lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-07-2010, 18:08   #1
ralucamateas
Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Bucharest, Romania, Romania
Posts: 28
Mentioned: 0 Post(s)


Default Review Asus UL30JT

Noul Asus UL30J care pentru segmentul lui impresioneaza placut din multe puncte de vedere:

Beneficiază de un design elegant, are un aspect plăcut şi se bucură de un finisaj perfect. Culoarea predominantă este negrul şi o găsim atât pe carcasa solidă, dar şi la tastatură şi la plasticul din jurul display-ului. Este fabricat din materiale de calitate, fiind un produs rezistent, robust, dar în acelaşi timp şi foarte uşor, cântărind aproximativ 1.7Kg cu baterie de 6 celule.

Ridicând capacul, găsim o tastatură de tip chiclet, cu tastele bine delimitate şi mari, iar touchpad-ul este unul nedelimitat, încastrat în carcasă, care permite gesturi multi-touch şi un control foarte bun al cursorului.

Sunetul nu este unul excepţional, dar pentru un laptop de 13.3 inch chiar se aude bine.

Configuratie tehnica:
- Procesor Core i5-520UM – 1.07GHz
- Video GeForce GT310M şi Intel GMA X4500 (tehnologia Optimus)
- 4 GB memorie RAM DDR3
- HDD 640GB

Se mişcă bine, având un timp de acces de 18.1ms şi cu o medie de transfer de 67.8 MB/s.
Legat de performanţe şi teste, Asus UL30JT a înregistrat următoarele punctaje:
- 3DMarkVantage – 4729 puncte
- 3Dmark2006 – 3354 puncte
- nota dată de Windows a fost 3.0 – nota cea mai mică fiind obţinută de Graphics – Aero
Nu vă speriaţi, performanţele sunt bune, doar că tehnologia nVidia Optimus dozează performanţele în funcţie de necesităţi. În testele efectuate a oferit suficiente performanţe, mai exact a furnizat strictul necesar video pentru a rula aplicaţiile în funcţie de nevoile fiecăruia.


Asus UL30JT se bucură de o autonomie demnă de invidiat, în ciuda configuraţiei de top şi a dimensiunilor sale. Bateria de 6 celule poate asigura o autonomie de până la 5 ore, dar poate varia în funcţie de modul de utilizare şi de setările sistemului. Într-un mod normal de utilizare (navigare web, aplicaţii office, muzică), Asus UL30JT a rezistat aproximativ 4 ore şi 30 de minute. Însă am rulat şi jocuri sau filme full HD, iar autonomia a scăzut până la aproximativ 3 ore, dar suficient de mare pentru a viziona un film cap-coadă fără probleme.

Am sesizat o problemă la sistemul de răcire. UL30JT are doar o serie de fante pe partea stângă, iar acestea nu fac faţă ventilaţiei sistemului. Procesorul şi placa video au rulat la temperaturi de peste 55 grade, iar HDD-ul a ajuns până la 40-42 de grade, toate acestea în regim normal de utilizare. În timpul rulării aplicaţiilor solicitante, acestea mai cresc cu 1,2 grade. Drept urmare, nu recomand utilizarea laptop-ului în braţe.

Legat de silenţiozitate, UL30JT stă foarte bine. Nu este zgomotos, putând fi folosit fără grija de a nu deranja pe cineva. Asus UL30JT este ergonomic, foarte plăcut la utilizare, tastatura şi chiar sistemul în întregime sunt silenţioase.


Punctele forte ale lui Asus UL30JT
+ autonomie de invidiat
+ configuraţie bună
+ design, ergonomie, eleganţă
+ performanţe foarte bune pe segmentul laptop-urilor de 13.3 inch business

Punctele slabe ale lui Asus UL30JT
- preţ
- temperaturi ridicate
- display glare lucios
__________________
LaptopNews.ro
ralucamateas is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2010, 23:31   #2
MazuX
Senior Member
 
MazuX's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,011
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Domnisoara/Doamna sau ce esti asta e review?sa fim seriosi asta gasesc si eu pe net!fii mai creativa!pana si alti useri al acestui forum fac Reviewuri mai bune
__________________
Live your life without regret, don't be someone whom theyll forget

MazuX is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2010, 23:42   #3
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mazuk, putina incurajare n-ar strica.... . Reviewul se mai poate imbunatatii, adauga in plus la el.... Si pana la urma asa este vazut laptopul ala din punctul de vedere al unei femei...Nu vad ele lucrurile chiar asa ca si noi barbatii.
Mai lipsesc cateva informatii privind rezolutia ecranului, accesorii, conectica( USB, wireless, eSATA daca are, etc), ceva impresii legate de luminozitatea, contrastul oferite de ecran, unghi de vedere.
Astea sunt unele detalii tehnice care nu sunt precizate.
Mai completeaza , Raluca si o sa fie mai bun reviewul.
Pana atunci astept mai multe sfaturi, incurajari, n-avem prea multe prezente feminine pe forum, si nu cred ca e o idee buna sa le alungam si pe cele care sunt.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 09-07-2010 at 23:52.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2010, 00:02   #4
MazuX
Senior Member
 
MazuX's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,011
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

da poate sunt eu prea exigent dar a mai primit sfaturi mi se pare la un review facut la un alt laptop si nu le-a urmat nu sunt sfaturi negative sunt sfaturi bune de urmat...raluca mai asculta si de alti pasionati bafta si sper ca nu am fost prea Rautacios
__________________
Live your life without regret, don't be someone whom theyll forget

MazuX is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2010, 12:49   #5
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Cred ca mai multe informatii sunt trecute aici. Acum, si dupa gustul meu e mult prea scurt review-ul, dar fiecare se adreseaza unei anumite categorii de cititori, intr-un anumit stil, deci nu este treaba mea sa imi dau cu parerea despre asta
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Review Asus G51J 3D ralucamateas User test & review 6 17-07-2010 19:24
Review Lian Li PC-P50 hellfish User test & review 22 01-04-2010 17:03
Review Intel X25-V Stefun User test & review 16 07-03-2010 13:21
REVIEW: Cowon iAudio E2 2GB marshmallow User test & review 14 08-02-2010 20:21

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3871

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.