lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-08-2012, 16:14   #1
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Exclamation Discutii,pareri despre Mediadot

Observ multe preturi bune la mediadot in ultima vreme, voi cei care ati luat mai des de la dansii ce experiente ati avut cu ei ?
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2012, 16:36   #2
GRIP
Ancient friend
 
GRIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Teiu domnului
Posts: 2,534
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai sa incep cu inceputu

1)Acum cativa ani un amic (mai cumparase lucruri de la ei) si-a luat de la Mediascrot un mouse Logitech G9x. Toate bune si frumoase. Ajunge cu el acasa, il desigileaza, constata ca lipsesc greutatile pentru mouse. Se duce omu la ei sa ii dea alt produs.
Ce au facut mediasl0b0z, e putin mai greu de priceput: s-au luat de amicul meu zicandu-i ca el a ciordit greutatile respective si vrea sa faca bijnita cu ele. Problema a ramas nerezolvata.

2)Tot acum cativa ani am vrut sa imi cumpar un HDD de 640GB. Cel mai la indemana magazin pentru mine era Mediac@c@t. Am sunat de dimineata, mi s-a confirmat ca il au pe stoc si ca seara dupa ora 18:00 sa ma duc sa il iau. Buuuun.
La 18:01 eram la ei. Am vorbit cu cucoana de acolo si dementa imi zice: "Vai, imi pare rau. L-am dat acum 5 minute altcuiva."
Bun. Hai sa anulam comanda si sa plasam alta. Am intrebat-o daca are altul de 640 la magazin. Zice ca da (eu voiam un WD AAKS), doar ca nu ce model vreau eu. Eram putin grabit si ii zic sa plaseze comanda ca sa il pot si cumpara (chipurile era in camera de langa, in raft). Face duduia comanda, se duce sa il caute si....pooooolaaa. Nu e nici asta. Hai sa anulam comanda.
In disperare o intreb daca are doua HDD-uri de 320 (hai ca imi fac RAID). Zice ca are in camera alaturata. Ok. Hai sa facem alta comanda. Facem comanda, se duce in camera sa le caute....siiii.....exact. Coiu'. Am anulat-o si pe asta si am plecat formuland fraze cu cuvantul "mama".

3)Acu 2 ani am vrut sa iau router pentru ai mei. Am gasit ca la Mediascarmaz e mai ieftin si imi e in drum. Sun sa comand. Faza in care tipul cu care vorbeam incepe sa se ia de mine ca de ce am anulat atatea comenzi pana acum (fazele cu hardurile) si ca iese urat daca le trag teapa si de data asta. "Sper ca de data asta sunteti om serios" imi zice el. L-am bagat in morti si am inchis.

Astea sunt experientele mele cu Mediafloci.

Parerea mea despre ei:
Code:
                        _,-%/%|
                    _,-'    \//%\
                _,-'        \%/|%
              / / )    __,--  /%\
              \__/_,-'%(%  ;  %)%
                      %\%,   %\
                        '--%'
__________________
I'm a rocker / And I'm always revvin' up
I'm a rocker / I can never get enough
I'm a rocker / It's something in my blood
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could

Last edited by GRIP; 17-08-2012 at 16:38.
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2012, 17:23   #3
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Pacat...Oricum tu vorbesti de acum 2 ani vad. Nu este nimeni care a avut contact recent cu ei ?

Last edited by Vladutz20; 17-08-2012 at 17:58.
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2012, 18:29   #4
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

GRIP tata i-ai stricat combinatia lui vladutz. Spera si el la un covrig bonus daca vorbea lumea de bine pe topicul asta. )
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2012, 18:33   #5
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

adica?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2012, 18:43   #6
GRIP
Ancient friend
 
GRIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Teiu domnului
Posts: 2,534
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce m-as bucura ca atunci cand cauti Mediaavorton pe gugle sa apara pe prima pagina asta:
Code:
                        _,-%/%|
                    _,-'    \//%\
                _,-'        \%/|%
              / / )    __,--  /%\
              \__/_,-'%(%  ;  %)%
                      %\%,   %\
                        '--%'
__________________
I'm a rocker / And I'm always revvin' up
I'm a rocker / I can never get enough
I'm a rocker / It's something in my blood
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2012, 20:08   #7
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by dev View Post
GRIP tata i-ai stricat combinatia lui vladutz. Spera si el la un covrig bonus daca vorbea lumea de bine pe topicul asta. )
Nenea eu vreau sa iau de la ei o placa de baza si nu am mai cumparat de multa vreme de la ei. Vreau sa stiu daca sunt ok .
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2012, 12:05   #8
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Acum 2 zile am ridicat o placa de baza Asrock Z77 OC Formula si un procesor i7 3770k de la ei. Au avut Sambata trecuta cele mai bune preturi de pe price pentru mine si am comandat de la ei. Prompti si seriosi. Recomand.
@GRIP vezi ca s-au schimbat serviciile si conducerea. Este cu totul altceva. Nu mai sunt pe Lizeanu si nu mai au acelasi patron.
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2012, 14:05   #9
GRIP
Ancient friend
 
GRIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Teiu domnului
Posts: 2,534
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Vladutz20 View Post
@GRIP vezi ca s-au schimbat serviciile si conducerea. Este cu totul altceva. Nu mai sunt pe Lizeanu si nu mai au acelasi patron.
Pai e cam fraier omu daca a pastrat numele firmei. Avand in vedere cate rahaturi au facut in trecut (stiu ca se mai plangeau unii si altii de Mediafutai).

