lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-12-2009, 02:05   #1
zip
Junior Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 7
Mentioned: 2 Post(s)


Default Liquid pro

Salutare.
Vazand ca nu gasesc nimic pe diverse forumuri despre acest produs (nimic folositor adica, ca am gasit destule comentarii de genul: "i feel sorry for whoever bought this"), m-am gandit sa postez aici.
E vorba despre comportamentul in timp a lui liquid pro, adica sa zicem 1an+ lasat acolo pe cpu sa-si faca treaba. Ii scade performanta? Se oxideaza cum am citit pe undeva, sau ca s-ar cam lipi de tot chiar si cu talpa de cupru? Etc. A, si cam pentru cate aplicari e in seringa? Teoretic mai multe ca o pasta normala care au ~1ml vs cei 1.5.
Multumesc.
zip is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2009, 02:12   #2
foxthemad
Ancient friend
 
foxthemad's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucuresti
Posts: 278
Mentioned: 0 Post(s)


Default

ramiro a facut un review de exceptie pe tema pastelor termice care include si Liquid Pro:
http://lab501.ro/racire/38-de-paste-...e-iulie-2009/9

Sunt sigur ca te va ajuta.
__________________
EP45-Extreme | Q9650 | 4Gb TeamExtreem 900Mhz CL3 | CM Hyper 212 | Asus 4870 DK | Custom Lian Li Case
foxthemad is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2009, 02:20   #3
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Galiul ce intra in compozitia Liquid Pro intra in reactie cu anumite metale (printre care si aluminiul) si le corodeaza. Cuprul nu se afla printre ele (dupa cum spun producatorii) dar pot sa-ti spun ca baza lapuita a Megahalemsului meu are si acum urme lasate de liquid pro, asta dupa cateva minute de lapping cu hartie abraziva fina (aici poti sa vezi).

De asemenea poti sa vezi aici urmele lasate pe ihs. Daca baza coolerului este nichelata nu sunt probleme pentru ca nichelul este un metal foarte rezistent la coroziune/oxidare.

In seringa ai pentru destule aplicari (~10 sau chair mai multe) pentru ca este destul sa pui cate o picatura foarte mica pe ambele suprafate.

Atit timp cat exista un PK-1, un TIM performant, usor de aplicat (nu e foarte vascos, ca MX-3 de exemplu) nu prea vad de ce ai folosi Liquid Pro, care are o aplicabilitate mai mult in anumite studii despre transferul termic dintre baza si ihs sau ca scop comparativ.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2009, 02:51   #4
zip
Junior Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 7
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Paai da, dar pk1 e de 2x mai scump (in germania), si totusi ceva mai slab. E drept ca inca stau in dubii daca merita riscul, de aceea intrebam daca cineva l-a folost ca solutie de termen lung.
zip is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2009, 03:02   #5
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Trebuie sa mai tii cont ca alte conditii de test vor furniza alte rezultate/diferente, de exemplu un tdp mai mic va face ca diferenta dintre cele doua sa scada la fel cum un strat mai gros de pasta va face ca diferenta sa creasca.

Posibil ca in viitor sa fac si un experiment pe termen lung cu Liquid Pro si Nanoxia Nano TF1000 care este chiar mai coroziva.

Pentru mine PK-1 a functionat foarte bine si la un tdp extrem, asta bineinteles daca coolerul a avut o baza buna si un sistem de prindere bun.
Eu zic ca daca vrei o temperatura mai buna trebuie sa pui accentul mai mult pe alte lucruri decat pe pasta, iar pretul lui PK-1 nu cred ca e mare pentru calitatea ei si cantitatea din tub (5g).

Last edited by poparamiro; 08-12-2009 at 03:19.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2009, 08:38   #6
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

PK-1 are aproape acelasi pret cu MX-3 si performante similare.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2009, 16:35   #7
engine
Member
 
engine's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 178
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

@zip, si eu sunt in situatia ta. Nu stiu ce sa fac am si MX-3 si Liquid pro. MX-3 nu imi place, arata ca o plastelina dupa ce am demontat coolerul. Iar de liquid pro nu stiu ce sa zic, tare mi-e ca dupa un timp talpa coolerului va oxida, si evident ca asta duce la scaderea performantelor. De fapt sigur se va "cocli", asa se intampla cu "pastele" astea metalice, in cazul unui YDP mare, cum e si cazul celebrei AS5.
__________________
"Frank: - Excuse me sir, the seat belt seems to be broken, what should I do about it?
Cab driver: - I suggest you stop being such a faggot! You're in the back seat."
engine is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2009, 01:09   #8
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
De fapt sigur se va "cocli", asa se intampla cu "pastele" astea metalice, in cazul unui YDP mare, cum e si cazul celebrei AS5.
De unde ai scos-o pe asta? AS5 nu oxideaza nimic...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2009, 11:28   #9
engine
Member
 
engine's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 178
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

La un TDP foarte mare, mai ales daca baza coolerului e prost facuta (sa zicem ca nu e nichelata sau a fost lapuita), o pasta dint-asta "metalica", ajuta la oxidarea talpii coolerului mai repede decat una "non-metalica", cum este MX-2 sau Mx-3.
Stiu cum suna afirmatia dar pot veni cu dovezi, am un Nirvarna tinut pe Q6600 si sa vezi ce frumos arata talpa lui dupa un an de zile de AS5, dupa ce in prealabil am folosit MX2. In orice caz numai este oglinda.
Sau un cooler de sk 462, sa vezi cum arata dupa 5-6 ani de AS5, e schimbat la "fata", e un pic "invinetit".
Totusi discutia era despre "liquid pro", si in momentul asta nu stiu ce sa fac, sa folosesc NH-D14 in combinatie cu liquid pro sau sa stau cuminte si sa merg cu MX3?
http://lab501.ro/forum/attachment.ph...1&d=1260778682
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2051.JPG
Views:	512
Size:	155.7 KB
ID:	4973  
__________________
"Frank: - Excuse me sir, the seat belt seems to be broken, what should I do about it?
Cab driver: - I suggest you stop being such a faggot! You're in the back seat."
engine is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2009, 11:50   #10
IdI1
Senior Member
 
IdI1's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Buc
Posts: 324
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Daca lasai coolerul sa stea la aer fara sa fie montat pe procesor apareau modificari de culoare in intervalul acesta de timp. Intr-o carte de chimie din generala scrie negru pe alb cuprul oxideaza lasat la aer, la fel si aluminiul, iar 5-6 ani mi se par suficienti sa inverzeasca un cooler (in prima instanta apare o culoare spre negru si se inverzeste cand este avansata oxidarea). Mie mi se pare ca arata foarte bine coolerul respectiv ( asta daca nu observi ceva modificari fizice de suprafata). Tot in cartile alea, dar de liceu scrie pe acolo fiecare metal are un potential electric anume, astfel puse in contact doua metale formeaza o celula electrica ( in traducere libera o baterie), iar in timp are loc un proces de transfer de sarcina electrica cu transport de materie in limita respectivului potential ( care este foarte mic intre anumite materiale si mare intre altele, ca exemplu in materie de electricitate nu se utilizeaza cupru in contact direct cu fier, se foloseste ca intermediar alama, iar in cazul in care se folosesc fier si cupru legate direct in instalatiile electrice amandoua vor corada in scurt timp ). Cei care fac diverse formule de paste termice stiu ce fel de metale se folosesc la IHS si coolere si aleg compozitia in asa fel incat sa fie un potential cat mai mic.
IdI1 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2009, 12:06   #11
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Oxidarea despre care vorbesti tine mai mult de conditiile de aplicare. Am vazut talpa de true oxidata destul de bine dupa ~2 saptamani de folosinta, pasta era MX-2.

La un cooler cu baza lapuita se va produce oxidarea inevitabil dupa o vreme, o solutie pentru a contracara acest efect este slefuirea cu pasta abraziva, de ex asta.

MX-3, TX-3, GC-Extreme, PK-1 - pick one
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3753056675_0909958d3a_o.jpg
Views:	526
Size:	165.1 KB
ID:	4975  
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2009, 12:20   #12
engine
Member
 
engine's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 178
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

@IdI1, nu e nevoie de cartea de chimie, am fost premiant la materia aia . Si la fizica .

@ramiro, nice: nu credeam ca talpa de Tuniq poate arata asa. Pk1 e prea scumpa, cu 15 lei peste MX3.

Coolerul daca este nichelat, ar trebui sa reziste mai mult in timp, de aceea producatorul nu ofera garantie in caz de lapping.
Deci recomandati liquid pro sau nu?
__________________
"Frank: - Excuse me sir, the seat belt seems to be broken, what should I do about it?
Cab driver: - I suggest you stop being such a faggot! You're in the back seat."

Last edited by engine; 14-12-2009 at 12:30.
engine is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2009, 12:45   #13
Kimi
Ancient friend
 
Kimi's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 4,513
Mentioned: 131 Post(s)


Default

io nu m-as complica cu liquid pro. Noctua are un sistem de prindere excelent si face contact foarte bun cu CPU. Mergi pe MX-3 sau PK-1.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2009, 18:14   #14
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Dar Noctua NH-HT1 din pachet ce are?
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2009, 20:02   #15
IdI1
Senior Member
 
IdI1's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Buc
Posts: 324
Mentioned: 0 Post(s)


Default

off topic: Daca ai fost premiat la Chimie si Fizica ar trebui sa stii ca se aplica si practic nu numai teoretic.
on topic: Daca pretul este problema cumpara MX-3 si gata.
IdI1 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2009, 01:26   #16
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by engine View Post
La un TDP foarte mare, mai ales daca baza coolerului e prost facuta (sa zicem ca nu e nichelata sau a fost lapuita), o pasta dint-asta "metalica", ajuta la oxidarea talpii coolerului mai repede decat una "non-metalica", cum este MX-2 sau Mx-3.
Stiu cum suna afirmatia dar pot veni cu dovezi, am un Nirvarna tinut pe Q6600 si sa vezi ce frumos arata talpa lui dupa un an de zile de AS5, dupa ce in prealabil am folosit MX2. In orice caz numai este oglinda.
Sau un cooler de sk 462, sa vezi cum arata dupa 5-6 ani de AS5, e schimbat la "fata", e un pic "invinetit".
Totusi discutia era despre "liquid pro", si in momentul asta nu stiu ce sa fac, sa folosesc NH-D14 in combinatie cu liquid pro sau sa stau cuminte si sa merg cu MX3?
http://lab501.ro/forum/attachment.ph...1&d=1260778682
Cred ca nu avem aceeasi idee despre oxidare si Liquid Pro in cazul asta...Orice crezi tu ca iti face AS5 (jeg mai precis, se duce in proportie de 90% cu izopropilic), Liquid Pro iti face de 20 de ori mai rau (recte o scoti cu smirghel nu cu alcool izopropilic). Aia e oxidare
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2009, 01:49   #17
engine
Member
 
engine's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 178
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

M-am lamurit am optat pentru MX3. Liquid pro pare conceputa pentru "bech", asa cum face ramiro, nu pentru un user "normal" .
__________________
"Frank: - Excuse me sir, the seat belt seems to be broken, what should I do about it?
Cab driver: - I suggest you stop being such a faggot! You're in the back seat."
engine is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2009, 02:53   #18
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Am folosit-o doar in scop comparativ in review-uri. Ar fi buna de bench dar curatarea ei este un cosmar, mai ales de pe suprafate lapuite.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2009, 18:58   #19
idbaghera
Senior Member
 
idbaghera's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Constanta
Posts: 1,916
Mentioned: 28 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by poparamiro View Post
... curatarea ei este un cosmar, mai ales de pe suprafate lapuite.
M-am chinuit la fel la curatarea unei baze lapuite cu alcool izopropiliic, degeba, am incercat sa il "trag" pe o coala de hartie , aproape nici o schimbare...am pus apoi un punct de prolimatech (asta aveam la indemana atunci) pe baza, am frecat cu o servetel ... aceeasi oglinda a revenit
Nu am reluat procesul si cu o alta pasta sa vedem daca are acelasi efect..posibil din cauza compozitiei
__________________
| MSI X570 Unify | 5900x WB Heatkiller |F4-4266C17D-32GTZRB | Gigabyte RTX 3080 OC Bykski WB |Crucial P5 2TB x 2 | Seagate 12TB | Custom case & Seasonic X-750 | Predator XB271HU | | G Pro X Superlight & EVGA Z20
idbaghera is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ajutor racire liquid sub 0 IraqI_Freedom Racire 16 27-09-2009 12:07

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 5124

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.