lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-12-2018, 10:26   #20841
Pirat
Ancient friend

Pirat's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Am dat comanda la Samsung MB-MC128GA/EU. Ramane de vazut cum duce 4k 60fps. Daca nu e bun, o sa ma orientez pe sandisk dar nu am gasit ceva din lista de compatibilitate.
Old 14-12-2018, 10:37   #20842
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 546 Post(s)

PC-ul meu

Vezi de ce se plânge în comentarii cineva:
https://www.emag.ro/card-de-memorie-.../pd/DQVMCDBBM/

După ce vine faci și tu testul la 240FPS și vezi dacă merge ok sau ai problema și tu. Asta dacă nu poți trăi fără 240FPS.

La 4k 60FPS nu are ce să nu meargă, va fi overkill...
Old 14-12-2018, 11:39   #20843
war4peace
VIP

Mentioned: 283 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

@Arise thanks, într-adevăr am tracking, am tot, unele au fost cu free shipping iar altele cu chestii de genul 2 dolari, deci nimica toată.
Acu' să sperăm că nu stau coletele la BSI încă o săptămână

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2018, 12:58   #20844
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 225 Post(s)

PC-ul meu

Și eu am o grămadă de comenzi de pe ebay și observ că sunt întârzieri mari, chiar foarte mari, dar mă contactează chinezii și mă roagă să mai aștept puțin că trebuie să ajungă coletul, să nu dau negativ că o rezolvăm într-un fel... jos pălăria.
La noi, vezi emag, te și scuipă dacă vrei banii înapoi...
Old 14-12-2018, 13:01   #20845
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Ăsta e un răutăcism gratuit.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 14-12-2018, 13:07   #20846
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Ăsta e un răutăcism gratuit.
De ce war? Trebuie să le amintesc eu că au depășit termenul de 15 zile pentru soluționarea garanției, trimit produsul reparat, se fac că plouă, iar până nu le-am dat cu legea în cap nu au înțeles că trebuie înlocuit cu unul nou sau banii înapoi. Apoi vine o duduie de douăjde ani și te ia la persoana întâi că ne cunoaștem de când lumea...

În țara asta nu cred că mai există clientul nostru, stăpânu nostru!
Old 14-12-2018, 13:33   #20847
mirciusx
Senior Member

Mentioned: 298 Post(s)

PC-ul meu

@war4peace strigi la poarta greșita, mai nene. Și tu te umfli uneori din nimic. Nu cred ca ti-a zis cineva ceva vreodată. Oameni suntem.

Însă strict pe subiect, recomand înainte sa citești posturile lui @Arise pline de pamflete și hiperbolisme. De multe ori fără noima si pe lângă subiect. Sunt colegi care răspund altora fără sa ii jignească pur si simplu pentru ca arise copilul minune poate. Tu, probabil îl ignori sau i-o scuipi vitejește, precum am văzut in alte posturi, caci știe ca cu tine nu ii merge ulciorul de 2 ori la fântâna, însă de mine se leagă fără a fi nevoie de subiect și predicat.
Zic sa pastram topicurile curate și sa nu ii dam apa la moara, caci din pârâu are obiceiul sa o dea in fluvii
-

On topic.

Dji Osmo Mobile 2. M-ai nenorocit cu cadoul de Crăciun, @kpy_here! Mersi fain!

iPhone @ Tapatalk

Last edited by mirciusx; 14-12-2018 at 13:38.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2018, 13:37   #20848
The Hater
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Exact problema asta o am eu cu Emag-ul acum.
Îmi pare rau ca nu am timp de avocat si de mers pe la Bucuresti, chiar mi-ar face placere sa le stric sarbatorile[emoji48] la 2-3 incompetenti de acolo.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
The Hater is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2018, 13:51   #20849
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Eu? Păi ce să fac... stau și eu pe aici și mă uit la un gigeluș care visează că mai știe și el una alta și se bagă aiurea în seamă, dar el săracu’ nu știe să copieze fișiere în windows, nu știe de ce îi scade viteza și nu știe să ruleze un amărât de benchmark.

Adică chestii simple care se presupune că le afli după ce mai citești și te documentezi puțin.

În altă ordine de idei, iar te bați cu mămăliga în piept, aici vorbim de carduri microSD pentru filmare cu action cam. Tu faci poze, nu filmezi la nunți, ai încurcat materiile, stai jos, ai 4, ne auzim la toamnă, corijentule. [emoji23]

Sent from my iPhone using Tapatalk
Cand am descoprit cache-ul si secventialul si norton commander, ulterior varianta de windows, nu stiu ce faceai tu prin 90-92, dar cred ca inca te uitai la desene animate cu Mirabla. Cand faci misto de mine si de restul colegilor care inca isi permit sa foloseasca Total Commander vs arise copilul minune care e tare la Ploiesti si care stie copia cu w10. Cu alte cuvinte, ne faci niste inaptii negru pe alb, care inca isi permit sa foloseasca alte programe decat stie d-nul @Arise sa foloseasca. Probabil asta i-a scapat lui @war4peace inainte sa "prajesc" eu ceva.

MicroSD folosesti tu, eu si inca cel putin 200 de useri de forum si inca cateva milioane de oameni. Sa presupunem ca eu si inca cativa colegi gresim. Ce te face sa crezi ca Sandisk nu a dat faliment sau inca nu a retras cardurile de pe piata? Esti destept in satul tau, dar unii mai scot capul din goace. Stii care e diferenta la scriere intre 100 de fisiere mici vs un 1 fisier mare, care ocupa aceeasi cantitate de informatie? Stii cum afecteaza cardul in timp, si nu doar cardurile microSD, ci si restul?
Iar lasi impresia ca stii ceva, dar vorbesti pe langa subiect. Cate carduri ai tu acasa vs noi, astia mai prosti, care (si) filmeaza? In 2008 aveam 13 obiective si 3 aparate si faceam fotografie de hobby. Nu trebuie sa imi raspunzi, dar stii bine ce faceai pe atunci

Faptul ca am ramas in urma in domeniul asta si lucrez intr-un domeniu total diferit, unde efectiv nu mai am timp sa aprofundez pe cat mi-ar place, nu ma face mai prost decat tine si nici nu iti da dreptul sa imi zici cum iti vine tie la ****!

"Tu nu filmezi..." Facem pariu ca am mai multe ore de filmare decat mantale? Cred ca circula banii si la Ploiesti, iar la cat esti de viteaz in taste, hai sa o facem lata, bre, sigur iti permiti si un pariu. De 4 cifre si in euro, ca sa simta si berbecul din tine cum e sa te "prajesti", vorba lui @war4peace.

Iar futi topicurile aiurea, cu stilul tau ager si confuz, Adrian!

Last edited by mirciusx; 14-12-2018 at 13:57.
Old 14-12-2018, 14:00   #20850
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 546 Post(s)

PC-ul meu

E clar, am încercat să te ajut, dar... nuca e tare.
Schimbăm atitudinea atunci, hai cu problemele care le mai ai, măcar să râdem și noi bine.
Old 14-12-2018, 14:06   #20851
war4peace
VIP

PC-ul meu

Așa am avut și eu experiențe proaste cu diverse companii, dar hai să nu generalizăm.
Cât despre certurile astea aiurea, @mirciusx sincer m-am săturat de măsurarea asta a pewlii cum că „eu în '92 eram jmecher”, tot poporul român se laudă ce jmeker a fost în trecut, exact ca o traseistă de 45+ care a jucat roluri secundare în filme pentru adulți în anii '80 în Germania și ține să le amintească tuturor. Sic transit gloria mundi.
Pe mine nu mă interesează cât de jmekeri erați (sau eram, sau erau) acum 5-10-20-100 de ani. Pe mine mă interesează ce spui acum. Și acum te-ai luat aiurea de @EXxx care e un om foarte OK și cumpătat în ce scrie, apoi când te-a ars @Arise (pe subiect!), te-ai inflamat și mai tare, am venit și eu să-ți spun că (iar!) ai luat-o pe ulei, m-ai agățat și pe mine la „lupta cea mare”.

Când trei oameni îți spun că ești beat, te duci și te culci. Și argumentul cum că „gigel a început” pică... în cazul de față, gigel ești tu.

Quote:

Last edited by war4peace; 14-12-2018 at 14:16.
Old 14-12-2018, 14:16   #20852
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
E clar, am încercat să te ajut, dar... nuca e tare.
Schimbăm atitudinea atunci, hai cu problemele care le mai ai, măcar să râdem și noi bine.
Stiind ce te amuza, sincer, ma lipsesc de ajutorul tau "nu stii face copierea". E suficient sa ma uit pe topicul de glume si sa urmaresc posturile tale BSDM-ul e mic copil. Ca tot vine Craciunul, ma gandesc sa iti trimit o icoana.

Hai cu pariul, lasa vrajala! Nu degeaba e vorba aia "o intoarce ca la Ploiesti". Tind sa cred ca ai avut ceva influenta acolo )
Old 14-12-2018, 14:33   #20853
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Nu vă mai certați.
War te rog să mă crezi că am avut experiențe neplăcute cu emag... asta e... sunt eu mai ghinionist sau tu mai norocos
Chestia interesantă a fost că au virat foarte repede banii în cont, circa 3 zile, dar se putea și mai bine dacă luau în considerare prima mea notificare în care le-am transmis că au depășit termenul legal de soluționare. Plus că a durat foarte mult să soluționeze cererea mea de adăugare a stornării într-o nouă comandă, plăteam doar diferența, dar nu au vrut, ”că nu se poate”, așa că am anulat comanda și am cumpărat din altă parte mai ieftin...
Am pățit ceva semănător acum un an cu un troller de cabină, trebuia să plec în interes de serviciu...
Sunt eu mai ghinionist.
Noi să fim sănătoși!
Mircea trebuie să iei și tu lucrurile mai superficial, nu așa personale... nu cred că-ți vrea cineva răul.
S-auzim de bine dragi tovarăși!
Old 14-12-2018, 14:51   #20854
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 141 Post(s)

PC-ul meu

O lada de bere, virtuala, din partea mea!
GAMING gear™ i9-9900K/5100MHz/1,330V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Nvidia GTX Titan Xp & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8 Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 1TB+512GB + 2x2TB RAID 1 Samsung S-Ata SSD||Seasonic Gold 850W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case, Win 10 Pro.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2018, 20:03   #20855
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Mentioned: 44 Post(s)

PC-ul meu

Sa vedem ce stie..

Sent from my LG-H930 using Tapatalk
walkman is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2018, 21:47   #20856
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
War te rog să mă crezi că am avut experiențe neplăcute cu emag... asta e... sunt eu mai ghinionist sau tu mai norocos
N-am zis că nu te cred, am zis că nu trebuie să generalizăm. Nici nu spun vreo chestie de genul „eu am avut numai experiențe bune”, ideea e că trebuie să ne uităm la un „sample size” de dimensiuni mai mari, de sute sau mii de clienți.

Quote:
Old 14-12-2018, 22:28   #20857
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 97 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by walkman View Post
Sa vedem ce stie..

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

Dai si tu un review dupa sau macar ceva pareri mai serioase. Era sa iau si eu unul.
agarici cu pedale is online now   Reply With Quote
Old 14-12-2018, 23:43   #20858
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

La ce bani walkman?
Old 15-12-2018, 00:16   #20859
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
...ideea e că trebuie să ne uităm la un „sample size” de dimensiuni mai mari, de sute sau mii de clienți.
No offense, War, dar nu sunt de acord cu tine. Am trecut si eu prin asta. Si multi altii de pe forum. Si cred ca si in mediul online, daca e sa sapam sau se existe un site antiemag, fiind cel mai mare magazin online din Romania, sunt absolut sigur ca vor exista plangeri la o scara mult mai mare decat ne imaginam noi.

Si asta nu neaparat pentru ca politica magazinului ar fi proasta, ci pentru ca dai de oameni ciufuti si care au functii cu doar numele si care la randul lor fac viata altor oameni linistiti precum Bogdan, eu, altii, un cosmar de nedescris sau pur si simplu o scarba de acel magazin si de a mai cumpara ceva.

Si am observat un aspect in general, la oameni. Cand au experiente cu anumite magazine, chiar daca pretul este bun, incep sa isi puna intrebarea daca merita pentru 50lei (nu o sa uit vorba lui @kretzu77 ever!) sau mai mult, ar merita intr-adevar sa te scarbesti in continuare cu astfel de experiente. Asta incepand de la magazine, la servicii. Dar mai ales legat de servicii.

Chiar si tu reactionezi la fel, din ce am observat, legat aspecte care te deranjeaza atat de magazine online, de servicii samd. Ceea ce e un aspect absolut normal, la fel cum si Bogdan si eu si altii ne-am exprimat ingrijorarea fata de experientele traite pe piata de desfacere din Romania.

Last edited by mirciusx; 15-12-2018 at 00:18.
Old 15-12-2018, 01:14   #20860
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Așa am avut și eu experiențe proaste cu diverse companii, dar hai să nu generalizăm.
Cât despre certurile astea aiurea, @mirciusx sincer m-am săturat de măsurarea asta a pewlii cum că „eu în '92 eram jmecher”, tot poporul român se laudă ce jmeker a fost în trecut, exact ca o traseistă de 45+ care a jucat roluri secundare în filme pentru adulți în anii '80 în Germania și ține să le amintească tuturor. Sic transit gloria mundi.
Pe mine nu mă interesează cât de jmekeri erați (sau eram, sau erau) acum 5-10-20-100 de ani. Pe mine mă interesează ce spui acum. Și acum te-ai luat aiurea de @EXxx care e un om foarte OK și cumpătat în ce scrie, apoi când te-a ars @Arise (pe subiect!), te-ai inflamat și mai tare, am venit și eu să-ți spun că (iar!) ai luat-o pe ulei, m-ai agățat și pe mine la „lupta cea mare”.

Când trei oameni îți spun că ești beat, te duci și te culci. Și argumentul cum că „gigel a început” pică... în cazul de față, gigel ești tu.

Imi permiti sa intreb alt 3-lea fiind cine?

Cred ca am explicat suficient de frumos si destul de clar ca in unele chestii sunt depasit, nu e domeniul meu. Si da, acum multi ani, predam sisteme de operare in liceu, in locul profului de IT la un liceu cu renume, ceea ce nu o facea multa lume in timpurile noastre, anii 90-92. Iar asta am facut-o pe multe nopti nedormite si multa munca. La vremea aceea chiar am realizat ceva pentru timpurile de atunci, intr-un oras destul de mic din Ardeal. Scuza-ma ca nu am fost asa de cool sa beau rachiu si sa fumez in clasele a 7-a si a 8-a, aveam meciuri la handbal la CSM, faceam sport si da, "toceam". Problems?

Ca iti place tie sau nu, e treaba ta. Am si eu o varsta, scuza-ma, tu ce faceai in clasa a 8-a? Noi stateam cu dictionarul in mana si traduceam carti din maghiara despre Z80 si incercam sa vedem ce e intr-un 8086/80286, fiind cele mai smechere calculatoare ever. Stii cat era un calculator la vremea aceea? Da-mi voie sa iti spun ca nu ne permiteam foarte multe lucruri dupa revolutie din salariile pe care le aveau parintii nostri, iar sa ai un 80286 era mama zmeilor!

Si nu ai de ce sa imi scoti ochii pentru asta, cand arise sau oricare altul, imi zice ba esti praf, aratandu-mi cat e el de smecher, pe al topic, cum face de obicei. De fapt, stai, doar arise zice asta din tot forumul. Nu doar mie.

Iar eu cand zic si eu ceva, aproape mereu sari ca te-ai saturat. Ei bine, si eu m-am saturat de @Arise de mult timp si de glumele lui sterse. Si ca sa evit orice conflict, l-am avut la ignore. Dar am zis ca colegi suntem, se calmase un timp. Si imi zici mie ca eu am fost calm si ca mi-a sarit tandura? Nu, dle, eu sunt calm mereu. Iar cei care ma cunosc, stiu asta.

Ma bucur tare mult pentru @EXxxx ca e misto, poate il stii tu, insa pe forum sa dai sfaturi cu 2 carduri SD pe care le folosesti din cand in cand, chiar daca a citit si s-a informat, ceea ce e foarte bine, dar combati o idee cand altii au experienta reala in spate? Pot sa fiu si Isus, ce conteaza? E ca si cum i-as zice lui @matose ceva despre cafea sau despre oc, fara a avea un background solid in spate. Desi citesc despre oc si mai ales despre cafea. Cu ocazia asta permite-mi @EXxx sa imi cer scuze ca m-am aprins astfel.

Scuza-ma, dar din tot forumul, esti unul dintre oamenii pe care ii apreciez tare mult, dar nu la genul asta de interventii. Din contra. Tu il tai pe @Arise, scurt si la obiect, iar acum, ca nu te-a afectat direct, iti tii parte?

Ironic vorbind, te deranjeaza si pe tine ca folosim Total Commander, ceea ce l-a deranjat pe el si i-a sarit mustarul ca nu stiu sa fac o copiere si suntem niste prosti ca W10 stie si face si drege mai mult ca un program? Un fel de suprametie absoluta? Sunt psihologi pentru chestii de astea, nu trebuie sa isi spele rufele pe altii pe forum. De ce nu urmaresti nitel conversatia, apoi hai si spune ca te-ai saturat.

Imi zici si mie, te rog frumos, care e logica adusa in contributia ta la acest subiect? Si nu, nu sunt beat, insa mereu imi sare mustarul cand @Arise vorbeste cu curul si se da mare, dar nu aduce nici o rezolvare unei probleme pe care o are cineva. Negru pe alb, ultimele interactii mele cu el? Vezi discutia despre Revolut si ultima, cea despre WD-uri.

LE. Iar legat de "sic transit gloria mundi", desi m-am abtiut, folosesti cuvinte mari, incearca sa le folosesti nitel cu cap. Se refara la orice altceva decat o prostituata la care multi se masturabau cand a aparut SAT1 in Romania. Dar iti pot da niste carti sa te lamuresti despre asta, doar ca sunt in italiana. Si stii bine ca nu glumesc.

LE2. Iar in prima instanta, am scris PM. Ceea ce ma asteptam oarecum din partea ta, considerandu-l un gest de gentleman, daca tot incercai sa inchizi o cearta, in care imi ziceai ce te doare, verzi si uscate, cu suflet, cu ura, cu bucurie. Insa pe privat. Cum am considerat ca nu ai dreptate, in absolut niciun aliniat deschis, am considerat acest reply ca fiind unul necesar.

Pana la urma urmei, nu sunt doar un nume user pe un forum, sunt si o entitate in spatele acestuia.

Last edited by mirciusx; 15-12-2018 at 01:39.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules