lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-08-2018, 17:54   #56261
war4peace
VIP

Mentioned: 211 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Azi am auzit şi eu de consultarea asta, dacă ştiam votam să nu se mai schimbe ceasul. E o idioţenie anyway.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2018, 22:17   #56262
faraverete
Member

faraverete's Avatar

Mentioned: 4 Post(s)

Am nevoie de un zip cu mii de poze. Unde pot gasi usor?
faraverete is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2018, 23:47   #56263
carcozep
Senior Member

Mentioned: 32 Post(s)

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Azi am auzit şi eu de consultarea asta, dacă ştiam votam să nu se mai schimbe ceasul. E o idioţenie anyway.
Eu am fost atent la pagina asta dupa ce s-a votat in Parlamentul European ca cei din comisie sa inceapa consultarea

Inca n-au aparut rezultatele complete insa din ce declara public Juncker si Merkel se pare ca cei mai multi au votat ca sa ramana tot timpul pe ora de vara.

I want my standard time back! That's why it's called standard!
Ce-i drept, exista varianta ca parlamentul european sa voteze varianta in care fiecare tara sa aleaga ora standard sau cea de vara. Dar aia nu ar face decat sa pastreze o parte din haosul generat de DST.
carcozep is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2018, 11:44   #56264
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 199 Post(s)

PC-ul meu

Nenorocitul de vecin de langa usa mea, la bloc, are infestare cu gandaci, d aia rosii. La modul ca merge la paine si cand deschide usa, ies 1 2 poate chiar 3 pe holul blocului. Individul are un soi de retard mental, are inteligenta si maturitatea unui copil de 10-12 ani. Si evident, azi dimineață am gasit si eu unul in bucatarie... In peleme...
Acum, intrebarea...ce solutie de gandaci sa cumpar in conditiile in care am doua pisici si doua pisici demente care sunt fascinate de orice și risc sa le omor daca e otrava nasoala. Ajutor!

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2018, 12:44   #56265
RaverX
Member

Mentioned: 11 Post(s)

Din pacate nu cred ca o sa gasesti ceva, gandacii aia sunt mega ultra rezistenti, deci trebuie sa dai cu ceva puternic si o sa afecteze pisicile. Am avut si eu mai demult, tot asa, de la vecina de sub mine, am scapat de ei cu Regent, am inteles ca acum nu se mai fabrica, alternativa ar fi Regesc.

Doar daca duci pisicile altundeva, stropesti peste tot, apoi aduci pisicile inapoi (dupa ce se atenueaza solutia). Insa nici asa nu cred ca rezolvi pe termen lung, solutia aia persista si s-ar putea sa afecteze pisicile daca nu cureti bine. Insa daca o sa cureti iar nu-i bine, ca revin gandacii, trebuie starpiti la sursa.

Din pacate asta e viata la bloc, unii au gandaci, altii au pisici (ai inteles ideea, sper). Unii (retardati cretini) au caini care latra. Unii au lipsa de creier si pun manele, altii gatesc tot felul si imput blocul. Unii te inunda, altii, poate si mai grav uita butelia deschisa si ... na, ai prins ideea. Blocul e o jungla...
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2018, 13:04   #56266
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 227 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Uiti de circopitecii care dau gauri cand li se scoala lor. Blocul meu cred ca e schweitzer.

L.E. Era o solutie de gandaci care se puneau boabe si le mancau, dar nu mai stiu cum se numeste sau daca este buna de ceva.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2018, 13:05   #56267
poker_x
Senior Member

Mentioned: 3 Post(s)

recomand maxforce ic.
E super simplu de aplicat si scapi garantat de gandaci; se pun bobite mici de gel in zone greu accesibile, gen tocul usii, pe sub mobila, sertare, etc, si mai departe se ocupa gandacii sa-l distribuie inclusiv in cuib, etc.
In cateva zile nu o sa mai vezi vreun gandac.

https://www.emag.ro/gel-maxforce-ic-.../pd/D2M217BBM/
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2018, 13:08   #56268
m1k
Member

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

+1 pentru Regent
O "fiola" la 500-700 ml apa.
Se pulverizeaza.
Trebuie sa repeti operatiunea la cel mult 2 saptamini.
Bafta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Regent.jpg
Views:	74
Size:	211.3 KB
ID:	63779  

Last edited by m1k; 02-09-2018 at 13:09. Reason: update
m1k is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2018, 16:27   #56269
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 199 Post(s)

PC-ul meu

Stau in bloc aici din iunie 2015, de cand am terminat cu renovare, pus gresie, faianta, mobila, etc etc etc si n-au avut gandaci nici batranii care au stat in casa, ca eu le-am aruncat catrafusele, rudelor nu le-a pasat si nu s-au ocupat, si n-am avut nici eu pana acum. Ma rog, poate exagerez, caci e prima oara cand vad si era doar unul, dar stiu ca asa incepe, cu unul singur, d-aia m-am panicat. O sa caut regent d-asta si o sa dau mult pe covorul lui, pe conturul usii si la fel si la fel. Ca prin alta parte nu stiu pe unde mama naibii sa intre.

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2018, 16:33   #56270
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 663 Post(s)

PC-ul meu

Auzi, recomandare. Ca asa, "unul" am vazut si eu in 5 ani(ba doi in total cred, cu distanta de 2-3 ani intre ei), dar mai intra pe geam sau de pe scara. Am luat capcane cu lipici de genul asta sa vad daca chiar am. Timp de 2 saptamani n-am mai vazut niciunul si nici in capcane nu s-au prins, deci a fost un caz izolat, intrat de pe undeva. Am verificat si vizual prin debarale, spatele dulapurilor, sub chiuveta, in spatele aragazului si nu am gasit.

https://www.pestcontrol-expert.ro/trap-a-roach.html

In schimb toamna/iarna trecuta am avut o tona de molii de alimente, de care am scapat doar dupa o curatenie temeinica prin rafturile cu condimente/faina/etc.
Old 02-09-2018, 18:02   #56271
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 521 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Nenorocitul de vecin de langa usa mea, la bloc, are infestare cu gandaci, d aia rosii. La modul ca merge la paine si cand deschide usa, ies 1 2 poate chiar 3 pe holul blocului. Individul are un soi de retard mental, are inteligenta si maturitatea unui copil de 10-12 ani. Si evident, azi dimineață am gasit si eu unul in bucatarie... In peleme...
Acum, intrebarea...ce solutie de gandaci sa cumpar in conditiile in care am doua pisici si doua pisici demente care sunt fascinate de orice și risc sa le omor daca e otrava nasoala. Ajutor!
Nu vei rezolva atat timp cat ai pisicile in casa. Orice este cu adevarat eficiet este toxit si pentru tine, daramit epentru animale de greutate mai mica decat a ta.

Cea mai buna cale de rezolvare este:
1. incercat etannseizare orificii pe unde ar putea intra (site pe unde si guri de aerisire/acces tevi) si silicon pe la intrarea/iesirea tevilor in/din apartament
2. usa la intrare cu garnitura de cauciuc, sau montare una (daca permite)
3. solutie Regent din abundenta, concomitent cu PLECAREA de acasa 1 saptamana (inclusiv animalele de companie)

Succes.
Old 02-09-2018, 18:43   #56272
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 82 Post(s)

PC-ul meu

Si intretinere prin stropirea pragului usilor si ferestrelor la intervale regulate (max 3 saptamani, cat dureaza eclozarea noii productii).
kobro is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2018, 01:06   #56273
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
Am goange. Ajutor!
Se rezolvă.

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Din pacate nu cred ca o sa gasesti ceva, gandacii aia sunt mega ultra rezistenti, deci trebuie sa dai cu ceva puternic si o sa afecteze pisicile.
FALS.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu vei rezolva atat timp cat ai pisicile in casa.
FALS.

Quote:
Originally Posted by poker_x View Post
Exact, asta e soluţia.
Remediul ăsta se foloseşte īn HORECA, mă rog, acolo unde ofertantul de servicii se respectă.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 03-09-2018, 08:32   #56274
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 521 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
FALS.
Adica trebuie sa le duca undeva o perioada, nu sa scape de ele.
Old 03-09-2018, 10:56   #56275
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 469 Post(s)

PC-ul meu

Le sechestrează īntr-un dulap două săptămāni, aia e. [emoji23]

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 03-09-2018, 17:35   #56276
war4peace
VIP

PC-ul meu

Nu măi, nu au māţele nicio treabă. Pui cāte o bobiţă de MaxForce IC īn colţuri īn care nu ajunge nicio māţă.

Quote:
MaxForce se poate aplica in orice moment al zilei, indiferent daca in incinta exista oameni sau nu, in locuri greu accesibile, acolo unde nu se pot folosi insecticide lichide din motive de securitate.

Ambalat intr-o maniera care il face usor de utilizat, nereprezentand nici un risc pentru oameni sau animalele de companie isi mentine atractivitatea pana la 4 luni, chiar si in conditii de temperaturi extreme si umiditate mare.

Quote:
Old 03-09-2018, 18:46   #56277
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Cred ca DeDeRa s-a referit la faptul ca māțele respective pot vedea gandacul turmentat pe podea cum se taraie, sau sa-l gaseasca mort intr-un colt, sa-l manance, si dupa din cauza insecticidului din gandacul ala s-o beleasca si ele.
Old 03-09-2018, 19:07   #56278
dorubm
Senior Member

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Noi am facut in primavara o dezinsectie in podul scarii , scara si subsol ( garaje si hol beci - deci nu si in beciuri ) si NU avem nici o problema . 180 a costat toata distractia.

La scarile vecine, ti-e mai mare scarba sa vezi noaptea plin si pe peretii exteriori noaptea de ganganii...
(ps; si eu am pisici si n-am avut nici o problema ... in apartamente nu s-a dat nici la mine nici la nimeni )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fct dezinsectie.jpg
Views:	28
Size:	241.9 KB
ID:	63786  

Last edited by dorubm; 03-09-2018 at 20:36.
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2018, 20:24   #56279
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Voi ce-ati alege?

1- HGST 7k6000 4TB Nou sigilat din Romania, 600Ron, garantie "22" (ciu-ciu)
2- HGST 7k6000 4TB "Recertified", cu garantie 2 ani, din DE, 440Ron cu tot cu transport.

Momentan inclin masiv spre 2.

Last edited by Boggy; 03-09-2018 at 20:37.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2018, 20:28   #56280
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 176 Post(s)

PC-ul meu

2.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes