lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Memorii & stocare
Connect with Facebook

Memorii & stocare RAM, ROM, SSD, HDD ...

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-07-2009, 18:59   #21
eXpander
Ancient friend

eXpander's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander

Cu hard-disk-urile e o problema de gust

Din ce am citit prin alte parti si din ce am vazut intr-un an si jumatate, am ajuns la o concluzie: nu se pot face clasamente de fiabilitate la harddisk-uri. Am vazut si citit despre harduri de toate brandurile, tipurile si capacitatile care au crapat.

De ce nu se pot face clasamente de fiabilitate? Pentru ca:

a) Toate se fabrica pe loturi. Deci poti avea un lot foarte bun si un lot foarte prost.
b) Conteaza foarte mult cum sunt transportate, manipulate si folosite.
c) Cel mai important: fiabilitatea se judeca in timp. Nu poti sa te pronunti asupra fiabilitatii unui produs dupa 2-3 teste sau cateva luni de utilizare, ci in cativa ani. Abia atunci poti sa zici "Da, e fiabil! A tinut atat!". Si ajungem la alta problema: daca mai vrei sa-ti cumperi inca un hard identic, nu-l mai gasesti pentru ca nu se mai fabrica. Si daca-l gasesti, poate e din alt lot ratat, deci nu te va tine

Probabil ca exista anumite brand-uri care-s mai fiabile per ansamblu, conform cifrelor. Insa asta nu face ca achizitia sa fie una singura.

Garantia iarasi nu are de a face cu fiabilitatea si calitatea produsului. De exemplu, pana nu demult, Seagate dadeau 5 ani. Cu toate astea, am avut o gramada de harduri in service, in special variantele de 500GB cu 32MB buffer (nu mai retin modelele exacte). Ceea ce m-a socat, deoarece incepand din 2003 am avut 6 hard-uri Seagate si nu mi-a murit nici unul. Pentru sora-mea am luat tot un Seagate si s-a dus dupa 8 luni.

La fel am vazut si foarte multe WD-uri, Fujitsu, Toshiba si Samsung. Sa mai zic si de Excelstor?

Si ca sa revin la subiect, consider ca orice hard si-ar lua cineva, va fi OK daca performantele, pretul si capacitatea sunt satisfacatoare pentru client. Achizitia doar pe baza "fiabilitatii" este un "wild goose chase"

LE:

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
MTBF-ul (mean time by failure) reprezinta durata medie de viata estimata pentru un produs de genul respectiv si este deobicei mult mai mare decat perioada de garantie. Totusi, acest parametru nu este specificat de multi producatori.
Este specificata in lege DMU (Durata Medie de Utilizare). In UE, in cazul hardurilor, este intre 3 si 5 ani. Banuiesc ca din cauza asta nu se prea specifica MTBF pentru ca se presupune ca respecta DMU-ul legal.

Last edited by eXpander; 28-07-2009 at 19:02.
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2009, 19:27   #22
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

Monstru mersi de lamurire.

Mie imi convine foarte mult pretul Samsungului. De cealalta parte WD se lauda cu nush ce tehnologii de protectie a datelor in caz de accidente nefericite. Nush cat ii marketing si cat ii adevarat. Din ce am citit acuma se pare ca fiabilitatea hardului depinde foarte mult de modul in care o fost transportat (cum ziceai si tu eXpander). Pe newegg Caviar Black ii mai apreciat decat Samsung. Daca ati fi in locul meu ce hdd ati alege pentru niste date care nu se doresc a fi pierdute?

PS: are ceva daca pun hdd pe elastice? Tot din punct de vedere al fiabilitatii.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2009, 19:52   #23
matose
Administrator

matose's Avatar

Mentioned: 70 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose

Pentru stocare as alege un HDD cu tehnologie de reducere a turatiei (reduce mult uzura mecanica), adica ceva din seria Green de la WD. Deci tot la WD10EADS as ramane (stiu ca sunt obsedant ).
matose is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2009, 20:03   #24
eXpander
Ancient friend

eXpander's Avatar

Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander

Quote:
Originally Posted by Kimi View Post
PS: are ceva daca pun hdd pe elastice? Tot din punct de vedere al fiabilitatii.
Nu vad ce problema ar avea. Logica mea zice ca e mai bine cu elastice, pentru ca izolezi hardurile de vibratiile din carcasa cauzate de alte elemente (unitate optica, ventilatoare etc).

Dar nu stiu nimic documentat in acest sens.
Old 28-07-2009, 21:32   #25
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 560 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Nu dauneaza hard-disk-ului cu nimic daca il pui pe elastice, dar face bine urechilor tale. Numai sa nu uiti ca sunt puse in elastice atunci cand te apuci sa muti unitatea
Old 30-07-2009, 17:18   #26
DaLiu
Member

DaLiu's Avatar

Send a message via MSN to DaLiu Send a message via Yahoo to DaLiu Send a message via Skype™ to DaLiu

Am 2 WD 640 AAKS, sunt cam aceasi mancare de peste cu WD Caviar Black 3.5" 640GB WD6401AALS?

Edit: Am vazut ca difera marimea cache-ului, AAKS avand 16 si noul Black 32 mb.
DaLiu#1842

Last edited by DaLiu; 30-07-2009 at 17:22.
DaLiu is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2009, 22:34   #27
matose
Administrator

matose's Avatar

PC-ul meu

Nu e chiar acelasi lucru... WD6400AAKS e ceva mai vechi decat WD6401AALS. Cel din urma are si alte imbunatatiri pe langa cache-ul mai mare fiind ceva mai performant, dar nu stiu daca isi justifica diferenta de pret.
matose is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 13:58   #28
blackiller
Senior Member

blackiller's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Eu daca as lua un hard disk as merge tot pe WD. De ce? Sunt fiabile, reci si mai ales silentioase...am 2 hard-uri unul de 80 si unul de 160 pe sata de 4 ani si nu am avut probleme cu ele, mai nou am achizitionat seria Green de la WD de 1 terra, mai mult pt stocarea datelor, il am de 2 luni si pana acum sunt multumit.
blackiller is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2009, 11:24   #29
Red-Dog
Ancient friend

Red-Dog's Avatar

Hai sa nu mai deschid un alt thread si intreb aici .

am 2 x 1TB FALS ,unu din ele are o partitie de 60GB ptr win si in rest am spatiu ptr stocare ...al-2-lea e tinut strict ptr torente ...ma gandec sa le pun in RAID daca tot e laudat asa de mult ICH10 si sa cumpar un HDD mai mic doar ptr sistemul de operare ,cum nu ma lasa inima sa dau 4-5 mil ptr un SSD evident ca vreau tot WD de maxim 320GB ...am inteles ca sunt de 320GB care de fapt ar fi jumatatea lui 640AAKS ,dar nu stiu care din ele ...ma lamureste cineva ?
Red-Dog is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2009, 11:33   #30
al13n8r
Senior Member

al13n8r's Avatar

@Red-Dog: WD3200AAKS
Old 14-08-2009, 13:45   #31
crysty95
Member

crysty95's Avatar

PC-ul meu

Daca nu te deranjaza zgomotul in seek, go for WD3200AAKS
Daca te deranjaza, in locul tau m-as orienta catre un Samsung, tot de 320Gb.
Old 14-08-2009, 15:12   #32
jancone
Member

jancone's Avatar

PC-ul meu

recomand cu caldura HDD WD 1TB Caviar Black SATA2 32MB -aka WD1001FALS
Old 14-08-2009, 19:04   #33
Red-Dog
Ancient friend

Red-Dog's Avatar

Quote:
Originally Posted by crysty95 View Post
Daca nu te deranjaza zgomotul in seek, go for WD3200AAKS
Daca te deranjaza, in locul tau m-as orienta catre un Samsung, tot de 320Gb.
am avut un samsung de 320GB , facea un zgomot cat alte 3 hdd-uri la un loc ...o sa caut WD 320GB AAKS
Red-Dog is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2009, 09:41   #34
al13n8r
Senior Member

al13n8r's Avatar

Daca se vorbeste de Samsung in context "silent", Samsung HD502HI ar fi cea mai ok recomandare (500GB, 1 platan, 5400rpm)

Citez de pe NewEgg: "In HDTach, I get 89.3 Mb/s average read, 238.7 Mb/s burst, 14.9 ms random access with this 5400 rpm drive. With my WD6400AAKS 7200 rpm drive, I get 92.1 Mb/s average read, 238.2 Mb/s burst and 16.6 ms random access. This Samsung drive runs 8C lower in temps than the WD."

http://price.ro/preturi_samsung_500g...2hi_161506.htm
Old 15-08-2009, 12:53   #35
Blackoberst
Senior Member

Blackoberst's Avatar

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Detinator de doua Samsung-uri, HD321KJ si HD642JJ. In primul rand sunt reci, 25 de grade primul, 23 al 2-lea cu un Nexus la 1000rpm care bate peste ele. Zgomotul in seek nu e deranjant iar legat de performante aveti doua ss-uri mai jos.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	jj.PNG
Views:	213
Size:	48.1 KB
ID:	1039   Click image for larger version

Name:	kj.PNG
Views:	215
Size:	49.0 KB
ID:	1040  
Blackoberst is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2009, 13:02   #36
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Nu va mai bateti capu', masa populatiei e indoctrinata pe WD. Nu-i intereseaza ca Samsung sunt mai reci sau silentioase, ca au fost primi cu platan de 300 si 500, ca sunt foarte rapide, ci conteaza doar sa aiba WD.
FTW!!!
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2009, 16:23   #37
jancone
Member

jancone's Avatar

PC-ul meu

DeDeRa ... fara suparare dar observ ca si tu ai WD ... so ... esti indoctrinat si tu ca noi ... majoritatea ?
Old 15-08-2009, 16:43   #38
the dude
Senior Member

the dude's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Nu va mai bateti capu', masa populatiei e indoctrinata pe WD. Nu-i intereseaza ca Samsung sunt mai reci sau silentioase, ca au fost primi cu platan de 300 si 500, ca sunt foarte rapide, ci conteaza doar sa aiba WD.
FTW!!!
Frate, HDD-urile sunt o alegere subiectiva. Asa ca stop the bullshit. Am avut 3 WD 2 Samsunguri si 1 Seagate. Si o sa cumpar Hitachi in curand. Nu inteleg care e problema. Daca-s reci si silentioase, ce ? Te-ai mai gandit ca lumea nu are pretentiile tale la HDD-uri ? Nu inteleg comentariul tau spontan, cu toate ca nu te-a intrebat nimeni nimic.
the dude is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2009, 18:06   #39
HymuraX
VIP

HymuraX's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
FTW!!!
DeDeRa dupa ce stai vreo 3 ani pe service sau lucrezi in domeniu, si vezi ca Seagate are o rata de RMA destul de mare, si vezi Samsung care are si ala o rata de RMA mare, plus ca nu sunt asa de reci precum le lauzi , mai silentioase poate depinde de ureche, si vezi ca WD are la un volum de vanzari de 3 ori mai mare aceeasi rata de RMA, ce concluzie tragi? Ca WD este "mit urban", ca sunt dinadins impinse in fata ca nu au vanzari? Acum ~5 ani Seagate era in top facea niste hdd performante si fiabile, la fel cum si Maxtor acum ~6-7 ani facea modele destul de ok. Daca e sa o iau din punct de vedere al hdd-urilor avute pot spune ca mi s-au stricat cam 3 Seagaturi si 2 Maxtor, iar din Partea WD doar 1(din 6-7 avute) care a venit DOA.
Nu neg ca si Samsung si Seagate au modele reusite, rapide si chiar silentioase, dar toate aspectele respective(din punctul meu d e vedere si poate al majoritatii) nu fac fata singurului aspect care conteaza si anume fiabilitatea. Nu cred ca este cineva atat de batut in cap, sa zica da stiu ca poate crapa mai repede si pot pierde informatia de pe el(uneori importanta nu doar filme si muzica) dar vezi ce silentios,rece si rapid e?
Old 15-08-2009, 19:12   #40
matose
Administrator

matose's Avatar

PC-ul meu

DeDeRa eu propun sa ne calmam si sa vedem lucrurile obiectiv. Nu castigam nimic daca suntem instrumentul de marketing al Seagate, Samsung, WD, etc. WD chiar are o rata incredibil de mica de RMA, iar de Seagate te sfatuiesc sa te feresti (cel putin momentan)...

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules