lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-05-2017, 15:02   #981
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu

Misto. ty gogusrl. Eu folosesc irfanview din comoditate M-am invatat cu el si cu modul in care lucrez cu pozele.

O sa incerc si utilitarul postat de tine.

Nu am pretentia ca le stiu pe toate
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 08-05-2017, 15:17   #982
gogusrl
Senior Member

gogusrl's Avatar

Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl

Si eu folosesc irfanview pentru vizualizare / modificare poze local. ShareX e pentru uploading shit pe internet.
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2017, 11:18   #983
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

AM PUS MANA PE PRIMA MEA PLACA DE BAZA - Zida TOMATO BOARD 4DPS!!!!

Holy Shhhhhhh.................T!!!!

+proc+Cirrus Logic- damn cred ca va trebui sa modific build-ul 5x86

chiar cand ziceam ca o iau mai moale.....

Full story later this week.

L.E. Am facut un backup la postarile de pe thread-ul asta, precum si la cele in limba engleza, cu utilitarul web2pdf. Asa ce e scris se poate replica foarte usor. Am facut si un nou backup la poze intr-o noua locatie pe PC si spre suprinderea mea tot ce am postat eu se ridica doar la 2085 poze - 1.34GB. Asta este marimea pozelor de pe thread-urile in engleza cu postarile exclusive pe postimage.org. Daca iau in calcul ca mai bine de 50% din postarile mele pe lab501 au fost facut cu poze nu mai mari de 512KB, dupa care am trecut pe postimage.org, atunci pozele de pe lab501+postimage.org ocupa si mai putin loc. Totalul pozelor efectuate ~ 14GB.

Am lucrat ieri seara si putin azi dupa masa ca sa fiu sigur ca sunt acoperit in caz de ceva bum bum My work is here to stay!

De asemenea toate link-urile de pe postimage sunt UP and RUNNING!

Last edited by Robert B; 09-05-2017 at 17:32.
Old 10-05-2017, 05:25   #984
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 45 Post(s)

E foarte bine ce faci, presupun ca te relaxeaza si iti aduce benficii comportamentului cotidial deci e obligatoriu sa o tii tot asa astept cu interes canalul de youtube
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2017, 17:10   #985
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Canalul? Mai dureaza ceva. Mai intai sa fac un video ceva sa vad ce si cum

In alta ordine de idei am cumparat 1L de alcool izopropilic. De data asta am de a face cu alt producator. Inca nu am desfacut recipientul sa "prizez" marfa, insa dupa ce am lucrat cu litri de substanta, deja stiu ce este bun

Alcoolul asta pare putin altfel decat ce foloseam eu pana acum (ambalat presupun direct din butoaie/canistre la sticle de 0.5L).

MY BODY IS READY

Maine primesc:

Zida Tomato Board 4DPS ver. 2.11 - Socket 3 SiS 496/497
CPU AMD 5X86 ADZ P75 - 133MHz
Cooler socket 3
Cirrus Logic PCI 1MB - 54XX 2 buc
Kit 2x1GB DDR 400 Kingmax - pentru socket A, dupa ce m-a frecat la greu memoria PQI.

So many memories...with that Tomato Board......

More later. (as usual )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	izo1.jpg
Views:	32
Size:	408.5 KB
ID:	58855  

Last edited by Robert B; 10-05-2017 at 17:21.
Old 11-05-2017, 18:13   #986
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Sneak peak!

More later

gallery: https://postimg.org/gallery/2tmujk32a/

Old 11-05-2017, 19:12   #987
planetfun
Member

planetfun's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

cica merge o/c la el la minim 166 Mhz . Am si eu un 5x86, dar e Cyrix gp100.
planetfun is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2017, 19:55   #988
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

The search for my first computer is over. Now I have all the pieces of the puzzle and I can pursue other objectives

I hope, you didnt think, even for a fleeting moment, that I am going to stop . At the very least I'll take it a little bit slower....aham si marmota invelea ciocolata....

Dar sa revenim.

Astazi, dupa cum va spuneam in post-urile anterioare, am primit cea mai importanta componenta, a care-i lipsa ma impiedica sa reconstituiesc primul meu PC.

Nu credeam ca o voi mai gasi.

