lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-05-2012, 18:53   #21
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kvm View Post
Oricum sper sa apara rezolutii cat mai mari la diagonale cat mai mici.
iti urez sa lucrezi toata viata cu rezolutia 2560x1600 pe 10inch
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2012, 20:12   #22
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by codpin View Post
"rezolutii cat mai mari la diagonale cat mai mici"

pentru? sa nu mai poti vedea/citi nimic? mie full HD pe ceva mai mic de 21"-22" mi se pare tortura pentru ochi si tu vrei peste full HD la diagonale mai mici... oh boy...
Încep să mă întreb dacă nu aveți nevoie de ochelari. Gen 90% din forum

Rezoluții mai mari pe diagonale cât mai mici => dotpitch cât mai mic => calitate a imaginii mai bună.

Eu am 1920x1080 în 17 inch (Dell M6600) și sincer aș fi vrut să fie 2560x1600... Și nu port ochelari sau lentile de contact și n-am probleme cu ochii.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2012, 23:15   #23
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Încep să mă întreb dacă nu aveți nevoie de ochelari. Gen 90% din forum

Rezoluții mai mari pe diagonale cât mai mici => dotpitch cât mai mic => calitate a imaginii mai bună.
Sau target-uri mai mici, dar sunt de acord cu tine ca macar ai opiunea de a mari prin micsorarea rez.

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Eu am 1920x1080 în 17 inch (Dell M6600) și sincer aș fi vrut să fie 2560x1600... Și nu port ochelari sau lentile de contact și n-am probleme cu ochii.
Eu cred ca ti-ai gresit meseria si trebuia sa te faci aviator :P.
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 09:23   #24
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

+1 la ce spune Neo
Daca iese treaba cum vrea intel, s-ar putea sa-ti gasesti in curand
http://www.computerbase.de/news/2012...k-und-desktop/

@ursulache NU, ai optiunea de a mari textul, icoanele si... cam atat deocamdata. Dar sper ca pana ajungem la 2560x1600@17 inci sa se trezeasca si M$ si sa introduca UI vectorial. Idem pentru HUD-urile jocurilor.
In felul asta vei avea aceeasi dimensiune fizica a obiectelor de pe ecran, dar fara aliasing.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Last edited by Chipicao; 11-05-2012 at 09:29.
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 12:13   #25
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu nu ma refeream neaparat pe desktop, unde ai enspe optiuni de marire a scrisului si icoanelor, ci si in jocuri si softuri.

Incearca tu sa joci un mmo sau un rpg sau sa lucrezi in CAD sau orice alt soft dependent de meniuri, la o rezolutie atat de mare pe un ecran atat de mic. Daca tu reusesti sa intelegi macar jumate din ce se intampla si ce scrie acolo, eu imi pun ochelari desi n-am nevoie.

LE: pana la UI vectorial cu posibilitate de scalare dupa voia fiecaruia, eu raman la parerea mea, Full HD pe ceva mai mic de 21" e chinuitor.

Last edited by codpin; 11-05-2012 at 12:15.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 14:17   #26
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

De-asta am spus "Idem pentru HUD-urile jocurilor" dragul meu. Deja exista jocuri care care folosesc vectori sau obiecte 3D pentru HUD, fix ca sa pastreze acelesi proportii pe orice rezolutie.

Dupa parerea ta, o fi greu sa foloseasca si producatorii de aplicatii o interfata vectoriala? Hai sa tinem in loc progresul ca nu vrei tu sa vezi ca exista o solutie aplicabila.

Pana la UI vectorial mai sunt minus cativa ani, pentru ca Apple are deja din 2008 daca nu ma insel.
Nu este o chestie noua, incepand cu Vista avem Windows Presentation Foundation, care permite scalarea vectoriala pentru aplicatiile care il folosesc. Problema la Windows e ca mai au destul de lucru pentru o inverfata complet vectoriala.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 17:49   #27
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Chipicao: Ti s-a parut cumva ca ma contrazic cu tine? In cazul in care ai cititi pe diagonala, hai sa te lamuresc...

Cu acel LE ti-am dat dreptate, spunand practic ca pana apare tehnologia respectiva la nivel mainstream (Windows OS + majoritatea producatorilor de aplicatii care sa implementeze si sustina tehnologia respectiva) , orice rezolutie mare pe un ecran mic mi se pare exact inversul comfortului pentru ochi.

Anyway, eu doar mi-am expus parerea, poate sunt eu mai reticent la chestiile astea pana apuc sa le vad in plina desfasurare, dar nu cred ca are rost sa deviem un thread cu problema asta.

Last edited by codpin; 11-05-2012 at 17:53.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2012, 17:20   #28
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Nu neaparat ca ma cotrazici, dar am impresia ca nu intelegi cum evolueaza lucrurile.

Pe scurt, nu lipsa suportului din partea aplicatiilor si jocurilor este problema, ci hardware-ul. Pe partea de software e destul de usor de implementat, insa pana cand nu au pentru ce sa o faca, nu se va intampla pe scara larga.

Este la fel ca in cazul jocurilor care, in general, mai intai asteapta hardware bun (a se citi console ) ca sa evolueze. Numai ca aici sunt sanse sa se miste lucrurile mai repede datorita sectorului profesional (modelare 3D, CAD, editare foto).

P.S. Lasa ca am deviat deja, o sa fim mutati cat de curand
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2012, 15:00   #29
edivalentin
Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 21
Mentioned: 0 Post(s)


Default evomag pareri

ma gandesc sa fac niste achizitii de la evomag .
vroiam sa stiu pareri ..
nu am mai cumparat de la ei...
edivalentin is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2012, 17:35   #30
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

mai baga 8 posturi pe topicul asta si gata
nu polua tot forumu'
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 20:44   #31
Bamse
Junior Member
 
Join Date: Mar 2012
Location: Kingdom of Far Far Away
Posts: 4
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am vreo 6 comenzi facute la ei si totul a mers brici.Oamenii se misca rapid, iar info stocul de pe site chiar este in concordanta cu realitatea.Eu unul ii recomand.
Bamse is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2012, 17:03   #32
PaulM
Member
 
PaulM's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ploiesti
Posts: 145
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default p67pro3 "nou"

Sa-mi spuna si mie cineva daca este normal sa iti vina o placa de baza noua in halul asta , am zis chiar daca nu este cel mai ieftin magazin online sa iau de la evomag doar sunt partenerii comunitatii lab501 .. mare greseala am facut



Primul pin l-am indreptat inainte sa fac poza dar era si el cam in acceasi situatie cu cel de jos care l-am pozat si in halul ala .. acum sincer astia sunt cei mai tupeisti nesimtiti comercianti ever . Adica eu clientul folosesc un cupon de reducere lab501 (adica vin din comunitatea aia ) iar ei au tupeul sa imi trimita un produs sh , busit la pret de nou si se gandesc probabil ca nu am sa anunt lumea despre nesimtirea lor ?

Am îndreptat pinii aia si cam asa a iesit .. acum scriu dupa noul sitem cu placa aia de baza , se pare ca merge cum imi dau seama daca o sa am probleme de la pinii aia ? Am sa fac ceva teste cu procesorul si totul def. sa vad daca le trece sau nu ...

PaulM is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2012, 17:13   #33
fullrespect
Ancient friend
 
fullrespect's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: N/A
Posts: 2,966
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu este normal să vină aşa, dar asta nici nu înseamnă că cei de la evoMAG şi-au băgat degetele acolo şi au strâmbat pinii, sau că este SH. Trebuia s-o trimiţi direct înapoi.
__________________
Quote:
Originally Posted by MazuX
sa tii o relatie de lunga durata nu e greu dar nici usor e ca si cum ai incerca sa gasesti un "oc stabil"
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2012, 17:28   #34
PaulM
Member
 
PaulM's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ploiesti
Posts: 145
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Este sh sigur ptr. are tot felul de amprente pe ea , ce cred eu este ca a fost la altul ala a îndoit pini a văzut ca nu merge și a trimis-o înapoi cu capacelul ala pus peste soket nimeni nu sa uitat la soket cand au primit-o inapoi , azi a venit daca o trimit inapoi pe banii mei ofc o sa ajunga la ei luni se uita la ea marti si miercuri imi zic ca "era noua era desigilata doar ptr a baga si cutia cu rami in cutia de la placa de baza ptr a fi trimisa " sau si mai misto "tu ai indoit pinii de la noi a plecat indreaga .. ne pare rau nu putem primi o placa cu pinii indoiti" deci atenție de la cine cumpărați

Nu știu dacă este valabila garanția măcar adică dacă o pica și ma duc cu ea la ei or sa îmi zică ca a avut pinii îndoiți și refuza garanția nu ?
PaulM is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2012, 17:35   #35
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Quote:
Originally Posted by PaulM View Post
acum sincer astia sunt cei mai tupeisti nesimtiti comercianti ever. Adica eu clientul folosesc un cupon de reducere lab501 (adica vin din comunitatea aia ) iar ei au tupeul sa imi trimita un produs sh , busit la pret de nou si se gandesc probabil ca nu am sa anunt lumea despre nesimtirea lor ?
Amice, esti... neinformat.

Uite cum sta treaba, de obicei, la un magazin online:

1. Faci comanda
2. Un operator o preia, verifica stocul la furnizor si o trece pe lista de transport
3. Produsele ajung din depozitul furnizorului la sediul lor, si sunt descarcate in asteptarea clientilor.
4. Clientul vine, achita si reia produsul / sau este impachetat si trimis prin curier

Explica-mi si mie de ce este magazinul vinovat pentru ca furnizorul le-a trimis o placa care are defecte?
Nu cred ca sta nimeni sa verifice amanuntit sute sau mii de produse zilnic.

Ai incercat cumva sa o returnezi si te-au refuzat? Daca nu ai incercat, atunci as zice ca tu esti cel... neserios.

