lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Pe masa de teste
Connect with Facebook

Pe masa de teste Discutii si sugestii despre viitoare articole


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-09-2010, 22:29   #41
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Mai am si eu de corectat si gata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	35k_05.png
Views:	498
Size:	145.7 KB
ID:	11146  
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2010, 22:42   #42
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Nu in ultimul rand, GTS 450 NU ar fi putut fi mai puternic pentru ca nu ar mai fi cumparat nimeni GTX 470, care si asa pierde in fata unui SLI de GTS 450. Nvidia au fost foarte atenti dupa ce au dat "prea mult" consumatorului cu GTX460.
Mie mi se pare ca SLI/Crossfire de placi ieftine nu prea face nimeni (fie ei si entuziasti) indiferent cat de rentabil ar fi (4770 de exemplu) iar o placa mai puternica (decat 5770 in cazu asta) nu cred ca ar fi adus mai multe pierderi in vanzari de 470 decat castiguri la GTS 450 .

daca zic prostii, scuzati'
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 12-09-2010 at 22:46.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2010, 22:50   #43
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am aflat o chestie interesanta, se pare ca radiatoarele de pe VRM au fost scoase de la seria GTX 460 deoarece overclock-ul atins era prea mare, se pare ca castigi vreo 50 MHz daca ii pui si radiator pe VRM.
Iar un GTX 450 ar trebui sa bata la fundulet un GTX 460 in overclock (procentual).
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2010, 22:53   #44
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Fara indoiala GTX460 e un best buy cum nu a mai fost de mult,cu un cooler bun,eventual mod te apropii bine rau de high-end.Oricum se pare ca o sa fie mare concurenta iarna asta,odata cu lansarea noii serii de la Ati,nVidia deja a mai scazut pretul al 460,ma intreb daca se poate si mai jos de atat

Last edited by Iubitel; 12-09-2010 at 22:55.
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2010, 23:44   #45
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Mie mi se pare ca SLI/Crossfire de placi ieftine nu prea face nimeni (fie ei si entuziasti) indiferent cat de rentabil ar fi (4770 de exemplu) iar o placa mai puternica (decat 5770 in cazu asta) nu cred ca ar fi adus mai multe pierderi in vanzari de 470 decat castiguri la GTS 450 .

daca zic prostii, scuzati'
La orice ora din zi si din noapte as prefera un doua GTX 460 1GB in loc de un GTX 480 sau un HD 5970, pentru ca sunt silentioase, reci si se clockeaza in spume.

Hai sa o luam altfel, daca doua GTS 450 sunt putin mai ieftine decat un GTX 470 si cu 10% mai puternice, esti tentat? Unii o sa fie, unii nu. Nomal ca preferi un single-gpu. Dar daca doua GTS 450 ar fi cu >20% mai puternice, in conditiile in care sunt mai ieftine? Ai mai sta pe ganduri?

Quote:
Originally Posted by Joker
Am aflat o chestie interesanta, se pare ca radiatoarele de pe VRM au fost scoase de la seria GTX 460 deoarece overclock-ul atins era prea mare
Gigabyte-ul meu are racire pe VRM.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 12-09-2010, 23:51   #46
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Gigabyte-ul meu are racire pe VRM.
Atunci scoate-l si vezi daca mai urca la fel, asa verificam si teoria asta.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 00:10   #47
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Urca aproximativ la fel, limita este data de OCP-ul setat de producator. Da, odata facut modul pentru OCP lucrurile se schimba drastic atunci cand folosim un voltaj mai vanos.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 00:24   #48
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Au si altii radiatoare la GTX 460 : Asus Direct Cu, Galaxy GC, Zotac AMP, etc... Si nu e problema cu radiatoarele pe VRM, se pot lua si pune la 20 lei radiatoarele astea chiar si pe memorii numai sa nu incurce coolerul.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 13-09-2010 at 00:27.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 02:57   #49
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Inca doua, inainte de culcare

Palit GeForce GTS 450 Sonic - 625 RON

Palit GeForce GTS 450 - 590 RON
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 07:07   #50
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Articolele sunt sus si pot fi discutate in cadrul sectiunii corespunzatoare. Spor la citit.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 12:16   #51
valinor
Senior Member
 
valinor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Baia Mare
Posts: 1,157
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Un review foarte bun, ca deobicei!

Personal nu m'a impresionat placa, insa nici nu ma asteptam la cine stie ce din partea ei.
Daca ar fi dupa mine, sau mai bine zis daca as avea nevoie de o placa video noua in momentul de fata, nu as alege GTS450.Diferenta de pret intre un GTX460 si GTS450 nu este una foarte mare ~150ron. Bine, acum o sa-mi spuneti ca cei 150ron sunt bani. Evident ca sunt bani, dar ganditi-va ca nu va schimbati placile la fiecare 2-3 luni.
M-a impresionat insa OC-ul reusit "in graba" de Monstru, foarte frumos (urmeaza sa citesc si review-ul lui ramiro, sa vad mai multe in ceea ce priveste OC-ul placii)

App, de cand nu a mai avut nVidia placa video cu PCB verde?De la seria 8xxx, sau erau si niste 9600/9800-uri?Caci, daca nu ma inseala memoria la GTX2xx nu prea am vazut PCB verde(s'ar putea sa ma insel nu stiu exact)

Pe de alta parte, au fost si faze haioase scrise de Monstru in articol, cum ar fi ca matose a distrus un 5770 cu bestialitate, s.a.m.d
__________________
Recunosc ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!
valinor is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 12:20   #52
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Culoarea PCB-ului o schimba producatorii astia. De ex. EVGA le face negre, nu e asa?
Dar parca nici nVidia nu a mai facut placi verzi din fabrica. Probabil au vazut ce consum au si au zis sa fie cinstiti.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 12:21   #53
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

GTS 250 a avut PCB-ul verde
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 13:15   #54
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
La orice ora din zi si din noapte as prefera un doua GTX 460 1GB in loc de un GTX 480 sau un HD 5970, pentru ca sunt silentioase, reci si se clockeaza in spume.
Tu ca un entuziast (bench) sau ca un home-user ? Oricum eu m-am referit la placi mai ieftine, ai dat un exemplu in avantajul tau dar in cazul 460 a fost putin alta treaba ei deja lansand 465 in segmentul ala de pret care oricum era cam la egalitate cu 5850 dar si mai ieftina. Parerea mea e ca au vrut sa-si arate muschii si sa ii ingroape pe ati cu a lor 5850.
Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Hai sa o luam altfel, daca doua GTS 450 sunt putin mai ieftine decat un GTX 470 si cu 10% mai puternice, esti tentat? Unii o sa fie, unii nu. Nomal ca preferi un single-gpu. Dar daca doua GTS 450 ar fi cu >20% mai puternice, in conditiile in care sunt mai ieftine? Ai mai sta pe ganduri?
Evident ca te gandesti, dar nu uita povestea cu 4770 Dar sa te intreb eu altceva, daca GTS 450 era la fel de/mai performanta ca/decat 5770 (si avea cam acelasi pret de acum) nu crezi ca (virgula) castigurile de pe urma GTS 450 depaseau asa-zise pierderi de vanzari de 470 ?

Ce s-ar fi intamplat daca ar fi fost si GTS 450 > 5770 ? nvidia domina clar piata, le-a fost frica sa fie prea buni ?
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 13-09-2010 at 13:24.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 13:25   #55
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Tu ca un entuziast (bench) sau ca un home-user ?
Ca un home-user pasionat. Ca si entuziast, GTX-ul meu 480 e in continuare rege la mine in ograda.

Quote:
Evident ca te gandesti, dar nu uita povestea cu 4770
Ce sa uit? Ca HD4770 a fost unul dintre cele mai mari succese ATI din toate timpurile? Ca nu au putut face fata comenzilor luni de zile de la lansare? Ce anume sa nu uit?


Orice companie trebuie sa aiba o strategie coerenta in pozitionarea produselor pe piata. Strategia celor de la Nvidia a fost intotdeuna foarte clara - performanta oferita cu zgarcenie pentru pretul platit. Absolut toate placile lor sunt asa de ani buni, exceptie facand cateva legende gen 8800GT sau GTX 460.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 14:04   #56
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Ca un home-user pasionat. Ca si entuziast, GTX-ul meu 480 e in continuare rege la mine in ograda.



Ce sa uit? Ca HD4770 a fost unul dintre cele mai mari succese ATI din toate timpurile? Ca nu au putut face fata comenzilor luni de zile de la lansare? Ce anume sa nu uit?


Orice companie trebuie sa aiba o strategie coerenta in pozitionarea produselor pe piata. Strategia celor de la Nvidia a fost intotdeuna foarte clara - performanta oferita cu zgarcenie pentru pretul platit. Absolut toate placile lor sunt asa de ani buni, exceptie facand cateva legende gen 8800GT sau GTX 460.
Desi 4770 a fost disponibil si nu prea, cati din cei care au apucat la ele au luat 2 pentru crossfire ? Ca banuiesc ca nu se dadea cu portia (cate 1 de fiecare sa ajunga la toti)
Da, ai dreptate dar cam intotdeauna placile de la nvidia au avut performante pe masura adversarilor de la ATI.
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 14:11   #57
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Desi 4770 a fost disponibil si nu prea, cati din cei care au apucat la ele au luat 2 pentru crossfire ?
Nu stiu, cati? Tu ai date exacte despre chestia asta?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 14:23   #58
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Mai ingrijorator e materialul de marketing al verzilor in care 450 bate 5750 din orice pozitie. E o realizare sa bati placa concurentei la un an dupa aparitie.

O sa fie interesanta perioada urmatoare in care amd va ciopli zdravan la preturi pentru a face loc seriei SI.

Dupa succesul incontestabil cu 460, GF106 pare facut mai mult pentru a umple un gol in line-up-ul lor decit pentru a oferi o alternativa solida fata de concurenta.

Stiu ca e un subiect putin popular dar era interesant de vazut cum se descurca GF106 ca chip dedicat physics pe linga o placa high end.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 15:09   #59
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Nu stiu, cati? Tu ai date exacte despre chestia asta?
La o simpla cautare "4770 crossfire" pe xtremesystems am gasit 1 configuratie.
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 18:40   #60
valinor
Senior Member
 
valinor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Baia Mare
Posts: 1,157
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Avand in vedere ca se poate gasi GTX 460, la 712 lei, nu cred ca se merita cumparata aceasta placa, in nici un caz!
__________________
Recunosc ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!
valinor is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,875
Total Online: 2019

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.