lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-12-2016, 12:13   #41
Sapphire
Member
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 26
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce imi spuneti voi este irelevant acum. Problema e ca garantia ta nu are nici o valoare pentru acesti tepari. Ma bucur ca nu mi-am luat un 990 FX care era 800 de lei atunci ca acum paguba era si mai mare.
Placa trebuia dusa la service-ul autorizat si nu testata de vreun Dorel de la PcGarage. Dar de fapt nici testata nu a fost pt ca nu exista nici o dovada.

Last edited by Sapphire; 31-12-2016 at 12:18.
Sapphire is offline   Reply With Quote
Old 31-12-2016, 16:09   #42
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Sapphire View Post
Ce imi spuneti voi este irelevant acum. Problema e ca garantia ta nu are nici o valoare pentru acesti tepari. Ma bucur ca nu mi-am luat un 990 FX care era 800 de lei atunci ca acum paguba era si mai mare.
Placa trebuia dusa la service-ul autorizat si nu testata de vreun Dorel de la PcGarage. Dar de fapt nici testata nu a fost pt ca nu exista nici o dovada.

Imi pare rau ca poate par dintr-o bucata dar nu prea am impresia va vrei sa inteleagi, ti-am dat un pm scurt in secunda doi cum a deshis threadul cu problema asta si ti-am zis sa dai retur de urgenta cat mai poati ca-ti dau eu ceva mai bun, FX8350+M5A99FX sau X in pret bun, m-ai ignorat total si n-am insistat cu nimic fiindca m-am gandit ca nu vrei SH, daca m-ai ignorat total nu mi-am batut capul sa detaliez problemele mele intalnite cu platforma AM3+ asa ca intervin acum chiar daca faptul e consumat.

Experienta mea cu avuta cu 2 placi de baza cu chipset 970, asrock si msi tot de la garaj, asrock-ul a crapat la 2 ani iar msi-ul retur din diverse motive si buguri, de nervi am vrut sa iau sabertooth dar nu mai era pe stock asa ca am comandat varianta lui mai in curul gol Asus M5A99X EVO R2.0 si la scurt timp a primit cadoul si un M5A99FX PRO R2.0 , cu niciuna nu am avut absolut nici macar o problema, pe 970 spleep-ul era inexistent si extrem de buguit, pc-ul nu boota corect de multe ori, procul intre stateuri era un rahat pansat care sacada, performanta overalll era meh si la sfatul colegilor am luat chipset 990, 970 fiind un rahat ieftin cand vine vorba de un procesor FX, totusi sa nu uitam, FX-ul are nevoie de VRM serios si o implementare extrem de stabila, nu ciurucuri.

Per total, acelasi verdict am primit pentru ambele placi cu probleme, testat oke ,am sunat la ei sa aflu cum au testat , nimic, le-am bagat de 3-4 ori in garantie, nimic, pana nu am specificat in 3 pagini A4 scris ca la idioti cum sa testeze pas cu pas nu m-am inteles cu ei , defapt nici macar atunci nu a fost solutionata placa, am pierdut 2-3 luni pana la solutionare si nervi o tona fiindca nu reuseam sa rezolv nimic, abia cand s-a ars placa mi-au schimbat-o, pe vremea aia aveam 955 phenom II, cand am pus FX8350-ul a crapat la o saptamana.

Din pacate eu am vandut procul si una din placi si am ramas cu M5A99X EVO R 2.0 in stare exceptionala de functionare, daca iti place ti-o vand cu 350 + windows 10 home legit, lasa-mi PM daca te intereseaza, pe 2 ajung in bucuresti si ti-o pot da, daca te cunosteam sau colegii garantau pentru tine iti dadea si placa imprumut sa-ti faci de cap cu ea dar asa riscul e prea mare.

Last edited by agarici cu pedale; 31-12-2016 at 16:18.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 31-12-2016, 19:24   #43
Sapphire
Member
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 26
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce atatea explicatii? Placa a mers timp de 10 luni, asa trebuia sa mearga si in continuare. Daca s-a stricat atunci PcGarage trebuia sa o trimita in service-ul autorizat ceea ce nu au facut. Orice lucru se strica dar avand garantie trebuie solutionat.
Mie mi-au trimis-o inapoi asa cum au primit-o! Si nu am vrut sa ma complic cu vreuna SH cumparata si ea poate tot de la ei. Mi-am cumparat una identica noua de la mine din oras care merge perfect si gata.
Eu am vrut sa subliniez alt aspect si anume ca nu procedeaza corect si legal cand vine vorba de garantie.
Sapphire is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Procesor AMD AM3/AM3+ agarici cu pedale Procesoare si chipseturi 0 29-01-2015 09:53
new procesor amd ? Collgirlxx Procesoare si chipseturi 20 04-07-2013 20:39
Procesor ars?! gaby91 Procesoare si chipseturi 5 02-05-2011 14:57

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 4161

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.