lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-04-2020, 14:48   #21
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mircea13 View Post
Perfecta dreptate, dar nu cred ca o sa iau de la el... s-a ofensat instant de aia a postat prima data aici cand a vazut oferta mea de 800 de lei explicand-ui ca nu are garantie si daca il poate testa gen proba...

Om serios in ce sens? Daca e DOA si nu o sa functioneze, o sa imi trimita altul in loc sau banii?
Eu zic sa astepti Constantin si Elena, poate pica ceva.
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2020, 14:52   #22
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Distractiv.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2020, 15:12   #23
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Gaminggrade View Post
La unul nou,pentru ca noi sunt si ale lui,jumate de pret la un peodus nou de ultima generatie sa fim seriosi am 200+ calificate pe CG ce zici tu se numeste “chifla” nu pret “ok”.
Cum definesti termenul de nou el vinde ca persoana juridica emite facturi sa inteleg si certificate de garantie? Eu zic ca are un produs second hand all day long
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2020, 15:14   #24
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by florinmugurel93 View Post
Cu 800 lei cred si eu ca s-a ofensat )
Cu siguranta nu o sa iti dea tie teapa. Scopul lui este sa vinda in continuare.
Ok, daca scopul lui e sa vanda in continuare pai mult succes ce sa zic? Vai, dar de ce crezi asta?

Last edited by mircea13; 22-04-2020 at 17:09.
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2020, 20:14   #25
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 927
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Default

Mirciulică mami..hai ca ne tii pe toti cu zambetul pe buze. Nu te strange nimeni de amigdale sa faci achizitii de la x si dpmdv nu prea are rost consumul de calorii pt a judeca oferta lui..ca e a lui si si-o asuma
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2020, 20:39   #26
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Secttor View Post
Mirciulică mami..hai ca ne tii pe toti cu zambetul pe buze. Nu te strange nimeni de amigdale sa faci achizitii de la x si dpmdv nu prea are rost consumul de calorii pt a judeca oferta lui..ca e a lui si si-o asuma
Suntem in carantina deci oarecum ar conta consumul de calorii, stiu ca lui nu ii pasa de oferta mea si nici mie de arogantele lui, si chiar i-am trimis un mesaj legat de teoria cu disparitia procesoarelor sau ceva de genul ca pica olx.ul and such ... ca is curios si poate ii fac si o oferta poate mai ridic un pic suma... totusi suntem oameni pana la urma.
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2020, 21:44   #27
GRIP
Ancient friend
 
GRIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Teiu domnului
Posts: 2,534
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ma copii. Treaba e simpla. Totul e negociabil si oricine poate spune stop - fie ca vorbim de vanzator sau cumparator. Cand ti se pare ceva absurd, refuzi si aia e.

Ce nu e ok, e sa compari mere cu pere (OLX vs o comunitate de pasionati). Sau sa incerci sa negociezi ceva care e deja la un pret foarte mic, mai ales ca in domeniul vanzarilor "pe net" omul de care vorbim e de prea mult timp in bransa si are o reputatie impecabila in acest domeniu (asa cum a exemplificat si el mai sus - te ajuta daca nu e ok obiectul, ti-l schimba, etc.).

@mircea13: ai mentionat de pret de 900 de lei pe OLX. L-am gasit si eu:
https://www.olx.ro/oferta/procesor-a...tml#37baa4ad84
Succes cu declaratia pentru deplasarea in Timisoara pentru predare personala Iar daca nu merge, mai ia de o declaratie si du-te inapoi sa i-l returnezi, daca o vrea.
Toate celelalte procesoare 3700X pe OLX incep la 1050 si se duc in sus. Mi-e lene sa pun screenshot, dar puteti cauta si voi.

Si da, suntem partinitori cu @Iubitel. Este membru vechi al acestei comunitati, multi dintre noi am baut beri cu el, am cumparat o droaie de lucruri de la el si, in consecinta, ii vom tine partea. Csf, ncsf...
__________________
I'm a rocker / And I'm always revvin' up
I'm a rocker / I can never get enough
I'm a rocker / It's something in my blood
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could

Last edited by GRIP; 22-04-2020 at 21:51.
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2020, 22:30   #28
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by GRIP View Post
Ma copii. Treaba e simpla. Totul e negociabil si oricine poate spune stop - fie ca vorbim de vanzator sau cumparator. Cand ti se pare ceva absurd, refuzi si aia e.

Ce nu e ok, e sa compari mere cu pere (OLX vs o comunitate de pasionati). Sau sa incerci sa negociezi ceva care e deja la un pret foarte mic, mai ales ca in domeniul vanzarilor "pe net" omul de care vorbim e de prea mult timp in bransa si are o reputatie impecabila in acest domeniu (asa cum a exemplificat si el mai sus - te ajuta daca nu e ok obiectul, ti-l schimba, etc.).

@mircea13: ai mentionat de pret de 900 de lei pe OLX. L-am gasit si eu:
https://www.olx.ro/oferta/procesor-a...tml#37baa4ad84
Succes cu declaratia pentru deplasarea in Timisoara pentru predare personala Iar daca nu merge, mai ia de o declaratie si du-te inapoi sa i-l returnezi, daca o vrea.
Toate celelalte procesoare 3700X pe OLX incep la 1050 si se duc in sus. Mi-e lene sa pun screenshot, dar puteti cauta si voi.

Si da, suntem partinitori cu @Iubitel. Este membru vechi al acestei comunitati, multi dintre noi am baut beri cu el, am cumparat o droaie de lucruri de la el si, in consecinta, ii vom tine partea. Csf, ncsf...
Foarte bine, nimic rau in ai tine partea omului, o sa mai apara la 900 nu e primul si nici ultimul.

Referitor la comunitate si oamenii de fapt fostii oameni de la vechiu cgf ... foarte misto, csz, keep up the good work, n-am nici o problema ca ii luati apararea, poate chiar o sa cumpar de la el daca e asa laudat omul si e super serios dupa cum si afirma.
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2020, 13:26   #29
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mircea13 View Post
De pe garaj sau de unde sau la ce te referi? Pe fostul CG decent un produs SH vandut era cam pe la jumatatea pretului de nou cam asta inteleg eu prin decenta desi se pare ca s-a cam schimbat treaba... la unul ce?
Quote:
Originally Posted by mircea13 View Post
Perfecta dreptate, dar nu cred ca o sa iau de la el... s-a ofensat instant de aia a postat prima data aici cand a vazut oferta mea de 800 de lei explicand-ui ca nu are garantie si daca il poate testa gen proba...

Om serios in ce sens? Daca e DOA si nu o sa functioneze, o sa imi trimita altul in loc sau banii?
Din cauza specimenelor de tip pui de maimutoi imatur ca tine nu mai ofer sfaturi de nici un fel dar ma uit ca colegii mei inca o fac si pastreaza un bun simt la un nivel absolut incredibil (felicitari lor). Am ajuns sa scriu posturi intregi si apoi sa le dau delete chiar si aici am facut-o de doua ori dar mi-am dat seama ca nu are rost sa-ti bati capul ca maimutoii tot maimutoi raman si fac cum vor ei. Locul tau fara nici un dubiu este pe forumul PCGarage si iti garantez ca te vei intelege absolut perfect cu oamenii de acolo daca nici acolo nu merge incearca miloaga pe pe OLX sau prin targurile locale.

Una peste alta m-am amuzat multa vreme cu vanzarea pe OLX datorita si multumita lui @kretzu77 pe principiul simplu ca daca cineva negociaza pretul tu sa-i faci contraoferta cu un pret mai mare, am ras cu lacrimi.

Imi aduc aminte prin ianuarie-februarie cat am tinut la vanzare un 3600X pe OLX dupa ce ca aveam pretul cel mai mic posibil (cu 50 lei mai ieftin si CPU folosit maxim 1 luna deci relativ nou) si nu vindeam o ghena de CPU in jur de 3 putoi m-au luat la basca constant cu oferte si explicatii logice doar pentru ei ca nu are garantie si ca nu valoreaza atata procesorul, ca nu are factura, ba ca e furat etc, pe bune ? Ba din contra unul m-a sunat si mi-a tinut morala, imi oferea 600 RON pe el dar el isi supraevolua o basina de Ryzen 2200G la 500RON, suntem la piata sau cum ? Garantie aveam la el dar nici de al dracu nu am vrut sa o vand cu ea pentru ca nu vreau sa ma leg la cap cu maimutoi, garantia se vinde la pachet doar la prieteni, a devenit o raritate asta. Iar colac peste pupaza acei maimutoi faceau anunturi fake pe OLX ca sa scada preturile, ba chiar am sunat si m-am oferit sa cumpar acele procesoare ieftine si toti erau suspiciosi si o dadeau la intoarse ba chiar papitoii isi faceau anunturi fake si trimiteau mesaje sa te enerveze doar doar ca sa-l vinzi.

Daca vrei factura si garantie iei din magazin si cu asta basa, nu faci gargara pe pricipiu ca sunt prea saraca sa-mi permit lucruri bune.

Last edited by agarici cu pedale; 23-04-2020 at 13:34.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2020, 13:35   #30
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Din cauza specimenelor de tip pui de maimutoi imatur ca tine nu mai ofer sfaturi de nici un fel dar ma uit ca colegii mei inca o fac si pastreaza un bun simt la un nivel absolut incredibil (felicitari lor). Am ajuns sa scriu posturi intregi si apoi sa le dau delete chiar si aici am facut-o de doua ori dar mi-am dat seama ca nu are rost sa-ti bati capul ca maimutoii tot maimutoi raman si fac cum vor ei. Locul tau fara nici un dubiu este pe forumul PCGarage si iti garantez ca te vei intelege absolut perfect cu oamenii de acolo daca nici acolo nu merge incearca miloaga pe pe OLX sau prin targurile locale.

Imi aduc aminte prin ianuarie-februarie cat am tinut la vanzare un 3600X pe OLX dupa ce ca aveam pretul cel mai mic posibil si nu vindeam o ghena de CPU 3 putoi m-au luat la basca cu oferte si explicatii logice doar pentru ei ca nu are garantie si ca nu valoreaza atata procesorul, pe bune ? Suntem la piata sau cum ? Garantie aveam la el dar nici de al dracu nu am vrut sa o vand cu ea pentru ca nu vreau sa ma leg la cap cu maimutoi.

Iti inteleg frustrarea, dar usurel cu cuvintele pentru ca nu ne cunoastem si sincer nici nu imi doresc sa te cunosc, asta in caz ca vrei sa ne cunoastem te astept in Sibiu, nici o problema! Deci ...
Da, suntem la piata, e o piata, si nu imi prea place acest cult al preturiilor impuse de cei ce vand in cantiati mari!
Daca nu vrei sa te legi la cap, atunci nu mai vinde! Daca nu iti asumi anumite riscuri si nu asiguri o anumita conduita, pai taica, nu mai vinde!
Chiar nu ma intereseaza atitudinea ta de nici un fel, si chiar nu am nevoie de sfaturi de la tine. Multumesc frumos pentru interventie, dar nu era cazul!

Ok, ti-au facut social engineering, inseamna ca i-ai enervat teribil, urata treaba, mai bine spus, urata experienta.
Daca vreau factura si garantie posibil sa gasesc si aici si pe cg si pe olx... depinde.

Legat de scrisul posturilor si stersul lor, exista destule persoane care te pot ajuta cu anger managementul, sau doar dramatizezi de dragul povestirii tale sa aiba mai mult farmec?
Legat de pcgarage, postam pe acolo prin 2012 sau ceva de genul, nu am fost atras de comunitatea aia, cel mai mult mi-a placut vechiul computer games forum.

P.S. Nu am venit aici sa ma cert de aia si mentin conversatia in limita bunului simt, am venit doar sa cumpar si sa ma mai informez.
Chestia cu miloaga/pomana e relativa, tine de buget, nu toti ne-am nascut bogati sau am reusit in viata, sti asta?

Last edited by mircea13; 23-04-2020 at 13:52.
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2020, 14:05   #31
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am aplicat fix acelasi principiu al logicii tale, nu-ti place pretul nu cumpara si nu deranja inutil cand ti se spune clar ceva, nu trebuie sa faci morala si sa despici firul si pretul in nspe mii de idei.
Nu am vandut pe OLX aproape niciodata dar anul acesta cand mi-am schimbat computerul am fost nevoit sa o fac si e cancer lichid.
Dai de oameni care par seriosi si stabilesti ceva dar ajung la tine la usa, le arati produsul si apoi ii zice ca are mai putin la el si ca plm.

Sunt o persoana absolut linistita si cred ca ne cunoastem multi pe aici in viata reala, n-am amuzat cu discutia de aici sincer dar vroiam sa trantesc o postare de genul fiindca forumul acesta e din ce in ce mai plin de mascarici (generalizez aici, nu ma refer direct la tine).
Multi cumparam SH pentru ca nu merita sa iei NOU in anumite cazuri dar cand intri pe piata gri iti asumi niste lucruri din ambele parti asa ca mai bine gasesti o persoana OK si stai linistit. Sunt full pe OLX care vand SH ca nou si cu PDF-uri manarite de garantie si mai scump.

Miloaga si pomana vine intotdeauna de la oameni de un anumit fel, in nici un caz de la saraci ca sa zic asa.

Last edited by agarici cu pedale; 23-04-2020 at 14:10.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2020, 14:10   #32
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Am aplicat fix acelasi principiu al logicii tale, nu-ti place pretul nu cumpara si nu deranja inutil cand ti se spune clar ceva, nu trebuie sa faci morala si sa despici firul si pretul in nspe mii de idei.

Sunt o persoana absolut linistita. Multi cumparam SH pentru ca nu merita sa iei NOU in anumite cazuri dar cand intri pe piata gri iti asumi niste lucruri din ambele parti asa ca mai bine gasesti o persoana OK si stai linistit. Sunt full pe OLX care vand SH ca nou si cu PDF-uri manarite de garantie si mai scump.

Miloaga si pomana vine intotdeauna de la oameni de un anumit fel, in nici un caz de la saraci ca sa zic asa.
Uh, pentru 100/200 de lei atata "vorbarie", usurel ii dau 1000 pe procesor si aia e, chiar l-am intrebat daca are kit... de ce atata iritare pentru o negociere??
Dar de ce? E interzis sa ceri anumite informatii si sa iti scri propria opinie in legatura cu pretul?
Eu personal am intalnit oameni faini pe OLX, intr-o proportie destul de mare.
Cum definesti tu un mascarici? Un om care incearca sa negocieze? Sincer si la magazin poti negocia, ce te face sa crezi ca pe piata "gri" e litera de lege, e chiar scrisa in Codul Penal si nu exista cale si loc de negociere, asta e pretul, e respectat pana la apocalipsa...
Imi poti definii un pic treaba cu miloaga/pomana?
Ce te face sa crezi ca nu m-am uitat pe OLX?

Referitor la oamenii de pe olx care vin cu mai putini bani, poti sa le explici frumos ca nu poti vinde produsul la suma oferita de ei sau alte alternative...
Referitor la postarea care sperie mascaricii, well, ar trebui impuse niste seturi de reguli stricte si actionat in baza lor

Si nu in ultimul rand "Sunt full pe OLX care vand SH ca nou si cu PDF-uri manarite de garantie si mai scump." asa ceva am intalnit, era un tip din Iasi, cu mai multe conturi si avea garantie la un producator de pcb-uri din China si sustinea sus si tare ca e ultra valabiila pentru 3700X... another scenario, un prieten de al meu a primiti o garantie de la un S8 pentru un Note 10...

Last edited by mircea13; 23-04-2020 at 14:29.
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2020, 14:31   #33
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu te obliga nimeni sa iei de la A say B, eu ti-am spus parerea mea dpmdv care este fix subiectiv. Dar in mare parte ai prins ideea, atata vorba si deranj pentru o suma relativ mica nu stiu cat meritam mai ales daca un numar de oameni iti garanteaza pentru persoana X-ulescu cand tu ai cerut o parere din partea comunitatii noastre.
Daca tu zici ca intr-un magazin negociezi pretul fara putere de cumparare sau client vechi cu rulaj mare atunci probabil te referi fix la amanet sau magazine gen Gigel4U.SRL.io care sunt mai cangerigeni decat cei de pe OLX de multe ori, iti ofera o impresia falsa de siguranta ca au firme si ca ai garantie reala.

Mascarici ma refer la persoanele fara bun simt in negociere ca aici e problema noastra ca si oameni: "S3fu ca e ultimu pretz" , "Care pe pretul daca vin acum sa-l iau" , "iti dau doar X-50% din suma ca doar atat am" iar la final iti trantesc "astept un raspuns urgent din partea la 0745.XXX.XXX" si tot asa.

Cand discuti cu cineva si stie sa formuleze un mesaj ii acord altfel atentie pentru ca da dovada de bunsimt care poate fi inselatoare dar apoi mai sunt si persoanele parsive care de multe ori sunt mai rele decat mascaricii ca fac pe intelectualii si vin negocieri fara lubifiant (aici am impresia ca te incadrezi tu, sper sa gresesc), maimutoii de genul pun niste conditii care oricum nu exista in anunt gen garantie, lipsa de incredere in detaliile din anunt si apoi cer dovezi si facturi care si daca exista nu e nimeni obligat sa le arate la fel cum nimeni nu e obligat sa cumpere de la X-ulescu... nimeni nu zice ca nu se poate negocia ceva insa cu frumosul si in limita bunului simt, limita bunului simt fictiva pe OLX e din 50 in 50 de ron si incepe de la 200RON in jos fata de pretul afisat care e mizerie totala, de regula toti vor sa cumpere un produs nou la 50-60% din valoarea lui, sigilat si cu garantie.

In cazul de fata cred ca ai vrut sa iei de la colegu procesrouyl 3700X care il da la 1050 si i-ai oferit 800RON iar pe OLX am gasit la 850RON 3600X cel mai ieftin, deja oferta ta e iritanta, daca ziceai un 1000, hai 950 lasai loc de bunaziua. Te provoc sa suni la aia cu 3700X cu preturi extrem de mici sa vezi cate sunt reale si cati ti se pare seriosi si incearca sa negociezi la 800 pretul. Lucrurile incep sa dispara de pe OLX incetul cu incetul si motivele sunt clare.

Last edited by agarici cu pedale; 23-04-2020 at 14:39.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2020, 14:45   #34
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Nu te obliga nimeni sa iei de la A say B, eu ti-am spus parerea mea dpmdv care este fix subiectiv. Dar in mare parte ai prins ideea, atata vorba si deranj pentru o suma relativ mica nu stiu cat meritam mai ales daca un numar de oameni iti garanteaza pentru persoana X-ulescu cand tu ai cerut o parere din partea comunitatii noastre.
Daca tu zici ca intr-un magazin negociezi pretul fara putere de cumparare sau client vechi cu rulaj mare atunci probabil te referi fix la amanet sau magazine gen Gigel4U.SRL.io care sunt mai cangerigeni decat cei de pe OLX de multe ori, iti ofera o impresia falsa de siguranta ca au firme si ca ai garantie reala.

Mascarici ma refer la persoanele fara bun simt in negociere ca aici e problema noastra ca si oameni: "S3fu ca e ultimu pretz" , "Care pe pretul daca vin acum sa-l iau" , "iti dau doar X-50% din suma ca doar atat am" si tot asa dar nu are rost sa continui ca sunt multe specimene.

Cand discuti cu cineva si stie sa formuleze un mesaj ii acord altfel atentie pentru ca da dovada de bunsimt, dar apoi mai sunt si persoanele parsive care de multe ori sunt mai rele decat mascaricii ca fac pe intelectualii si vin negocieri fara lubifiant (aici am impresia ca te incadrezi tu, sper sa gresesc), maimutoii de genul pun niste conditii care oricum nu exista in anunt gen garantie, lipsa de incredere in detaliile din anunt si apoi cer dovezi si facturi care si daca exista nu e nimeni obligat sa le arate la fel cum nimeni nu e obligat sa cumpere de la X-ulescu... nimeni nu zice ca nu se poate negocia ceva insa cu frumosul.

In cazul de fata cred ca ai vrut sa iei de la colegu procesrouyl 3700X care il da la 1050 si i-ai oferit 800RON iar pe OLX am gasit la 850RON 3600X cel mai ieftin, deja oferta ta e iritanta, daca ziceai un 1000, hai 950 lasai loc de bunaziua.

Ma refer la Flanco, am avut o experienta, de fapt nu a fost negociere am vrut sa vad pretul la un produs si am fost "acostat" de un agent de al lor si i-am spus ca doar ma uit la pret si am vazut ca e mai mare fata de altex si i-am spus la om frumos ca ma duc dincolo(la altex, nu de alta dar sa nu isi mai piarda timpul cu mine) pentru ca il gasisem mai ieftin si omul mi-a zis instant ca imi poate face o contraoferta fata de ei si asa am ajuns cu produsul, fara sa vreau, negociat in magazin.

Nu fac pe intelectualul, doar imi exprim punctul de vedere, ok, inteleg cultul pretului ...

Dar de ce sa te simti iritat, cand cineva iti ofera mai jos cu 100 ron fata de pretul pietei... am amintit mai devreme de acel procesor la 900 ron, care a fost un punct de reper pentru mine, am gresit, probabil, nu trebuia sa mi-l iau ca punct de reper...

Se poate explica si vorbi normal, apropo de mascarici... aici am crezut ca e o comunitate bine coagulata(la modul better then cgf, fostul cgf), asa ca incep sa va inteleg frustrariile legate de negocieri mai adanci sau de oameni care nu sunt seriosi and so on...

Nu stiu ce sa zic despre OLX si cei cu preturi mai mici, de fapt stiu ce sa zic stiu si de und provin produsele respective... presupun ca majoritatea stiti sau va dati seama.
Am vorbit cu cel de 900 ron si il da local am mai spus asta ...

Last edited by mircea13; 23-04-2020 at 15:15.
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2020, 15:33   #35
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Dai de oameni care par seriosi si stabilesti ceva dar ajung la tine la usa, le arati produsul si apoi ii zice ca are mai putin la el si ca plm.
Pentru astia remediul este panza de bomfaier + ruleta.
O scoti si te pregatesti sa masori si sa tai produsul proportional cu cat are la el.
Fata fripturistului e de mastercard.

Nu am aplicat eu, dar un prieten de-al meu, tot dement si el, a facut-o. Priceless, parol.



LE: stii ca ziceam de tonerul ala sigilat care in magazin e 800-900 lei si eu il am pe olx cu 350? Nu ai idee cat ma mai distrez si acum pe anuntul ala. Am ajuns le next level: "nu stiu boss, ca l-a gasit piranda la un tomberon. Ea l-a luat ca i-a placut cutia, ca e misto colorata. Acasa am vazut ca e sigilat, traiti-ar familia ta 100 de ani" ==))))))

olx-ul e mai tare decat mirc-ul de pe vremuri, cand imi puneam nick de fata si imi dadeam intalnire cu fraieri la universitate; pun mariu ca peste 80% din ei s-au si dus acolo si au stat ca boii asteptand.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 23-04-2020 at 15:41.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2020, 15:51   #36
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Lasand off-uriile la o parte si alte explicatii ...
3700X cu ce mobo s-ar pupa cel mai bine de la x570 intr-un buget mai decent?
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2020, 15:58   #37
GRIP
Ancient friend
 
GRIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Teiu domnului
Posts: 2,534
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mircea13 View Post
Lasand off-uriile la o parte si alte explicatii ...
3700X cu ce mobo s-ar pupa cel mai bine de la x570 intr-un buget mai decent?
Ia B450. Nu prea vad cum ar ajuta X570.
Acum depinde ce inseamna buget decent. 800? 1000? 1200?
Daca ar fi banii mei, as lua asa ceva:
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baz...pro-carbon-ac/

Dar daca vrei musai X570, cam asa ceva:
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baz...ing-edge-wifi/
__________________
I'm a rocker / And I'm always revvin' up
I'm a rocker / I can never get enough
I'm a rocker / It's something in my blood
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2020, 16:02   #38
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Buget decent pentru unu' e 1000 de lei, pentru altu' e 3000 de lei. Pentru tine cat e?
La 1000 de lei ai Gigabyte Elite, Asus TUF, la 1500-2000 ai Gigabyte Master, MSI Ace/Unify, Asus Strix F, Asrock Taichi, iar la 2500+ MSI Godlike/Prestige, Gigabyte Xtreme, Asus Crosshair.
Sub 1000 de lei nu as lua x570, as cauta msi x470/b450.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2020, 16:02   #39
mircea13
Member
 
Join Date: Nov 2018
Location: Sibiu
Posts: 42
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by GRIP View Post
Ia B450. Nu prea vad cum ar ajuta X570.
Acum depinde ce inseamna buget decent. 800? 1000? 1200?
Daca ar fi banii mei, as lua asa ceva:
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baz...pro-carbon-ac/

Dar daca vrei musai X570, cam asa ceva:
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baz...ing-edge-wifi/
Frumoase ambele, m-as duce pentru extra future proof pe pcie 4.0 ... si m2
Imi place msi-ul o sa setez o alerta stoc, mersi fain, e chiar tot ce am nevoie.
Multumesc!
mircea13 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2020, 16:04   #40
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Vezi ca placile msi la 1000-1200 de lei au probleme cu racirea pe vrm si necesita o carcasa cu airflow bun.

Nu cred ca ai nevoie de pci-e 4.0, nu stiu o situatie sa fie necesar in urmatorii 2-3 ani standardul asta pentru un calculator folosit la jocuri si light work.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,140
Total Online: 3421

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.