lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-06-2020, 19:39   #2321
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Exit the TT Volcano 9!

Dupa ceva munca, de lamurire, am obtinut ceea ce am dorit.



A urmat momentul principal si anume acel moment in care m-am ocupat de nava mama aka the mothership aka the mother of all mothers aka THE MOTHERBOARD!



Ventilatorul original a fost inlocuit cu un ventilator Sunon D1204PKS2 care este foarte silentios. Thumbs up!



Experientele anterioare privind curatarea PCB-urilor blue au fost extrem de utile si am trecut direct la spalarea cu H2O! Yep Good Ol' H2O!



... and Fairy Lemon, of course ... you can't have one without the other ...



Bubble bath.



Drips. IPA 99% drips as I must say ca dupa doua spalari cu apa calda si detergent de vase Fairy Lemon a urmat si o baie cu IPA 99%. I might be mad but there is a method to my madness.



Satisfactory initial results. Pentu unii aceste rezultate initiale ar fi arhisuficiente but not for me. NO SIR! MAXIMUM ABSOLUT sau NIMIC! 1 sau 0. Binary trouble. In general nu astept de la altii un maximum absolut insa atunci cand ceva tine de mine I give it 100%!



Dupa ce am curatat initial placa de baza, am acordat apoi atentie modului DPS - GC-DPVRM REV:1.0

M-am uitat la el si am ajuns la concluzia logica ca si in acest caz trebuie o spalare cu apa calda si detergent de vase Fairy Lemon. A urmat apoi si o baie cu IPA 99% asa ca sa nu va faceti probleme ca nu am precizat acest aspect.



Nu am inlaturat heatsink-ul pentru ca era prins cu un thermalpad subtire roz si as fi facut mai mult rau decat bine. Better safe than sorry.



Basking in the SUN!



The cool blue led fan isn't looking so cool in the snow.


Last edited by Robert B; 05-06-2020 at 20:41.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2020, 19:39   #2322
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Gimme love! Gimme HEAT!



DPS module DONE! Unele mici urme vor ramane pentru totdeauna gravate in lacul de pe PCB. Orele de functionare nu pot fi data din pacate inapoi. Fiecare gura de aer inseamna si un pas catre neant ...



MY BIGGEST FAN! (Pun intended)



Final results of the DPS module.



Dupa atentia acordata modului DPS am luat la bani marunti si ventilatorul de pe NB. Nimic nu a fost lasat la voia intamplarii.



As fi vrut sa am un Athlon XP 3200+ si sa-l montez pe placa asta insa din pacate acum ceva vreme am zis pas la asa ceva ... choices choices ...

Am vrut sa pun un Athlon XP 2800+ AXDA2800DKV4D insa in cele din urma am decis sa las pe placa Athlon-ul 2600+ cu care a venit.



Dupa orele petrecute cu restaurarea micilor componente ale acestui kit epic, a ramas sa ma ocup de placa de baza.



This stage is where all the MAGIC is happening.

IPA 99%. Brushes. Cotton sticks. Endless passion.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2020, 19:40   #2323
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa ore si ore de munca m-am intors la realitate si am fost gata sa face the world.

I am hooked on the moments in care ma afund in munca si uit de mine ca apoi sa revin le realitate.

Sa vedem ce am obtinut in cele din urma.


Last edited by Robert B; 05-06-2020 at 19:49.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2020, 19:40   #2324
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

I think that a pair of ice skates is in order for the next pictures. If you fancy a skating ring NOW is the moment!



Looking back, mi-a placut extrem de mult timpul petrecut cu minunea albastra din dimensiunea G. GIGABYTE!

La final am ramas fara cuvinte si voi lasa pozele sa vorbeasca pentru mine.

Cya with more awesome episodes in a forum near you!

gallery: https://postimg.cc/gallery/vm00YCY

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2020, 20:04   #2325
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Exit the TT Volcano 9!

Dupa ceva munca, de lamurire, am obtinut ceea ce am dorit.
Se aude de aici ...
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2020, 19:35   #2326
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

RMB Redemption

Ptiu drace! Am uitat sa postez loot-ul de sambata trecuta!

2x GF3 Ti200 128MB!!! Palit Daytona si Chaintech A-G320. De unde stiu ca sant modele de 128MB? Well... stickers don't lie!



Mai trebuie sa va spun cum vor arata la final?!??!!

Tarasenia este insa ca nu stiu daca sant in viata sau nu. Anyway la 5 lei buc ... who's complaining?

More later guys and gals!

P.S. Oare ce voi face sambata asta? No sleet nor snow will stop me from injecting myself with a good ol' flea market visit! Oare ce voi gasi sambata asta? THE MOTHER LODE or zero barat? Loterie curata va spun eu Mr. Ghita Pristanda!

Last edited by Robert B; 11-06-2020 at 22:08.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2020, 01:12   #2327
zamoldac
Senior Member
 
zamoldac's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Bucuresti
Posts: 1,138
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am mai adaugat si eu 2 seturi la colectie .

zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2020, 10:13   #2328
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

NICE!!! My brotha'
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2020, 17:15   #2329
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Arabesque -friday night hit disco 1978

Shine my precious!!! FX in tha flesh!



163 pics are ready but I still have to write the story ...

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2020, 23:02   #2330
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Analysis - Climax


FX! fx? YEAH DUDE!!! ... is it a 3dfx? HECK NO!


Good Ol' NV30. Dupa preludiul cu FX 3000, o placa Geforce FX 5800 era clar indicata. Cum Ultrele se vand pentru stupid money si eu am intrat in hora at least 15 years late, sansele de a pune gheara pe o placa motorizata cu chipul NV30 nu erau prea mari. Ma uitam pe net la poze si imi spuneam: I MUST GET ME ONE OF THOSE! Someday ... Someday ...

Well what do you know, someday, came in January 2020. Be careful what you wish for ... I wish for a V5 6K ... that ain't gonna happen anytime soon.

Sa revenim. Mr. X came through si mi-a pus la dispozitie o placa model Mercury NVIDIA GeForce FX 5800 AGP 8X Graphic Card *** KOB N5800 *** KOB N5800TE-128MB *** GF FX5800 128MB DDR2 DVI TV . http://www.mercury-pc.com/product/324

Placa arata intr-un mare fel si avea si CD-ul original cu drivere. JACKPOT!

Am primit poze detaliate si m-am invartit oleaca in jurul cozii chiar daca era clar ca o voi cumpara.

Vanzatorul a fost rabdator cu mine si in cele din urma placa a aterizat in bratele mele.

Check it out.



Yep. A true and true NV30 and it's MINE!

Inca de cand am primit primele poze cu placa, am observat pe spate ca push-pinii de la coolerul chip-ului grafic arata mai ciudat si peste ei cineva a pus ceva ce parea a fi hot glue.

La momentul respectiv mi-am zis ca ar fi vorba despre o masura anti-tampering/warranty din partea celor care au vandut placa si eram sigur ca voi putea remedia "mizeria" aceea.

Primul lucru pe care l-am facut cand am primit placa a fost sa desfac shroud-ul de la radiatorul placii video si sa scot lana acumulata de-a lungul timpului. Daca in cazul placii FX 3000 am avut de a face cu foarte multa mizerie in cazul placii FX 5800 treaba a fost child's play.



Dupa ce m-am simtit confortabil cu starea in care se afla placa si dupa ce am efectuat o inspectie vizuala minutioasa, chiar daca placa a fost testata si de Mr. X, am dat si eu o cheie la monstru.

Lights! Camera! Action!



Alive and going STRONG! Am testat placa pe sistemul PIII 800MHz AGP 2x doar ca sa vad daca este ok.

Trebuie insa sa va marturisesc ceva dar o sa soptesc ca sa nu ma auda placa ce spun despre ea.

Eu cred ca deep inside placa asta si-ar fi dorit sa fie o ULTRA si sa urle precum Dustbuster-ul legendar pentru ca are un coil noise de toata pomina.

In idle facea Reeeeeeeeeeee si tiuia de mama focului. Nici in load nu imi era rusine cu ea. REEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!! Am izolat sunetul cat de bine am putut si am ajuns la concluzia, ca cel mai probabil, SMD Power Inductorii din zona de alimentare a placii video sant de vina. Sunetul nu are caracteristicile de capacitor squeal. In plus pe placa sant prezenti condensatori solizi Panasonic SVP care cred ca sant inca in stare buna.

Coolerul de pe placa FX 5800 este asemanator cu cel de pe placa FX 3000 si m-am asteptat ca sa fie cel putin la fel ca timbru sonor. Vise domnule, nimic mai fals, full throttle dBs galore.

By the looks of it I got my DUSTBUSTER ALRIGHT!

Toate problemele enumerate mai sus nu au facut nimic altceva decat sa ma faca sa tin si mai mult la ea asa ca m-am pus pe treaba.

Deja mintea mea cauta solutii la toate neajunsurile constatate si eram sigur ca le voi rezolva pe toate.

My gut was telling me that all will be alright in the end.

Prima operatie a fost aceea de a inaltura toate stickerele care nu erau din fabrica. Sticker-ul de pe spate era genul care se rupe in bucatele mici si a fost extrem de aderent. Dupa minute bune in care am folosit un uscator de par, betigase cu vata, IPA 99% si alte unelte am reusit sa scap de toate stickerele incapatanate.


Last edited by Robert B; 21-06-2020 at 14:09.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2020, 23:03   #2331
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa ce am scapat de toate sticker-ele, m-am uitat la placa si nu mi-a placut deloc cum arata shroud-ul de aluminiu de la cooler asa ca m-am pus pe treaba cu o carpa de microfibra si pasta de polisat.



Rezultatele initiale au fost incurajatoare dar am dorit sa tintesc mai sus si am inceput sa cochetez cu ideea de brushed aluminium. Asta insa pentru mai tarziu.

Momentul in care trebuia sa ma ocup de "problema" hot glue s-a apropiat cu repeziciune.



To make matters worse, pe spatele placii in zona conectorilor DVI si VGA era prezenta o crusta maro care arata disgusting. The heck is that!?



One problem at a time hot glue first, the rest later.

Hot glue-ul a fost extrem de incapatanat asa ca am pus pentru cateva minute placa pe un calorifer. Am folosit niste distantiere pentru a proteja placa.



Prin metoda de mai sus am reusit sa elimin mare parte din hot glue. Resturile care au ramas pe placa au fost "inmuiate" folosind cu atentie un uscator de par si apoi eliminate cu un betigas de bambus cu un varf nu foarte ascutit.



Dupa ce am scapat de hot glue am avut parte de o surpriza. Dedesubt era prezenta o substanta cu o crusta tare si aproape imposibil de inlaturat fara a strica ceva.

M-am uitat atent si deja intuisem despre ce ar fi vorba insa nu eram 100% sigur.



Dupa testul initial, facut pe platforma AGP 2x am decis sa supun placa unor teste ample asa ca am scos din visterie o platforma AGP 8x si I put the graphic card through the wringer.



FX 5800 @ 100%! Great!

In pozele de mai sus se poate observa cu usurinta ca shorud-ul de aluminiu nu arata asa cum trebuie si cum inca de la inceput am fost decis sa go above and beyond, era clar ca trebuia sa rezolv aceast "neajuns".

Inainte insa de a trece la imbunatatirea aspectului vizual a sistemului de racire, trebuia sa il dau jos de pe placa.

Am incercat in fel si chip cu fel de fel de unelte sa scot tija care fixeaza push-pinii de generatie veche insa in zadar.



Super glue my dear readers. Cineva a fixat push-pinii cu superglue si apoi a aplicat si hot glue peste ei. What the actual F..K?

Dupa zeci de minute tensionate in care am incercat sa scot push-pinii cu frumosul, am luat un patent cu varf subtire si i-am rasucit pana s-au rupt.



Finally free.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2020, 23:05   #2332
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am simtit o mare satisfactie cand am putut vedea in sfarsit intreg PCB-ul placii.



Entuziasmul meu insa s-a mai domolit cand mi-am indreptat din nou privirea catre dezastrul produs de super glue.



Comparatie intre push pinii buni si cei care i-am rupt. Sub nici o forma nu aveam cum sa scot tija aceea din mijloc si chiar daca as fi reusit acest lucru, tot nu as fi putut sa separ corpul push pinilor de PCB.



Placa mi-a rezervat insa si o alta surpriza neplacuta.

Treaba cu push pinii lipiti ar fi trebuit sa imi dea de gandit ca nu sant primul care umbla sub heatsink insa nimic nu m-a pregatit pentru zgarieturile prezente pe heatspreader-ul chip-ului video. Hellow Mr. whoever you have been, ai auzit de acetona? Obviously not. In majoritatea cazurilor, heatsink-urile la placile FX sant fixate cu thermal paste roz care are o consistenta ca de caramea si se ia foarte usor cu acetona si betigase de vata.



Nici heatsink-ul nu a scapat fara cicatrici. Nici nu mai simt nevoia sa mai spun ceva ...



Shroud-ul de aluminiu arata destul de bine insa parca ceva nu imi dadea pace.



Am scos bucatile care au ramas din push pinii rupti.



Pentru a curata gaurile de prindere am folosit un bit torx de dimensiune corespunzatoare. Cu mare atentie am rotit bit-ul si am curatat o buna parte din super glue.



Rezultatele au fost bune si am obtinut ceva ce arata asa cum ar trebui sa arate o gaura de prindere.



Cu un betigas de bambus cu un varf nu foarte ascutit am incercat sa mai curat din super glue insa nu am obtinut mare lucru. Am incercat si putina acetona cu un betigas cu vata insa tot degeaba.



Mizeria prezenta pe spatele placii in zona conectorilor VGA/DVI s-a curatat insa foarte bine cu IPA 99%.



Mintea mea cauta activ o solutie la problema coil noise-ului si deja aveam o cale pe care doream sa o urmez.


Last edited by Robert B; 20-06-2020 at 23:27.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2020, 23:05   #2333
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

A sosit momentul in care am acordat atentie maxima shorud-ului de aluminiu.

Am decis sa folosesc banda de hartie pentru a proteja stickerul Geforce FX atunci cand urma sa polisez aluminiul. Bad ideea!



Am presat putin banda de hartie ca sa vad daca stickerul nu va fi afectat atunci cand o voi inlatura. Sticker-ul are un aspect lucios si eram sigur ca va fi ok. Ce am pierdut insa din vedere este faptul ca sticker-ul este pe suport e hartie asa ca am avut parte de o surpriza naspa.



Damaged sticker! NOOOOOOOOOOOOO!!!!

Well, this kind of sucks ... te voi polisa fara protectie si iti voi franjura marginile. Asta este! Brushed aluminium here I COME!



More polishing was required but I was on the right track.

Am curatat placa cu IPA 99%.



Bracket-ul a fost curatat de rugina si polisat manual.



Replacement push-pins and clean bits and pieces.



Am curatat heatsink-ul.



Nu am vrut sa scot ventilatorul pentru ca firul de alimentare este fixat cu hot glue din fabrica. Firul sta foarte aproape de placa si daca l-as fi dezlipit mi-ar fi fost greu sa il pun la loc asa cum a fost. In plus, daca nu as fi fixat cum trebuie firul era posibil ca heatsink-ul sa nu faca contact asa cum trebuie cu chip-ul grafic. Distanta dintre firul de alimentare, heatsink si PCB este extrem de mica. Better safe than sorry.

In cele din urma, pentru a curata bine ventilatorul, am scos suruburile de fixare si am putut sa ajung in toate zonele ce trebuiau a fi curatate.

Nu a fost necesar sa desfac ventilatorul pentru se invarte fin si rulmentul este inca tanar. Go figure.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2020, 23:06   #2334
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Looking great!



And now for the final results! (Drum roll)



As fi vrut sa fac textura de brushed aluminium cu linii perfect paralele insa din cauza sticker-ului nu am putut sa obtin perfectiunea.

Rezultatele au fost insa peste asteptarile mele si nu a trebuit sa mai insist.

More cleaning and drying.



Ready to embark on the assembly line.



Some glamour shots.



PCB-ul arata super insa zonele cu superglue aratau de toata jena ... O potentiala solutie deja imi venise in minte. Inainte insa de asta eu eram focusat pe coil noise.



Am luat o placa veche de la un laptop defunct si am rupt un SMD Power Inductor ca sa vad what makes it tick.



Initial, pentru a "rezolva" problema coil noise-ului am folosit silicon RTV insa rezultatele au fost cam messy. In plus pe parcursul procesului de intarire unii compusi din silicon ar fi putut afecta lacul de pe PCB asa ca am renuntat la ideea de a-l folosi.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2020, 23:06   #2335
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

In cele din urma am decis sa folosesc un lac numit Plastik 70 pe care l-am folosit cu succes atunci cand am acoperit bobinele de ferita din sursa mea Enermax Modu 87+ 900W si am scapat de sunetele deranjante produse de acestea.



Am planuit sa injectez acest lac cu o seringa. Am facut niste teste folosind IPA 99% pentru a vedea daca este posibil sa introduc lichid in cavitatea SMD Power Inductor-ilor pe care ii suspectam ca produc acel sunet enervant. Totul a fost ok si in SMD Power Inducorii mari am putut baga mai bine de 0.1 ml de lichid.

Planul meu era fezabil asa ca am decis sa pun la punct o procedura dupa care sa se desfasoare intreaga operatiune.



Pentru ca lacul Plastik 70 pe care il avea la dispozitie era sub forma de spray a trebuit sa pulverizez o cantitate mai mare intr-un recipient si apoi sa-l trag cu seringa. Am pus un carton pe jos, am tinut o distanta suficienta de zona de pulverizare, am folosit manusi si am apasat barbateste pana nu am mai suportat mirosul puternic.



Seringa a fost umpluta. Arma era incarcata.

Inainte insa de a trece la fapte mari am decis sa fac alte teste preliminare. Stiam din trecut ca acest lac poate fi inalturat cu usurinta folosind IPA 99% asa ca am facut din nou probe. (In spec sheet-ul lacului Plastik 70 este prezentat ca agent de inlaturare, acetona, insa eu unul nu folosesc acetona pe PCB-uri decat in situatii disperate. In trecut am acoperit niste zgariteturi de pe un PCB cu acest lac si l-am lasat 24h sa se usuce. A doua zi am spalat placa cu IPA 99% si mare mirare, lacul a fost dizolvat).



Totul a fost in regula si am fost gata pentru evenimentul principal.

Cu maxima atentie, tinand placa cu fata in jos am injectat lacul in toti SMD Power Inductorii indiferent de marime sau zona in care se aflau.



Am avut mare grija ca lacul sa nu se scurga pe componentele alaturate.

Am injectat lacul cate putin in mai multe etape si in fiecare SMD Power Inductor in parte. Pe tot parcursul operatiei de injectare am tinut placa cu fata in jos apoi am asteptat cateva minute ca lacul sa se intareasca putin in timp ce placa era la fel, asezata cu fata in jos pe o masa dreapta.

M-a ajutat mult faptul ca era vremea destul de calda si a accelerat procesul de intarire a lacului.

All in all a fost o treaba destul de stresanta si pulsul meu a fost ridicat tot timpul.

Am avut parte si de putin spillage dar l-am rezolvat rapid cu IPA 99%.

Rezultate finale. Oare coil noise-ul s-a atenuat? Only time will tell.



Nici o urma. Looking good!



Pe toata durata cu care am lucrat cu lacul, mi-a venit ideea de a-l folosi pentru a atenua urmele de superglue, avand in vedere ca nu aveam cum sa scap de ele.

Zis si facut.

In prima faza am acordat atentie gaurilor de prindere ale heatsink-ului. Acestea aratau ca naiba.

Am taiat capetele de la un betigas de vata si am astupat gaurile de prindere pentru a preveni infiltratiile de lac.



Rezultatele au fost mult peste astepari. WIN!


Last edited by Robert B; 21-06-2020 at 13:58.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2020, 23:07   #2336
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Acoperirea cu lac a zonelor cu superglue reprezinta o solutie imperfecta insa eu unul sant foarte multumit de ceea ce am obtinut. Alternativele sant putine si implica un risc pe care nu am vrut sa mi-l asum. Scraping off using a blade could've ended messy.



Soon my dear you will be complete. Just wait a little longer ...



Avand in vedere ca thermal pad-urile de la memoria video nu au putut fi salvate, am comandat thermal pad-uri Arctic de 0.5 mm ACTPD00004A si ACTPD00012A.



Am avut grija sa tai thermal pad-urile la o dimensiune corespunzatoare pentru ca nu imi place sa vad ca trec peste chip-uri. De asemenea am facut economie la maxim.



Looking good!



Imi place la nebunie faza finala a procesului de restaurare, atunci cand pun la loc all "the brightwork". Deja stiam cum va arata placa la final.



Always check your work! Cred ca mi-am facut bine treaba din moment ce au ramas 16 bucatele de folie dupa ce am pus thermal pad-urile. Don't you think?

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2020, 23:07   #2337
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Arctic MX-4 thermal paste FTW! I love this stuff.



My latest and greatest restoration job was completed!



Privind inapoi la problemele estetice pe care le-a avut aceasta placa, pot spune ca am obtinut maximum cu ceea ce a am avut la dispozitie. Singura chestie de care nu sant mandru e sticker-ul ala afurisit de pe heatsink. Well, you can't win them all that's what I say in my late years.

Vorbesc despre rezultatele finale insa unde sant restul de poze?



Done and Done!



Nu am uitat ceva? Chestia aia cu lacul Plastik 70, coil noise alea alea?

AAAAaaaaa you're right.

Cum am terminat placa am lasat-o in cutie ceva vreme si apoi i-am dat o cheie din nou.

Dupa atata efort am obtinut ceva in plus?

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2020, 23:08   #2338
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

In idle sunetul enervat de coil noise s-a atenuat cu maxim 5-10%. Depinde de situatie.

In load insa am obtinut cea mai mare reducere a coil noise-ului. Undeva cu pana la 70% mai redus. Desi pare counterintuitive, pentru ca in mod normal atunci cand creste voltajul furnizat placii in full load de obicei se reduce si coil noise-ul, in cazul meu placa facea ca toti dracii indiferent de scenariu. So I think that the laquer did its job. Dupa treaba cu lacul am vrut ca mereu placa sa fie in load ca sa nu o o aud cum face in idle.

Luati treaba cu lacul ca pe un experiment. Nu este o solutie universal valabila. In cazul meu insa a dat rezultate. Ceea ce este insa cert, este faptul ca, o reducere de pana la 70% a unui sunet care era oricum extrem de enervant, coroborat cu zgomotul care rivalizeaza cu the Dustbuster design, nu face ca aceasta placa sa fie una silent. NO SIR! This puppy is loud, iar coolerul ei nu are nimic in comun cu cel de pe FX 3000 chiar daca arata asemanator. Daca FX 3000 are pentru mine un whooosh placut asta urla frate. Reeeeeeeee!

Dupa toata munca depusa am avut insa parte si de alta satisfactie pe masura. Placa asta este considerata ca fiind destul de calda insa in cazul meu nu am observat acest lucru. Chip-urile DDR 2 de memorie video se incalzesc destul de tare insa chip-ul grafic NV30 nu a trecut de 47C indiferent ce am facut cu placa. Intradevar ca testele au fost efectuate cu carcasa deschisa insa totusi. Pentru o placa considerata calda temperatura asta este ceva deosebit.



La final am decis sa scot alte cateva FX-uri si sa fac niste poze de grup. FX 3000, FX 1000 (dead), FX 5700 si the mighty FX 5800.



Intre timp am mai obtinut doua placi FX, o placa Leadtek FX 5900 XT care deja a fost prezentata si inca o placa MSI FX 5900 care urmeaza sa fie restaurata. Starea celei din urma este in continuare necunoscuta. Am lipit cei doi condesatori ceramici lipsa insa nu am pornit inca placa. Cel mai probabil ca voi restaura placa si abia apoi o voi testa.

I got my FX 5800 and you can bet that they will get rarer than hen's' teeth in the coming years.

Cya later with more awesome stories.

gallery: https://postimg.cc/gallery/wBMbgzN

Last edited by Robert B; 23-06-2020 at 18:54.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2020, 18:50   #2339
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

''All I Need'' 2 Hours Of Best Vocal Deep House Winter Mix 2018 By WastedDeep

LOOT-ul de sambata! FMS!!!! FTW!!! Flea Market Surprise!!!

Sk3&Sk7! FTW!!! There is nothing that I can't FIX 'cause I can DO IT in the MIX!!!



Next episode: BISCUITS!!!



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2020, 18:27   #2340
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

The Prodigy - Firestarter *** Good Ol' Prodigy back in the '90s in liceu.

Nu m-am putut abtine! FIRE IT UP!!!



More later. The Prodigy - Smack My Bitch Up

Last edited by Robert B; 25-06-2020 at 18:32.
Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,891
Total Online: 1452

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.