Daca acum or fi de treaba, putin imi pasa. Mie si celor care s-au parlit cu ei.
__________________
I'm a rocker / And I'm always revvin' up
I'm a rocker / I can never get enough
I'm a rocker / It's something in my blood
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2012, 14:09   #10
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Vladutz e mai aventuros si pentru 2 lei economisiti isi asuma riscul.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2012, 14:15   #11
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Cu dedicatie pentru nento dev http://www.itfiles.ro/2012/09/la-pom...duci-cu-sacul/
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2012, 14:45   #12
carcozep
Senior Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,415
Mentioned: 33 Post(s)


Default

Daca si-au schimbat conducerea si angajatii si isi fac bine treaba acu, bravo lor. Problema e ca inca sunt multe bile negre ramase din trecut. Hai ca vin si eu cu boaba mea

Comand frumos un procesor. La pretul de 75 de lei, pomana curata. Nu eram acasa cand a venit procesorul, asa ca tatal meu nestiind cum ar fi trebuit sa arate procesorul, a acceptat coletul. Cand sa ma uit la procesor, ioi, alt procesor, nu ceea ce am cerut eu.

M-am dus frumos pe forumul lor, la rubrica dedicata de reclamatii. Am postat ca am comandat procesorul X, dar m-am trezit cu procesorul Y in schimb si as dori sa stiu ce pasi am de urmat ca sa il pot primi pe cel corect in timp ce il returnez pe cel venit in colet. Postarea mi-a fost stearsa.

Am zis, ok, am uitat sa trec ceva in postare, nu am urmat toti pasii necesari cand am postat. Bon, postez din nou, si cu poza cu procesorul si ce scrie pe factura. Sa se vada clar ca procesorul primit nu e cel comandat. Raspunsul lor pe forum? "Cum puteti dovedi dumneavoastra ca acel procesor e de la noi?" N-am mai apucat sa fac nimic pentru ca topicul a ajuns locked.

Bon, am sunat la ei direct si am intrebat cu cine trebuie sa iau legatura in cazul unei reclamatii pentru ca forumul dedicat reclamatiilor e plin de maimute cu nasul pe sus. Am fost redirectionat, am vorbit si in cateva zile au aprobat schimbarea si m-am dus la ei sa iau procesorul corect.

S-a rezolvat problema in final, dar felul in care am fost tratat cand am vrut sa depun reclamatie ca ei mi-au livrat produsul gresit a fost execrabil
carcozep is offline   Reply With Quote
Old 19-12-2012, 02:40   #13
costi07
Member
 
costi07's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: București
Posts: 192
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

„M-am dus frumos pe forumul lor, la rubrica dedicata de reclamatii. Am postat ca am comandat procesorul X, dar m-am trezit cu procesorul Y ”
Iar procesorul Y era mai slab decât procu' X.
Eete?! )
costi07 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2013, 02:27   #14
gladiator71
Member
 
gladiator71's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Oradea
Posts: 170
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Am comandat pentru prima oară la Madiadot şi nu am avut nici un fel de probleme. Am comandat un sistem în valoare de 4.303 lei. La data precizată de ei sistemul a ajuns la mine acasă. Am primit ce am comandat, sistemul a fost asamblat perfect, totul a fost în regulă. Dacă doreşti asamblarea lui trebuie să plăteşti un avans de aproximativ 30% din valoarea sistemului şi să expediezi chitanţa. Am ales Mediadot pentru diversitatea produselor şi pentru preţul lor. Dacă voi mai avea nevoie de ceva, voi comanda tot la ei. Bravo lor şi sper să se menţină pe viitor tot la fel !
gladiator71 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2013, 02:53   #15
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Foarte oke, comandat de la ei, a fost o mica problema de genul, in comanda respectiva mi-au pus alta sursa din greseala si m-au contactat intr-o vinere sa imi spuna ca imi vor livra pc-ul luni si i-am zis ca daca nu imi aduce luni nu-l mai iau, asta se intampla pe la ora 7 seara, ei faceau livrari pana la 6 iar in weekend nu, a doua zi (sambata) la ora 10 omul era la usa si isi cerea scuze pentru problema.

Foarte amabili, nu au stat sa o dea in diverse, cu prima ocazi cand vad preturi mai mici la ei mai bag comanda. Inca un lucru fain e ca au montarea si transportul gratuit
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2013, 11:10   #16
gladiator71
Member
 
gladiator71's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Oradea
Posts: 170
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Asamblarea sistemului a fost gratuită, dar cum am mai spus, trebuie să plăteşti avansul şi să trimiţi pe mail chitanţa de la bancă.
Transportul se plăteşte:
- Livrare platita, efectuata de firma curierat in provincie (Taxa livrare curier): 1 buc. X 17.00 = 17.00
- Taxa ramburs numerar (taxa ramburs): 1 buc. X 9.00 = 9.00
Firma de curierat folosită este Urgent-curier, firmă serioasă. În dimineaţa livrării m-a sunat agentul să mă întrebe la ce oră sunt acasă ca să facă livrarea, iar peste câteva minute am primit un mesaj de la firmă prin care eram anunţat că în cursul zilei respective voi fi contactat de agenţii lor.
Când a ajuns curierul, din greşeală, factura emisă de Mediadot a fost făcută pe toată valoarea sistemului, fără să fie scăzut avansul plătit. I-am spus curierului că trebuia să fie altă sumă, iar el foarte amabil fără să stea pe gânduri a sunat la Mediadot. Am vorbit cu o tipă amabilă, fără să se enerveze nimeni, care a verificat comanda mea, a găsit avansul plătit de mine, mi-a spus că se grăbeşte să sune la Urgent-curier să corecteze greşala ca să nu aştept prea mult. Vă asigur că nu au trecut mai mult de 15 minute (poate nici atât), până când curierul a primit pe aparatul său chitanţa corectă !!!
Pentru toate aceste, Mediadot şi Urgent-curier au toată stima şi respectul meu !!
Bravo lor !!

Last edited by gladiator71; 20-01-2013 at 14:32.
gladiator71 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2013, 21:44   #17
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Incurci mele cu perele, in provincie oricine te taxeaza la curier si daca iei ramburs mai dai niste bani in plus, multe firme si in bucuresti te taxeaza daca iei ramburs, mediadot nu o face fiindca trimit masina direct nu curierat, motiv pt care te poti intelege cu curierul sa primesti comanda si sambata.

Conteaza mult cum faci plata.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2013, 00:53   #18
gladiator71
Member
 
gladiator71's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Oradea
Posts: 170
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Incurci mele cu perele, in provincie oricine te taxeaza la curier si daca iei ramburs mai dai niste bani in plus, multe firme si in bucuresti te taxeaza daca iei ramburs, mediadot nu o face fiindca trimit masina direct nu curierat, motiv pt care te poti intelege cu curierul sa primesti comanda si sambata.

Conteaza mult cum faci plata.
Adică eu am visat că sistemul mi-a fost livrat de Urgent-curier ??? Ştii tu mai bine, ai fost de faţă .........
gladiator71 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2013, 01:47   #19
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cred ca vorbim 2 limbi diferite:
PROVÍNCIE, provincii, s. f. 1. Unitate geografică sau administrativă dintr-o țară; regiune, ținut. ♦ Teritoriu sau localitate dintr-o țară situate în afara capitalei. 2. Teritoriu cucerit de romani în afara Italiei și supus legilor și organizării romane. [Var.: (înv.) prov*nție s. f.] – Din lat. provincia, fr. province.

CITEZ:
Transportul se plăteşte:
- Livrare platita, efectuata de firma curierat in provincie (Taxa livrare curier): 1 buc. X 17.00 = 17.00
- Taxa ramburs numerar (taxa ramburs): 1 buc. X 9.00 = 9.00

E CLAR PANA AICI ?

Cand asta ? Am luat sistemul acu 2 luni maxim si mi-a fost livrat la usa (in bucuresti atentie, nu in provincie) a doua zi dupa ce am lansat comanda.
Zic asta fiindca i-am intrebat de la inceput cu ce curier lucreaza in bucuresti (nu suport fan curier) si mi-au zis ca mi-l livreaza mediadot, nu prin curier.

Ce incercam sa zic pe scurt acolo era urmatorul lucru.
Transport in provingie = plata
Transport in provincie + ramburs = plata mai mare la unele magazine
Transport in bucuresti cu sau fara ramburs = MOCA

Last edited by agarici cu pedale; 21-01-2013 at 01:55.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 23-01-2013, 22:15   #20
lenesu
Member
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 11
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Azi am facut comanda online. Totul a mers bine pana acuma. Am facut 2 comenzi din cauza ca am platit cu doua carduri, si cand m-a sunat agentu de vanzari mi-a zis ca am platit de doua ori taxa de 17 RON pentru livrare si ca ar trebuii numai o data sa platesc caci le poate pune toate pe acelasi colet. Foarte de treaba, mi-a returnat 17 RON ( Nu ca ar fi o suma mare, dar e vorba de servicii). Chiar s-a oferit sa-mi asambleze calculatorul gratis dar dura ceva mai mult pana sa ajunga asa ca am renuntat ca sa il primesc pe vineri.

Voi reveni cu feedback!
lenesu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3815 Yesterday 23:37
Discutii despre tastaturi matose Periferice 2364 10-01-2024 10:06
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,090
Total Online: 1438

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.