lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Overclocking & benchmarking
Connect with Facebook

Overclocking & benchmarking Nu te supara, ce inseamna "stock" ?


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-11-2010, 20:05   #1
alexutzuro
Senior Member
 
alexutzuro's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucharest
Posts: 320
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default OC i7 920 D0 la 3.6 - 3.8 Ghz

Salut

In primul rand configuratia mea:

MB: Gaigabyte DX58-UD4
PROC: Intel I7 920 D0
COOLER: ZEROtherm Nirvana NV120 Premium
MEMORII: Mushkin 3x2GB DDR3 1600MHz CL8 ES blue
SURSA: Corsair HX750W

Acestea fiind spuse, problema mea e urmatoarea. Momentan procul e la 3.2Ghz facut cu EasyTune6. Doresc sa ajung cu procul pe la 3.6Ghz din BIOS.

Ca idee, NU prea am timp liber pe mana sa testez stabilitate, asa ca as aprecia daca cineva poate sa-mi dea mura-in-gura cu tot ce trebuie sa schimb pentru a ajunge la aceasta frecventa.

Multumesc anticipat si astept intrebari.

Cu stima
alexutzuro is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2010, 20:22   #2
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Quote:
as aprecia daca cineva poate sa-mi dea mura-in-gura
Nu o lua in nume de rau, dar ma indoiesc ca asa ceva se va intampla pe lab501, este un forum diferit de celelalte, practic aici deja lumea discuta de chestii extreme iar principalul gol este pasiunea, neavand timp arata ca nu ai o pasiune foarte mare si s-ar putea sa primesti niste replaci "neplacute" la cererea ce ai postat-o mai sus, te-as ajuta eu cu mare placere doar ca nu ma pricep la placile gigabyte si chiar si asa fiecare componente e unica daca pe un procesor merg anumite setari pe altul chiar daca are aceiasi placa de baza vor fi alte setari, de aia e necesar sa ai timp si sa le gasesti, setarile care le vei gasi la tine vor fi cele mai bune pt exemplarur tau de cpu + mb la altcineva vor fi altele chiar daca detine aceleasi componente. In alta ordine de idei fa-ti timp intr-un weekend si spor la lucru
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2010, 21:05   #3
TheDogg
Ancient friend
 
TheDogg's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Craiova
Posts: 1,454
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to TheDogg
Default

"Mura-n gura" nu poate sa-ti dea nimeni, pentru ca nu seamana 2 placii de baza sau doua procesoare identice, dar ceva generalitati poti gasi aici:
http://www.techreaction.net/2010/09/...-and-gulftown/

L.E. Incearca si schimba prostia aia de cooler cu ceva mai performant inainte sa faci oc.
Iar daca nu exista pasiune in ceea ce faci, degeaba ti se da "mura-n gura" ca tot nu o sa rezolvi mare lucru.
__________________
didicordon: fac schimburi doar daca este in avantajul meu!

Last edited by TheDogg; 08-11-2010 at 21:09.
TheDogg is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2010, 08:31   #4
alexutzuro
Senior Member
 
alexutzuro's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucharest
Posts: 320
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mda... se pare ca in stilul tipic romanesc nici macar 1 singur user nu sare in ajutor.
Toti dati linkuri de prin afara si exemple de cum a facut ala 4ghz, ala 3.8 etc. Dar NIMENI nu se deranjeaza sa explice cat de cat. Am citit... m-am documentat si am ajuns la concluzia ca datorita OAMENILOR e tara in situatia asta si frica lor ca cineva va face mai mult decat ei la OC cu voltaje mai mici (in cazul de fata)...

CHIAR sunt foarte pasionat de tot ceea ce inseamna Personal Computer dar din pacate unii dintre noi mai si muncesc si poate ca atunci cand ajung acasa la ora 8-9 nu-mi mai sta capul sa fac teste de stabilitate pana pe la 3-4 AM si sa o iau de la capat a doua zi de la 8.

Nu cerusem nimic mai mult decat sa ajung pe la 3.4! CHIAR NU POATE NIMENI SA EXPLICE CUM A AJUNS LA FRECVENTA ASTA????

Cand am spus MURA-IN-GURA m-am referit care sunt singurele setari care trebuiesc facute ca banuiesc ca ptr asa o frecventa nu am nevoie sa schimb chiar tot din BIOS. Mai vroiam sa stiu cum reactioneaza calculatorul daca dupa ce ii cresc frecventa e subvoltat... daca se blocheaza, daca se restarteaza si revine la setarile din fabrica, cum cresc frecventa si voltajul (direct proportional, invers proportional - in ce proportie) sau daca pocneste si postez de pe laptop.....

Sau e mai "palpitant" sa apara posturi de genul "mi-am busit placa de baza sau procesorul? sau toate cele de mai sus? "

Sincer acum, daca eu iti spun niste "generalitati" despre cum se piloteaza un motor crezi ca maine te urci pe ea si te duci pe circuit? Eu am cerut doar sa imi spuneti cum sa merg drept pe motor (adik un OC slab - sa zicem 3,2)


Daca tot traim intr-o jungla in care fiecare este pentru el, atunci ma voi comporta si eu ca atare.
TOATA lumea da link-uri si ghiciti ce.... fiecare link are alte 10 linkuri.
Cei care posteaza nu realizeaza ca ei mananca pe paine acest lucru si ca cei care vor sa invete HABAR nu au despre ce vorbesc ei. Cu terminologii si alte alea. E normal ca voua sa vi se para simplu, dar noua, celorlalti.... mai putin


In fine, acest thread se poate considera INCHIS, desi se pare ca nu a afost niciodata deschis.
alexutzuro is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2010, 08:44   #5
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default

Esti de-a dreptul jenant si in locul tau mie mi-ar fi rusine sa ma aflu pe acest FORUM!In locul tau as ruga un moderator sa stearga acest THREAD, inainte sa vada monstru...Referitor la mura-n gura, asa si bunica stie sa faca OC...Pune.te si citeste, invata, iar daca nu reusesti ceva atunci vino si cere sfaturi.Dar nu cere mura-n gura ca la prosti!De aia ne merge noua bine, de aia suntem asa bine vazuti peste tot, nu stim sa facem nimica singuri, cerem ajutor la tot!Si nu cerem ajutor omenesc ci cerem un fel de ajutor, hai fa-mi tu ca eu nu ma stiu, n-am chef sa citesc si sa inteleg!Rusine sa-ti fie ca esti aici pe acest FORUM!


CPU Multi X16
BCLK:200
QPI Core: X36 (ajungi la 7.2Gb/s) QPi Link Speed la 3600Mhz
Uncore: 20x (ajungi la 3200 Uncore Speed, aka NB)
Memory: Multi 10x (ajungi la 1600Mhz cu CL setat manual la CL-ul ramilor tai)


QPI/VTT 1.25v -1.35v
IOH voltage 1.15v - 1.2v
CPU PLL 1.80v
QPI PLL -AUTO
ICH core 1.14v
Ram Voltage 1.64v-1.66v (banuiesc ca nu ai 1.65v)
Vcore: incepi undeva la 1.25v, maxim spun eu 1.30 pentru acest 3600Mhz... (ca este revizia C0)

Sunt setari genul dirty, dar daca intr-adevar vrei sa faci ceva calumea si sa le iei pe rand, linkul sugerat de Godd este foarte ok...Cumnatul meu si-a facut primul OC din acel link si iti spun sincer in viata lui nu a intrat intr-un BIOS!

testele de stabilitate sunt prime96 blend sau link 25000 minim 50runs..

Errori:
BSOD error code 124 - QPI/VTT voltage
BSOD error code 101 - Vcore voltage
BSOD error code 050 - memory frecv./uncore frecv.


Citeste cu atentie acel link de la Dogg, este foarte util...Invata prima data fiecare ce face, ce reprezinta si cu ce se manca!

Bafta in tot ce faci!
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD

Last edited by BlackLoTuS; 09-11-2010 at 09:09.
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2010, 09:19   #6
alexutzuro
Senior Member
 
alexutzuro's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucharest
Posts: 320
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc de raspunsul prompt, mi-ai dovedit ca totusi se poate raspunde mai mult sau mai putin civilizat.

Ca idee la ceea ce am scris mai sus:
http://www.motociclism.ro/tutoriale/...nual/index.htm

Crezi ca stii sa mergi pe motor?

Sincer imi pare rau ca ai ales sa strici o explicatie coerenta si la obiect cu apelative, dar de... asa se intampla cand le stii pe toate

Si te rog mai usor cu "rusine sa-ti fie" ca nu are de ce atata timp cat am cerut ajutorul si mi s-a dat un link fara nici o explicatie!
Sincer, daca suntem in situatia asta fiindca ne e "lene" sa cercetam, de ce toata lumea da linkuri si dupa aia "intreaba"? Mai bine explici tu.
Eu spre exemplu acum as veni cu intrebarea: si daca maresc QPI Core la 36 nu dauneaza cu nimic? Sincer fiindca am vazut pe forumuri ca stock e 18 sau ceva... Sunt la servici momentan si nu pot sa vad.

Bafta si tie!

Last edited by alexutzuro; 09-11-2010 at 09:23.
alexutzuro is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2010, 09:29   #7
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default

Nu ai QPi Core speed la gigi , doar AUTO, SLow Mode, x36, x48...Cel mai apropiat de auto, inafara de slow mode este X36...Asta este la gigabyte, la asus e alta poveste!De aceea ai linkul de mai sus, sa-l citesti!

Referitor la linkul tau, trebuie s ainteleg ce este o motocicleta, ce face fiecare pedala,maner,oglinda,far, samd...S-apoi ma urc pe el sa-l calaresc...Nu ma urc pe motor si in spatele meu conduce altul!Adica tine altul de ghidon...Asa nu vei invata niciodata, cand stai si te uiti si altul face!never ever!
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2010, 09:31   #8
TheDogg
Ancient friend
 
TheDogg's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Craiova
Posts: 1,454
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to TheDogg
Default

Ar fi mult mai simplu ca sa putem invata totul de prima data, dar nimeni nu poate asimila maximum de informatie din prima zi.
Ti-am recomandat acel link, mai mult ca mura-n gura, ca sa intelegi cu ce se mananca toate functiile si denumirile tuturor elementelor care intra in acest proces. Fara a intelege cum functioneaza nu ai cum sa realizezi ceva. Prin pasiune m-am referit si la dorinta de a citi si invata totul despre overclock, nu numai de a da voltaj ca prostu in procesor si hai sa vedem cat urca. Ca orice proces, acesta se face cu cap si cu cateva cunostinte acumulate anterior. Un alt motiv pt care ti-am dat sa citesti acel link este tocmai de a nu-ti busi calculatorul (mai rar acest lucru) din lipsa de cunostinte. De fiecare data iti trebuie mai intai cunostinte de baza si apoi intrii mai amplu in studiu.
Imi cer scuze ca te-am deranjat cu putinul ajutor recomandat.
Bafta in continuare.
__________________
didicordon: fac schimburi doar daca este in avantajul meu!
TheDogg is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2010, 10:19   #9
DanutzuAC
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1,383
Mentioned: 1 Post(s)




Default

TheDogg, pentru ce iti ceri scuze... Is satul de Zoro pe un alt forum care au PC si vor sa-l mareasca si trebuie sa te bucuri ca esti pe un topic ce are cuvantul Overclocking in titlu ca sa nu ai dubii legat de ce ar putea sa vrea respectivul. In cazul de fata omul s-a explicat coerent, e un lucru apreciabil.

Alex, sa iti fie clar.
- nimeni nu stie ce poate sistemul tau, asta se descopera prin incercari repetate;
- nu ai timp, daca chiar te pasioneaza iti faci ca nu esti singurul care munceste asa ca nu vad de ce te plangi;
- cum au mai spus si altii, suntem unde suntem ca ne-am invatat sa asteptam cu mana intinsa, sa cerem altora sa ne faca.
Ca tot dai exemplu cu pilotatul pe circuit asa de mandru... tu ce vrei sa faci ? Sa te lauzi ca ai mers cu 160 da conducea altul???
Cred ca am spus destule Si ca un hint... NU tre sa stai langa PC cat ruleaza testele de stabilitate... Prime95 poate merge si cat tu dormi si vezi dimineatza daca era stabil sau nu... iar cat mananci sau faci un dus poate rula 20-30 runuri de linx sau IBT sa iti faci o idee, dupa care prime95 calculatorul, tu somnul.

Last edited by DanutzuAC; 09-11-2010 at 10:21.
DanutzuAC is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2010, 22:15   #10
alexutzuro
Senior Member
 
alexutzuro's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucharest
Posts: 320
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default Buna Seara

IN PRIMUL RAND vreau sa le multumesc userilor MAXIMUS si PAPARAMIRO (maximus m-a indrumat catre paparamiro ) din tot sufletul fiindca m-au ajutat sa-mi supratactez procesorul la 3.4 Ghz.

PAPARAMIRO a fost destul de amabil incat sa ma ajute cu timpul lui si o GRAMADA de know-how pentru a putea sa OC-uiesc procul.

Atunci cand incepi de la zero, habar nu ai ce intrebari sa pui. Ramiro a avut destula rabdare cu mine incat sa ma ghideze pas cu pas si sa-mi explice fiecare miscare, fiecare setare ce schimba si cu ce este direct proportionala incat sa devin pasionat de OC.
De asemenea, m-a asigurat, contrar credintei mele, ca nu exista nici un risc in ceea ce fac, atata timp cat stiu la ce sa ma uit (cea mai mare teama a mea).

Rezultatele sunt dupa cum urmeaza:

Temp. ambietala : 27 C
Fanul carcasei din dreptul coolerului CPU la maxim.

Frecventa BCLK : 170
Multiplicator: 20x
Viteza QPI: 36x
Multiplicator memorie (SPD): 8
Latenta: auto
Frecventa Uncore: 18x
Frecventa PCI Express: 100
CPU Vcore: 1.287
Voltaj QPI: 1.295
Voltaj DRAM: 1.68

Temperatura CPU idle: 37 C
Temperatura CPU IntelBurnTest 2.50 setat MAXIMUM dupa 5 run-uri : 50 C si maxim 68C pe un core.

De asemenea, as dori sa punctez ca sunt EXTREM de multumit de coolerul ZeroTherm Nirvana pentru ce am eu nevoie si mi se par niste temperaturi exceptionale, pe care le-a confirmat si BIOS-ul.

TOATE acestea intr-un ANTEC 1200.

Inca o data tin sa le multumesc celor 2 pentru rabdarea de care au dat dovada.

PEACE!!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	5.png
Views:	321
Size:	338.7 KB
ID:	12980  
alexutzuro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,964
Posts: 783,867
Total Online: 2010

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.