lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-07-2019, 12:33   #21701
antiqque
Member

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Da, in dex din 1955. Las-o asa.
Hai sa trecem peste subiect ca tine de 2 pagini si deviaza chiar si de la off-topicul initial cu trotinetele )
antiqque is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 12:38   #21702
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 147 Post(s)

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Eu nu stau in Romania, eu stau in Cluj, unde lucrurile sunt mai bune decat in alta parte. Dar sa zici ca sufar de mentalitatea de romanul e rege cand nu esti de acord cu parerea mea e cam de rahat, nu crezi?

Nu cred.

Practic e acelasi drac, totul se leaga de mentalitate, eu la mine in casa am bine nu ma intereseaza ce e pe strada, daca stai intr-un oras decent cum e cazul tau, nu te intereseaza ca esti in Romania. Cazurile sinistre sunt alea in care indivizii chiar cred ca Romania e buricul pamantului, vorbesc de parca ar fi cine stie ce putere militara, politica, cu un nivel de trai top5 pe mapamond. Mai era o proasta pe la televizor, o intrebase reporteru ce tari a vizitat, proasta neamului a zis ca ea nu pleaca in afara ca tara noastra e minunata si are atatea de vizitat. Pai ba, nu te duci in afara sa vezi doar monumente si muzee, te duci sa vezi si tu cum o duc altii, cum reusesc altii sa le fie mai bine, cum se organizeaza, ce mentalitate au, ce valori si ce idei au in cap. Apoi ajungi acasa, analizezi si vezi ce e bun si poate fi replicat, ce e prost ( ca si alte tari au lucruri mai putin bune, normal) si trebuie evitat.

Dar nu frate, noi suntem cocosi, avem pantaloni luciosi de firma si izmenele rupte in cur, plm...
Old 01-07-2019, 13:08   #21703
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Da man, dar cand ma duc in UK si vad ca apa la chiuveta din toaleta firmei merge doar un firicel de apa "ca sa fim eco" parca ma iau dracii si uit de primele chestii. Ca sa nu mai zic de netul lor de rahat. Sau ca in centru vezi gunoi pe strada mai des decat te-ai fi asteptat.
ehm, gunoiul de pe strada e ceva normal. Acum ceva vreme(IRA) erau atentate cu bomba in Londra, la tot pasul. De aia se arunca gunoul in strada. Nu trebuie sa ma crezi, da un search pe gugal. Daca ai prins dimineata tare (4-5AM) am sa vazi ca vin frumos, strang gunoiul si spala strada.
cu netul da, e de rahat, infrastructura veche samd.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 13:21   #21704
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1177 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Nu cred.

Practic e acelasi drac, totul se leaga de mentalitate, eu la mine in casa am bine nu ma intereseaza ce e pe strada, daca stai intr-un oras decent cum e cazul tau, nu te intereseaza ca esti in Romania. Cazurile sinistre sunt alea in care indivizii chiar cred ca Romania e buricul pamantului, vorbesc de parca ar fi cine stie ce putere militara, politica, cu un nivel de trai top5 pe mapamond. Mai era o proasta pe la televizor, o intrebase reporteru ce tari a vizitat, proasta neamului a zis ca ea nu pleaca in afara ca tara noastra e minunata si are atatea de vizitat. Pai ba, nu te duci in afara sa vezi doar monumente si muzee, te duci sa vezi si tu cum o duc altii, cum reusesc altii sa le fie mai bine, cum se organizeaza, ce mentalitate au, ce valori si ce idei au in cap. Apoi ajungi acasa, analizezi si vezi ce e bun si poate fi replicat, ce e prost ( ca si alte tari au lucruri mai putin bune, normal) si trebuie evitat.

Dar nu frate, noi suntem cocosi, avem pantaloni luciosi de firma si izmenele rupte in cur, plm...
Esti o cauza pierduta, n-am ce sa mai zic.
Old 01-07-2019, 13:25   #21705
cristispot
Ancient friend

cristispot's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Eu nu stau in Romania, eu stau in Cluj, unde lucrurile sunt mai bune decat in alta parte. Dar sa zici ca sufar de mentalitatea de romanul e rege cand nu esti de acord cu parerea mea e cam de rahat, nu crezi? Nu te-ai gandit ca poate chiar cred cum iti zic eu?

Da, spitalele din UK sunt foarte ok. Transportul din UK este foarte bine pus la punct. Dar autobusele sunt de rahat de exemplu. Autobusele din Cluj sunt mult peste cele din Londra. Sorry, e purul adevar. In Cluj am incarcatoare USB in autobus si suspensie calumea nu ca cele din Londra care te zdruncina de nu-ti vezi capul si pana mea.. autobuse de 2 lei.
spitalele sunt misto, doctorii nu prea, serviicile misto iarasi si gratuite

wait what legat de autobuze? in orice autobuz ai usb-uri peste tot si free wifi, inclusiv in trenuri.
cristispot is online now   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 13:34   #21706
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Nu vreti sa mutam asta la Offtopic si sa lasam asta pentru hardware?
https://www.facebook.com/TraficNonSt...type=3&theater
Old 01-07-2019, 13:35   #21707
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1177 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

In Thameslink ai doar la clasa intai si acolo ai priza de curent 230v, nu ai usb. In alte trenuri am prins prize peste tot, inclusiv la clasa a doua.
Old 01-07-2019, 18:38   #21708
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 02-07-2019, 14:58   #21709
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Fallen View Post
Sunt sofer de 12 ani, biciclist de 25 de ani, trotinetist de 2 ani.
Conform legislatiei inexistente, avem voie pe oriunde si niciunde. Fiecare interpreteaza codul rutier cum vrea.

... untem toti la fel. Unii apreciaza ca nu le taiati calea, ca trageti putin stanga sa incapem si noi, si toate cele.
Eu, cel putin, va multumesc live ).
Mie imi place sa merg pe jos, mai ales cand ies de la munca, in aprox. o ora sunt acasa, mers alert ~5-6km/h. Cand lucram in alta parte imi lua mai mult, dar traseul era mai frumos strabatand si parcuri. Ideea e ca am zeci de km. mersi saptamanal.

In ultimii ani e foarte stresant, sunt claxonat zilnic de bicle si trotinete pe trotuar. Zone precum Mosilor, Colentina, Mihai Bravu, Petricani, Pantelimon, Muncii, Basarabia sunt frecventae des de bicle si trotinete pe trotuar, in viteza. Glovo si trotinetele de inchiriat au aglomerat si mai mult.

Am evitat zeci de incidente, am fost calcat pe gamba chiar ieri de un pusti cu o bicla, nimic grav si tac-su si-a cerut scuze. Dar intr-o zi e posibil sa fie mai grav decat o mica julitura.
Am fost dat la o parte cu Airzound de pe trotuar pe Kiseleff, am evitat impact pe trecerea de pietoni, am oprit pe unul de era sa intre in mine si cica nu avea frane la bicla etc.

Deci da, va bag pe toti in aceeasi categorie, de cetateni suverani cu drepturi. Sunt constient ca sunteti multi de treaba, dar e greu sa va deosebesc de suverani
/offtopic

Last edited by droopy_ro; 02-07-2019 at 15:06.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2019, 16:39   #21710
Danos
Senior Member

Mentioned: 44 Post(s)

PC-ul meu

Pericolul pe sosele e din ce in ce mai mare fara piste speciale pentru biciclete, trotinete, etc.

Inainte sa-mi iau prima masina in 2007 am mers doar cu bicicleta si pe jos, ma rog si cu mijloacele de transport in comun.
Atunci nu era trafic asa aglomerat cum e acum, masinile s-au inmultit, am avut incidente mai ales cu bicicleta.
Acum merg mai mult cu masina, cu bicicleta mai rar, consider ca e destul de periculos sa mai merg pe sosea.

Odata un BMW a pus frana brusc in fata mea si a trebuit sa apas pe frana atat de tare ca s-a rupt cablul de frana, m-am dus direct in portbagajul aluia si am aterizat pe luneta, nu am patit mare lucru, doar ca s-a indoit cadrul la bicla si roata atingea acum de cadru si nu prea mai puteam merge cu ea, in plus am tras o sperietura cand a coborat unul cu ceafa groasa din BMW sa se ia de mine ca i-am indoit bara la masina nu avea nimic, eu eram indoit.

Alta data, unul imi deschide usa chiar cand treceam pe langa el fara sa se asigure in oglinda, am evitat cat am putut dar tot mi-am jupuit pielea de pe piciorul drept, ar fi trebuit sa nu evit si sa intru in plin sa i-o rup decat sa-mi rup eu piciorul si multe altele.

Cand circulau microbuzele in Braila, de multe ori treceau la cm pe langa mine, odata chiar m-a atins unul cu oglinda, noroc ca nu am cazut.
Cazaturi din cauza unor caini care se luau dupa mine pe bicla, mai ales noaptea, totusi am avut noroc ca nu au fost accidente grave.

Cu masina, recunosc din cauza vitezei, am fost nevoit sa-l evit pe unul din fata mea care franasera brusc si eram sa o accidentez pe o femeie pe trecerea de pietoni, m-am oprit la fix fara sa o ating totusi, dar am tras o sperietura zdravana.

In Bucuresti cu siguranta e mult mai periculos.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2019, 17:21   #21711
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Arise, nu erai tu cel care nu are permis si nu conduce sau nu conduce, pe scurt?
Nu, ăla eram eu, și el zicea că nu face business cu mine fiindcă nu am carnet

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
@Arise - o tot dai cu reglementarea si atat. Se discuta despre idioti care merg de parca doar ei exista pe lume.
Iar vă uitați doar la efect fără să vă întrebați care e cauza.
Ăia umblă așa fiindcă nu legea nu se aplică. Fiindcă alde Garcea e subbugetat, fiindcă avem de vreo 3 ori mai puțini polițiști decât ar trebui, și ăia care sunt îs vai mama lor din toate punctele de vedere. Problema e brațul bleg al legii.

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
Eu sunt de acord cu ideea de a face anumite lucruri pt. ei de genul piste etc. Dar lipsa lor nu inseamna ca sunt indreptatiti sa isi bata joc de ceilalti adica cei cu masini si mai ales PIETONII (ca daca e sa o luam putin logic mersul pe jos e cel mai ECO, sanatos si ce mai vrei tu)
După cum ziceam, problema nu e lipsa pistelor, ci lipsa aplicării legii, care teoretic există și pedepsește, practic nu se aplică niciodată. La fel în cazul șoferilor, pietonilor, etc.

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
De exemplu in Danemarca nu am vazut un biciclisit/trotinist*, pieton sau conducator auto sa treaca pe rosu ori sa invadeze bada celuilalt! S-a facut verde pentru pietoni? Nu traverseaza nimeni! Toti biciclistii si cei cu trotinete opresc ca orice masina!
Asta pentru că în trecut s-au implementat pedepse dure pentru cei care făceau asta, s-au și aplicat cu rată de succes enormă, i-a usturat pe toți la buci când călcau pe bec și s-au învățat minte. Apoi i-au învățat pe copii să nu facă aceleași greșeli, ca să nu îi usture la buci, și uite așa a ajuns națiunea X una alcătuită din oameni care respectă cu sfințenie legile.
N-am să uit niciodată cum s-a panicat soră-mea de două ori în Italia, o dată când am vrut să cumpăr o poșetă de la negri în Veneția (te amendează 1000 de EUR și pe tine, cumpărătorul, fiindcă n-ai cerut și n-ai primit bon fiscal) și o dată când am aruncat o sticlă goală de bere la coșul care nu trebuie (avea 3 în casă, pentru diferite tipuri de materiale), fiindcă vecinii te ochesc și te pârăsc și iei amendă de te rupe la curuleț.

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Pe cat de ingamfati si plini de ei sunt englezii, pe atat de mizerabila mi se pare Londra. Doar cateva cartiere scumpe arata demn, gen Richmond.
Tocmai m-am întors din Anglia, ne-am plimbat câteva ore și prin Londra, foarte aglomerată și destul de murdară, am văzut niște potholes de m-am speriat pe lângă gara Waterloo, dar parcurile arată țâță de mâță.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2019, 17:41   #21712
Fallen
Senior Member

Fallen's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Mie imi place sa merg pe jos, mai ales cand ies de la munca, in aprox. o ora sunt acasa, mers alert ~5-6km/h. Cand lucram in alta parte imi lua mai mult, dar traseul era mai frumos strabatand si parcuri. Ideea e ca am zeci de km. mersi saptamanal.

In ultimii ani e foarte stresant, sunt claxonat zilnic de bicle si trotinete pe trotuar. Zone precum Mosilor, Colentina, Mihai Bravu, Petricani, Pantelimon, Muncii, Basarabia sunt frecventae des de bicle si trotinete pe trotuar, in viteza. Glovo si trotinetele de inchiriat au aglomerat si mai mult.

Am evitat zeci de incidente, am fost calcat pe gamba chiar ieri de un pusti cu o bicla, nimic grav si tac-su si-a cerut scuze. Dar intr-o zi e posibil sa fie mai grav decat o mica julitura.
Am fost dat la o parte cu Airzound de pe trotuar pe Kiseleff, am evitat impact pe trecerea de pietoni, am oprit pe unul de era sa intre in mine si cica nu avea frane la bicla etc.

Deci da, va bag pe toti in aceeasi categorie, de cetateni suverani cu drepturi. Sunt constient ca sunteti multi de treaba, dar e greu sa va deosebesc de suverani
/offtopic
Si pe mine ma enerveaza cand sunt dat la o parte de pe trotuar de biciclisti. Mi se intampla foarte des dinspre promenada spre tei, unde pe langa ca sunt toate masinile suite pe trotuar, ma vin si astia cu bicicletele.

Eu as face urmatoarele:

Bicicletele, bicicletele electrice, trotinetele electrice sa fie obligate sa mearga pe sosea, banda 1, langa trotuar, etc si catalogate ca vehicule.
De asemenea, conducatorul lor sa posede permis de conducere (macar AM care se ia la 16 ani). N-ai 16 ani, n-ai ce sa cauti pe sosea. N-ai permis? inseamna ca n-ai notiuni elementare despre semnele de circulatie, despre codul rutier, etc.
Ai sub 16 ani? exersezi prin parcuri cu viteza redusa.
Old 02-07-2019, 17:52   #21713
carnatu
Senior Member

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Cand era discutia asta pe thread-ul de ciclisti, nu comenta nimeni. Acum ca e offtopic, veselie mare )
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2019, 17:57   #21714
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Cu biciclete si trotinete mai circula si cei mici. Dpmdv nu trebuie nu stiu ce legi drastice (statul adopta metode extreme de multe ori) trebuie doar bun simt de ambele parti.
Old 02-07-2019, 18:33   #21715
guest13
Ancient friend

Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu

Ca sa revenim mai spre topicul care trebuie: un WD3. Destul de multumit de el. Clar mai bun decat chestia aia comerciala mica care l-a precedat, dar am avut si mai puternice in trecut(bine, trageau si mai mult curent din priza ). Obiectiv, ii dau un 4din5 . Oricum la pretul lui nu cred ca gaseam altceva mai bun.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2019, 22:26   #21716
kvarq
Senior Member

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Back to classics... =))
F4-3200C14D-32GTZ / 2x16GB [email protected]

Mi-am dat seama dupa cateva ceasuri ca a plecat cu setarile de la ramii trecuti, 4000MHz CL17 @ 1.35 V )

Si o saracie de 2080 Ti, chiar renuntasem la idee, dar a aparut Zotac-ul la 4000 lei cu garantie si mems Samsung... =)) nu are deloc coil, dar cam hot în load (~80C).

Sincer, nu sunt impresionat deloc, in real life e infim saltul de la 1080 Ti, in games poate am castigat la mins 15-20 fps in plus, e un salt firav de fluiditate dar nu e nimic woaw.
kvarq is online now   Reply With Quote
Old 03-07-2019, 06:04   #21717
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 64 Post(s)

Din pacate un adevar trist
rodarkone is online now   Reply With Quote
Old 04-07-2019, 01:14   #21718
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 725 Post(s)

PC-ul meu

Intel 660p 2TB pus in adaptor PCI-e.

Rulat sector test pe tot drive-ul (citire pe tot la viteza maxima) + scris +300gb dintr-un foc. Temperatura maxima de pana acum, 49C. 34C in idle.

IOPS pe write sunt cam mici fata de ce ar trebui sa scoata, dar cred ca e cumva din cauza platformei/mobo.

Anyway, super multumit de achizitie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	nvme.JPG
Views:	118
Size:	145.5 KB
ID:	66284  
Old 04-07-2019, 11:02   #21719
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

Adaptorul e foarte interesant.
Ai încercat să pui două SSd-uri? vor rula în PCIe x2, presupun?!
SSD-ul cât a fost? halatu'
Old 04-07-2019, 11:38   #21720
Dashu
Senior Member

Mentioned: 35 Post(s)

AFAIK unu e PCIe si altu e SATA. Nu prea merge sa le pui pe amandoua pe aceeasi magistrala.
Dashu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules