lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-09-2020, 20:05   #861
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Salut Mihai,

iti multumesc ca ti-ai luat din timp ca sa raspunzi personal solicitarilor de aici, nu multi CEO de magazin on-line ar face asta!

Dragilor, nu pot sa tin "partea ursului", pentru ca si eu sunt client, la fel ca voi si stiu cat de mult m-ar deranja situatii ca si cele expuse de voi aici. Pe de alta parte, pot sa va spun ca anul asta a fost un an criminal pentru toata lumea, iar probleme de stocuri au existat in toata industria, de la cei mai mari si pana la cei mici, de la brand si distribuitor si pana la magazin.

Mai mult decat atat, o parte foarte mare din intreg procesul de lucru al magazinelor online a fost automatizata, ceea ce a dus uneori la situatii neplacute. Acelasi lucru s-a intamplat de exemplu si cu operatorii de telefonie mobila, de cablu sau internet, ba chiar si banci, unde imbatranesti la telefon pana te preia un agent, dupa ce ai trecut printr-o mie de pasi.

Nu spun ca evoMag sunt perfecti sau ca nu au gresit niciodata si nu le iau partea orbeste - daca v-au gresit... dati cu piatra, ati observat ca nu am intervenit pe aici in ultima vreme.


Va rog doar sa fiti intelegatori, daca se poate si sa apreciati faptul ca Mihai face efortul de a se ocupa personal de anumite aspecte semnalate pe forumul nostru.

Multumesc
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 03-09-2020, 21:12   #862
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Înțeleg Monstru să fie o problemă cu o comandă, dar pot spune ca au mai fost alte trei neonorate și alte două onorate doar după ce am făcut sesizare la ANPC, iar ca să o dăm la pace au fost de acord să onoreze comenzile...
Problemele sunt multe, iar dacă dai mai multe pagini înapoi o să te convingi.
Nu am nimic cu evomag, chiar cumpăram de la ei, fiind și aproape de magazin, dar nu poți returna produsele ridicate din magazin, nu răspunde nimeni la emailuri...
E sat fără câini... așa pare.
Motiv pentru care prefer concurența.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 03-09-2020, 21:15   #863
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu am comentat nimic de probleme man, am zis doar sa fim putin mai intelegatori cu ei, decat cu altii, pentru ca ne-au gazduit de atata ori si stiu ca sunt oameni seriosi, chiar daca se pare ca in ultima vreme sunt putin depasiti de situatie. Eu ma enervez cand ma tine un agent la Vodafone mai mult de 3 minute la telefon in asteptare, asa ca... ce pot sa spun
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 03-09-2020, 22:22   #864
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu mi-am primit raspunsul... dupa 3 mailuri din partea lui Mihai din care primele doua pareau niste canned mails. Ce vreau sa zic este ca, decat sa primesc primele 2 mailuri inutile imediat, mai bine nu primeam nimic pana la cel util. Adica si automatizarile alea se pot face bine sau prost, cred ca in cazul asta mai este mult de lucru. Ce pot sa zic este ca apreciez ca si-a pierdut timpul cu noi dar nu pot sa uit ca, daca mergeau lucrurile din prima nu era nevoie

Da, si eu ma gandesc cu nostalgie la workshopuri.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2020, 23:54   #865
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Mie mi se pare penibil ca un CEO sa se ocupe de relatiile cu clientii. Nu ma intelegeti gresit, am fost ajutat si eu de dl. Patrascu la o greseala a firmei si apreciez asta, dar nu e normal sa se ajunga la asa ceva, de aia exista angajati.

Si da, e normal sa se faca greseli, suntem oameni. Dar e foarte important cate greseli se fac si ce masuri se iau ca sa se remedieze. Indiferent ca sunt generate direct de angajati sau indirect, de sistemul automatizat.

Daca anagajatii fac greseli trebuie sa fie atentionati si, daca e nevoie, instruiti. Daca sistemul automatizat face probleme, atunci sistemul trebuie updatat sau schimbat.

Daca astea nu se intampla si firma merge din inertie cu greseli dupa greseli... ce se intampla? E simplu, isi face o reputatie proasta si pana la urma intra in gard, nu cred ca poate merge mult asa. Sau poate ma insel eu.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2020, 00:14   #866
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu n-am de gand sa-l deranjez nici pe CEO, nici pe Mihai .
Dar nu mi-a picat bine ca nu am fost contactat in nici-un fel timp de o saptamana si am si 3 ore de apel pe robot...
Pana ieri, cand mi-a raspuns o voce de femeie si am lamurit situatia, dar am atras atentia ca nu trebuie sa fie nevoie de apel la "sef" ca lucrurile sa mearga bine.
Totul tine de componenta umana, care trebuie mentinuta la un nivel cat mai ridicat astfel incat sa rezolve problemele cu clientii fara sa para ca e un efort deosebit.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2020, 21:17   #867
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Nu am comentat nimic de probleme man, am zis doar sa fim putin mai intelegatori cu ei, decat cu altii, pentru ca ne-au gazduit de atata ori si stiu ca sunt oameni seriosi, chiar daca se pare ca in ultima vreme sunt putin depasiti de situatie. Eu ma enervez cand ma tine un agent la Vodafone mai mult de 3 minute la telefon in asteptare, asa ca... ce pot sa spun
Nu stiu cat sunt depasiti de situatie si cat e nepasare si bataie de joc.
Am stat doua saptamani cu banii blocati pentru un rahat de cablu video.
Comand un monitor si un cablu displayport (ambele apareau in stoc. unul magazin si unul stoc online), platesc cu cardul sa fie mai simplu pentru toata lumea. Dupa ceva mailuri si telefoane aflu ca respectivul cablu e in stoc la furnizor si o sa ajunga... imediat. Monitorul era in stocul lor. Urmatoarea zi sun iar, trimit iar mailuri si iar tipa de la telefon ma asigura ca e in stocul furnizorului si trebuie sa ajunga imediat.
Peste jumate de ora primesc un mail in care ma anunta ca de fapt cablul nu e in stoc niciunde dar monitorul, fara cablu, e in curs de livrare.
Deci da, poate sunt depasiti de situatie pentru ca sunt tampiti.
In loc sa imi spuna sa aleg alt cablu sau sa imi recomande alt cablu, treaba de doua minute, au preferat sa taraganeze un sir de minciuni, mailuri si telefoane timp de doua saptamani.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2020, 15:55   #868
Jim Beam
Senior Member
 
Join Date: Aug 2013
Location: Brasov
Posts: 521
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

In stoc (exclusiv online). Ce rahat.
Jim Beam is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2020, 23:45   #869
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Si eu am avut experienta neplacuta cu evomag. Comandat o placa de baza, a venit peste o luna, desi scria ,,in stoc"... Am stat 3 saptamani cu restul componentele pe post de bibelou. La telefon imi raspundeau greu, iar cand raspundeau primeam raspunsul clasic 2-3 zile, apoi nimic timp de o saptamana, cand sunam din nou primeam acelasi raspuns.

Culmea, cand am fost sa ridic intr-un final placa, un client a facut scandal cand a aflat ca un produs ridicat din magazin nu poate fi returnat, ceea ce sincer mi se pare o prostie, desi legislatia permite acest lucru.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2020, 05:40   #870
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Legislația în vigoare spune că doar produsele cumpărate online și livrate pot fi returnate, nu și cele ridicate din magazin.
Dacă ridici din magazin se presupune că ai verificat produsul în momentul ridicării.
Sunt mai multe magazine cu această politică, vezi pcgaraj, cel, itgalaxy, forit...
Altex și emag permit returnarea produselor ridicate din magazin. Doar despre acestea cunosc.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 08-09-2020, 10:46   #871
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Totusi, nu ai cum sa verifici in magazin pe bune produsul, ai nevoie de cateva zile sa iti dai seama daca e ce trebuie. In magazin vezi daca e intreg si nu are vreo buba vizibila. Mi s-ar parea normal sa ai o perioada de 3-5 zile de retur, chiar si la ridicarea din magazin. Eu unul prefer sa ridic din magazin decat sa imi aduca acasa curierul.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2020, 10:54   #872
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Totusi, nu ai cum sa verifici in magazin pe bune produsul, ai nevoie de cateva zile sa iti dai seama daca e ce trebuie. In magazin vezi daca e intreg si nu are vreo buba vizibila. Mi s-ar parea normal sa ai o perioada de 3-5 zile de retur, chiar si la ridicarea din magazin. Eu unul prefer sa ridic din magazin decat sa imi aduca acasa curierul.
Quote:
Produsele comandate si ridicate din punctul de lucru, nu pot fi returnate conform O.U.G 34 din 2014.
https://www.evomag.ro/pagini/politica-de-returnare/

Quote:
(ACESTE PRODUSE POT FI TESTATE LA MOMENTUL RECEPTIEI).

Consumatorii care solicita returnarea produselor in cazul contractelor incheiate la punctul de lucru nu beneficiaza de dreptul de retragere din contract conform dispozitilor O.U.G. 34 din 2014.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 08-09-2020, 11:28   #873
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Totusi, nu ai cum sa verifici in magazin pe bune produsul, ai nevoie de cateva zile sa iti dai seama daca e ce trebuie. In magazin vezi daca e intreg si nu are vreo buba vizibila. Mi s-ar parea normal sa ai o perioada de 3-5 zile de retur, chiar si la ridicarea din magazin. Eu unul prefer sa ridic din magazin decat sa imi aduca acasa curierul.
Cand comanzi se presupune ca vezi ce ai comandat la ridicare.
Restituirea la online a fost introdusa pt reparerea erorilor de specificatii produs, culoare, eroare livrare produs gresit etc.
E ok legea, terminati cu prostiile
Online poate scrie 5 posturi usb si in realitate are 4. Asta se vede la ridicare personala, de exemplu.
Ca nu duce OC nu stiu cat sau ca nu e compatibila placa cu alta componenta de-a ta nu e treaba magazinului, sa fim seriosi.
Ce ma deranjeaza este termenul de 30 zile de restituire bani. As vrea sa fie tot 15 zile, ca si la retur.
Chiar si cu legislatia actuala sunt o groaza de abuzuri: componente luate online pt review-uri si unboxing-uri (pt bani din vizualizari yt de ex), binning de componente de au ajuns sa le fie frica retailer-ilor sa mai lanseze intel/amd/nvidia chestii noi.

Pt defecte exista garantie, care era si inainte si nu are treaba cu zilele de retur la cumpararea online. Daca nu functioneaza un port sau ceva, mergi pe garantie. Nu testitui ca bo$$ul pe 15 zile si se loveste alt fraier de problema cand ia ca resigilat.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 08-09-2020 at 14:53.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 08-09-2020, 11:53   #874
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

emag restituie banii în 30 de minute de la constatarea ca ok a produsului returnat, dacă ai plătit online și dacă cardul este salvat în cont.

Astăzi am primit banii retur înainte să ajungă SMS-ul de confirmare aprobare retur și returnare suma de bani.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 09-09-2020, 06:27   #875
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Patrascu Mihai View Post
Salut,
Verific si revin.
Totul este automat, deci anulare (pt comanda plata online)=retur prin procesator (automat).
Scopul nostru este sa vindem. Nu vindem, nu platim salarii. Simplu
Salut Mihai!
Am vorbit ieri cu o domniță de la relații clienți și se pare că au înțeles nemulțumirile mele, dar foarte greu se rezolvă, totul pleacă de la "nu se poate", deși e simplu.
Nu a fost onorată acea comandă, dar am actualizat două comenzi de acum o lună, sper să primesc noua factură în final.
Păcat că trebuie să apelăm la autoritățile române pentru a rezolva chestii minore.
Ar trebui ca cineva să răspundă totuși la emailurile transmise de către clienți, nu e normal să primești un răspuns după o săptămână, chiar două sau chiar deloc.
Trebuie să vă puneți și în postura clientului, atunci ,poate, veți înțelege că sunt probleme de rezolvat.
Mulțumesc frumos pentru ajutorul acordat.
Sper ca pe viitor să nu mai întâmpin astfel de probleme și să am cu cine discuta.
Sănătate și spor!
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 09-09-2020, 14:07   #876
Patrascu Mihai
VIP
 
Join Date: Apr 2012
Location: Bucharest
Posts: 25
Mentioned: 6 Post(s)


Smile

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Salut Mihai!
Am vorbit ieri cu o domniță de la relații clienți și se pare că au înțeles nemulțumirile mele, dar foarte greu se rezolvă, totul pleacă de la "nu se poate", deși e simplu.
Nu a fost onorată acea comandă, dar am actualizat două comenzi de acum o lună, sper să primesc noua factură în final.
Păcat că trebuie să apelăm la autoritățile române pentru a rezolva chestii minore.
Ar trebui ca cineva să răspundă totuși la emailurile transmise de către clienți, nu e normal să primești un răspuns după o săptămână, chiar două sau chiar deloc.
Trebuie să vă puneți și în postura clientului, atunci ,poate, veți înțelege că sunt probleme de rezolvat.
Mulțumesc frumos pentru ajutorul acordat.
Sper ca pe viitor să nu mai întâmpin astfel de probleme și să am cu cine discuta.
Sănătate și spor!
Salut,

Multumim si noi pentru intelegere.
Daca mai sunt situatii neclare sau alte asteptari, suntem aici oricand.
In cei 15 ani de existenta, am fost transparenti cand am gresit.

Inainte de a face orice fel de reclamatie/hate/rau, recomand tuturor, sa ma contacteze.

Spor in toate.

Mihai Patrascu
CEO evoMAG.ro
Patrascu Mihai is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2020, 14:46   #877
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Patrascu Mihai View Post
Salut,

Multumim si noi pentru intelegere.
Daca mai sunt situatii neclare sau alte asteptari, suntem aici oricand.
In cei 15 ani de existenta, am fost transparenti cand am gresit.

Inainte de a face orice fel de reclamatie/hate/rau, recomand tuturor, sa ma contacteze.

Spor in toate.

Mihai Patrascu
CEO evoMAG.ro
Nu mi-o lua in nume de rau, dar astfel de probleme (minore dpmdv la nivel de high management) nu ar trebui sa le rezolvi tu.
Ori sunt probleme de HR (oameni prea putini sau nemotivati complet), ori sunt probleme de middle management la nivelul sefului de la vanzari/post vanzari. Doar daca nu ai middle management e problema ta, intradevar.
Mie unul mi-e jena sa apelez la tine pt niste amarate de comenzi, persoana fizica, sume mici. M-am fript si eu de vreo doua ori si am mers mai departe, asta e.
Daca as fi avut vreun contract pe firma cu zeci/sute de pc-uri/componente, mai ziceam.
Din partea clientului persoana fizica se vede si se intelege asa: evomag acorda un interes foarte scazut vanzarilor retail persoane fizice => evomag se orientraza preponderent catre contractele medii/mari cu persoane juridice.
Ceea ce nu e rau si inteleg in conditiile pietii din ultimii ani:
- monopol ..... pardon .... pozitie dominanta a altora in piata pe segmentul asta
- scaderea vanzarilor drastic pe componente (s-a cam dus generatia noastra care surubarea si astia din urma vor totul de-a gata)
- oameni din ce in ce mai nepregatiti, dar cu pretentii cat casa si cu tendinte din ce in ce mai mici autodidactice

Dar cumva trebuie sa se vada aceasta tendinta si pe site.
Degeaba apare evomag in cautari pe componente, daca ele vin dupa n zile, figureaza stoc si nu sunt de fapt si tot asa.
Asta atrage hate automat in timp (si ajunge sa fie din ce in ce mai justificat). Vezi cazul cel.
Nu uita ca educatia e din ce in ce mai slaba in Ro => hate-ul e din ce in ce mai mare (plus ca lumea a pierdut rabdarea de altadata).
Se va ajunge la 100 de pf cu marja de seminte de dovleac la punga sa faca mai mult rau de imagine decat o persoana juridica cu contract baban.
Daca te gandesti sa mai tragi cat poti si cat mai iese suficient din brandul asta si pe urma sa-l pui pe butuci, ok, respect decizia. Si poate este una corecta pt tine. Suficient ti-a mancat tineretea si poate nu vrei sa-ti manance si varsta de mijloc.

Salve
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 09-09-2020, 18:07   #878
Patrascu Mihai
VIP
 
Join Date: Apr 2012
Location: Bucharest
Posts: 25
Mentioned: 6 Post(s)


Smile

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu mi-o lua in nume de rau, dar astfel de probleme (minore dpmdv la nivel de high management) nu ar trebui sa le rezolvi tu.
Ori sunt probleme de HR (oameni prea putini sau nemotivati complet), ori sunt probleme de middle management la nivelul sefului de la vanzari/post vanzari. Doar daca nu ai middle management e problema ta, intradevar.
Mie unul mi-e jena sa apelez la tine pt niste amarate de comenzi, persoana fizica, sume mici. M-am fript si eu de vreo doua ori si am mers mai departe, asta e.
Daca as fi avut vreun contract pe firma cu zeci/sute de pc-uri/componente, mai ziceam.
Din partea clientului persoana fizica se vede si se intelege asa: evomag acorda un interes foarte scazut vanzarilor retail persoane fizice => evomag se orientraza preponderent catre contractele medii/mari cu persoane juridice.
Ceea ce nu e rau si inteleg in conditiile pietii din ultimii ani:
- monopol ..... pardon .... pozitie dominanta a altora in piata pe segmentul asta
- scaderea vanzarilor drastic pe componente (s-a cam dus generatia noastra care surubarea si astia din urma vor totul de-a gata)
- oameni din ce in ce mai nepregatiti, dar cu pretentii cat casa si cu tendinte din ce in ce mai mici autodidactice

Dar cumva trebuie sa se vada aceasta tendinta si pe site.
Degeaba apare evomag in cautari pe componente, daca ele vin dupa n zile, figureaza stoc si nu sunt de fapt si tot asa.
Asta atrage hate automat in timp (si ajunge sa fie din ce in ce mai justificat). Vezi cazul cel.
Nu uita ca educatia e din ce in ce mai slaba in Ro => hate-ul e din ce in ce mai mare (plus ca lumea a pierdut rabdarea de altadata).
Se va ajunge la 100 de pf cu marja de seminte de dovleac la punga sa faca mai mult rau de imagine decat o persoana juridica cu contract baban.
Daca te gandesti sa mai tragi cat poti si cat mai iese suficient din brandul asta si pe urma sa-l pui pe butuci, ok, respect decizia. Si poate este una corecta pt tine. Suficient ti-a mancat tineretea si poate nu vrei sa-ti manance si varsta de mijloc.

Salve
Pertinenta analiza! 👍🙏

Cat priveste unde scriu, aici si inca un loc unde respect oamenii care creaza ceva frumos, sunt singurele locuri unde mai scriu personal.
evoMAG a evoluat foarte mult in pofita pietei atipice (ce este in Romania, nu exista nicaieri in lume dpdv comert online, atipicul pietei...).
Da, avem multe inca de facut, avem mult de crescut din foarte puncte de vedere, si, inca imi place foarte mult ceea ce fac si asta ma duce inainte impreuna cu o mana de oameni frumosi.

Si pana la urma, ce este rau in a fi nostagic sa mai faci si micro-management

Spor in toate, ma bucur ca aceasta comunitate este matura si pastreaza superficialitatea si hate-ul cat mai departe.

Multumesc,
Mihai
Patrascu Mihai is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2020, 09:14   #879
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am făcut altă comandă la evomag, sunt curios când va fi livrată. Observ că a fost preluată.
Vă țin la curent, stați aproape de priză!
Le mai dau o șansă!
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 11-09-2020, 11:10   #880
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default Experiente cu evoMAG

Mi-e și greu să comentez, efectiv nu îmi dau seama ce aș putea zice.
Ce s-a schimbat de te-ai gândit că ar fi cazul să faci o nouă comandă?

L.E. Rectificări pe text.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 11-09-2020 at 14:07.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Voucher reducere evoMAG - pentru utilizatorii inregistrati dupa 5 Aprilie 2012 Monstru lab501 220 25-09-2018 21:47
Discutii si experiente cu SandyBridge gmc Procesoare si chipseturi 2080 12-10-2017 23:21
Colaborare evoMAG - LAB501 Micutzu Articole 8 05-04-2012 20:22

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,098
Total Online: 3424

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.