BEHOLD THE HOLY MOTHERBOARD / PLACA DE BAZA / THE SOCKETED MOTHER, in which ALL THE OTHER PARTS dig in their PINS and come to life. Ce-ar fi un PC fara aceasta muma? Un morman de textolit fara nici o intrebuintare....

Stiam dinainte cum arata placa de baza, stiam la ce sa ma astept. Stiam ca astazi va sosi si eram foarte calm. Curios nu-i asa? E ca atunci cand stii ca ai o certitudine si stii pe ce sa te bazezi.

Pe la ora 9.55 ma trezesc ca suna curierul la interfon.

-Buna ziua! - Cine este?
-Buna ziua! - Fan Courier!
-Haideti va astept.

Intre timp ma suna cineva si il rog sa ma astepte. Fan Courier este mult mai important. Imi astept incarcatura pretioasa!

Peste cateva minute, dupa ce am platit valoarea coletului plus o bere buna, am in maini o cutie mai mica ca de obicei. Invatat cu placi ATX, SLI-uri, MAXX si alti uriasi, imi aduc aminte ca placa este foarte compacta. (Vezi poza cu placa in raport cu o coala de hartie A4 https://postimg.org/image/l57zt3w3v/)

Desfac coletul surprinzator de calm. Gasesc intr-o punga antistatica MY HOLY GRAIL!!!

Dupa 21 de ani sunt in posesia placii de baza care mi-a oferit intrarea in lumea calculatoarelor. Good Times! O iau in mana si o privesc cu nesat.

Pentru unii poate pare ciudat sa am atatea simtaminte pentru un obicet, insa pentru mine are cu totul alte conotatii care depasesc taramul fizic. Este o piesa care ma completeaza si care imi lipsea.

Pe langa placa de baza am cumparat si doua placi video Cirrus Logic 5446 - 1MB PCI. Nu mai tin minte exact modelul dar stiu ca instalam driverele CL 5430/5440 si cel mai pregnant retin CL 543X. Prin urmare 5446 este as close as I'm going to get, at least pana gasesc factura originala in arhiva 1996...

Am mai cumparat si un procesor AMD 5x86 P75 - 133MHz - ADZ si un cooler socket 3.

Singura nota discordanta din pachet a fost un kit de memorie 2x1 GB DDR 400 Kingmax pentru kit-ul socket A. L-am luat dupa ce memoria PQI m-a iritat putin Kit-ul nu este identic dar este pe aproape.

Chiar daca din primul meu PC mai am doar placa de sunet originala si manualele placii de baza, nimic nu ma impiedica sa am aceleasi senzatii ca atunci cand l-am luat prima oara acasa si am apasat butonul POWER! Cand am placa de baza in mana este ca si cum am intregul PC in mana. Imi revin in minte mirosuri si sunete care mi-au ramas adanc intiparite in fibra fiintei mele.

Am placa de baza, am placa video, am hdd-ul, am odd-ul, am carcasa, am placa de sunet, am procesorul, totul este in posesia mea. Initial am vrut sa desfac build-ul 5x86 si sa pun noua placa de baza insa pentru moment o sa o las afara ca sa ma mai uit la ea

Arrival state

gallery: https://postimg.org/gallery/21311om3a/

Last edited by Robert B; 11-05-2017 at 22:36.
Old 11-05-2017, 20:16   #989
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

CLEANUP!!!

Placa de baza era curata dupa anumite standarde, unii ar spune foarte curata, insa cand am vazut un praf fin pe sloturile ISA si ceva negreala dupa ce am sters cateva trasee cu un betigas cu vata inmuiat in putin alcool, am bagat-o direct in sedinta, ahem la spalat.

Am dat jos un abtibild de pe spate ca sa nu-l deteriorez si apoi am trecut la spalat cu alcool izoproplic 99%. In cateva minte a fost squeaky clean.

Singura "problema" a fost constituita de faptul ca dupa ce am spalat placa de baza, de pe holograma chip-ului BIOS s-a luat accentul purple si a ramas argintiu. Daca stiam o protejam cu folie ORAFOL STONEGUARD. Am mai invatat ceva. Hologramele de la procesoarele Pentium II nu au fost afectate de alcoolul izoproplic, asa ca aceasta situatie a reprezentat ceva nou. Prin urmare recomand, protectia etichetelor, stampilelor si eventual a hologramelor atunci cand folositi alcool izopropilic 99%. In prealabil mai bine faceti un test cu un betigas cu vata inmuiat in alcool.

La uscarea placii de baza am indoit putin un MOSFET de langa socket-ul CPU-ului. Am dat jos heatsink-ul prins cu surub ca sa inspectez damage-ul. Totul a fost insa OK! NO DAMAGE!!!HuH!!! Cu aceasta ocazie am observat o zgarietura pe condensatorul adiacent. Aceasta este pe partea opusa heatsink-ului deci nu eu am facut-o. Oricum nu e mare scofala.

Placile video au fost mai murdare. Una in particular, avea o depunere alb-verzuie extrem de aderenta. Am dat jos bracket-urile de la placile video si le-am polisat manual cu pasta abraziva. Au iesit bine.

Unul dintre suruburile de fixare a bracket-ului, avea o parte a unui surub de prindere a mufei de la cablul video, retezat si blocat in canal. De dragul autenticitatii am decis sa scot restul de surub. Am reusit dupa cateva eforturi cu surubul prins in menghina, o surubelnita si un ciocan mic. Placa video cu pricina - (mufa VGA neagra) - era in starea cea mai rea. Mufa VGA este putin deplasata, semn ca toata povestea cu surubul reteza a fost un violenta. In plus ambele suruburi de fixare ale bracket-ului erau zgariate inca de la primire.

Am inlaturat putin rugina de pe conectorul VGA.

Depunerea alb-verzuie de pe placa Cirrus Logic 5446 era foarte greu de inlaturat. O simpla pulverizare de alcool izopropilic 99% nu a fost de ajuns. Se lua greu daca incercam cu unghia. Am decis sa o pun intr-o tavita metalica/capac metalic in asa fel incat sa stea 30 de minute sau 1 ora intr-o pelicula de alcool. In acest timp am mai verificat daca puteam sa dau jos depunerea cu un betigas de bambus inmuiat in alcool sau cu betigase cu vata inmuiate in alcool. A fost greu insa am reusit sa dau o fata noua, placii video cu probleme. Se poate vedea in tavita putin din depunerea de mizerie.

Bazat pe acest observatii pot sa spun ca in anumite cazuri se poate "recupera" o componenta foarte murdara daca aceasta este scufundata in baie de alcool. Pierderile de alcool sunt mai mari dar asta este. In plus trebuie avut grija la timpul de imersiune in alcool. Nu stiu daca ar putea afecta iremediabil anumite componente sau lacul de pe PCB. Trial and error.

Cooler-ul parea curat insa LOOKS CAN BE DECEIVING!!!! Mic mic dar jegos rau! FIXED! Now you're Golden!

Am spalat si RAM-ul Kingmax, for good measure.

gallery:
https://postimg.org/gallery/o1z22npk/

Last edited by Robert B; 11-05-2017 at 22:25.
Old 11-05-2017, 20:17   #990
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

In total am folosit circa 350 ml de alcool izopropilic 99%.

Nu m-am zgarcit deloc!

Last edited by Robert B; 12-05-2017 at 08:26.
Old 11-05-2017, 20:24   #991
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Finished results!!!

Timp alocat pentru intreaga operatiune ~ 2 ore

Nothing more to report....just enjoy!

gallery: https://postimg.org/gallery/1kk3gw6l8/

Last edited by Robert B; 11-05-2017 at 20:58.
Old 11-05-2017, 20:25   #992
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Continuare.

Old 11-05-2017, 20:26   #993
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Continuare.

images upload

More later.

Last edited by Robert B; 11-05-2017 at 22:49.
Old 13-05-2017, 17:22   #994
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

OPS!

Acum am vazut ca memoria asta are o PROBLEMA!!! lipsa pad contact ... DAMN!!!

Well there goes my not so indentical RAM KIT!!! RIP!!!

