lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Gaming
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-09-2011, 14:20   #41
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

+1
Gandeste-te ca iti iei toate jocurile pe steam si intr-un moment de nebunie luati un cod de pe un site de asta mai ciudat si il introduceti la redeem si e ok jocul 1 zi, dupa care a doua zi va treziti ca contul e dezactivat. Respectiv tot contul. Cu tot cu 3 cumparaturi fiecare de 50 de euro pentru call of duty de exemplu si cu 2 dirturi fiecare de 40 de euro, 2 battlefielduri de 50 euro bucata, plus o droaie de dlc-uri. Si asa se duc pe apa sambetei jocuri de 300-400 euro pentru unii. Pentru ca, de exemplu, ai activat un cod Dirt3 pe care l-ai gasit pe net

Eu cumpar de pe steam doar jocurile care au atat de mare reducere incat nu ma intereseaza daca le pierd. Oricum, multe jocuri care le iei pe dvd poti sa ti le adaugi la steam si ai toate avantajele. Iar daca primesti disable la account le folosesti fara steam. WIN-WIN
mbc is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2011, 17:19   #42
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

-1
Nu folosesc steam
Nu cumpar jocuri la greu...cumpar doar cele care le joc in multiplayer. Nu zic ca nu exista riscuri daca iti cumperi un joc de pe un site obscur, dar sunt riscuri pe care mi le-am asumat.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2011, 23:55   #43
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
+1
Gandeste-te ca iti iei toate jocurile pe steam si intr-un moment de nebunie luati un cod de pe un site de asta mai ciudat si il introduceti la redeem si e ok jocul 1 zi, dupa care a doua zi va treziti ca contul e dezactivat. Respectiv tot contul. Cu tot cu 3 cumparaturi fiecare de 50 de euro pentru call of duty de exemplu si cu 2 dirturi fiecare de 40 de euro, 2 battlefielduri de 50 euro bucata, plus o droaie de dlc-uri. Si asa se duc pe apa sambetei jocuri de 300-400 euro pentru unii. Pentru ca, de exemplu, ai activat un cod Dirt3 pe care l-ai gasit pe net

Eu cumpar de pe steam doar jocurile care au atat de mare reducere incat nu ma intereseaza daca le pierd. Oricum, multe jocuri care le iei pe dvd poti sa ti le adaugi la steam si ai toate avantajele. Iar daca primesti disable la account le folosesti fara steam. WIN-WIN
Steam nu banează pentru faze ca aia cu Dirt 3 Ți-o spun sigur, am un cont care deja sare de 1000 EUR ca valoare a jocurilor 0-day și pur și simplu au dat remove la joc

Nu se-mpușcă Valve singur în picior, stai tu calm.

De asemenea, am impresia vagă că odată un joc activat pe Steam, nu mai poate fi folosit altfel. Vagă, repet.

Deja am adunat la jocuri format hardware că nu mai am unde să le pun. Da, da, sure, știu, nașpa. Dar adevărul este că este de cacao. Mai ales că 90% din ele se joacă cu CD/DVD în unitate. Uite de exemplu mi-am luat Star Wars KotOR II The Sith Lords format cutie cu 4 CDuri pentru că nu se găsește altfel.

Well, nu vrei să știi cât m-am chinuit cu instalarea, insert disc 2, insert disc 3, insert disc 4, insert disc 1 to play FUUUUUUUUUU, știi?

Așa cu Steam dau download la câte jocuri vreau și plec să mă plimb, când m-am întors a terminat și aia este.

Apropos, Steam are și funcție de backup, cu split pentru bluray-uri. Deci nu te împiedică nimeni să-ți pui colecția pe suport fizic pe care să-l îmbrățișezi noaptea la culcare Și are și funcție offline, deci nu trebuie musai să fii conectat la internet pentru a te juca jocurile respective.

Nu văd the downside, nu e ca și cum valve o să dea faliment curând (next 100 years). Și sincer mi se cam rupe, oricum copiii noștri nu se vor juca Duke Nukem Forever
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 10:26   #44
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

nu da pentru faza cu dirt3 pentru ca au fost prea multi. dar da un search si vezi ca au patit-o multi cu diferite site-uri de vandut key-uri.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 10:45   #45
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Asta probabil pentru că a scrie un e-mail în engleză este greu pentru mulți, în care să explici ce și cum. Practic nu este vina ta că ai cumpărat un key de la un seller și ai luat țeapă.

Pe de altă parte, EULA Steam spune clar să nu cumperi jocuri decât prin reselleri autorizați. Asta exclude site-uri obscure cu sediul în Trinidad Tobago
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 20:02   #46
mascotzel
Ancient friend
 
mascotzel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,504
Mentioned: 26 Post(s)




Default

care a fost chestia cu dirt3 : amd a oferit promotie la placile sale cate un cupon cu dirt3 (in ultima luna cred, nu stiu exact perioada) si o buna parte din coduri au scapat pe net la kill ( 1.7 milioane), fiind si vandute de diversi care n-aveau nici o treaba cu comercializarea jocului

acum ,cine le-a luat pe sub mana le va pierde

http://news.softpedia.com/news/1-7-M...b-220425.shtml
mascotzel is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 20:42   #47
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Steam a sters jocul de cateva zile bune, dar key-urile generate dupa activare au ramas in contul GFWL al fiecaruia. Instalezi varianta DVD+crack si te joci online

Ramane de vazut daca M$ va lua masuri...
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2011, 22:04   #48
razvy_10
Senior Member
 
razvy_10's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 820
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

eu mi-am salvat intr-un fisier txt key-ul generat de steam si il am pus bine, inca merge multiplayer
razvy_10 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2011, 09:29   #49
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

+1 la tot ce a scris Neo mai sus.

Cand ajungi sa scoti din cartile de pe raft pentru ultimul joc aparut parca nu da bine. Eu nici nu mai folosesc unitate optica de 2 ani deja, si am incercat sa vand tot ce aveam disc si am recumparat pe Steam.

Are cineva idee, pe X360 poti lua de pe marketplace jocurile in loc de discul fizic? Pe PSN puteam, dar selectia era foarte restransa. Nu de alta, dar imi iau unul curand si nu vreau discuri (da, nu ii fac modding)....
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2011, 10:18   #50
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Iti iei xbox? pai la cat de tare suna... pe xbox exista o selectie la fel de limitata cand vine vorba de jocuri adevarate. In ultimul timp pe psn au mai aparut cateva, dar nu te poti baza pe astea. In schimb, cu ultima interfata xbox, poti copia jocul de pe dvd pe hdd ca sa nu mai sune dvd-ul cand se invarte. Discul tot trebuie sa fi inauntru pentru identificare, dar na...

parerea mea: xbox e inferior ps3-ului (ca si constructie fizica and feeling)
mbc is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2011, 11:10   #51
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Iti iei xbox? pai la cat de tare suna... pe xbox exista o selectie la fel de limitata cand vine vorba de jocuri adevarate. In ultimul timp pe psn au mai aparut cateva, dar nu te poti baza pe astea. In schimb, cu ultima interfata xbox, poti copia jocul de pe dvd pe hdd ca sa nu mai sune dvd-ul cand se invarte. Discul tot trebuie sa fi inauntru pentru identificare, dar na...

parerea mea: xbox e inferior ps3-ului (ca si constructie fizica and feeling)
Am avut ps3 fat 80gb cu emulare semi-hardware ps2 (ceche01) si era o porcarie sincer. PSN e laggy, dupa 1 an se incinge in draci (curatat si pasta noua, dar sursa se incingea de fapt), magnet de amprente etc, iar faza cu linux si geoff a pus capac pentru mine (da foloseam yellowdog pe el).
Nu am luat 360 la vremea lui din cauza rrodului, dar acuma nu se mai pune problema de asa ceva, plus ca il vreau strict pentru Racing/Fightning games
Ahh, si sa nu uitam de DLC prioritar pe 360 ....

ps: la ultima interfata te referi la cea care e in beta-testing (metro7-like?)
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2011, 11:32   #52
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

nu. ultima interfata release. e de ceva timp online. eu am slim 120 GB si e super. la serviciu am si un ps3 slim si un xbox elite black (ultimul inainte de slim) si xboxul e o mare porcarie. nu stiu de ce zici ca psn e laggy. La ce joc? eu ma joc mult killzone 3 MP si nu mi se pare ca ar avea lag.

Last edited by mbc; 14-09-2011 at 11:34.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2011, 13:26   #53
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
nu stiu de ce zici ca psn e laggy.
Mi s-a intamplat la mai multe, si tine minte ca vorbim de cablu wired, pe o conexiune buna. Ideea e ca PS3 nu face localizare cand cauta servere (America/EU/Asia) cum face pe xbox, si uite asa ma jucam cu oameni din singapore si california zilnic.

Anyway, ai 2 console la serviciu, wtf? Hire me!

LE: +1 ptr steve-o, controllerul de ps3 iti rupe mana dupa 1 ora (+transpiratie)

Last edited by GENiEBEN; 14-09-2011 at 15:09.
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2011, 14:02   #54
Steve-o
Ancient friend
 
Steve-o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: la bloc
Posts: 5,773
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Şi eu am avut PS3 şi PSN chiar e varză... Consola în sine e ok, stă bine la exclusive-uri, mai ales Uncharted. Controller-ul în sine e ani lumină în urmă faţă de cel de la Xbox care e net superior. Plastic de capac de cola şi blutooth...
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2011, 10:56   #55
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Când o să pot folosi Logitech G25 pe XBox o să-mi cumpăr și eu
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2011, 11:55   #56
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by GENiEBEN View Post
Anyway, ai 2 console la serviciu, wtf? Hire me!
Am mai multe console la serviciu. PS3, XBOX, PSP, PS Vita....
mbc is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2011, 12:07   #57
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Am mai multe console la serviciu. PS3, XBOX, PSP, PS Vita....
Hmm, Ubisoft, Gameloft, ... Q/A?
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2011, 12:36   #58
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

pe aproape, dar nu la fix
mbc is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2011, 13:03   #59
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

EA?

...Altex? (glumesc, daca ai Vita e clar...)
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2011, 17:57   #60
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Gameloft - IT admin. Si da jobul pe care il am e foarte tare Care vreti sa lucrati aici (nu ca admin de retele) dar altceva in procesul de creatie sunt deschise posturi aproape intotdeauna in Bucuresti si Cluj. Cautati pe siteurile de profil.

Vita - da, dar dupa ce semnezi o gramada de hartii, jumate de la firma, jumate de la Sony si nu ai voie sa vorbesti nimica despre ele. Eu am zis ca exista pentru ca acest fapt este public, dar in rest nu am voie nimic. Oricum, nu mi-e rusine cu deviceul asta

Lista developer NGP:
http://www.blogngp.com/2011/02/ngp-developers-list/
mbc is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Aplicatii pentru Android - Promotii si ponturi GRIP Telefoane mobile si alte gadgeturi 986 24-02-2023 18:27
www.gameway.ro - Sursa ta de jocuri bune - Jocuri, Forum, Reviews, Stiri segamarius Sectiunea de link-uri externe 45 08-02-2014 17:17
Promotii eMag revelion buggsbunny29 Magazine IT&C 70 03-01-2010 01:11

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2223

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.