lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-11-2016, 22:29   #1081
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Omul de pe olx le avea la 70 lei bucata la un moment dat
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 01:39   #1082
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

Ultima achizitie





p.s. Tastatura se numeste TADA68
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 15:44   #1083
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am vb cu cineva de pe OLX despre oring-uri, a zis ca mi le lasa la 55 de lei transport inclus prin posta, ar fi acceptabil.
L-am intrebat de dimensiuni si mi-a zis ca sunt compatibile cu toate tastaturile cu swithc-uri Cherry, l-am mai intrebat ce grosime au si mi-a zis ca sunt de 1,5mm, acum nu stiu daca nu sunt prea subtiri la 1,5mm, nu cred ca se va simti mare diferenta, oare nu sunt mai bune cele de 2mm sau 2,5mm, sau scurteaza prea mult cursa tastei ?

Am cautat o rezolvare la problema zgomotului produs de spacebar si am aflat printre altele ca stabilizatoarele folosite la tastaturile mecanice sunt de doua tipuri, Costar si Cherry.
Tastatura mea se pare ca are stabilizatoare Cherry si acestea sunt mai greu de scos, trebuie demontata toata tastatura pentru a ajunge la ele
As fi preferat sa fie cu stabilizatoare Costar, mult mai simplu de scos si modat sa zicem.
Deci nu prea am ce sa-i fac, daca o desfac pierd garantia cel mai probabil, se va vedea acest lucru pe suruburi.
Se pare ca cei de la Corsair folosesc ambele variante de stabilizatoare depinzand de model.
La naiba.... e mult mai complicat cu tastaturile mecanice, daca stiam ca e asa mare bataie de cap cu ele nu ma mai aventuram.
Ma bate gandul sa o returnez si sa-mi iau banii inapoi, dar imi place din ce in ce mai mult, mi se potriveste mai bine fata de MS Sidewinder X4, in afara de zgomotul produs de spacebar care mi se pare groaznic nu am ce-i reprosa, iti ruineaza toata experienta in timp ce tastezi sau te joci, zgomotul e prezent si la celelalte taste cu stabilizatoare dar e mult diminuat probabil din cauza ca sunt mai scurte, nu fac acelasi zgomot ca si spacebar-ul.

Last edited by Danos; 05-11-2016 at 15:47.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 15:52   #1084
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by gogusrl View Post
Ultima achizitie





p.s. Tastatura se numeste TADA68
E chiar faină tastatura, poți să-mi spui de unde și cu cât și dacă ești mulțumit de calitatea tastelor și a switchurilor? Mulțumesc!
__________________
sound matters: Monitor Audio Gold 100 (5G) / Roksan K3 / Loxjie D30 / iFi Micro iDSD / Emotiva BasX CD-100 / Hifiman Sundara / Lenco L-3808 & AT95E / Yamaha KX-260
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 16:00   #1085
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Am vb cu cineva de pe OLX despre oring-uri, a zis ca mi le lasa la 55 de lei transport inclus prin posta, ar fi acceptabil.
L-am intrebat de dimensiuni si mi-a zis ca sunt compatibile cu toate tastaturile cu swithc-uri Cherry, l-am mai intrebat ce grosime au si mi-a zis ca sunt de 1,5mm, acum nu stiu daca nu sunt prea subtiri la 1,5mm, nu cred ca se va simti mare diferenta, oare nu sunt mai bune cele de 2mm sau 2,5mm, sau scurteaza prea mult cursa tastei ?

Am cautat o rezolvare la problema zgomotului produs de spacebar si am aflat printre altele ca stabilizatoarele folosite la tastaturile mecanice sunt de doua tipuri, Costar si Cherry.
Tastatura mea se pare ca are stabilizatoare Cherry si acestea sunt mai greu de scos, trebuie demontata toata tastatura pentru a ajunge la ele
As fi preferat sa fie cu stabilizatoare Costar, mult mai simplu de scos si modat sa zicem.
Deci nu prea am ce sa-i fac, daca o desfac pierd garantia cel mai probabil, se va vedea acest lucru pe suruburi.
Se pare ca cei de la Corsair folosesc ambele variante de stabilizatoare depinzand de model.
La naiba.... e mult mai complicat cu tastaturile mecanice, daca stiam ca e asa mare bataie de cap cu ele nu ma mai aventuram.
Ma bate gandul sa o returnez si sa-mi iau banii inapoi, dar imi place din ce in ce mai mult, mi se potriveste mai bine fata de MS Sidewinder X4, in afara de zgomotul produs de spacebar care mi se pare groaznic nu am ce-i reprosa, iti ruineaza toata experienta in timp ce tastezi sau te joci, zgomotul e prezent si la celelalte taste cu stabilizatoare dar e mult diminuat probabil din cauza ca sunt mai scurte, nu fac acelasi zgomot ca si spacebar-ul.
Mai groase de 1.5mm si nu se mai apasa tasta. Toata cursa tastei este 4mm iar actuarea este la 2mm.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 16:24   #1086
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

Quote:
Originally Posted by Gotul View Post
E chiar faină tastatura, poți să-mi spui de unde și cu cât și dacă ești mulțumit de calitatea tastelor și a switchurilor? Mulțumesc!
Salut, tastatura a fost luata SH de pe reddit, m-a costat ~150 eur cu transport inclus si nu pot sa-ti spun cum se simte ca abia azi am primit trackingul si o sa o am in mana pe weekendul viitor

N-am incercat gateron black pana acum dar am auzit numai lucruri bune iar tastele sunt replica cherry thick pbt dyesubbed (adica chinezarii) dar la banii astia n-am ce sa comentez. Plus ca este 100% programabila cu TMK.
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 16:54   #1087
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Danos:
Cherry MX Red, tastele ESC, 1,2,3 si 4 au oringuri, restul nu.

Cherry MX Blue, tastele ESC, F1, F2, F3, F4 au oringuri, restul nu.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 18:32   #1088
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dacă nu ai decât click pe Cherry mx blue, nu și clack (fie că încerci să nu apeși pană la capăt, adică fără bottoming-out, fie că instalezi inele), îmi închipui că pierzi tocmai ceea ce le face deosebite, anume că se apropie de feelingul unei mașini de scris. E drept, aș încerca și eu, mai mult de curiozitate. Cred că inelele ar fi utile, pe de altă parte, dacă ai folosi o tastatură cu blue într-o comunitate; dacă nu, în privat, le-aș lăsa să zburde natural în toată splendoarea.
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 18:33   #1089
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
La cât vă agitaţi, de timpul ăla pierdut luaţi un set de 50 RON şi gata.
eu nu m-am agitat bo$$
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 18:40   #1090
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Gotul View Post
Dacă nu ai decât click pe Cherry mx blue, nu și clack (fie că încerci să nu apeși pană la capăt, adică fără bottoming-out, fie că instalezi inele), îmi închipui că pierzi tocmai ceea ce le face deosebite, anume că se apropie de feelingul unei mașini de scris. E drept, aș încerca și eu, mai mult de curiozitate. Cred că inelele ar fi utile, pe de altă parte, dacă ai folosi o tastatură cu blue într-o comunitate; dacă nu, în privat, le-aș lăsa să zburde natural în toată splendoarea.
Eu ma dau de ceasul mortii sa imi restaurez o tastatura cu Alps Blue doar ca sa am click fara clack si acum descopar ca asta era posibila cu MX Blue + inele.

Sa nu faci bottom out? Succes cu asta.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 18:41   #1091
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by gogusrl View Post
Salut, tastatura a fost luata SH de pe reddit, m-a costat ~150 eur cu transport inclus si nu pot sa-ti spun cum se simte ca abia azi am primit trackingul si o sa o am in mana pe weekendul viitor

N-am incercat gateron black pana acum dar am auzit numai lucruri bune iar tastele sunt replica cherry thick pbt dyesubbed (adica chinezarii) dar la banii astia n-am ce sa comentez. Plus ca este 100% programabila cu TMK.
Ah, la 150E aș zice că ți-ai făcut totuși un moft, căci se apropie periculos de tare de tastaturile din materiale de calitate, chiar dacă cu mai puține funcții Dar probabil tocmai faptul că e programabilă te-a atras.
Să ne spui mai multe când îți vine.
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 18:56   #1092
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

cred ca avem impresii foarte diferite despre ce-i material de calitate si ce nu e

asa arata fara taste

gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 18:58   #1093
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Aia e tastatura military grade


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 19:09   #1094
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ah, my bad atunci, înseamnă că am înțeles eu greșit din ceea ce spuneai despre calitatea tastelor. Nu e vorba despre ce cred eu că e de calitate și ce nu e, fiindcă sunt începător (și e vina voastră că m-ați infectat ). Ceea ce pot spune însă e că tastele mecanicei pe care scriu acum sunt ABS (and feel cheap, which they were), așa că mă uit și eu cu jind în grădina celor mai cu vână

Last edited by Gotul; 05-11-2016 at 19:17.
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 19:11   #1095
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Gotul View Post
Ah, la 150E aș zice că ți-ai făcut totuși un moft, căci se apropie periculos de tare de tastaturile din materiale de calitate, chiar dacă cu mai puține funcții Dar probabil tocmai faptul că e programabilă te-a atras.
Să ne spui mai multe când îți vine.
Materiale de calitate gen ABS vopsit? A la Corsair / Logitech?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 19:14   #1096
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Când mă gandeam la ceva de calitate, mă refeream la ceva gen Leopoldina ta. Cum se compară oare cele două PBS-uri, de la Tada și Leopold?
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 19:16   #1097
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Că veni vorba de tastaturi pentru pasionați: the WhiteFox

Gotul is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 19:23   #1098
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu nu am avut niciodata tastatura lui Gogu, deci nu pot compara. Eu am 2 Leopold, un FC750 si un FC660. Pot sa zic ca tastele Leopold PBT Thick Dyesyb (cele din primul video pus pentru Danos sunt cele mai bune taste PBT pe care le-am folosit vreodata. Sunt un pic mai bine decat IMSTO, care le am pe FC750.

Acum, ca sa visam un pic - carcasa Corsair K65 RGB + controllerul si layoutul de pe Tada + tastele Leopold + atenuatorul fonic de pe FC750 ar iesi ceva extraordinar.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 20:12   #1099
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am facut un filmulet sa vedeti cum se aude space bar-ul la tastatura in comparatie cu celelalte taste.

Cum vi se pare ? e normal ? la voi se aude la fel din cauza acelor stabilizatoare ?

@mbc, la tastatura mea ce fel sunt tastele ? par a fi vopsite, se vor curata in timp ?
Oare Fnatic pe care am vrut sa o iau ar fi fost mai buna ? era si mai ieftina cu vreo 100 de lei
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cps.jpg
Views:	374
Size:	397.2 KB
ID:	56038  
Danos is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2016, 20:21   #1100
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ai camera goala?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3821 Today 19:38
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,116
Total Online: 4101

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.