Si iti recomand sa o duci inapoi sa ti-o schimbe, pentru ca pe viitor nu te crede nici batu ca asa a fost de la inceput, si primesti refuz de garantie (din partea importatorului).


EDIT
Quote:
Originally Posted by PaulM View Post
daca o trimit inapoi pe banii mei ofc o sa ajunga la ei luni se uita la ea marti si miercuri imi zic ca "era noua era desigilata doar ptr a baga si cutia cu rami in cutia de la placa de baza ptr a fi trimisa " sau si mai misto "tu ai indoit pinii de la noi a plecat indreaga .. ne pare rau nu putem primi o placa cu pinii indoiti" deci atenție de la cine cumpărați
Cu supozitiile astea te-as trimite eu undeva, dar nu-mi permit din pacate. Eu zic sa-ti masori cuvintele, pentru ca pana nu ii intrebi nu ai niciun drept sa spui ca iti vor da peste bot si "atentie de unde cumparati".

Esti jenibil!
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Last edited by Chipicao; 01-06-2012 at 17:38.
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2012, 17:55   #36
PaulM
Member
 
PaulM's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ploiesti
Posts: 145
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am anunțat ce am pățit și cum vad eu treaba din pct. meu de vedere ca și client normal care nu are la cine sa sune după ora de închidere în ultima zi din săptămâna , nu vreau sa stau fără calculator minim 4 zile pentru-ca un magazin mi-a vândut ceva bușit de nou și acum trebuie sa îl trimit la ei și sa aștept altul.
Am încercat sa îl fac pasta sa meargă și se pare ca am reusit .. cine vrea sa înțeleagă ceva din aventura mea sa înțeleagă cine nu sa ii fie de bine
PaulM is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2012, 18:04   #37
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tipic romanesc...

Trebuia sa le returnezi frumos produsul, intrai pe site, la contact, spuneai care este problema, ce ai descoperit, asteptai raspuns.

Asa te victimizezi singur si dai vina pe cine nu trebuie.


Eu asta inteleg.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2012, 18:10   #38
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Quote:
Originally Posted by PaulM View Post
Eu am anunțat ce am pățit și cum vad eu treaba din pct. meu de vedere
Atunci ai un punct de vedere prost, pentru ca nu ai de unde sa stii daca e vina magazinului sau a importatorului, si cu siguranta nu cred ca poti sa ghicesti in cafea ce raspuns vei primi de la ei.
Poate cainele tau cu ochelari are puteri paranormale si nu stim noi.

Ghinionul tau ca ai primit produsul la sfarsitul zilei de vineri, iar luni e liber. Daca si pentru asta dai vina pe magazin...
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2012, 18:24   #39
PaulM
Member
 
PaulM's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ploiesti
Posts: 145
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asta cu este vina importatorului nu a magazinului merge decât la tine care lucrezi la magazin , pentru noi ăștia restu vina este a magazinului de unde cumperi un produs .. nu ma interesează pe mine cum ajunge produsul la ei sau orice altceva legat de funcționarea firmei .. pe mine ma interesează ce și cum îmi vinde mie ..

Am sa le dau o șansa marți când vin la munca ii sun sa vad ce zic pana atunci tot au făcut-o de oaie în ochii mei și a câinelui meu cu ochelari =))
PaulM is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2012, 18:39   #40
fullrespect
Ancient friend
 
fullrespect's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: N/A
Posts: 2,966
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu



Default

Având în vedere că nu magazinul fabrică/întreţine produsele, normal ar fi să cauţi vinovaţii în altă parte. Un magazin online nu este ca un magazin tradiţional, care are stocuri proprii şi-ţi vinde marfa gestionată de el. Aşa cum a spus şi Chipicao, magazinul online este doar un intermediar. Practic, tu cumperi de la importator, magazinul online daor îţi face conexiunea.

Nu ştiu dacă sunt termeni familiari ţie (asta îmi vine acum în minte) - gândeşte-te la magazinul online ca la un server DNS. Server-ul DNS nu-ţi hostează site-urile tale preferate, dar prin intermediul lui ai acces la adresele lor. Dar n-ar exista el, n-ai mai putea să te conectezi la ele în mod normal (decât dacă le cunoşti adresa IP). Mă rog, nu e cel mai bun exemplu, dar tot o intermediere este şi asta.
__________________
Quote:
Originally Posted by MazuX
sa tii o relatie de lunga durata nu e greu dar nici usor e ca si cum ai incerca sa gasesti un "oc stabil"
fullrespect is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Voucher reducere evoMAG - pentru utilizatorii inregistrati dupa 5 Aprilie 2012 Monstru lab501 220 25-09-2018 21:47
Discutii si experiente cu SandyBridge gmc Procesoare si chipseturi 2080 12-10-2017 23:21
Colaborare evoMAG - LAB501 Micutzu Articole 8 05-04-2012 20:22

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,123
Total Online: 3430

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.