lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-03-2019, 08:39   #1601
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Nu zice nimeni ca un amator se compara cu un profesionist la modul general. Sunt exceptii dar sunt putine si nu sunt relevante.

Totusi, unele afirmatii gen

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Prin urmare, din punctul meu de vedere, cu cât ai mai multă experiență în trafic acumulată fără să fii șofer profesionist cu atât ești mai nătărău...
sunt deplasate.
Unele preocupari/hobby-uri pot implica utilizarea peste medie a autoturismului (fara a mai spune ca auto in sine poate fi un hobby), faptul ca mai aduni si experienta la sofat pe langa asta este un bonus. Cred ca este destul de evident.
Old 16-03-2019, 09:16   #1602
[Wanted]
Ancient friend

[Wanted]'s Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Decat un Opel, mai bine o Fabia. 1.0 TSI are 110cp si 200 nm. Nu mai vorbiti atata aiurea daca nu l-ati condus. Asta ca sa nu mai zic ca dupa ce am tot tras de ea la sfarsit aveam consum de vreo 5l/100 KM.
Tocmai pentru ca am condus Opelul unui amic, recent cumparat si este decent ca tinuta de drum si dotari la banii astia 11500. Cuplul este cam mic pentru caii aia dar iti faci treaba foarte bine si in afara incarcat cu bagaje (de asta am si specificat cei 200 nm).

Consum 9l/100 KM in IASI (ce e ff aglomerat) in primii 1000 km ai masinii. Da interiorul este anost .. butoane multe ... plasticos ..., mi-am gasit destul de greu pozitia la volan, nu este asa antifonata(compar cu golf 4/5 ce le-am condus impreuna 90k km). Dar la banii astia e cu 2000-3000 euro sub competitie la aceleasi dotari si au si motoare mai mici.

DA, Fabia cu 1.0 110 cpm si 200 nm zburda, Totusi la banii astia iei fabia cu partul de 1.0 Aspirat 75 cp (e buna de oras aglomerat si atat)

PS: Am condus si Skoda Octavia 2017 1.0 TSI 115cp... e ok pentru oras/ sau extern singur in masina ... dar daca ai 2-3 oameni si bagaje ... tre' sa te infingi in acceleratie sa traga cat de cat

PS: de extern discut de drumurile din Moldova ce sunt destul de virajate si cu multe dealuri
Old 16-03-2019, 09:47   #1603
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 562 Post(s)

PC-ul meu

Ai dreptate în ceea ce spui, dar nu asta era aluzia mea.

Este evident că între noi (șoferii amatorii) există diferențe, diferențe rezultate inerent din jobul practicat, familie la distanță, hobby-uri, etc. Aici se încadrează perfect și alți factori cum ar fi reflexele, acuitatea vizuală, intuiția, instinctul de supraviețuire, inconștiența, etc.

Problema eu o văd în modul în care alții apreciază într-un stil penibil calitațile și experiența lor la volan, decise doar de ei într-un mod arbitrar după norme și criterii pur subiective.
Cu aceste calități și experiență apoi vin pe forum și îți scot ochii, ai mașină cu 150CP, zbang ești fraier pentru că depășiri faci oricum și cu jumătate din caii ăia, ți-ai luat mașină nouă iar ești fraier pentru că puteai să cumperi una la mâna a 6-a de zece ori mai ieftin și dacă nu îți plăcea oricum scăpai de ea și luai alta.

Plus argumentul ăsta adus veșnic în discuție, experiența la volan se obține din nr. de km parcurși, dar și aici trebuie să mergi în offroad, drumuri forestiere, drumuri naționale, autostradă la bulgari, unguri, greci și turci, dar neapărat și pe autobahn.

Nu, îmi pare rău, experiența asta arată mai degrabă că în loc să te bucuri de viață ai pierdut-o captiv în trafic. Aici pentru că nu mereu avem de ales, dacă tot pierdem timpul în mașină, hai măcar să o facem în ceva de calitate.
Old 16-03-2019, 11:47   #1604
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Ma minunez cand vad ca evitarea accidentelor se face cu cai putere mai nou.
Principalul factor al accidentelor mortale in afara localitatilor este oboseala. Si pe urma consumul de alcool/stupefinante.

Decat 200cp si pozitie incorfortabila la volan, mai bine 100cp si pozitie buna.
Iar la masini de ~10.000 (+-) noi nu prea gasim confort la volan pentru drumuri lungi din pacate.
Old 16-03-2019, 12:16   #1605
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Când vorbim de un drum București Arad o mașină vioaie înseamnă să ajungi cel puțin cu 1h mai devreme. Asta înseamnă odihnit și bine dispus.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 16-03-2019, 12:32   #1606
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Daca mergi legal ajungi in acelasi timp indiferent de masina (presupunem ca are cel putin 75 cp).
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2019, 13:16   #1607
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Daca mergi legal ajungi in acelasi timp indiferent de masina (presupunem ca are cel putin 75 cp).
^this
Old 16-03-2019, 13:26   #1608
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 725 Post(s)

PC-ul meu

Exact. Plus ca economia de timp daca-i dai blana, iti risti atat viata ta cat si a multor altora, risti sa iei amenda, si ai un consum MULT mai mare e overrated. La un calcul rapid, daca mergem pe autostrada Bucuresti > Constanta pe care am pus-o la 250km lungime, avem timpii astia:

130km/h (limita legala): 1:55h
138km/h (sa zicem ca e inca legal, nu primesti nicio amenda): 1:48h
180km/h: 1:23h

Adica fix 15 minute economisite fata de cum merg eu (144kmh pe cruise control, 138kmh gps). Cum draci sa merite asa ceva, ca 15 minute e pauza aia de la benzinarie sa bei o cafea si sa-ti mai indrepti spatele. Adica daca eu merg legal si nu fac pauza, o sa ajungem in acelasi timp, iar tu la 180 vei fi avut consum cacalau, si vei fi riscat si mult mai mult decat mine.

Acum nu zice nimeni de sfintenie pe-aici, ca si eu am mers cu 70-80 cateodata prin localitati unde era vizibilitate, drum drept, si aveam si coloana in spatele meu pentru ca mergeam legal cu 60, dar nu inteleg de unde scoateti voi diferentele alea de ORE economisite daca ai 200cp vs 100cp.
Old 16-03-2019, 13:54   #1609
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Tu compari mers pe autostrada cu mers pe DN, limita de viteza de 130 vs 90(60 in localitati si sa fim seriosi ca sunt numai localitati, rar gasesti un DN sa treaca rar prin sate).
Old 16-03-2019, 13:58   #1610
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Pe autostrada e mult mai sigur sa mergi cu 200-250 decat sa mergi cu 100-120 prin localitati. Voi realizati despre ce vorbiti aici, nu?

Calculul meu cu autostrada e mai valid decat DN-ul pentru ca pe autostrada poti sa tii aproape constante vitezele.

Pana la urma unde se grabeste lumea asa tare fratilor, chiar nu se poate pleca cu 30-60min mai devreme de-acasa daca chiar trebuie ajuns undeva la o ora anume?

Risti sa ratezi o intalnire importanta care e la 250km distanta iar tu abia acum ai reusit sa pleci... hai, ca se mai intelege graba. Dar graba asta "by default" jur ca n-o inteleg, zici ca 80% din astia din trafic rateaza donatia de la Bill Gates daca n-ajung cu 10min mai devreme la destinatie.

Last edited by Boggy; 16-03-2019 at 14:02.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2019, 14:12   #1611
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Pai tocmai, pe autostrada poti tine constanta viteza aia destul de mare si nu ai nevoie sa mergi ilegal. Pe DN-uri daca tii constant viteza faci foarte mult, daca ai avea autostrada ai face un drum de 50 de km in 25 de minute. Pe DN poti face peste o ora mers legal.
Mie nu imi place sa pierd vremea conducand pe DNuri cand as putea sa stau sa beau o bere undeva sau sa fac o laba, in special cand conditiile permit.
Pe autostrazile noastre nu e deloc sigur sa mergi cu 200, pentru ca gropi si soferi care nu se asigura.
Old 16-03-2019, 14:56   #1612
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Tu compari mers pe autostrada cu mers pe DN, limita de viteza de 130 vs 90(60 in localitati si sa fim seriosi ca sunt numai localitati, rar gasesti un DN sa treaca rar prin sate).
Si tu ai impresia ca limita aia pe DN e pusa degeaba?
Quote:
Pe autostrazile noastre nu e deloc sigur sa mergi cu 200, pentru ca gropi si soferi care nu se asigura.
Tu esti sanatos man?
Pe ce autostrada este sigur sa mergi cu 200?

Last edited by kretzu77; 16-03-2019 at 14:59.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2019, 15:37   #1613
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

~Edit for peace!.........

@kretzu77 cred ca singurul exemplu ce poate sa-l ofere este no speed limit de la nemti dar nici acolo nu este sigur plus ca aia fac o alta scoala de soferi fata de noi si sunt mult mai disciplinati , nu exista comparatie ...

Last edited by polter; 16-03-2019 at 17:14.
polter is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2019, 15:40   #1614
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Nu stiu, dar eu cand intru in localitate pun limitatorul la 60, trec sa vad instantul si cand am 2.7l/100 nici ca-mi vine sa merg mai tare.
Old 16-03-2019, 15:59   #1615
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by polter View Post
@kretzu77 cred ca singurul exemplu ce poate sa-l ofere este no speed limit de la nemti dar nici acolo nu este sigur plus ca aia fac o alta scoala de soferi fata de noi si sunt mult mai disciplinati , nu exista comparatie ...
Autobahn-ul nu mia este ce era odata, sa fim seriosi.
Nu exista mers sigur pe drumurile publice, sa fim seriosi.
Vrei viteza, du-te pe circuit.
Old 16-03-2019, 16:09   #1616
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 122 Post(s)

PC-ul meu

Am facut naveta cu Loganul 2 ani, din 2012, cand benzina ajunsese 6 lei si ceva. Am incercat sa fortez limitele legale de viteza si am gasit ca nu castigam ca timp decat 3 minute in 40 de km .
De prea multe ori betia vitezei iti provoaca iluzii, proportional cu varsta, zic eu.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2019, 16:29   #1617
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Mie nu imi place sa pierd vremea conducand pe DNuri cand as putea sa stau sa beau o bere undeva sau sa fac o laba, in special cand conditiile permit.
Interesant.
Quote:
E foarte periculos pe A1 Buc - Pitesti cu 200Km/h. Eu ma limitez la 180-190Km/h.
Old 16-03-2019, 17:13   #1618
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

Am editat postul de mai sus ca iar ne aprindem , oricum mi-e clara situatia , fiecare face dupa cum il duce capul , mai rau este ca invata si alte persoane ceea ce nu trebuie .
polter is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2019, 18:21   #1619
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Ei aici e un cerc de oameni maturi si responsabili: pot sa cearna printre randuri.
Old 16-03-2019, 19:11   #1620
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Calculele sunt făcute naiv[emoji1649].
Hai să punem viteza pe pilot automat și să facem socoteli matematice și zbang, abia ies acolo niște minute neimpresionante.

În practică e altfel, în funcție de trafic, timpii în care ajungi la mare se schimbă semnificativ. Este imposibil să menții viteza utilizată în calcul dacă îți vin bizonii cu flash-uri din spate și trebuie să te dai pe banda 1 și acolo ești obligat să frânezi.

Ca să nu zic că primii 35 de km parcă sunt praf, cu cât îi dai în gură acolo?!?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules