lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-05-2011, 00:06   #41
valinor
Senior Member
 
valinor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Baia Mare
Posts: 1,157
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Mi-ar fi placut sa am acu' 3 ani un HD5970

Cand o persoana iti zice ca esti beat, il asculti, dar cand deja 2 iti zic, mergi si te culci!
__________________
Recunosc ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!
valinor is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2011, 07:45   #42
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

hd 5970 are 1,6 ani ...lansata oficial la sfarsitul lui noiembrie 2009
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2011, 09:37   #43
Alex.G
Senior Member
 
Alex.G's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 293
Mentioned: 1 Post(s)


Default

si ca sa imi dau si eu cu parerea... mai degraba as merge pe ideea lui dev cu procesoru si placa de baza. (i ca sa argumentez de ce sustin ideea lui...) Pentru ca, in ritmul asta nu o ai niciodata un calculator echilibrat. Dar avand in vedere ca tu sti mai bine de ce ai nevoie pentru tine si de ai nevoie pentru ca tu sa fi fericit, asteapta 590' ul asta nou, cine stie, poate o sa fie ceva spectaculos(si pret pe masura). Si pe viitor o sa apara si alte procesoare pe alte platforme si vei avea de unde alege.
__________________
To alcohol!!! The cause and solution of all of life's problems!
Alex.G is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2011, 14:41   #44
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am avut E8400 la 3ghz cu GTX 285... am schimbat la i920 la 2.66Ghz, acelasi GTX 285.

COD 5, 1080p, veryhigh, am sarit de la 55 la 90 FPS
Far Cry 2 am castigat 30 FPS
si lista continua... [si nu sunt singurul care a experimentat acest lucru, toti prietenii mei posesori de nVidia care au trecut de la E8400/E8600 la i7, pastrand placa grafica, au sesizat spor semnificativ de performanta, si asta in 1680x1050 si 1920x1200, pe detalii maxime]

Pentru un GTX 580 cum am eu acum, consider ca procesorul care sa nu o traga in jos este un Sandy la 4Ghz. Pentru un GTX 590, i2500k la 4Ghz este un minim. Dai banii degeaba pe placa in actuala ta configuratie. Un i2500k @ 4Ghz si un GTX 580 vor obtine performante mai bune in jocuri decat sistemul tau cu GTX 590.

Integratori

La modul general cei mai apreciati sunt eVGA [integratoul premium No1 al nvidia si No1 nVidia GPU's seller in USA]. Au si cea mai tare politica de RMA.

Numarul 2 dupa mine ar fi ZOTAC. Inainte erau BFG / XFX dar... s-au dus... BFG catre faliment, XFX la AMD.
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro
tphase is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2011, 14:47   #45
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

evga e cel mai premium nambar uan etc etc dar .. in ultima vreme nu a facut nici o placa serioasa. la 590 probabil e valabil ce ai zis mai sus, dar la 580/570/560 nu se compara cu MSI, gigabyte sau asus ...
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2011, 15:06   #46
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by AMETHYST View Post
evga e cel mai premium nambar uan etc etc dar .. in ultima vreme nu a facut nici o placa serioasa. la 590 probabil e valabil ce ai zis mai sus, dar la 580/570/560 nu se compara cu MSI, gigabyte sau asus ...
Este adevarat ce spui cu implementarile custom ptr GTX 5xx, si eu ma asteptam la mai mult de la eVGA insa eVGA are cea mai buna politica de RMA de 10 ani, facilitati de buy back / upgrade direct de la cumparator, cele mai renumite implementari pentru apa:

http://www.evga.com/products/moreInf...ies Family&sw=

La modelele de referinta cred ca sunt singurii care pun backplate la GTX 580, iar la modul general eVGA a fost intotdeauna un nume in randul entuziastilor referitor la placile grafice. Lucru care nu se poate spune de MSI, Gigabyte sau Asus.

De asemenea modelul lor custom cooling nu suna rau deloc:

http://www.evga.com/products/moreinf...015-P3-1587-AR

Iar la GTX 590 nu cred ca au concurenta:

http://www.evga.com/products/moreInf...ies Family&sw=
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro
tphase is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2011, 15:06   #47
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by AMETHYST View Post
evga e cel mai premium nambar uan etc etc dar .. in ultima vreme nu a facut nici o placa serioasa. la 590 probabil e valabil ce ai zis mai sus, dar la 580/570/560 nu se compara cu MSI, gigabyte sau asus ...
Total de acord cu tine si legat de ce a spus colegul mai sus, eu cred ca Zotac e peste EVGA in acest moment. Cel putin are implementari mai bune...
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2011, 15:40   #48
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Zotac e si mai varza. Iti pun doua poze mai jos si tu imi zici care e modelul virf de gama si care e cel stoc:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	z560_vrm1.jpg
Views:	335
Size:	108.3 KB
ID:	18951   Click image for larger version

Name:	z560_vrm2.jpg
Views:	339
Size:	123.6 KB
ID:	18952  
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2011, 16:07   #49
adn66
Member
 
Join Date: May 2011
Location: Bookarest
Posts: 30
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Evga si zotac mi-au atras atentia si mie.


Bun. Am mai cautat pe net si am gasit pe cineva in sit mea. Ca de obicei depinde ce doresti pe mom mai mult, la banii care ii ai. O sa ma pot juca asta e clar. Ca nu e inca folosita la maxim, mai pot astepta inca cateva luni. O sa bag max antialising si max detalii ca sa mai incetinesc gtx-ul.

O sa-mi upgradez sistemul dupa ce apare si lga-ul 2011.Poate am noroc si apuc si urm gen chipuri video.

Multumesc pt reply-uri.

PS: nu e nevoie de rime si sarcasm. multe dintre chestii le stiam si eu, altele le stiam gresit recunosc. Subscriu la discutii inutile. Oi avea eu prb dar clar ca sa citez pe cineva, cand ma uit la altii ma simt mai bine. E greu sa raspunzi la obiect cand esti impatimit sau te crezi mai destept. Raspunsurile la obiect ma interesau mai mult.10x
adn66 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2011, 16:20   #50
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,167
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

off : mare e lenea asta : "in sit mea" , "pe mom", "apuc si urm", "prb"....

Oricum spor la cumparaturi si sa ne spui ce ti-ai luat si cum merge.
ktf is online now   Reply With Quote
Old 26-05-2011, 17:10   #51
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Ca sa elucidam misterul in prima poza e vrm-ul placii ce functioneaza la frecvente stoc iar in cea de-a doua e modelul AMP! overclockat destul de bine. Deci Zotac a ales pentru modelul de virf sa utilizeze referinta nvidia. Acelasi lucru il face si EVGA. Ca urmare ar fi ca placa overclockata bazata pe referinta nvidia nu mai urca deloc in schimb ce un MSI custom urca de la 880 la 1050MHZ.

http://www.xbitlabs.com/articles/gra...p_5.html#sect0

MSI, Asus si Gigabyte sunt singurele firme care dezvolta solutii custom pentru entuziasti pentru aproape toata gama de placi video atit pentru AMD cit si pentru nvidia.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2011, 19:09   #52
Steve-o
Ancient friend
 
Steve-o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: la bloc
Posts: 5,773
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by dev View Post
cristi tata si tu esti d-ala ce vede diferenta intre 60 si 100 fps pe monitor de 60Hz? Plin forumul de x-meni.
Da mă da' dezactivează V-Sync



[/troll mode off]
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 03:19   #53
kruder
Senior Member
 
kruder's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: BV
Posts: 496
Mentioned: 10 Post(s)


Default

depth of field,motion blur si ghosting

altfel ai vedea diferenta
kruder is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 08:31   #54
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by adn66 View Post
Evga si zotac mi-au atras atentia si mie.


Bun. Am mai cautat pe net si am gasit pe cineva in sit mea. Ca de obicei depinde ce doresti pe mom mai mult, la banii care ii ai. O sa ma pot juca asta e clar. Ca nu e inca folosita la maxim, mai pot astepta inca cateva luni. O sa bag max antialising si max detalii ca sa mai incetinesc gtx-ul.

O sa-mi upgradez sistemul dupa ce apare si lga-ul 2011.Poate am noroc si apuc si urm gen chipuri video.

Multumesc pt reply-uri.

PS: nu e nevoie de rime si sarcasm. multe dintre chestii le stiam si eu, altele le stiam gresit recunosc. Subscriu la discutii inutile. Oi avea eu prb dar clar ca sa citez pe cineva, cand ma uit la altii ma simt mai bine. E greu sa raspunzi la obiect cand esti impatimit sau te crezi mai destept. Raspunsurile la obiect ma interesau mai mult.10x
Man, tu iei ce doresti, la urma urmei sunt banutii tai. Baietii de aici incearca sa iti spuna ca in acest moment, pe platforma ta, GTX 590 nu iti va aduce nici un FPS in plus fata de GTX 580. Adica degeaba te amagesti ca dai nu stiu ce setari de calitate, ori GTX 580, ori GTX 590, tot atatea fps o sa ai. Degeaba ai cea mai buna benzina si apesi acceleratia pana trece de podea, daca motorul e slab... si te amagesti ca daca apesi mai tare acceleratia o sa substitui lipsa fortei motorului. Placa grafica este alimentata cu date de la procesor. Degeaba ea randeaza cu viteza luminii in conditiile in care sta dupa procesor pentru a primi date.

Acum, pana cand iasa IvyBridge, va iesi Kepler, single GPU, care va fi mai ieftin si sensibil mai rapid decat GTX 590.

Deci, este o prostioara sa cumperi o placa grafica "pentru viitor", mai ales varful de gama, care se devalorizeaza CEL MAI MULT si care in cateva luni maxim un an va fi depasit de un SINGLE GPU la 2 treimi din pret. Sfatul tuturor este sa iei acum un GTX 580 la care nu vrei pierde atat la anul cand il vinzi, diferenta de bani o pui la saltea si in 2012 cumperi IvyBridge si Kepler. Asa vei avea si acum, si atunci, un PC ECHILIBRAT
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro

Last edited by tphase; 27-05-2011 at 08:35.
tphase is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ce producator de laptop-uri preferati si de ce? ralucamateas Notebooks & netbooks 37 02-07-2011 15:15

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,965
Posts: 783,874
Total Online: 1985

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.