Inca nu am testat-o insa nu prea cred ca va merge. O sa ma uit luni daca are vreun traseu conectat sau e pe liber.
Attached Thumbnails

Name:	DAMAGE.jpg
Views:	31
Size:	417.6 KB
ID:	58890   Click image for larger version

Name:	20325944_640x480_1444165990.jpg
Views:	24
Size:	240.9 KB
ID:	58891   Click image for larger version

Name:	1430303742411_big.jpg
Views:	21
Size:	17.3 KB
ID:	58892  

Last edited by Robert B; 13-05-2017 at 17:37.
Old 17-05-2017, 23:41   #995
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

JUST FOR KICKS!!!

EnjoY!

Floapa 8 țoli, FEPER Romania

Old 19-05-2017, 20:47   #996
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

In ultima vreme nu am avut timp sa ma mai "injectez" cu hardware vechi asa ca nu mai am mare lucru de raportat.

O placa Cirrus Logic CL-5446 - 8260B/V6 a primit un upgrade de 1MB la memoria video. O placa SiS a trebuit sa doneze chip-urile, chiar daca nu prea a vrut

Pe zi ce trece tot mai tare vreau sa desfac build-ul 5x86(primul postat pe thread) si intr-un final sa recreez primul meu PC - ma cam strange inima insa nu am ce face. O sa-l fac bucati si o sa-l pun la loc: THE WAY IS MEANT TO BE!

Specs:

1996 my 1st PC ~ 5x86 133MHZ ADW/ADZ, Zida 4DPS 2.1, 8-32MB RAM, 850MB Quantum Trailblazer, LG CRD-8160B, ESS 1868 ISA, Cirrus Logic 54XX 1-2MB PCI, .....

I'll keep you updated!

Attached Thumbnails

Name:	CL-5446.jpg
Views:	24
Size:	386.0 KB
ID:	58959  

Last edited by Robert B; 19-05-2017 at 20:52.
Old 20-05-2017, 12:59   #997
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

This time a true SNEAK PEEK!
Attached Thumbnails

Name:	20170520_124630.jpg
Views:	25
Size:	138.7 KB
ID:	58964  
Old 20-05-2017, 16:48   #998
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

5x86 - THE REBIRTH

Ladies and gentlemen, va prezint primul meu PC.

Acum mai bine doi ani de zile, primul build postat pe thread a fost o incercare de a recreea primul meu calculator. Pe atunci gasisem: hdd-ul, procesorul, placa de sunet si carcasa. Imi lipseau placa de baza, placa video si unitatea optica si acestea au fost inlocuite cu un echivalent. Gasisem o placa de baza cu chipset SiS 496/497, o placa video Ark Logic ARK2000PV si un CD-ROM 52x.

Asamblarea si punerea in functiune m-au facut sa rememorez toate trairile prin care am trecut in 1996 cand aveam in camera mea, PC-ul mult visat, mirosind divin a electronice noi . GOOD TIMES!!!

In tot acest timp am fost atent la multe anunturi de vanzare de componente vechi, am mers prin piata de vechituri dar nu am gasit placa mea de baza: Zida/Tomato Board 4DPS SiS 496/497. Ma obseda string-ul de la boot: 4DPS 496/497, P75....133MHz ce sa mai zic....un miraj in toata regula. Nu m-am dat batut dar nici nu eram departe de a spune: damn, I dont think I'll ever get to see one in the FLESH!!!

Intre timp am gasit si unitatea optica care imi lipsea: LG/Goldstar CRD 8160B. Chiar daca noua unitate nu avea aceeasi fata ca prima mea unitate optica si de asemenea, nu are mufa jack pentru casti, eu unul, am fost foarte fericit cand am gasit-o. 8160B era tot ce ma interesa. Unitatea asta a fost curatata, unsa si pregatita pentru un eventual rebuild. Detalii gasiti in post-urile anterioare.

Si uite asa timpul a trecut...

By a twist of fate, acum 10 zile am intrat in posesia placii de baza mult asteptate. BEHOLD THE ZIDA/TOMATO BOARD 4DPS V2.11 !!! Sa vezi si sa nu crezi. Good ol' OLX STRIKES AGAIN!!!

Si uite asa aveam in batatura toate piesele puzzle-ului. YOU BETTER BELIEVE IT!!!

Pana acum considerasem build-ul 5x86 finalizat si nu preconizam sa-l mai desfac sau sa-l modific. Totusi cu inima stransa azi am facut, the right thing si am purces la un rebuild.

Timp de aproape 3 ore am facut tot ce era necesar sa dau o cheie la placa de baza 4DPS.

Primul pas a fost sa decid ce procesor sa folosesc si aveam de ales intre doua revizii de 5x86: ADW sau ADZ. ADZ-ul era mai dezirabil deoarece putea rula fara cooler insa daca stau bine sa ma gandesc pe vremea aceea sigur nu aveam un ADZ asa ca am ales sa folosesc ADW-ul. Ca de obicei, mai intai am inlaturat nenorocitele alea de etichete adezive a real PAIN IN THE A$$. Thank GOD FOR ISOPROPYL ALCOHOL 99%!!!

Apoi am setat jumperii, pe care nu a trebuit sa ii setez, , pentru ca se pare placa de baza a rulat tot cu un AMD 5x86

A urmat dezasamblarea build-ului 5x86 initial. An easy and quick task.

gallery: https://postimg.org/gallery/e9gq5f5m/

Last edited by Robert B; 20-05-2017 at 17:49.
Old 20-05-2017, 16:50   #999
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Am pus cooler-ul si am facut o mic test ca sa vad cum arata sistemul in afara carcasei.

LOOKING GOOD YOU sexy piece of HW Pr0n!!!

gallery: https://postimg.org/gallery/xb9fff6s/

Old 20-05-2017, 17:08   #1000
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

In etapa urmatoare am pregatit placa de baza pentru a o aseza pe tray-ul din carcasa.

Bineinteles ca, gaurile de fixare nu au mai fost toate in acelasi loc asa ca am luat masurile care se impuneau.

Placa 4DPS este asa de compacta incat intr-o zona, daca puneam un distantier de metal nu puteam sa mai bag surubul de fixare deoarece se lovea de o componenta electronica.

Mi-am amintit ca aveam in trecut distantiere de plastic care se insurubau in tray, insa GOOD LUCK FINDING THOSE!!! Asa ca am luat un distantier normal de plastic, i-am luat gulerul la polizor. Apoi am taiat resturile cu un cutter/bisturiu si apoi l-am insurubat in gaura de la tray. PROBLEM SOLVED!!!

Cand am incercat sa bag tray-ul cu placa de baza in carcasa sa vezi CHIN!!! Tray-ul nu prea vroia sa intre si RAM-ul se lovea de o bara de rigidizare din carcasa !@$!#!&&~~~~~!@@!!!!!. Am scos o placuta de RAM si am incercat sa bag tray-ul si apoi sa bag placuta de RAM. $!^^$!&^$!!!!!!$!$!$!@@. Scot sursa, poate, poate intra RAM-ul. $^@^$^@^^$@~~@@@@!!! Nope, NO DICE!!!

Hmmmm... scot tray-ul si ma uit in gol la placa de baza. Ce vad eu? Un pin indoit la unul din slot-urile de RAM. SHEEETT!!! Cu grija MAXIMA il indrept atat cat este nevoie si apoi respir usurat. HUH!!! Cum de mi-a scapat? M-am uitat la pozele facute acum ceva timp si sunt 90% sigur ca asa am primit-o. Culmea e ca nu am poze foarte clare cu zona aceea. In orice caz nu mai conteaza. Situatia de criza a trecut.

Pana la urma eliberez sursa din suruburi si apoi trag tare de bara de rigidizare si reusesc sa bag tray-ul cu placa de baza, in carcasa

Observati ce aproape sunt placutele de RAM si cat de tight au intrat in carcasa. Fiti siguri ca nu ating deloc carcasa, am avut eu grija.

Incerc sa bag mufele de alimentare. ALT CHIN!!! Clemele de prindere / retentie ale mufelor trebuie sa intre exact intre trei rezistori. IT'S an extremely TIGHT FIT. YEP BOYS I think this one's a V....N Pana la urma fac CLICK si arata ok, inserted ALL THE WAY!!!

HUH!!!

gallery: https://postimg.org/gallery/x6knmut4/

Last edited by Robert B; 20-05-2017 at 17:17.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules