lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-05-2018, 01:59   #61
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Azi dimineata când a ajuns curierul cu coolerul si carcasa, pe la un 09:30 l-am luat la rost ca ce cauta luni la mine când livrarea era sâmbătă.

Omu mi-a zis ca acea doar pachetul mic, nu si cel mare, cel mare abia azi a "venit"
Acum pe cine să crezi? Pe curier ca shop4pc ar fi dat cele 2 colete în zile diferite , sau pe shop4pc ca acel curier a fost lenes? :-P

Nu e panica ca n-am pierdut bani din cauza lor, dar poate sunt unii care chiar depind de promptitudinea livrarii.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2018, 02:07   #62
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ia sa specifici tu la urmatoarea comanda "cu livrare Simbata sau il trimit retur daca nu ajunge cind am specificat", sa vezi cum Simbata la prima ora iti suna soneria, pentru ca expeditorul (magazinul) isi da interesul ca, curierul sa faca livrarea cind s-a specificat in foaia de trimitere, implicit comanda ta!

Fan Courier are GARANTAT, livrare Simbata!

Lucrez cu ei de ani de zile si niciodata nu mi-a fost "aminata" livrarea pe care scria livrare Simbata, nici macar cind au fost zapezile asta iarna si mi-a si spus tipul de la preluari colete cum ca este posibil sa NU ajunga Simbata, dar el scrie precum am cerut, "livrare Simbata".
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 01-05-2018 at 02:11.
DjLeco is online now   Reply With Quote
Old 01-05-2018, 02:27   #63
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Ia sa specifici tu la urmatoarea comanda "cu livrare Simbata sau il trimit retur daca nu ajunge cind am specificat", sa vezi cum Simbata la prima ora iti suna soneria, pentru ca expeditorul (magazinul) isi da interesul ca, curierul sa faca livrarea cind s-a specificat in foaia de trimitere, implicit comanda ta!

Fan Courier are GARANTAT, livrare Simbata!

Lucrez cu ei de ani de zile si niciodata nu mi-a fost "aminata" livrarea pe care scria livrare Simbata, nici macar cind au fost zapezile asta iarna si mi-a si spus tipul de la preluari colete cum ca este posibil sa NU ajunga Simbata, dar el scrie precum am cerut, "livrare Simbata".
Uite, comanda ramburs vineri s-a actualizat de 2 ori, vineri a ridicat curierul comanda.
De vineri până azi dimineata pe fan curier awb aparea ridicat si in hubul lor(primele 2 stagii), dar ultimele 2 stagii erau gri. Stagii 3 în livrare si stagiu 4 livrat cred.

Acum este luni noapte spre marți, curierul a livrat luni dimineață si acum pe shop4pc apare în curs de livrare. Asta doar asa ca info, nu ca m-ar deranja ca nu se actualizează comanda dupa ce au venit produsele.

Mi-au trimis ce trebuie, bine împachetate, cu întârziere ce-i drept dar și eu am facut comanda vineri la ora 17 în condițiile în care ei lucreaza de luni până vineri până la ora 18 iar luni si marti aveau liber pentru că 1 mai.

Probabil nu au personal, sunt sigur că există destui clienti din domeniu care aleg shop4pc, adică totusi nu e chiar atat de mic. E de nișă si e bun, are ce multe nu au.
Sa speram ca vor crește și vor oferi atenție mai mare la fiecare client in parte.
Eu am rămas uimit de suportul clienti al intel si samsung. Pur si simplu stunned. Nota 10.



Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2018, 14:59   #64
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by unnamed- View Post

Probabil nu au personal, sunt sigur că există destui clienti din domeniu care aleg shop4pc, adică totusi nu e chiar atat de mic. E de nișă si e bun, are ce multe nu au.
Sa speram ca vor crește și vor oferi atenție mai mare la fiecare client in parte.
Sunt 2 oameni. Atât. Nu au de gând să se dezvolte.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2018, 15:36   #65
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Imi permit o intrebare, chiar daca e nitel offtopic.
Vad acolo sursa silverstone de 1500W, 32Gb de ram BUN, racire AIO.

Intreabre:

Ce procesor ai acolo in sistem si ce placa video?
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is online now   Reply With Quote
Old 02-07-2018, 19:03   #66
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Inca odata... pe partea de email...de cum se tinela curent clientul...exemplul e mai sus.
Si un exemplu mai jos.

Dar evident e minciuna la cat de categorici sunt cei care lauda magazinul.

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
La ultima mea comandă au comis-o.
Am comandat prin e-mail pe 11 aprilie şi mi-au răspuns pe 27 (după 16 zile!) că tocmai ce au realizat că nu au acele ventilatoare pe stoc şi de-aia nu au comandat nici adaptorul pentru ele din Germania.

Altfel spus, au avut nevoie de 16 zile să-mi citească mail-ul.

Evident că am anulat comanda.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2018, 19:22   #67
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

@AMETHYST iar începi frate? Reciteşte topicul, vei vedea că tot eu i-am şi apărat. Asta nu înseamnă că îi apăr tot timpul, sau că au greşit tot timpul. Cu bune şi rele, sunt un magazin OK, şi îi apreciez în continuare pentru nişa pe care o acoperă în România. Până una-alta, shop4pc este singurul magazin adevărat cu componente de watercooling din România.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2018, 19:35   #68
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu sunt asa rai. Ce-i drept se intampla sa o mai pățească clienții dar de regulă clienții sunt cei răi și cu pretentii :-P în cazul meu am dat o comanda la sfarsit de saptamana aproape de sfârșitul programului si am primit comanda undeva dupa 5 zile în condițiile în care 2 din ele erau sâmbătă si duminica iar alte 2 erau 1 si 2 mai care erau libere luni si marti. Problema mea a fost ca arata comanda trimisa cu estimare de livrare a 2 a zi, altfel daca ziceau din start ca vine dupa 2 Mai, era ok pt ca nu asteptam eu dupa ele.

Per total.sunt ok. Ambalate bine in siguranta. Eu cred mai mult ca firma de curierat isi face de cap.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2018, 19:54   #69
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am inteles. Deci daca m-am asteptat sau fiu contactat pentru ca site-ul lor e facut prost si nu stie sa afiseze corect costul transportului sunt un client rau cu pretentii prea mari.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2018, 20:01   #70
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu. Esti doar neinsistent.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2018, 11:45   #71
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Simbata am facut comanda, am primit mail de confirmare (tot ce am comandat fiind pe stoc), luni primesc 3 mailuri, confirmare, pregatire de expediere, expediere, acum 10 min a sunat curierul la usa.
Am ales (ca de obicei) livrare la domiciliu si plata la curier.
Nota 10 de la mine (tot ca de obicei).
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is online now   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 02:38   #72
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Dupa cateva experiente pozitive am dat si eu de ceva "naspa". Vreau sa comand mai multe componente, printre care si asta:
http://www.shop4pc.ro/suport-univers...k-p-47538.html

Problema e ca nu e pe stoc, pe mine nu m-ar deranja sa astept, dar nu-l pot pune in cos. Adica din pagina produsului nu-l pot pune, nu exista efectiv butonul. Daca dau search dupa produs apare butonul de "adauga in cos" Insa apare si o avertizare cand il pun in cos.

In fine, am zis ca trimit email la vanzari si am si facut asta. Din pacate au trecut deja cateva zile si... nimic. Are cineva idee cum sa procedez? Parca n-as suna, decat in ultima instanta.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 02:39   #73
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Suna
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 08:25   #74
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Nu vă mai feriți să sunați la shop4pc, prin telefon se rezolvă repede. Uneori nu răspund la telefon, mai sunați peste 30 de minute, apoi peste încă 30 de minute...
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 08:58   #75
Fallen
Senior Member
 
Fallen's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Location: Bucuresti
Posts: 411
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu nu inteleg ce aveti cu telefonul ala, serios. Inteleg ca sunteti IT-isti si nu va place sa vorbiti (), dar e important sa suni daca vrei ceva.
Eu am auzit de ei anu trecut in iarna. Am vazut produsul, scria ca este in stoc si ca se poate ridica de la sediu, asa ca am dat comanda si am plecat spre sediu (aproape de casa). Cand am ajuns acolo, dracu, nu gaseam nicio intrare, nici un semn. Credeam ca e showroom, insa m-am inselat. Am sunat, mi-a deschis o tanti, am intrat la ei in casa.. erau piese aruncate peste tot, harmalaie, telefoane, dar sincer... ma simteam foarte bine acolo. Semana cu primul meu loc de munca.

In 5 minute am semnat, am platit cu cardul si am ridicat produsul. A doua oara am facut exact la fel, fara nicio problema.
Mie imi place de ei.
__________________
Fost membru computergames forum.
Rating: http://forum.lab501.ro/showpost.php?...66&postcount=3
Fallen is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 09:55   #76
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

+1,chiar e un magazin "mai de cartier" ,dar care este foarte ok,la ei totul este pe telefon,rezolvi cel mai repede.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 10:00   #77
antiqque
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Posts: 492
Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Dupa cateva experiente pozitive am dat si eu de ceva "naspa". Vreau sa comand mai multe componente, printre care si asta:
http://www.shop4pc.ro/suport-univers...k-p-47538.html
Sau comanzi asta:
http://www.shop4pc.ro/suport-univers...0-p-46781.html

L-am luat tot de la ei, il au si acum pe stoc
antiqque is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 11:32   #78
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Imi place mai mult Jonsbo-ul pentru ca e din aluminiu, dar si designul. Cooler Master-ul ala l-am vazut si eu, dar e prea mare baza si e si mai "plasticos". Cred ca pana la urma il bag asa in cont (din search) impreuna cu restul si s-or sesiza ei ca e o buba si-mi trimit ei mail sau ma suna.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 11:38   #79
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Fallen View Post
Eu nu inteleg ce aveti cu telefonul ala, serios. Inteleg ca sunteti IT-isti si nu va place sa vorbiti (), dar e important sa suni daca vrei ceva.
Nope, important e să am scris negru pe alb, restu' sunt poveşti.
Cu peşti.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 12:07   #80
antiqque
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Posts: 492
Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Imi place mai mult Jonsbo-ul pentru ca e din aluminiu, dar si designul. Cooler Master-ul ala l-am vazut si eu, dar e prea mare baza si e si mai "plasticos". Cred ca pana la urma il bag asa in cont (din search) impreuna cu restul si s-or sesiza ei ca e o buba si-mi trimit ei mail sau ma suna.
La CoolerMaster doar suportii aia sunt de plastic, restul e aluminiu iar baza se poate aranja cum vrei tu
antiqque is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3542

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.