lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-11-2009, 18:40   #1
Raptor
Senior Member
 
Raptor's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 356
Mentioned: 0 Post(s)


Default Coolere HDT

Sa-i vad acum pe cei cu HDT-uri cum vor raci acel die cu un singur HP cu care va face contact
__________________
show version | include ([0-9]*)(_\1)+
Raptor is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2009, 18:43   #2
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Caldura e disipata de IHS, nu are nici o legatura cum sunt asezate pastilele de siliciu sub el
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2009, 20:05   #3
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca ma uit la poza asta as zice ca nu este chiar asa.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 02-03-2014 at 09:58.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2009, 20:25   #4
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Poza aia e facuta de un producator de HDT-uri?
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2009, 20:30   #5
Kimi
Ancient friend
 
Kimi's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 4,513
Mentioned: 131 Post(s)


Default

Hell no!
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2009, 21:26   #6
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Am obtinut un grad diferenta intre cele 2 pozitionari (cu Brocken), atat pe 775 cat si pe 1366.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2009, 21:38   #7
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cred ca mai mare efect are pozitionarea ventilatorului pe heatsink decat pozitia in care calca hp-urile pe IHS.
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2009, 22:13   #8
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

poparamiro testeaza si pe Xigmatek HDT-S963 si mai discutam, eventual intr-o carcasa.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2009, 22:20   #9
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

In carcasa intervin si alte lucruri, nu mai testezi strict influenta pozitiei (in sensul optimizarii transferului termic baza/ihs).

Un alt lucru important pentru a testa stict influenta pozitiei este lapingul ambelor suprafate, conditie indeplinita de testarea mea.

Bineinteles ca pot aparea diferente intre coolere, pe viitor probabil ca o sa verific aceasta teorie si cu Thor's Hammer, sper lapuit.

Last edited by poparamiro; 26-11-2009 at 22:25.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2009, 22:30   #10
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
poparamiro testeaza si pe Xigmatek HDT-S963 si mai discutam, eventual intr-o carcasa.
Carevasazica S963 crapholio se compara cu Broken? interesanta teoria...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009, 00:08   #11
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
poparamiro testeaza si pe Xigmatek HDT-S963 si mai discutam, eventual intr-o carcasa.
Acum de ce il jignesti pe Ramiro, pai e frumos? =))
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009, 01:29   #12
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,082
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ramiro nu are in vocabular cuvantul "carcasa" ce vezi tu in poze pe langa cutiile pe care stau componentele sunt custile in care doarme sefu casei, adica motanul
__________________
Old troll...
Victor is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009, 03:50   #13
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Inainte sa testez Thor's Hammer am gasit asta pe hwbot, numai un cooler bun poate face fata unui i7 la 4600mhz.

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Thor's Hammer.PNG
Views:	500
Size:	16.6 KB
ID:	4203  
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009, 08:20   #14
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu vreau sa-l jignesc deloc, totusi coolerul testat de el este inexistent la noi si acum, pe cand cel ales de mine se vinde destul de bine .

Sa fiu al naibii daca va inteleg, poparamiro face teste pe coolere open stand in conditii deosebite, din ce stiu matose are sistemul pe apa, iar Monstru are un Andy Samurai in sistem, deci in extreme total opuse , cand fac overclock ambii utilizeaza minim SS, nu mai zic ca pe Monstru nu l-am vazut decat decat pe LN2-ul in ultimul timp, cam in 90% din situatii. Deci ma intreb cui folosesc totusi testele? Daca vreti sa vindeti marfa distribuitorilor faceti teste pentru real life, in carcasa, default si overclock maxim posibil pe aer la un ambient normal, cele cu ambient mic trebuie puse doar la sfarsit, nu sa reprezinte baza testului.
Concluzia mea este una singura si nu mi-o puteti schimba: un cooler nu te va ajuta niciodata sa bati WR, dar in real life iti poate face viata mai placuta.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009, 08:44   #15
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Dragos sincer acum tu citesti ce ai scris inainte sa apesi butonul Submit reply?

Daca tu crezi ca asa ceva




va fi mai bun decit asa ceva





sau asa ceva





eu cred ca nu sunt multe de zis. Iar Brocken sau altfel zis Iceblade Pro a iesit la acelasi nivel cu FZ120 ceea ce nu e deloc rusinos dar nici ceva despre care sa dai la gazeta.

Iar poza de mai sus nu are nicio legatura cu HDT-urile din moment ce sunt desenate 6 heatpipe-uri iar HDT-urile au ajuns la 5.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009, 09:10   #16
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
Nu vreau sa-l jignesc deloc, totusi coolerul testat de el este inexistent la noi si acum, pe cand cel ales de mine se vinde destul de bine .

Sa fiu al naibii daca va inteleg, poparamiro face teste pe coolere open stand in conditii deosebite, din ce stiu matose are sistemul pe apa, iar Monstru are un Andy Samurai in sistem, deci in extreme total opuse , cand fac overclock ambii utilizeaza minim SS, nu mai zic ca pe Monstru nu l-am vazut decat decat pe LN2-ul in ultimul timp, cam in 90% din situatii. Deci ma intreb cui folosesc totusi testele? Daca vreti sa vindeti marfa distribuitorilor faceti teste pentru real life, in carcasa, default si overclock maxim posibil pe aer la un ambient normal, cele cu ambient mic trebuie puse doar la sfarsit, nu sa reprezinte baza testului.
Concluzia mea este una singura si nu mi-o puteti schimba: un cooler nu te va ajuta niciodata sa bati WR, dar in real life iti poate face viata mai placuta.
Sa fiu al naibii daca te inteleg eu pe tine...

In primul rand, S963 este un gunoi, iar Brocken este unul dintre cele mai bune HDT-uri. De ce sa testezi un gunoi?

In al doilea rand, ce are sula cu prefectura si WR-ul cu cooler-ul? Am mai vorbit de 1000 de ori despre asta. Atunci cand testezi niste produse, le asiguri in primul rand aceleasi conditii. Incerci sa gasesti cea mai buna metodologie, s.a.m.d. Nu ca sa vinzi produsele cuiva (I couldn't give a shit, reclama se plateste si se concretizeaza in banner-e, pentru cine e interesat), ci ca sa reusesti ceea ce majoritatea celor care testeaza nu reusesc, sa obtii o ierharhie corecta, in conditii cat mai grele de lucru.

Chiar nu mai am absolut nici un chef sa explic de ce metodologia lui Ramiro este mai buna decat ~90% din ceea ce gasim pe net, ba chiar va pregateste o surpriza de proportii in urma careia cred ca nu o sa mai aiba absolut nimeni nimic de adaugat. Cert este ca din ce in ce mai multi oameni au ajuns sa aprecieze genul de teste pe care il realizeaza Ramiro, atat la noi cat si in afara, chiar si in ciuda rezultatelr cretinem, diferite, obtinute de site-uri mult mai mari. Pe de alta parte, 90% din po****tia forumistica din zona asta nu prea este de acord cu tine. Si sincer nici eu nu sunt. Iti respect parerea, e dreptul tau sa ai o opinie diferita legata de chestiile astea, dar nu te astepta ca aceasta sa fie primita cu bratele deschise de cititori. Ok, ti-am inteles punctul de vedere si sincer nici nu mai simt nevoia sa il combat, pentru ca nu exista adevar universal absolut valabil. Cu siguranta exista o categorie de cititori pentru care ceea ce propovaduiesti tu este mai relevant. Din pacate, categoria aia de cititori nu o sa o gasesti aici. Asa ca de ce ne facem viata grea tot aducand in discutie acest subiect, in acest context?
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009, 14:09   #17
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Este clar ca nici un test nu este complet, ar fi nevoie de enorm de multe teste si studii.

Quote:
un cooler nu te va ajuta niciodata sa bati WR
True si Hurricane HC92 sunt doua dintre coolerele care chiar m-au ajutat.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Socket 775 Supercoolers - 23 de coolere testate Micutzu Articole 60 08-10-2009 15:58

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,114
Total Online: 4106

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.