci steve-o te-a cam prins madalin. Uite, daca il ierti promit sa fac o poza cu mine pe o bicicleta roz cu roti ajutatoare .

Sent from my LG-P500 using Tapatalk
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2012, 01:04   #42
ionutzu71
Senior Member

ionutzu71's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ionutzu71

OFF : Sunt vreo 3 persoane pe acest forum care reusesc in mod constant sa induca o stare de hilaritate in orice thread posteaza . Una din acele persoane esti tu Steve-o . Am citit postul tau acum vreo 20 de min , inca ma chinuiesc sa ma potolesc din ras ...
ON : Imi plac tare mult gumele tale , un pont referitor la locul de unde le-ai achizitionat .... ?
Old 01-03-2012, 01:09   #43
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 111 Post(s)

PC-ul meu

Am in vara asta facuti 1700km pe ciclocomputer si inca 900 fara el ,asta cu RAM-ul ,fara sa pun la socoteala km facuti cu fosta bicicleta ce a fost furata.

Vreau sa spun ca sunt uimit de ce trasee vreti sa abordati .... pentru a rezista la tura de 100 km/zi ai nevoie de antrenament minim 2 zile pe saptamina a 40km pe/zi
Pentru a merge pe Transfagarasan ai nevoie de bicicleta solida ,frine pe disc minim BB5 (recomandat BB7) deoarece in coborire trebuie sa ai modularitate la frinare ,discurile se incing foarte tare ,trebuie sa ai tehnica ,experienta,etc....
Pe scurt sunt trasee foarte periculoase pentru un biciclis de "duminica"
polter is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2012, 01:25   #44
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Ehehehehe ce mi-ar place mie să corup pocăitele... Am văzut două astăzi prin Cora, ai de pli (păcatele lui Iehova)... Īn orice caz, postul anterior este pamflet nicidecum intenţionat cu iz de ceartă/flame.
@ionutzu71: Gumele le-am luat de la un magazin local, sunt Tabletop-uri, vroiam Big Apple dar n-aveau pe stoc mărimea dorită şi am rămas cu astea. Īn general sunt ok, merg şi pe teren uşor accidentat, prind bine mai ales pe asfalt uscat şi umed, pe cel ud sunt varză. Ne-a prins ploaia la o coborāre Gutin - Baia Sprie sezonu' trecut şi am puşcat vro' două trānte de nu am ştiut de unde să-mi culeg membrele, noroc că aveam echipament. Ca daily use sunt ok şi relativ rezistente deşi n-am prostul obicei să frānez excesiv cu spatele.
@polter: La frāne sunt de acord, am topit un set de plăcuţe Tektro Aquila pe faţă, am observat la un moment dat că iese fum albastru şi aia a fost, noroc că n-am ovalizat disc-ul...

Last edited by Steve-o; 01-03-2012 at 01:29.
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2012, 01:37   #45
madalin
Senior Member

madalin's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin

Quote:
Originally Posted by Steve-o View Post
Ehehehehe ce mi-ar place mie să corup pocăitele... Am văzut două astăzi prin Cora, ai de pli (păcatele lui Iehova)...
Hmm.. Eu am inceput sa vb cu una, asa din bataie de joc.. Da se pare ca-s cam proaste si credule, deci cine stie? ) Numai ca unele-s buneeeeeeeeee bunee.. ..
madalin is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2012, 01:39   #46
ionutzu71
Senior Member

ionutzu71's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ionutzu71

Steve-o - Tocmai aia este .... Ma intereseaza ceva gume semi ollroad , preferabil asfalt indiferent de vreme . . Oricum nu ma mai ocup cu curse tari pe teren accidentat . 5 ani de naveta ( 50 km zilnic pe orice vreme , pe orice anotimp ) si-au spus cuvantul . Acum sunt doar un biciclist de dumineca .... .
Ma bate gandul sa-mi mai fac un bike si sa-l las la socrul meu (jud. Alba, com Santimbru ) pentru perioada de C.O. .
Madalin - pe mine ma tine in loc baticele alea . Cand le vad asa ...parca o vad pe buna ...Si gata pofta , s-a dus .

Last edited by ionutzu71; 01-03-2012 at 01:48.
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2012, 10:48   #47
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Ionutzu71 ,incearca firma Maxxis ...are cele mai multe profiluri la gume ,sunt ceva mai scumpi dar e marfa de calitate.Ca idee nu poti ingloba la o bicicleta toate conditiile de drum.
;eu am gume pentru macadam ,cu profil mai cramponat pe margine ,sunt foarte bune pe asfalt ,au aderenta mare dar opun rezistenta la inaintare si pe apa alune ca pe ghiata.
Am incercat si gume pentru asfalt dar la prima iesire pe nisip,praf ,am cazut ....
Trebuie sa cunosti traseul si in ce conditii exploatezi bicicleta pentru a putea alege gume bune.

Am vazut la multa lume ca face greseala sa cumpere bicicleta dotata mai slab dar cu frine pe disc.Vreau sa spun ca aproape toate frinele pe disc ce sunt sub BB5 respectiv BB7 nu sunt recomandate decit in oras.Exista frine pe disc (mecanice sau hidraulice) mai slabe fata de frinele in V pe saboti,apoi in coborire incep sa faca gargara ca nu blocheaza roata eficient .

Single Digit 7 sunt unele dintre cele mai eficiente frine pe saboti .Ca minusuri ,nu au modularitate dar ca putere de frinare sunt incredibile ,poti bloca roata cu 2 degete fara probleme cu un minim de efort.
Old 01-03-2012, 21:19   #48
HymuraX
VIP

HymuraX's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Steve-o View Post
Pe Transfăgărăşan te lasă cu bicicleta? Mă bate un gānd puternic să fac un roadtrip la vară īn drum spre mare, o coborāre de la Bālea Lac pānă īn Braşov ar fi epică cu bicicleta.
Joke
Daca ai cojones, sange in ele si ceva transfuzii din acelasi lichid (eu recomand un 10+ litrii) ia bicicleta si baga un Transalpina... Pe langa cele mentionate mai sus iti recomand si un cameraman cu tine ca ar fi pacat sa pierdem un moment ca asta . Plus de asta recomand urmarea traseului in zilele de Vineri-Duminica, cand tot cocalaru vine sa isi testeze "bolidu"(bmw pe bulgaria) pi "curbii".
La final take a Pepsi Max (To the airporttttttt) ca nu are zahar.
Daca scapi o sa fie "once in a life time experience", daca nu scapi si o iei la vale pe munte, te astept la mare cu berea.
/Joke
HymuraX is offline   Reply With Quote
Old 04-03-2012, 13:44   #49
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Ieri am fost la o tura mica cu 2 prieteni ....se pare ca am nevoie de antrenament ...m-am taiat ca maioneza dupa 30 minute de pedalat la 27 km/h.
Azi ies la o plimbare pentru a recupera putin ...
Old 04-03-2012, 22:08   #50
booster
Senior Member

Mentioned: 44 Post(s)

Send a message via Yahoo to booster

Pentru viteze de astea iti trebuie antrenament,mai ales pe MTB.Nu iti recomand ca pe vremea asta sa mai incerci,astepta sa strangi ceva km in picioare si apoi sa urci incet,incet de la 20km pana pe la 25km.
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
booster is offline   Reply With Quote
Old 04-03-2012, 22:49   #51
firewind
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Pe sosea la drum lung, eu ma dau cu o semicursiera ruseasca antica, XB3, are 22 de ani, de cand este a mea (premiu de la parinti, pt rezultat la olimpiada)...in rest pe munte, offroad, o troaca de DHS.
Nu ies cu ele, decat vara, sa am motiv de baut bere, fiinca se stie, berea combate deshidratarea, si este si hranitoare, cam cat un pui, dar economisesti energie, deoarece nu trebuie mestecata.
firewind is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2012, 00:03   #52
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Am mers cam 30 km azi ,cu greu am reusit sa tin un 20-25 km constant ...mai am nevoie de antrenament .Desigur m-am taiat ca maioneza de citeva ori.
O sa caut si o cursirera sh veche pentru ture exclusiv sosea.Momentan sunt foarte multumit de MTB ,am mers Bucuresti -Ruse-Bucuresti fara probleme pe ea cu gume de offroad si am tinut cam 27 km /h media pina la Ruse .
Eu zic ca e mai mult decit ok .

E greu sa ai 2 biciclete la intretinere ......

Vineri ,simbata ...cred ca bag o tura mai lunga cu plecare la ora 9 dimineata pentru a putea merge lejer sa maresc capacitatea la plamini.(prea multe tigari fumate )
Old 05-03-2012, 17:04   #53
negaterium
Senior Member

negaterium's Avatar

Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to negaterium

Era cat pe ce sa ies azi cu "calu" la plimbare, insa cand am vazut termometrul (-6) m-am linistit. La Cluj e frig, desi e soare . Sper sa se mai incalzeasca, ca asa tin "fieratania" in casa la caldurica si se "molesheshte" fara miscare.
De pasti pun bitzi in portbagaj si ma duc cu ea in Maramures, de-abia astept sa ma dau pe dealuri. Pana atunci ma multumesc cu bicicleta stationara, cam 5 KM de 3 ori pe saptamana.
Old 05-03-2012, 19:12   #54
gabrielpost
Senior Member

gabrielpost's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to gabrielpost

maine ajung si eu in tzara,de abia astept sa imi "inspectez" bicla....pana una-alta,am mai achizitionat ceva :
Click image for larger version

