lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-02-2017, 14:19   #4561
carnatu
Senior Member
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 404
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default


unboxing Ryzen review sample. Sariti la 2:30.
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 17:06   #4562
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu nu cred ca rx480 a fost a2a mesia pe pamant,dar nici praf cum a catalogat-o kyle ala.Faptul ca nu se overclocka la fel ca nvidia,la frecvente monstruoase sau ca a consumat 10-15% mai mult decat asteptau nu a transformat-o intr-o catastrofa cum au catalogat-o multi.
Acum cu ryzen vad o schimbare de atitudine la kyle,recomanda in draci preorder,si-a dat seama ca nu poti ramane pe piata,ca din asta traieste,daca esti atat de vizibil subiectiv.
Cu bulldozer nici cel mai fanatic reviewer nu putea face din rahat bici)
one111 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 17:16   #4563
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,180
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

sa revenim pe Vad si sa lasam noutatile sa curga
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 17:20   #4564
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ai fi uimit...daca nu publicam noi review-ul cu 2 saptamani inainte de lansare cati ar fi indulcit concluziile la Bulldozer...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 17:28   #4565
Keyon
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 675
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca si Monstru e placut surprins de Ryzen, inseamna ca e bine. Trebuie sa ne gandim ca procesul de fabricatie a celor de la intel e mult peste si totusi Ryzen-ul e competitiv.
__________________
Epic Quotes:"O sa faca manechiura si pedichiura la ursi " by Iubitel
"Eu l-am luat de pe "fraierlist"" by R2Strike
"Nu se poate inchide.Pe forumul asta topicurile sunt inchise doar de Dumnezeu. " by kretzu77
Keyon is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 17:32   #4566
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai exact cu ce e procesul de fabricatie a celor de la Intel cu mult peste AMD.......ambii is pe 14 nm?
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 17:43   #4567
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Inca o data amd misca piata,intel a tinut cu dintii de dat performanta cu picatura si la preturi ......
Macar asa o sa scapam de 4core consumer care dureaza de cat timp,ca am si uitat?

Am un prieten care si-a luat zilele astea 7700k nou,nu a mai avut rabdare sa astepte ryzen.La aceiasi bani lua r7 1700 si chiar era mai future proof.Eu macar am dat 4 mil de la i5 6500 la 6700k,prin toamna astept sa vad ce preturi sunt si poate trec pe amd sau nu.
Poate vand 6700k in toamna la bani de seminte hahaha.

Si ceva mai vesel,WOT si incarcare cpu:
http://imgur.com/gallery/mV9bFz7

Last edited by one111; 27-02-2017 at 17:52.
one111 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 17:52   #4568
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Acelasi lucru eram sa-l fac si eu sa nu mai astept review-ul pentru Ryzen, dar m-am calmat, sper totusi ca 1700 sa se comporte bine si in jocurile neoptimizate multicore si la frecventa mai mica in comparatie cu 7700K.
@Monstru, poti sa ne spui ce procesoare vei testa ? ca am inteles ca nu le aveti pe toate cele 3, banuiesc ca pe cel mare sigur in aveti, acum intrebarea ramane daca il aveti si pe cel mijlociu(1700X) sau cel mic(1700), sau nici unul dintre ele ?
Danos is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 17:54   #4569
Keyon
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 675
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Mai exact cu ce e procesul de fabricatie a celor de la Intel cu mult peste AMD.......ambii is pe 14 nm?
TSMC are un fel de 20nm putin bibilit pe finfet redenumit 14nm.
__________________
Epic Quotes:"O sa faca manechiura si pedichiura la ursi " by Iubitel
"Eu l-am luat de pe "fraierlist"" by R2Strike
"Nu se poate inchide.Pe forumul asta topicurile sunt inchise doar de Dumnezeu. " by kretzu77
Keyon is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 17:58   #4570
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Inseamna ca si la GPU-uri suntem tot pe 20nm in cazul asta........hai sa nu vorbim numa sa ne aflam in treaba.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 18:01   #4571
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ok...mai ventilez odata aici...restul veti citi in concluziile articolului. Nu ma pot pronunta in privinta altor site-uri dar ma pot pronunta in privinta noastra.

Ideea este foarte simpla... indiferent de ce impresie are fiecare, fac asta zi de zi, in fiecare zi, de peste 10 ani. Am dezvoltat metodologie dupa metodologie si cam stiu dupa ce sa ma uit cand testez ceva. Prin urmare, aici intri si citesti daca vrei sa sti cum stau lucrurile de fapt. Nu cum ti se par tie, nu cum i se pare lui sulica de pe forumul x sau fufulica de pe grupul x de Facebook. Ma lasa absolut rece parerile emise dupa ureche si am incredere doar in ceea ce testez eu.

Faptul ca fanboii pun botul la orice si privesc lansarile ca pe un meci de fotbal e problema lor. Faptul ca unul care nu isi permite ceva se va da de ceasul mortii sa te convinga pe un forum ca Bulldozerul lui e la fel de bun, in conditiile in care daca ar avea bani si-ar cumpara instant varful de gama de la Intel e fix problema lui. Nu ma intereseaza aproximarile si parerile personale, ma intereseaza datele.

Iar RX480, dragii mei, este un rahat. Nu, nu este o placa rea, este doar inutila. Daca ar fi sa facem o lista neagra/rosie AMD pe scurt, lucrurile ar sta cam asa:

Phenom (TLB bug) / Bulldozer / 2900XT - negru...catastrofa...influentat piata in mod negativ

RX480 - maro - nu a adus nimic in plus sau in minus pentru PC useri. Pretul lui GTX 1060 6GB trebuia sa fie mai mic initial... dar ... s-a intamplat RX480 si Nvidia au facut fix ce au vrut (nu o sa scrie nicaieri asta...dar stiu ce discutii am avut atunci si cu cine). Vai, dar e pe acolo... nobody gives a sh1t. Daca ar fi fost tactata unde trebuie si aruncata pe piata mai jos, am fi avut un potential HD4850 pe piata. Asa a fost doar o ciorba calaie care a tinut disputa AMD vs Nvidia vie in mintile fanilor. Cu sau fara RX480, GTX 1080, GTX 1070, GTX 1060 si GTX 1050 Ti tot aici ar fi fost... A... scopul era altul, vezi console si buget de R&D. Da, asa e, dar cum spuneam, consumatorul nu a primit nimic nou, mai ieftin sau mai bun. A primit fix ceea ce ofera si competitia, intr-o aroma mai fierbinte, mai zgomotoasa, mai putin eleganta, impinsa la limita.

FX 6300/6350/8300/8350 - galben - nu, nu se pot compara cu concurentii Intel dar macar au oferit performanta pe mai multe nuclee la un pret mai mic. Multi utilizatori au beneficiat de pe urma lor si pentru asta consider ca reprezinta un plus pentru AMD.

7970
- rosu - da...asta da lansare, asta da progres, asta da concurenta. Nu cred ca trebuie sa spun mai mult in conditiile in care si azi exista urmasi rebranduiti in comert.

4850
- auriu fosforescent cu aura de jur imprejur - desi nu concura la varf cu Nvidia, a adus ceva nemaivazut pana in acel moment si anume performante de varf de gama de ~18 luni vechime la un pret de 3-4 ori mai mic.


Personal as incadra Ryzen-ul la categoria rosu. Nu, nu aduce acelasi IPC de care sunt capabili Intel. Nu aduce cel mai puternic procesor de pe piata. Nu aduce frecvente mai mari sau tehnologii mai noi. Pe de alta parte, in conditiile in care in acest moment se reduce o diferenta de aproape 5 ani intre companii, as spune ca este un produs reusit, care are potential.

La categoria impact s-ar putea sa fie totusi rosu-auriu. Pentru ca in sfarsit aduce 8 nuclee la un pret competitiv. Si vorbim de 8 nuclee in toate mintile nu de bullhaisanumaimentionamnumeledozer. Pentru ca pe masura ce procesoare cu mai mult de 4 nuclee ajung in cat mai multe PC-uri poate o sa vedem naibii mai multe aplicatii care sa le foloseasca. Pentru ca lantul de iubire sandy/ivy/haswell/skylake/kaby se rupe aici si nu vom mai vedea lansare unde quad-core este varf de gama ever again. Pentru ca urmatorul 8 core Intel poate nu va mai costa ghiolbaneste peste 1000 USD. Pentru ca piata de PC-uri in general va creste. Pentru ca producatorii de placi de baza nu vor mai depinde atat de mult doar de Intel. Pentru ca pe anumite segmente de pret vom avea o alternativa reala.



Otman - nu stiu daca este mai performant sau nu, doar ca Intel au avut mai mult timp la dispozitie sa il rafineze.

Danos - in momentul de fata 1800X. Am fi putut testa 1700 dar era pre-production ES si nu prea am incredere in cazul asta ca e totul ok. Vom testa si alte modele pe masura ce le primim, suntem la fel de curiosi ca si voi.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 18:07   #4572
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

^ Good stuff.....multam.

BTW se stie ceva data aproximativa cand o sa faca Intel pasul in jos de la 14nm?
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 18:11   #4573
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aha,deci ryzen ipc e in urma skylake/kl,dar nu cu mult.Se anunta un viitor interesant pe piata cpu.Pana acum credeam ca sunt iar basme,ca amd are darul asta,overclockers dream fury etc.
Atunci numai noi avem de castigat,intel trebuie sa se dezobisnuiasca sa mai incaseze profituri de 9000%.De la conroe incoace au strans destul cascaval ca mearga si pe un profit mai pamantean.Inca o data amd ajuta userul,nu ca ar fi ONG,ci de nevoie,sa cumpere produse performante la preturi omenesti.Repet,daca ar fi situatia inversa,la fel ar fi procedat si amd la preturi.
one111 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 18:11   #4574
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am inteles, multumim de info, sper sa se faca reviews pe undeva si cu 1700-le, sau poate chiar aici daca nu e prea mult de munca sa se aduca 1800X la frecvente de 1700 si comparat cu 7700K.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 18:15   #4575
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

No, bine de stiut. Multam.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 18:17   #4576
Keyon
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 675
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
^ Good stuff.....multam.

BTW se stie ceva data aproximativa cand o sa faca Intel pasul in jos de la 14nm?
Se presupune dupa CL, isi fac/si-au facut fabricile de 7nm, sar peste 10nm. Oricum ideea e ca nu prea curand.
__________________
Epic Quotes:"O sa faca manechiura si pedichiura la ursi " by Iubitel
"Eu l-am luat de pe "fraierlist"" by R2Strike
"Nu se poate inchide.Pe forumul asta topicurile sunt inchise doar de Dumnezeu. " by kretzu77

Last edited by Keyon; 27-02-2017 at 18:25.
Keyon is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 18:22   #4577
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ma... eu vreau sa le testez pe toate...dar sample retail silicon am doar 1800X si nu ma risc sa obtin rezultate gresite cu 1700x sau 1700 early sample. Cand le avem le testez si pe alea, 1700 simplu ma intereseaza in mod special sincer sa fiu.

Nu e ca la Intel, e prima platforma noua in 5 ani, e normal sa fiu mai atent...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 18:26   #4578
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Keyon Pai asta inseama ca mai bine de 1 an se bat cu Zen pe 14nm si sincer nu prea vad ca mai poate stoarce Intel din tic-tacu lor fara ceva modificari mai serioase.

Iar daca Samsung si TSMC isi rezolva problemele cu yield-ul naspa pe 10 nm, is sanse mari ca in 2018 sa avem Zen pe 10nm.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 18:27   #4579
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Zen e fabricat de GloFo, ce legatura are cu Samsung sau TSMC?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 18:29   #4580
Keyon
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 675
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am zis tsmc mai sus, scuzele de rigoare, era vorba de glofo. Erau zvonuri ca zen se poate muta la tsmc dupa un anumit numar de exemplare scoase de la ei. Nu ar fi o surpriza daca zen+ se va produce la tsmc/samsung.
In ordine ar fi cam asa glofo/tsmc/samsung/intel, intel avand cel mai bun proces.
__________________
Epic Quotes:"O sa faca manechiura si pedichiura la ursi " by Iubitel
"Eu l-am luat de pe "fraierlist"" by R2Strike
"Nu se poate inchide.Pe forumul asta topicurile sunt inchise doar de Dumnezeu. " by kretzu77

Last edited by Keyon; 27-02-2017 at 18:34.
Keyon is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19848 12-04-2024 22:48
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6288 01-04-2024 11:07
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,963
Posts: 783,861
Total Online: 1946

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by dixy
- by Miru
- by Kspic
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 08:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.