Name:	20120305_165934.jpg
Views:	312
Size:	231.2 KB
ID:	25511Click image for larger version

Name:	20120305_165959.jpg
Views:	318
Size:	251.5 KB
ID:	25512Click image for larger version

Name:	20120305_170202.jpg
Views:	320
Size:	237.6 KB
ID:	25513
gabrielpost is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2012, 00:35   #55
GRIP
Ancient friend

GRIP's Avatar

Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu

E bun noaptea? Te ajuta sa vezi macar la 20-30 de metri in fata? Am si eu far, cica bun, dar in afara de a ma face vizibil pentru soferi (are functie de lumina intermitenta)....e cam inutil. Acum eu am nevoie de un far care sa functioneze....si care sa nu coste exagerat de mult.
Orisicum, da un semn si poate iesim in weekend la o plimbare mai multi oameni. Poate ca nu cu biclele (e destul de frig), dar la o bere tot iesim.
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2012, 01:10   #56
DjurdjaK
Member

DjurdjaK's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DjurdjaK

Eu mi-am luat asa ceva ( Lanterna Profesionala cu Lupa Zoom si Led Cree 100% (Gama Torch Light) ( google it ) . E destul de buna si parca as merge cu masina, dar ai nevoie de baterii/acumulatori destul de capabili.
Si ca sa nu fiu off-topic, am avut un Neuzer Nelson pe care mi l-au furat gigeii si acum ma dau cu o Merida Crossway TFS 100.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG053.jpg
Views:	451
Size:	261.7 KB
ID:	25551   Click image for larger version

Name:	IMG054.jpg
Views:	402
Size:	311.1 KB
ID:	25552  
DjurdjaK is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2012, 02:38   #57
gabrielpost
Senior Member

gabrielpost's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to gabrielpost

Quote:
Originally Posted by GRIP View Post
E bun noaptea? Te ajuta sa vezi macar la 20-30 de metri in fata? Am si eu far, cica bun, dar in afara de a ma face vizibil pentru soferi (are functie de lumina intermitenta)....e cam inutil. Acum eu am nevoie de un far care sa functioneze....si care sa nu coste exagerat de mult.
Orisicum, da un semn si poate iesim in weekend la o plimbare mai multi oameni. Poate ca nu cu biclele (e destul de frig), dar la o bere tot iesim.
la asa distanta nu l-am probat....mie imi e de ajuns sa bata undeva la 8-10m...oricum,daca e nevoie pun 2buc...
gabrielpost is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2012, 10:23   #58
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Am dat anul trecut 100 lei pe o lanterna cica de bicicleta ,dar s-a dovedit a fi o afacere proasta + ca a cazut la prima groapa .
Sunt putine modele ce merita cumparate ,restul ce se gasesc la magazinele de biciclete sunt doar marketing,exagerat de scumpe si foarte proaste.
Ieri la tura am avut ceva probleme ,scapa caseta de pinioane ,rar dar suparator asa ca trebuie sa o bag la service.
Pacat ca nu am scule ,ma ocupam eu de ea .

Simbata daca e vreme frumoasa bag o tura mai lunga cred; Bucuresti -Ploiesti si sper ca in 4-5 saptamini sa fiu capabil de un drum Bucuresti-Ruse-Bucuresti.

Daca iesim la o bere ,bagati si voi un nr de telefon ,la mine se gaseste la market in anunturi ,sau pe CG (am acelasi nick)
Old 06-03-2012, 10:46   #59
Bog
Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by GRIP View Post
E bun noaptea? Te ajuta sa vezi macar la 20-30 de metri in fata?
20 - 30 de metri este cam mult pentru un far de bicicleta. Ceva care sa bata asa de departe are pata de lumina prea mica - pt. bicicleta ai avea nevoie de doua aftfel de faruri: unul care sa-ti lumineze mai aproape si unul care sa bata mai departe.
Eu folosesc un Cat eye HL-EL220 si, pentru distante mai modeste ( 10 - 15m. ) este foarte bun.
Bog is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2012, 14:12   #60
negaterium
Senior Member

negaterium's Avatar

Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to negaterium

Vrooom. Mi-am dat greata si am scos azi rotata la plimbare. Temperatura cam 1 grad, asa ca m-am infofolit serios, nu mai risc sa racesc de la aerul rece. A fost ok, insa asa blindat nu prea simti ca mergi cu bitza, parca is pe tank. Sa se incalzeasca mai bine si sa putem iesi mai lejer la miscare.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules